Cilt Bakımı

Günlük Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? Günlük Cilt Bakımı İçin Öneriler

Günlük Cilt Bakımı Püf Noktaları

Reklamlar

Günlük cilt bakımı, kendimize iyi bakmanın en iyi yoludur. Güzellik, özsevgi ve özbakım için kadınlar ve erkekler her gün düzenli olarak cilt bakımı yapmalıdır. Eğer cilt bakımı konusunda yeniyseniz sizin için çok detaylı bir rehber hazırladık. Günlük cilt bakımı nasıl yapılır, hangi aşamalardan oluşur ve hangi ürünler kullanılmalıdır gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Günlük Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Harika bir cilt sadece bir genetik ve kalıtım meselesi değildir. Günlük alışkanlıklarınızın aslında görünümünüz ve güzelliğiniz üzerinde büyük bir etkisi vardır. Ancak ürün seçiminiz, dermatolog seçiminiz ve rutine bağlı olarak, nasıl cildinizi nemlendireceğinizden, kendinizi UV ışınlarından nasıl koruyacağınıza kadar her konuda baş döndürücü sayıda seçim vardır. Sonuçta, cildinize bakmak tamamen kişiseldir. İşte tüm karışıklığı gidermek için aklınızda bulundurmanız gerekenler…

Cilt bakımı rutininizin cildi temizleme, tonik yapma ve nemlendirme olarak üç ana adımdan oluştuğunu düşünün. Herhangi bir cilt bakımı rutininin amacı, cildinizi en iyi şekilde çalışması için ayarlamak ve ayrıca üzerinde çalışmak istediğiniz herhangi bir alanı sorun gidermek veya hedef almaktır. Güzellik rutinleri, kendi içinizdeki değişiklikleri fark etmek için bir fırsattır. Cildinizin yaşla birlikte değişmeye ihtiyacı olduğu için ürünleriniz de değişecektir. Yine de mesele mükemmellik yaratmakla ilgili değildir. Bu üç adımın cildinizi güçlendiren ve gününüzü temel alan günlük ritüeliniz olmasına izin verin.

Reklamlar

Cilt bakım ürünlerinin arkasındaki bilim uzun bir yol kat etti ancak hala anında düzeltme diye bir şey yok. Faydalarından yararlanmak için zamana ihtiyacınız var. Sonuçlar yalnızca düzenli kullanımla görülür. Genel olarak, bir farkı görmek için bir ürünü günde bir veya iki kez en az altı hafta süreyle kullanmayı hedefleyin.

Cilt bakım ürünlerini, tutarlılık ve kıvam sırasına göre uygulayın. En sıvı ürünlerden en yoğun kıvamlı ürünlere doğru kullanmanız gerekir. Örneğin, temizleyici, tonik, serum ve ardından nemlendirici krem uygulamalısınız.

Günlük Cilt Bakımı
Günlük Cilt Bakımı

Günlük Cilt Bakımı Rutini Nasıl Yapılmalı?

Günlük cilt bakımında hangi ürünleri, hangi sırayla kullanacağınızı öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Cildinizi Temizleyin

Yüzünüzü temizlemek herhangi bir cilt bakım rutininin en temel ve en önemli adımıdır. Cildimiz her gün nazikçe çıkarılması gereken çevresel kirleticiler, kir, toz, duman ve diğer faktörlerle temas ediyor. Gözeneklerin tıkanmasını, donukluğu ve sivilceyi önlemek için günde iki kez, sabah ve gece cildinizi temizlemeniz gerekir.

Reklamlar

Doğru formül, temel, sağlıklı yağları soymadan cildinizi temizler. Eksfoliye edici peeling ürünleri (haftada bir kullanın) ile cildinizi hafifletin ve ezilmiş ceviz kabukları veya aşındırıcı maddeler içerenler peelinglerden kaçının.

Komedojenik olmayan terimi genellikle ürün etiketlerinde bulunur ve cilt bakımı uzmanları tarafından kullanılır ancak her zaman basit ve anlaşılır bir dille tanımlanmaz. İşte hızlı bir açıklama… Bir ürünün komedojenik olmadığı iddia ediliyorsa bu, cildi tıkayarak, bezleri tıkayarak veya kıl folikülünü tahriş ederek gözenekleri tıkamaması veya akneyi tetiklememesi gerektiği anlamına gelir. Bununla birlikte, birçok şirket, bir ürünün komedojenik olarak kabul edilip edilmeyeceğini belirlemek için kendi dahili testlerini yapar. Bazı yaygın bilinen komedojenik bileşenler hindistan cevizi yağı ve kakao yağıdır. Genel olarak, bir ürün ne kadar az bileşen içerirse, herhangi bir reaksiyona neden olup olmayacağını belirlemek o kadar kolay olur.

Tonik Yapın

Birçoğu için, tonik kelimesi 80’lerden kalma acı veren büzücüleri akla getiriyor. Orijinal, yağlı cildi kurutmak ve temizlemeden sonra kalan kiri temizlemek için kullanılan alkol bazlı bir üründü. Ancak bugünün formülleri gelişti. Bunları takviyeler olarak düşünün. Bu ince dokulu sıvılar, cildinizi dengelerken rejiminizdeki diğer ürünlerin daha iyi emilmesine yardımcı olarak fazladan bir miktar besin sağlar. Çoğu uzman, toniği isteğe bağlı olarak değerlendiriyor. Bu, diğer ürünlerinizde bulunmayan belirli bileşenleri eklemek veya başka bir cilt yenileme katmanı eklemek için iyi bir yol olabilir. Zamanınız ve eğiliminiz varsa, işte aramanız gereken bazı tonik içerikleri…

Alfa ve beta hidroksi asitler, gözenekleri tıkayan, güneşten yanmış cildi iyileştiren ve ciltteki matlığı en aza indiren ölü cilt hücrelerini nazikçe giderir. Hyaluronik asit, ciltte hidrasyonu artırır, cildi nemlendirir ve ince çizgiler ile kırışıklıkları incelikle tedavi etmek için cildi dolgunlaştırır. Gül suyu ve yeşil çay, ciltteki tahrişi gidermek ve kızarıklığı gidermek için anti-enflamatuar etkiye sahiptir. Cildinizi yaşlandırabilecek serbest radikallere günlük maruziyetle savaşmak için E vitamini ve C vitamini kullanılabilir.

Tonik, cildi temizledikten sonra ve başka bir şey sürmeden önce yapılmalıdır. Geleneksel uygulama yöntemi, pamuklu bir pede biraz tonik almak ve pamukla cildinize masaj yaparak silmektir. Fakat, toniği temiz ellerle uygulamak en verimli yoldur. Avucunuza birkaç damla damlatın ve ardından cildinize uygulayın ya da tercih ederseniz, çok kalın olmaması için pamuklu bir pedi ayırabilirsiniz ve üzerine tonik dökebilirsiniz. Çoğu formül sabah ve gece kullanılabilir ancak peeling asitleri içerenleri yalnızca gece veya gün aşırı kullanmak isteyebilirsiniz.

Serum Kullanın

Cilt bakımındaki en önemli adımlardan birisi serumlardır. Konsantre dozlarda aktif bileşenlerle dolu bu mucizevi ürünler, koyu lekelerden kırışıklıklara ve ince çizgilere kadar birçok sorunu giderir. Belirli bir sorununuz olmasa bile, herkesin günlük saldırgan dış etkenlerden korunmak için sabahları yine de genel bir antioksidan seruma ihtiyacı olur. Malzemeler için sınırsız seçenekler varken, belirli sorunları ele almak için bazı içerikleri barındıran serumları seçmelisiniz.

Nem kaybını önlemek için ve cilde hidrasyonu hapsetmek ve cildin bariyer işlevini (cildinizin en üst tabakası) güçlendirmek için hyaluronik asit içerikli serumlar kullanmalısınız. C vitamini içeren serumlar, sürekli kullanım sonucunda donuk cildi aydınlatmaya ve koyu lekeleri azaltmaya yardımcı olur. Retinol, B3 vitamini, kolajen ve elastin üretimini uyaran peptid serumlar, vücuttaki çizgiler ve cilt sarkmalarını önlemeye yardımcı olan proteinlerdir. Kolloidal sülfür, niasinamid içeren serumlar ise iltihabı azaltarak kızarıklığı ve tahrişi yatıştırır ve antimikrobiyal etkileriyle sivilceyi iyileştirir.

Birden fazla endişeniz varsa, birden çok formül kullanmak isteyebilirsiniz. Farklı alanların farklı ürünlerle tedavi edilmesini tavsiye ediyoruz. Belki her yerde bir C vitamini serumu kullanacaksın ama sonra sadece birkaç noktada hiperpigmentasyon için kullanacaksın. Olası reaksiyonlardan kaçınmak için dermatoloğunuz tarafından tavsiye edilen bir kombinasyonu çalıştırın. Zaman kazanmak için nemlendiricinize serum karıştırmayı denemeyin. Bu serumun etkili bir şekilde emilme yeteneğini azaltır. Ürünler tek tek uygulanmalıdır.

Tüm serumlar aynı sıklıkta uygulanmaz. Bu malzemeye göre değişir. Sabahları antioksidanları tercih etmelisiniz çünkü cildiniz için çevreye karşı ek koruma sağlıyorlar ve çoğumuz yeterince güneş kremi kullanmıyoruz. Yine de bazı malzemeler geceleri karıştırıldığında en iyisidir. Retinoller güneşe dayanıklı değildir ve gündüz uygulanırsa bozulur. Etiket talimatlarını dikkatlice okuyun.

Nemlendirici Kullanın

Nemlendirici krem kullanmanın en temel amacı cildi nemlendirmek ve yumuşak tutmaktır. Esasen, nemlendirici kremler cildin dış katmanlarından su ve nem kaybını önlemeye yardımcı oluyor. Ayrıca doğal olarak ciltte bulunan koruyucu yağları ve seramidler gibi diğer yapı taşlarını tamamlayabilirler. Bu, doktorların tüm cilt tipleri için yıl boyunca kullanmanızı tavsiye ettiği bir üründür. Cilt yaşlandıkça doğal olarak nemi tutma yeteneğini kaybeder ve yıkama gibi günlük aktiviteler, yüzeydeki doğal nemlendiricileri çıkarabilir. 

Herkesin neme ihtiyacı vardır, ancak nemlendirici kreminizin dokusu cilt tipinize göre farklılık gösterecektir.

Gündüz uyguladığınız kremler, cildinizi evden çıktığınızda karşılaşacağınız çevresel saldırganlardan koruyacak şekilde donatılmıştır. Birçoğu kirliliğe dayalı serbest radikalleri en aza indirmek için antioksidanlar ve sizi ultraviyole radyasyondan korumak için güneş kremi içerir. Genel olarak hafif bir dokuya sahiptirler. Öte yandan gece kremleri, hücresel dönüşümü hızlandırmak ve koyu lekeleri gidermek için retinol gibi bileşenlerle almış olabileceğiniz herhangi bir hasarı onarmaya odaklanır. Bu kremler ayrıca geceleri doğal olarak azalan nem seviyelerini genellikle zengin ve yoğun bir doku oluşturan yumuşatıcılarla yeniler.

Göz Kremi Kullanın

Göz kremi olmadan hayatta kalabilir misiniz? Kesinlikle hayır! Cildinizde hiperpigmentasyon, kuruluk, göz altındaki koyu halkalar veya göz altı torbaları gibi belirli endişeleriniz varsa, bir tane denemek isteyebilirsiniz. Göz çevresindeki cilt oldukça ince ve hassastır ve diğer bölgelere göre tahriş edici bileşenlere tepki verme olasılığı daha yüksektir. Bu nedenle, dermatologlar genel olarak potansiyel hassasiyeti dikkate alan ve daha tolere edilebilir konsantrasyonlarda aktif bileşen içeren bir göz kremi önermektedir. 

Göz altı torbaları ve iltihaplanma için kafein, peptitler ve hyaluronik asitin rahatlatıcı olabileceğini söylüyor. Koyu halkalar, görünür damarlardan veya daha koyu ten tonlarında yaygın görülen gerçek renk değişiminden kaynaklanıyor olabilir. C vitamini, kojik asit ve niasinamid gibi parlatıcı maddeler içeren göz kremlerini bulabilirsiniz. Herhangi bir göz tahrişini önlemek için kızarıklık yaratabilen güçlü retinollerden ve kokudan uzak durun.

Güneş Kremi Kullanın

Dermatologlara göre güneş kremi, en önemli cilt bakım ürünüdür. Yıl boyunca uyguladığınız rejimin bir parçası olarak güneş kremi son derece önemlidir. Günlük ve tutarlı güneş kremi kullanımı, ince çizgilerin ve kırışıklıkların, dokusal kusurların ve zamanla gözeneklerin görünümündeki değişikliklerin gelişmesini önlemeye yardımcı oluyor. Daha da önemlisi, günlük güneş kremi kullanımı belirli cilt kanserlerinin oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir. Hatırlamayı kolaylaştırmak için en az 30 SPF geniş spektrumlu günlük bir güneş koruyuculu nemlendirici kullanmanız gerekir.

Cildiniz için hangi güneş kremlerinin en iyi ve en güvenli olduğu konusunda pek çok tartışma vardır. Formüllerde iki tür içerik var. Ultraviyole ışığın neden olduğu hasarı gidermek için cildinize emilen oksibenzon ve oktinoksat gibi kimyasal bileşenlerin olduğu güneş kremleri hafif dokuludur, cilde uygulanması kolaydır ve şeffaftır. Hassas cilde sahip olanlarda tahriş edebilir ve reaksiyonlara neden olabilir.

UV ışınlarının vücudunuza girmesini engellemek veya saptırmak için cildinize oturan titanyum dioksit ve çinko oksit gibi fiziksel bileşenlerin olduğu güneş kremi ise çok az tahriş veya sağlık sorunu riski vardır. Genellikle, özellikle koyu ten rengine sahip olanlarda ciltte beyaz veya grimsi bir ton bırakır.

Ben genellikle fiziksel ve kimyasal engelleyici bileşenlerin bir kombinasyonunu içeren güneş kremlerinin kullanımını savunuyorum. Bunlar hem UVA hem de UVB ışınlarından koruma sağlayacak ve genel olarak herhangi bir görünür kalıntı oluşturmayacak.

Güneşe çıkmadan otuz dakika önce güneş kremi sürün ve en az iki saatte bir tekrar uygulayın. Kimyasal güneş kremleri doğrudan temiz cilde uygulanmalıdır, fiziksel güneş kremleri ise cilt bakımı rejiminizde son olarak ancak makyaj yapılmadan önce uygulanabilir. Yüzünüzü ve vücudunuzun açıkta kalan alanlarını kapatmak için yaklaşık iki yemek kaşığı güneş kremi uygundur.

Günlük Cilt Bakımı Evde Nasıl Yapılır
Günlük Cilt Bakımı Evde Nasıl Yapılır

Günlük Cilt Bakımı Evde Nasıl Yapılır?

Cilt bakım ürünlerimi belirli bir sırayla uygulamanız gerekir ve bu çok önemlidir. Cilt bakım ürünlerinizi doğru sırayla uygulamak, cildinizin her bir ürünün tüm faydalarını almasını sağlar.

Cildin görevi, bir şeyleri dışarıda tutmaktır ancak kullandığımız cilt bakım ürünlerinin çoğu, içeri girmesini istediğimiz bileşenlere sahiptir. Mükemmel şekilde formüle edilip mükemmel şekilde uygulandığında bile, bu temel bileşenlerin yalnızca çok küçük bir miktarı cilde nüfuz edebilir. Ürünleri doğru sırayla uygulamazsanız, cilt bakımı rejiminizden en iyi sonuçları göremezsiniz. 

Peki hangi ürün hangi sırayla kullanılmalı? İzlenmesi gereken basit bir kural, ürünlerinizi en sıvı kıvamdan en yoğun kıvama doğru uygulamaktır veya sıvıdan kremsi dokuya doğru uygulamaktır. Genel olarak, sıvı-katı olarak düşünün ancak aynı zamanda önce cilde nüfuz etmesi için en önemli bileşenlere sahip ürünleri (serumlardaki antioksidanlar gibi) kullanmak ve cildinize oturması gereken ürünlerle bitirmeniz gerekir. 

Günlük cilt bakımı rutini tamamen güneşten, kirlilikten ve elementlerden korunmakla ilgilidir bu nedenle peeling maskelerinizi ve retinol gibi tedavi ürünlerinizi gece bırakın.

Adım 1: Yüz Temi̇zleyi̇ci̇

Sabahları yüzünüzü ılık suyla yıkayarak başlayın ya da gerekiyorsa cilt tipinize göre tasarlanmış yumuşak bir yüz temizleyici ürünle cildinizi yıkayın.

Adım 2: Tonik

Çoğu kişi tonik adımını atlamayı tercih eder bunun nedeni kısmen çoğu toniğin sert olduğu ve cildi tahriş ettiği yönünde kalıcı bir varsayım olmasıdır. Neyse ki artık durum böyle değil. Gözenekleri fiziksel olarak küçültmezler ancak yeni tür tonikler, antioksidanlar, B vitamini türevleri ve hatta asitleri tonlama gibi birçok amaca hizmet edebilir. Ek olarak, her tonik türü farklı bir cilt sorununa yöneliktir bu nedenle cilt sorununuz için doğru türü kullanmak önemlidir.

Bununla birlikte, hayatınız boyunca tonik kullanmadan yaşadıysanız ve cildiniz sağlıklı görünüyorsa, kullanmaya başlamanıza gerek yoktur. Tonikler, sert sabunlardan çok bazik hale geldikten sonra cildin doğal pH dengesine geri dönmesine yardımcı olmak için yaratıldı. Yüz temizleyiciler artık o kadar dengeli ki, tonikler gerekli bir adım olmayabilir. Bununla birlikte, kullanmaktan hoşlandığınız bir tonik varsa, kullanmaya devam etmeniz önemlidir.

Adım 3: Antioksidan Serum

Serumlar, belirli cilt sorunlarını gideren süper konsantre, besleyici yoğun tedavilerdir bu nedenle onları ciltte mümkün olduğunca kullanmak iyidir. Bugün piyasada çeşitli serumlar mevcuttur ancak günlük cilt bakımında, cildinizin enflamatuar tepkisini köreltmekten UV ışınlarından ve çevresel kirleticilerden gelen hasarı nötralize etmeye kadar çeşitli faydalar sağlayan antioksidan serumları kullanmalısınız.

Adım 4: Göz Kremi

Yirmili yaşlardan itibaren günde iki kez olmasa da en azından her gece bir göz kremi sürmek çok önemlidir. Göz kapağı derisinin sağlığını ve kalınlığını korumak için göz kremi kullanılır. Bu bölgedeki cilt kalitesinin erken dönemde iyileştirilmesi, göz kapağındaki ciltte daha sonra gevşekliğini ve pürüzsüz görünümünü kolayca kaybetmemesini sağlıyor. 

En iyi sonuçlar için tutarlılık çok önemlidir. Zamanla düzenli olarak göz kremi kullanımı, göz kapağı derisinin elastik kalmasını sağlar ve bazı ince çizgileri veya kolajen kaybını iyileştirebilir veya önleyebilir. Unutmayın, hiçbir şey sihir değildir. Sonuçlar bir gecede ortaya çıkmaz. SPF’li bir göz kremi seçerek veya her gün güneş kremi uygulayarak gözlerinizin çevresindeki hassas cildi daha da koruyabilirsiniz. Ayrıca insanlara, gözlerinizi kısmaktan gözlerinin köşelerinde oluşan çizgilerden ve UV ışınlarından korunmak için güneş gözlüğü takmayı unutmamalısınız.

Adım 5: Leke Tedavisi

Faydalarını en üst düzeye çıkarmak için reçeteli ilaçlar ve sivilce lekesi tedavilerinin cilde mümkün olduğunca yakın uygulanması gerekir.

Akne lekesi tedavileri aktif içeriklerde farklılık gösterdiğinden, ürün ambalajınızı kontrol edin veya en iyi uygulama yolu için dermatoloğunuza danışın. Yaygın bir sivilce lekesi tedavisi bileşeni olan dayanıklı benzoil peroksit, bir ila üç saatlik bir çalışma süresine sahiptir. İşini tamamlamadan önce onunla temas eden herhangi bir krem, muhtemelen aktif bileşenin düzgün çalışmasını engelleyecektir. Akne lekesi tedavilerinin cildinizi kurutabileceğini unutmayın bu nedenle her zaman sadece ihtiyacınız olan noktalara uygulayın.

Adım 6: Nemlendirici

Evet, cildiniz yağlı olsa bile herkesin nemlendiriciye ihtiyacı vardır. Vücudunuz, sert dış koşullara ve enfeksiyonlara karşı koruyucu bir kalkan sağlamak için yağ veya sebum salgılayan bezlerden oluşan kendi doğal yağlama sistemine sahip olsa da, çoğumuz güneşin, havanın ve sert kimyasalların tahribatından sonra ekstra hidrasyona ihtiyacımız var. 

Nemlendirici uygulamak için en iyi zaman, cilt hala nemliykendir bu nedenle serumunuzu ve tedavinizi ne kadar erken uygularsanız, cildiniz tarafından çok ihtiyaç duyulan nemlendirmeyi o kadar çabuk kilitleyebilmeyi sağlar.

Sivilce lekesi tedavisi kullanıyorsanız, nemlendiricinizi uygularken, içindeki bileşenlerin leke tedavinizdeki aktif bileşenlerle karışmamasını sağlamak için bu alanları atlamanız gerekir.

7. Adım: Güneş Kremi

UV ışınlarını fiziksel olarak engelleyen fiziksel veya mineralli bir güneş kremi kullanıyorsanız, güneş kremi gündüz cilt bakımı rutininizin son adımı olmalıdır. Kimyasal bir güneş kremi kullandığınızda bu adım zorlaşır.

Kimyasal güneş kremlerinin etkili olabilmesi için cilde emilmesi gerekir bu nedenle nemlendiricinizden sonra uygulamak bunu geciktirecek ve engelleyecektir. Bununla birlikte, kimyasal güneş kreminizi nemlendiricinizden önce uygularsanız, cildiniz kimyasal güneş kremi ile kaplandığı için nemlendiriciniz de işe yaramayacaktır. 

Bunu aşmak için, çinko içeren fiziksel bir güneş kremi kullanmanız ve nemlendiricinizden sonra uygulamanız gerekir. Çinko güvenli, etkili ve UVA ve UVB ışınlarına karşı en geniş korumayı sağlıyor.

Kimyasal güneş kremi kullanmaktan hoşlananlara gelince, cildinizi korurken günlük nem ihtiyacınızı karşılayabilmeniz için nemlendirici faydalar sunan bir formül aramaya çalışın.

Günlük Cilt Bakımı Sıralaması Nasıldır?

Günlük cilt bakımının sıralaması cildi temizlemek, tonik yapmak, maske yapmak, serum kullanmak, göz kremi uygulamak ve güneş kremi uygulamaktır. Cilt Bakım Sırası Nasıl Olmalı?

Günlük Cilt Bakımı
Günlük Cilt Bakımı

Günlük Cilt Bakımı Doğal Malzemelerle Nasıl Yapılır?

Basit malzemeler, ev yapımı ilaçlar, muhtemelen marketinizde bulabileceğiniz birçok ürün ile günlük cilt bakımı yapabilirsiniz. 

Bu doğal cilt bakımı rutini, cildinizin görüntüsünü tamamen değiştirir. Artık sivilcelere elveda diyebilirsiniz. Gözeneksiz görünüm, daha pürüzsüz, daha eşit cilt tonu ve daha sağlıklı bir cilt için bu basit ve tamamen doğal ilaçları kullanarak paradan tasarruf edebilirsiniz. Bu doğal maskeler sayesinde akne ve sivilcelerden kurtulabilirsiniz. Koyu lekeleriniz solar. Sert akne tedavilerinden dolayı cildiniz kurumaz ve tahriş hissettirmez. Cildiniz daha pürüzsüz bir dokuya ve daha küçük gözeneklere sahip olduğu için makyajınız artık çok daha iyi görünür. Sivilce izleri, ince çizgiler ve kırışıklıklar silinir.

Doğal Yüz Temizleme Ürünleri

Geleneksel yüz temizleyici ürünler cildinizdeki yağları parçalamak için tasarlanmıştır ancak çoğu zaman cildinizin dengesini korumak için ihtiyaç duyduğu doğal yağları da parçalar. Yağ temizleme yöntemini duymadıysanız, temel kimya prensibi “benzer şekilde çözülür”dür. Esasen kir ve bakterileri yok ederken gözeneklerinizi, cildinizi iyileştiren, koruyan ve besleyen yararlı yağlarla değiştirerek doğal, nazik ve etkili bir şekilde temizliyorsunuz.

Kenevir Yağı ve Lavanta

Kenevir yağı anti-enflamatuardır, bu da onu akne eğilimli ciltlerin yanı sıra egzama, sedef hastalığı ve dermatit için harika bir temizleyici yapar. Yağlı cildi gözenekleri tıkamadan dengeler, cildin elastikiyetini iyileştirir ve eski haline getirir ve ayrıca yeni hücrelerin yenilenmesine yardımcı olan antioksidan özelliklere sahiptir. Otuz gram kenevir tohumu yağını, aynı zamanda antibakteriyel, anti-enflamatuar, detoksifiye edici ve iyileştirici olan on iki damla lavanta esansiyel yağı ile bir cam kasede karıştırın. Karışımı damlalıklı küçük bir kehribar cam şişeye alın ve yüzünü yıkamak için şişenin dörtte birini kullanın. Bunu akşam uyumadan önce arınmak için kullanın. Bu karışımı kuru cilde iki dakika boyunca masaj yapın. Bir havluyu sıcak suyla ıslatın ve havluyu yüzünüze koyun, buharın gözeneklerinizi yaklaşık bir dakika açmasına izin verin. Kalan temizleyiciyi veya makyajı temizlemek için cildinizi nazikçe silin ve bol ılık suyla cildinizi durulayın.

Hindistan Cevizi Yağı

Bu yağ, kenevir tohumu yağının sahip olduğu aynı faydalı özelliklerin çoğuna sahiptir ancak genellikle yağlı ciltler için tavsiye edilmez çünkü gözeneklerinizi tıkayabilir. Hindistan cevizi yağı için mükemmel olan şey makyajı çıkarmaktır! Normalde kolay temizlenmeyen rimel ve göz makyajı da dahil olmak üzere, uyguladığınız tüm makyajları anında çözer. 

Günün sonunda makyajınızı çıkarmak için önce hindistan cevizi yağını kullanın ve cildinizin tamamen temiz, dengeli ve nemli olduğundan emin olmak için kenevir tohumu yağı karışımını daha sonra kullanmalısınız. Sıvı hindistan cevizi yağı kullanmanızı iki nedenden dolayı tavsiye ederim. Birincisi, katı hindistan cevizi yağına göre kullanımı daha kolaydır ve ikincisi, gözenekleri tıkama olasılığı daha düşüktür. Hindistan cevizi yağını kuru cilde iki dakika boyunca masaj yapın. Bir havluyu sıcak suyla ıslatın ve havluyu yüzünüze koyun, buharın gözeneklerinizi yaklaşık bir dakika açmasına izin verin. Kalan temizleyiciyi veya makyajı temizlemek için cildinizi nazikçe silin ve bol ılık suyla cildinizi durulayın.

Ham Manuka Balı

Sabah yüzümü yıkamak için bal kullanabilirsiniz. Bunun çılgınca geldiğini biliyorum ama işe yarıyor! Yatmadan önce makyajınızı sildikten sonra kullanabilirsiniz. Artık tek ihtiyacınız olan cildinizi güne hazırlamak için hafif ve nazik bir temizleyicidir. Ham Manuka balı işlenmemiş ve pastörize edilmemiştir (normalde marketten aldığınızdan farklı olarak) bu nedenle tüm faydalı besinler ve vitaminler bozulmadan tutulur. Bu bal, üstün antibakteriyel ve iyileştirici özellikler içerir ve aynı zamanda çok besleyici ve nemlendiricidir ancak makyajı çıkarmada harika değildir. Bu nedenle bu adım için hindistan cevizi yağına bağlı kalın. Ham Manuka balı normal baldan biraz daha yoğundur bu yüzden bu temizleyiciyi kullanmak için cildinizin biraz ıslak olması gerekir. Ham Manuka balını, ıslak cilde iki dakika boyunca masaj yapın. Bir havluyu sıcak suyla ıslatın ve havluyu yüzünüze koyun, buharın gözeneklerinizi yaklaşık bir dakika açmasına izin verin. Kalan temizleyiciyi veya makyajı temizlemek için cildinizi nazikçe silin ve bol ılık suyla cildinizi durulayın.

Maskeler

Gözenekleri derinlemesine temizlemek, ölü deriyi pul pul dökmek ve yüzünüzü gençleştirmek için haftada bir maske kullanmalısınız. Şu anda bu iki tamamen doğal kil maskesi arasında geçiş yapabilirsiniz.

Tamamen Doğal Fransız Yeşil Kili İçeren Ölü Deniz Çamuru Maskesi 

Bu maske genel olarak fazla yağı ve kirleri emer, gözenekleri sıkılaştırır, akne ve siyah noktaları azaltır, pul pul dökülür, hücrelere kan dolaşımını destekler, cildi mat bir görünüm için dengeler ve ayrıca jojoba yağı, aloe vera ve E vitamini içerir.

Bu maskeyi hazırlamak için bir cam kaseye iki yemek kaşığı Fransız yeşil kili, bir yemek kaşığı ölü deniz çamuru, bir yemek kaşığı jojoba yağı, bir yemek kaşığı aloe vera jeli ve bir ampul E vitaminini alın. Ardından tüm malzemeleri iyice karıştırın. Bu maskeyi bir fırça yardımıyla cildinize uygulayın. Bu maske tamamen kuruduktan sonra cildinizi bol ılık suyla durulayın.

Tamamen Doğal Bentonit Kili Maskesi

Bu maske biraz daha yoğundur ve yüzünüzü yıkadıktan sonra yaklaşık otuz dakika kadar kızarabilir Sadece gece yatmadan önce kullanmanızı tavsiye ederim ama kesinlikle iyi sonuçlar veriyor.

Bir cam kasede iki yemek kaşığı bentonit kili, bir yemek kaşığı elma sirkesi, on damla lavanta esansiyel yağı ve bir yemek kaşığı suyu iyice karıştırın. Bu maskeyi bir fırça yardımıyla cildinize uygulayın. Bu maske tamamen kuruduktan sonra cildinizi bol ılık suyla durulayın.

Tonikler

Tonikler başlangıçta temizlemeden sonra cildi yeniden dengelemek için tasarlanmıştır. Yüzünüzü yıkadıktan ve cildi neme hazırladıktan sonra, cilt bakımı rutininizin son adımı olan fazla yağ, kir ve artık makyajdan arınmayı sağlar.

Elma Sirkesi

Kokusu hoş olmasa da elma sirkesi doğal cilt bakımı gizli silahlarından biri olabilir. Kulağa tuhaf gelse de, elma sirkesi antiseptik ve antibakteriyeldir. Bu da akne ve siyah noktalardan kurtulmak için mükemmeldir ve ayrıca cildinizdeki pH’ı dengeler. Yaşlılık lekelerini hafifletebilir, sivilce izlerini azaltabilir ve en iyi yanı süper ekonomiktir. Bu ham, filtre edilmemiş elma sirkesini kullanmanızı ve bire bir oranında damıtılmış suyla karıştırmanızı tavsiye ederim. 

Cildiniz daha kuru veya hassassa, karışımı bire iki veya bire üç elma sirkesi-su oranıyla daha da seyreltirim. Toniği damlalıklı kehribar renkli bir cam şişede saklamalısınız ve toniği temiz yüzünüzün her yerine uygulamak için bir pamuk top veya ped kullanmalısınız. 

Bunu geceleri kullanabilirsiniz böylece gün boyunca cildinizdeki kokuyu fark etmezsiniz ve ayrıca sirkenin özelliklerinin bir gecede sihir yapmasını sağlamak için gece kullanabilirsiniz. Bu aynı zamanda harika bir peeling ürünüdür bu yüzden bu toniği bir maske veya eksfoliyatör kullanabilirsiniz.

Lavanta ve Cadı Fındığı ile Tonik

Cildinizi bal ile temizledikten sonra sabahları lavanta cadı fındığı kullanmalısınız ve bu elma sirkesinden çok daha yumuşak, yatıştırıcı bir toniktir. Cildinizi uyandırmak ve makyaj uygulamasına hazırlamak için mükemmeldir. Lavanta, anti-enflamatuar ve antibakteriyeldir, sivilceleri iyileştirmeye, hassas cildi yatıştırmaya, kızarıklığı ve tahrişi azaltmaya yardımcı olur. Elma sirkesi cildiniz için çok sert bir yapıdaysa, onun yerine cadı fındığını tavsiye ederim. Ayrıca kış aylarında nemi cilde hapsetmek için gül suyu ve cadı fındığı ile tonik de kullanabilirsiniz.

Bu doğal cilt bakımı rutini, cildinizin görünüşünü tamamen değiştirir. Artık sivilce yok, daha küçük gözenekler, daha pürüzsüz, daha eşit ten ve bu basit, tamamen doğal ilaçları kullanarak paradan tasarruf edebilirsiniz.

Nemlendiriciler

Doğal yağlardan arındırılmış yağlı cilt, aslında aşırı kompanse etmek için daha fazla yağ üreterek bir kısır döngü yaratır. Verimsiz görünse de, yüzünüzü nemlendirmek için yağ kullanmak yağlı cildi gözenekleri tıkamadan dengeli ve nemlendirir ve sorunlu cildi iyileştirmek ve onarmak için harikadır.

Jojoba Yağı ve Lavanta

Jojoba yağı tüm cilt tipleri için mükemmeldir, besler, nemlendirir ve çok hafiftir, bu da cilde kolayca emildiği ve yağlı hissetmediği anlamına gelir. Jojoba yağı cildinizin doğal sebumuna çok yakındır bu nedenle yağlı cilt tiplerini daha az yağ üretmeleri için kandırır. Aynı zamanda E vitamini açısından zengindir ve harika bir antioksidan kaynağıdır. Lavanta ilavesi, antibakteriyel, anti-enflamatuar, detoksifikasyon ve iyileştirici faydalar sağlar. 

Kenevir tohumu yağı temizleyicisinde olduğu gibi, otuz gram jojoba yağını on iki damla lavanta esansiyel yağı ile karıştırın ve karışımı damlalıklı küçük kehribar bir cam şişede saklamalısınız. Temizledikten ve tonik yaptıktan sonra hem sabah hem de gece yaklaşık altı damla kullanmalısınız. Yağı ellerinize alın, yüzünüzün her tarafına sürün, sonra nazikçe cildinize sürün. Böylece yağ gerçekten gözeneklerinize giriyor. 

Yağın cildinize nüfuz etmesi için, otuz dakika bekletin. Ardından makyajınızı yapabilirsiniz. Geceleri, uyurken ilave nem için fazladan birkaç damla ve makyajın altına fazladan yağ istemediğiniz zaman gün içinde bir veya iki damla daha az kullanabilirsiniz. Normalde hindistan cevizi yağını normal bir nemlendirici olarak önermiyoruz çünkü cilde emilmek yerine cilde oturur ve gözeneklerin tıkanmasına neden olabilir ancak kışın cildim soğuk havalardan gerçekten kuruduğunda, ara sıra çok küçük bir miktar ekleyebilirsiniz. Çatlamış cildi iyileştirmeye ve nemi hapsetmeye yardımcı olmak için geceleri jojoba yağına hindistancevizi yağını ekleyebilir ve uygulayabilirsiniz.

Günlük Cilt Bakımı
Günlük Cilt Bakımı

Doğal Günlük Cilt Bakımı İçin İpuçları

Bu rutine ilk başladığınız zaman, gözenekleriniz derinlemesine temizlenmesi nedeniyle bir süre yüzünüzdeki sivilceler yüzeye çıkabilir. İlk iki hafta içinde ciltte çatlaklar veya daha yağlı cilt fark ederseniz endişelenmeyin. Rutine ayak uydurun ve gözenekleriniz içlerinde saklanan pislikler temizlendiğinde ve cildiniz yağlara alıştığında (artık fazla yağ üretmesine gerek yok çünkü onu iyi yağla besliyorsunuz) dengeler, siz çok daha net, daha yumuşak, daha pürüzsüz, daha sağlıklı bir cilt görmeye başlayacak. 

Artık, cildinizin dengeli, daha genç ve pürüzsüz görünmesi için pahalı kremler ve iksirler almaya ihtiyaç duymayacaksınız. Bu cilt bakımı rutinindeki ürünlerin çoğu yirmi liranın altındadır ve her gün bu kadar az bir miktar kullandığınız için uzun süre dayanırlar. Satın alacağınız en pahalı ürün çiğ Manuka balı olur ve bunun nedeni, güzellik açısından en fazla faydayı daha kaliteli bir baldan alabilmenizdir.

Bu doğal cilt bakımı rutini, cildin görünüşünü tamamen değiştirir. Bu doğal cilt bakımı rutininden sonra sivilceleriniz iyileşir, daha küçük gözenekler, daha pürüzsüz, daha eşit cilt tonu elde edersiniz. Üstelik paradan tasarruf edersiniz ve cildinize zararlı kimyasallar temas ettirmezsiniz.

Yağlı Ciltler ve Akne Eğilimli Ciltler İçin Doğal Yüz Temizleyici Ürünler

Herkesin cildi benzersizdir ve benim cildim için işe yarayan bazı şeyler sizin için de işe yaramayabilir. Bu cilt bakımı rutinini size daha iyi uyacak şekilde özelleştirmek için kullanabileceğiniz bazı seçenekler vardır.

Kenevir tohumu yağı ve jojoba yağı yerine kuşburnu yağı veya tamanu yağı deneyebilirsiniz. Lavanta yağı yerine biberiye esansiyel yağı veya nane yağı kullanabilirsiniz. Hem kenevir tohumu yağı temizleyici ürününde hem de jojoba yağı nemlendiricisinde lavanta esansiyel yağı kullanabilirsiniz.

Yukarıda belirttiğimiz yağlar yağlı ciltler ve akne eğilimli ciltler için faydalıdır.

Kuru Ciltler ve Olgun Ciltler İçin Doğal Yüz Temizleyici Ürünler

Kuru ciltler ve olgun ciltler için doğal yüz temizleyici bir ürün yapmak için otuz gram taşıyıcı yağ ve on iki damla esansiyel yağı bir cam kasede iyice karıştırın. Taşıyıcı yağ olarak argan yağı, badem yağı, kayısı yağı, üzüm çekirdeği yağı ve ayçiçek yağı kullanabilirsiniz. Esansiyel yağ olarak limon yağı, tütsü yağı, sandal ağacı yağı ve lavanta yağı kullanabilirsiniz.

Tonikler

Tonik yapmak için otuz gram taşıyıcı yağ ve on iki damla esansiyel yağı bir cam kasede iyice karıştırın. Taşıyıcı yağ olarak argan yağı, badem yağı, kayısı yağı, üzüm çekirdeği yağı ve ayçiçek yağı kullanabilirsiniz. Esansiyel yağ olarak limon yağı, tütsü yağı, sandal ağacı yağı ve lavanta yağı kullanabilirsiniz.

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx