Sağlık

Passiflora Şurup Nedir ve Ne İşe Yarar?

Passi̇flora Şurup Nasıl Kullanılır?

Reklamlar

Passiflora Şurup, Passiflora incarnata yani halk dilindeki adıyla çarkıfelek bitkisini toprak üstündeki kısımların öz suyundan elde edilen bir bitkisel şuruptur. Doğal kaynaklı, berrak, kızıl-kahverengi, karakteristik kokulu bir ilaçtır. Pek çok insan uykusuzluktan, huzursuzluktan, endişe ve gerginlikten şikayetçidir. Bu amaçla da Passiflora Şurup doğal kaynaklı olmasından ötürü sık tercih edilen bir ilaçtır. Bugün siz değerli takipçilerimize Passiflora Şurup hakkında en çok merak edilen konular hakkında bilgi vereceğiz.

Uyarı
İlaç Satışı İnternet Sitelerinden Yapılamaz. İlaçlar Sadece Eczanede Satılır. Bu yazı sadece bilgilendirme amacıyla yazılmıştır.

Passiflora Şurup Ne İçin Kullanılır? 

Passiflora Şurup, Çarkıfelek çiçeği özünden yapılır. Çarkıfelek çiçeği, güneydoğu Amerika Birleşik Devletleri ile Orta ve Güney Amerika’ya özgü bir sarmaşık asmasıdır. Toprağın üzerindeki kısımları ilaç yapımında kullanılır.

Çarkıfelek çiçeği, ameliyat öncesi anksiyete de dahil olmak üzere anksiyete için kullanılır. Bazı insanlar uykusuzluk, stres, dikkat eksikliği-hiperaktivite bozukluğu (DEHB), ağrı ve diğer birçok durum için çarkıfelek çiçeği içeren Passiflora Şurup tüketir. Ancak bu kullanımları destekleyecek iyi bir bilimsel araştırma yoktur. Yiyecek ve içeceklerde çarkıfelek özü aroma olarak kullanılır.

Reklamlar

Bilinen yaklaşık beş yüz farklı çarkıfelek türü vardır. Bu bitki ailesi aynı zamanda passiflora olarak da bilinir. Bazı araştırmalar, belirli türlerin tıbbi faydaları olabileceğini düşündürmektedir. Örneğin, passiflora incarnata kaygı ve uykusuzluğun tedavisine yardımcı olabilir. Yerli Amerikalılar, çeşitli koşulları tedavi etmek için çarkıfelek kullandılar. Bunlar çıbanlar, yaralar, kulak ağrıları ve karaciğer problemlerini de tedavi eder.

İspanyol kaşifler çarkıfelek çiçeğinin sağlığa faydalarını aslında yerli Perululardan öğrendiler. Çarkıfelek çiçeği genel olarak haça benzerliklerinden dolayı “tutku çiçeği” olarak verdiler. Hıristiyan geleneklerinde “Tutku”, İsa Mesih’in çarmıha gerilmesi de dahil olmak üzere hayatının son dönemini tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

Avrupa’da insanlar huzursuzluk, uykusuzluk, anksiyete ve endişeleri tedavi etmek için Passiflora Incarnata’yı kullandılar. Ve bazı insanlar kaygıyı tedavi etmek için bu şurubu kullanıyor. Meyve ayrıca belirli içecekleri tatlandırmak için de kullanılır. Çarkıfelek içindeki kimyasallar sakinleştirici, uykuya neden olan ve kas spazmı giderici etkilere sahiptir.

Bazı araştırmalar, çarkıfelek çiçeğini ağızdan almanın anksiyete belirtilerini azaltabileceğini gösteriyor. Aslında, bazı reçeteli ilaçlar kadar etkili bir şekilde çalışabilir.

Reklamlar

Passiflora Şurup günlük hayat uykusuzluk, huzursuzluk, endişe, ruhsal sıkıntı ve gerginlikler,  gibi şikayetlerin giderilmesinde destek amacıyla kullanılır.

Passi̇flora Şurup Nedi̇r
Passi̇flora Şurup Nedi̇r?

Passiflora Şurup Ne İşe Yarar? 

Ameliyat öncesi kaygı gidermek için de Passiflora şurubu kullanılır. Bazı araştırmalar,  Passiflora şurubunun ameliyattan otuz ila doksan dakika önce alındığında endişeyi azaltabileceğini göstermektedir. Aslında, melatonin veya midazolam gibi ameliyat öncesi anksiyete için diğer bazı tedaviler kadar etkili olabilir.

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) için de Passiflora Şurup kullanılır. İlk araştırmalar, Passiflora Şurup’un, sekiz hafta boyunca ağızdan alındığında altı ila on üç yaş arası çocuklarda bazı DEHB semptomlarını azalttığını göstermektedir. Düşük dozda reçeteli ilaç metilfenidat kadar işe yarıyor gibi görünüyor.

Uykusuzluk hastalığı için de Passiflora Şurup kullanılır. Erken araştırmalar, yatmadan önce Passiflora Şurup içmenin toplam uyku süresini artırabileceğini ve uykusuzluk çeken kişilerde uyku kalitesini artırabileceğini gösteriyor. Ancak çarkıfelek, insanların daha hızlı uykuya dalmalarına veya gece uyanışlarını azaltmalarına yardımcı olmuyor gibi görünüyor.

Genel olarak, Passiflora incarnata’nın anksiyete semptomlarını hafifletmeye yardımcı olduğunu gösteren iyi kanıtlar vardır. Birkaç klinik çalışma, çarkıfelek çiçeğinin anksiyete yatıştırıcı (anksiyolitik) etkileri olduğunu göstermektedir. Araştırmacılar, bir klinik çalışmada, Passiflora incarnata’nın farelerde anksiyete ilacına benzer sonuçlar verdiğini buldular. Hayvan modellerinde yapılan diğer iki klinik çalışma, yatıştırıcı etkileri olduğunu buldu.

2016’da yapılan bir klinik araştırma, çarkıfelek çiçeğinin sıçanlarda kaygıyı azalttığını ve hafızayı geliştirdiğini buldu. Bu etkiler, GABA seviyelerini etkileyen Passiflora incarnata’ya bağlı olabilir. Bununla birlikte, çarkıfelek çalışmasının derecesiyle ilgili sonuçlar çalışmadan çalışmaya değişir.

Bir inceleme, önemli bir yatıştırıcı ve sakinleştirici etkiye sahip olduğunu buldu. Diğer araştırmacılar, bunu geleneksel anksiyete tedavilerine ek olarak önermektedir. Bazı kanıtlar, çarkıfelek’in insanların uyumasına yardımcı olduğunu gösteriyor. Araştırmalara göre, farelerdeki 2017 tarihli Araştırma, Passiflora incarnata’nın uyku düzenleri üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabileceğini öne sürüyor.

Sıçanlarda yapılan bir araştırma, Passiflora incarnata’nın yavaş dalga (derin) uykusunu önemli ölçüde artırdığını, hızlı göz hareketi uykusunu azalttığını ve sıçanların daha hızlı uykuya dalmasına yardımcı olduğunu buldu. Bir başka hayvan araştırması, Passiflora Şurup’un uykuya dalma süresini kısalttığını ve uyku süresini artırdığını buldu. İnsanlarda etkinliğin belirlenmesi ve yan etkilerin belirlenmesi daha fazla araştırma gerektirecektir.

Passiflora Şurup’u Ki̇mler Kullanabi̇li̇r?

Sık karşılaştığımız sorulardan bir Passiflora şurubun kimler tarafından kullanılacağı ile ilgilidir. Passiflora şurup yetişkinlerde ve on iki yaşından büyük ergenlerde kullanılabilir. On iki yaş altındaki bireylerde kullanılmasını önermiyorum.

Passiflora Şurup Gebelerde ve Emzi̇ren Annelerde Kullanılabi̇li̇r Mi̇?

Gebelik ve emzirme döneminde ise tıbbi̇ gereklilikler dışında Passiflora Şurup kullanımını önermiyorum.

Passiflora Şurup Araç Kullanımına Etki̇ Eder Mi̇?

Passiflora Şurup kullanımdan sonraki dönemde uyku hali yapacağı için, kullanıldıktan sonra kesinlikle dikkat gerektiren işler yapılmamalı ve araç kullanılmamalıdır.

Passiflora Şurup Hangi Yoldan Kullanılmalıdır?

Passiflora Şurup tüm diğer şuruplar da olduğu gibi ağız yoluyla kullanılması gereken  bir ilaçtır. Yani bu tür şuruplar dahili olarak kullanılır. 

Passiflora Şurup Ne Zaman İçi̇lmeli̇di̇r?

Passiflora şurubun içilme saatleri kullanım amacına göre değişir. Eğer amacınız gün boyu sakin kalmak ise yemeklerden bir saat önce bir ila iki ölçek kullanabilirsiniz. Ancak uykusuzluk şikayeti ile Passiflora şurup kullanacaksanız uykudan bir saat önce iki ölçek kullanmanız yeterli olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken konu bahsi geçen dozu kesinlikle aşmamamız gerektiğidir.

Passiflora Şurup Etkisini Ne Zaman Gösterir?

Kişiden kişiye değişiklik göstermekle birlikte Passiflora şurup etkisini ortalama otuz ila altmış dakika içerisinde gösterir.

Passiflora Şurup’un Yan Etki̇lerii Var Midir? Passi̇flora Şurup’un Yan Etkileri Nelerdir?

Her ilaçta olduğu gibi Passiflora Şurup’un da yan etkileri olabilir. Ancak bu zamana kadar yapılan çalışmalarda Passiflora Şurup kaynaklı herhangi bir yan etki bi̇ldi̇ri̇lmemi̇şti̇r.

Passi̇flora Şurup Reçeteli̇ Mi̇ Satılır?

Sağlık Bakanlığı onaylı tüm ilaçlar ancak bir hekim reçetesi ile satılabilir.

Passi̇flora Şurup Devlet Tarafından Ödeni̇r Mi̇?

Passi̇flora Şurup doğal kaynaklı ilaç olması dolayısıyla bu şurup SGK tarafından ödenmez.

SONSÖZ:

LÜTFEN REÇETESİZ İLAÇ KULLANMAYIN.İLAÇLARLA İLGİLİ HER TÜRLÜ SORUNUZU ECZACINIZA DANIŞABİLİRSİNİZ.TEŞEKKÜRLER.

Ecz. Mehmet Can ŞENEL

Passi̇flora Şurup nedir yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Ayrıca kreval şurup ve prospan şurup hakkında yazdığımız yazıları inceleyebilirsiniz. Bizi instagram da https://www.instagram.com/begonyakadin/ takip edebilirsiniz.

Ecz. Mehmet Can ŞENEL

Eczacılık mesleğimi icra ederken bununla birlikte, bilgilerimi sizlerle paylaşmak istedim. Bilgi paylaşınca güzel, bilgi paylaşınca değerlidir.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx