Cilt Bakımı

Cilt Bakım Sırası Nasıl Olmalı?

Cilt Bakım Sırası ve Aşamaları

Reklamlar

Cilt bakım sırasını doğru takip etmek cildin sağlığı ve güzelliği önemlidir. Cilt uzmanlarına her yeni cilt bakım ürünü aldığımızda veya rutinimize bir adım eklediğimizde merak ettiğimiz soruyu sorduk. Cilt bakım ürünlerimi hangi sırayla uygulamalıyım ve bu önemli mi? Görünüşe göre öyle! Ayrıntılar için okumaya devam edin.

Dermatologlara göre, cilt bakımı ürünlerinizi doğru sırayla uygulamak, cildinizin her bir ürünün tüm faydalarını almasını sağlar.

Cilt bakım sırası inanılmaz derecede önemli. Cildin görevi, bir şeyleri dışarıda tutmaktır ancak kullandığımız cilt bakım ürünlerinin çoğu, içeri girmek istediğimiz bileşenlere sahiptir. Mükemmel şekilde formüle edilip mükemmel şekilde uygulandığında bile, bu temel bileşenlerin yalnızca çok küçük bir miktarı cilde nüfuz edebilir. Ürünleri doğru sırayla uygulamazsanız, cilt bakımı rejiminizden en iyi sonuçları göremezsiniz. 

Reklamlar

Cilt Bakım Ürünleri Nasıl Kullanılır?

Peki hangi ürünü hangi sırayla kullanmalısınız? İzlenmesi gereken basit bir kural, ürünlerinizi en sıvı kıvamdan en yoğun kıvama doğru uygulamaktır veya sıvı olandan krem olana doğru uygulamaktır. Genel olarak, sıvı-katı düşünün ancak aynı zamanda önce cilde nüfuz etmesi için en önemli bileşenlere sahip ürünleri (serumlardaki antioksidanlar gibi) kullanmak ve nemlendiricilerdeki yumuşatıcılar ve nemlendiriciler gibi cilde oturması gereken ürünlerle bitirmek istiyorsunuz. Sabah rutini tamamen güneşten, kirlilikten ve elementlerden korunmakla ilgilidir bu nedenle peel pedlerinizi ve retinol gibi tedavi ürünlerinizi gece rutinine bırakın.

Cilt Bakım Sırası Nasıl Olmalı? 2023 Cilt Bakım Sırası

Cilt Bakım Ürünlerinin Kullanımı

Adım 1: Yüz Temizleme Ürünü

Sabahları yüzünüzü ılık suyla yıkayarak başlayın ya da gerekiyorsa cilt tipinize göre tasarlanmış yumuşak bir yüz temizleme ürünü ile yıkayın.

Adım 2: Tonik

Çoğu insan tonik adımını atlamayı tercih eder çünkü kısmen çoğu toniğin sert olduğu ve cildi tahriş ettiği yönünde kalıcı bir varsayım vardır. Neyse ki artık durum böyle değil… Tonik, gözenekleri fiziksel olarak küçültmezler ancak yeni tür tonikler, antioksidanlar, B vitamini türevleri ve hatta asitleri tonlama gibi birçok amaca hizmet edebilir. Ek olarak, her tonik türü farklı bir cilt sorununa yöneliktir bu nedenle cilt sorununuz için doğru türü kullanmanız önemlidir.

Reklamlar

Bununla birlikte, hayatınız boyunca tonik kullanmadan yaşadıysanız ve cildiniz sağlıklı görünüyorsa, tonik kullanmaya başlamanıza gerek olmayabilir. Tonikler, sert sabunlardan çok bazik hale geldikten sonra cildin pH’ının geri dönmesine yardımcı olmak için yaratıldı. Yüz temizleyiciler artık o kadar dengeli ki, tonikler gerekli bir adım değildir. Bununla birlikte, kullanmaktan hoşlandığınız bir tonik varsa, onu kullanmaya devam etmenin hiçbir zararı yoktur.

Adım 3: Peeling ve Maskeler

Artık cildiniz temizlenmiş, sıkılaşmış ve nemlenmiştir. Nazikçe (cildi sertleştirmenin asla iyi bir şey olmadığını unutmayın) pul pul dökülmesi ve peeling için hazırlanmıştır. Genel olarak, eksfoliyatörler ve peelingler kuru ve hassas ciltlerde haftada iki kez, karma ve yağlı ciltlerde haftada üç kez, normal ciltlerde ise iki ya da üç kez uygulanmalıdır. Bazı peelingler günlük olarak kullanılabilir ve ürün talimatları bunu belirtecektir.

Temizlemeden ve tonik yapmadan sonra aynı zamanda kağıt maskeleri, modelleme maskeleri, yıkanabilir maskeleri uyguladığınız zamandır. Bunları ürüne göre günlük veya haftalık olarak uygulayabilirsiniz. Kağıt maskeleri genel olarak günlük kullanım için harikadır. İyi nemlendirilmiş bir cilde hızlı bir şekilde ulaşmak istiyorsanız kağıt maskeler kullanılmalıdır.

Peeling yaptıktan sonra maske yapabilir misiniz? Peeling, maskenizin etkilerini artıracak mı? Genel olarak evet. Bununla birlikte, maske ve peeling de ciltte pul pul dökülme yaratıyorsa, bu cilt için çok fazladır.

Adım 3: Antioksidan Serum

Serumlar, belirli endişeleri gideren süper konsantre, besleyici yoğun tedavilerdir bu nedenle onları cilde mümkün olduğunca yakın tutmak daha iyidir. Bugün piyasada çeşitli serumlar mevcuttur ancak gündüzler için cildinizin enflamatuar tepkisini köreltmekten UV ışınlarından ve çevresel kirleticilerden gelen hasarı nötralize etmeye kadar çeşitli faydalar sağlayan antioksidan serumları önermektedir.

Adım 4: Göz Kremi

Dermatologlara göre, yirmili yaşlardan itibaren günde iki kez olmasa da en azından her gece bir göz kremi uygulamak çok önemlidir. Göz kapağı derisinin sağlığını ve kalınlığını korumakla ilgili. Bu bölgedeki cilt kalitesinin erken dönemde iyileştirilmesi, göz kapağı cildinin daha sonra gevşekliğini ve pürüzsüz görünümünü kolayca kaybetmemesini sağlar. 

En iyi sonuçlar için tutarlılık çok önemlidir. Zamanla düzenli olarak göz kremi kullanımı, göz kapağı derisinin elastik kalmasını sağlar ve bazı ince çizgileri veya kolajen kaybını iyileştirebilir veya önleyebilir. Unutma, hiçbir şey sihir değildir. Sonuçlar bir gecede ortaya çıkmaz. SPF’li bir göz kremi seçerek veya her gün güneş kremi uygulayarak gözlerinizin çevresindeki hassas cildi daha da koruyabilirsiniz. Ayrıca, gözlerinizi kısmaktan gözlerinin köşelerinde oluşan çizgiler ve UV ışınlarından korunmak için dışarıda güneş gözlüğü takmanız gerekir.

Adım 5: Leke Tedavisi

Faydalarını en üst düzeye çıkarmak için reçeteli ilaçlar ve sivilce lekesi tedavilerinin cilde mümkün olduğunca yakın uygulanması gerekir.

Akne lekesi tedavileri aktif içeriklerde farklılık gösterdiğinden, ürün ambalajınızı kontrol edin veya en iyi uygulama yolu için dermatoloğunuza danışın. Yaygın bir sivilce lekesi tedavisi bileşeni olan reçeteli güçlü benzoil peroksit, bir ila üç saatlik bir çalışma süresine sahiptir. İşini tamamlamadan önce onunla temas eden herhangi bir krem, muhtemelen aktif bileşenin düzgün çalışmasını engelleyecektir.

Akne lekesi tedavilerinin cildinizi kurutabileceğini unutmayın bu nedenle her zaman sadece ihtiyacınız olan noktalara uygulayın.

Adım 6: Nemlendirici

Evet, cildiniz yağlı olsa bile herkesin nemlendirici bir kreme ihtiyacı vardır. Vücudunuz, sert dış ve olumsuz hava koşullara ve enfeksiyonlara karşı koruyucu bir kaplama meydana getirmek için yağ veya sebum salgılayan bezlerden oluşan kendi doğal yağlama sistemine sahip olsa da, çoğu kişinin güneşin, havanın ve sert kimyasalların tahribatından sonra ekstra hidrasyona ihtiyacı vardır.

Uzmanların çoğu, nemlendirici uygulamak için en iyi zamanın cilt hala nemliyken olduğunu belirtiyor. Bu nedenle serumunuzu ve tedavinizi ne kadar erken uygularsanız, nemlendiricinizle çok ihtiyaç duyulan nemlendirmeyi o kadar çabuk cildinize kilitlersiniz.

Sivilce lekesi tedavisi kullanıyorsanız, nemlendiricinizi uygularken, içindeki bileşenlerin leke tedavinizdeki aktif bileşenlerle karışmamasını sağlamak için bu alanları atlamak isteyebilirsiniz.

7. Adım: Güneş Kremi

UV ışınlarını ve zararlı güneş ışınlarını fiziksel olarak engelleyen fiziksel veya mineral bir güneş kremi kullanıyorsanız, güneş kremi gündüz cilt bakımı rutininizin son adımı olmalıdır. Kimyasal bir güneş kremi kullanırken bu adım zorlaşır.

Kimyasal güneş kremlerinin etkili olabilmesi için cilde emilmesi gerekir bu nedenle nemlendiricinizden sonra uygulamak bunu geciktirir ve engeller. Ayrıca, kimyasal güneş kreminizi nemlendiricinizden önce uygularsanız, cildiniz kimyasal güneş kremi ile kaplandığı için nemlendiriciniz de işe yaramayacaktır. 

Çinko içeren fiziksel bir güneş kremi kullanmanızı ve nemlendiricinizden sonra uygulamanızı önerir. Çinko güvenli, etkili ve UVA ve UVB ışınlarına karşı en geniş korumayı sağlıyor.

Kimyasal güneş kremleri kullanmaktan hoşlananlara gelince, cildinizi korurken günlük nem ihtiyacınızı karşılayabilmek için nemlendirici faydalar sunan bir formül aramaya çalışın.

Evde Cilt Bakım Sırası Aşamaları

Evde cilt bakımı için gündüz cilt bakımı rejimini anlattık. Gece cilt bakımı rutinini öğrenmek isterseniz yazımızı okumaya devam edin.

Cildiniz gece doğal olarak kendi kendini onardığından, gece rutininizin tamamen tedavi ve cildinize ihtiyacı olanı vermekle ilgili olması gerektiğini söylüyor. Cildiniz donuk görünüyorsa, peeling kullanmalısınız. Tahriş olursa, nemlendirin ve koruyun. İşte bunlardan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlayacak en iyi cilt bakımı ürünleri sıralaması…

Adım 1: Yüz Temizleme Ürünü

Günün kirlerinden, kirinden, yağından ve makyajından kurtulmak için bazı uzmanlar, yüzünüzü nazik bir temizleyiciyle yıkamadan önce özel bir makyaj temizleyiciyle makyajınızı çıkarmanızı önerir. Daha da iyisi, önce makyajınızı çözmek için bir temizleme yağı kullanmayı ve ardından normal yüz temizleme ürünüyle yüzünüzü tekrar yıkamayı içeren çift temizlemeyi deneyin.

İlk adım makyajınızı çıkarmaktır. Genel olarak bir temizlik yağı kullanacağınız bu adımdır. İkinci adım, ilk adımda gevşettiğiniz tüm fazla sebumu, kiri ve makyajı temizlemek için bir yüz yıkama jeli kullanmaktır. Bu, cildinizi taze hale getirir ve cilt bakım ürünlerinin cilde daha iyi nüfuz etmesi için mükemmel bir şekilde hazırlar.  Yüz peelingi gibi fiziksel bir peeling kullanıyorsanız, makyajınızı çıkardıktan sonra yüz temizleme ürünü yerine peeling kullanın.

Adım 2: Tonikler ve Esanslar 

Tonik kullanıyorsanız, sabahları yaptığınız gibi uygulayın. Geceleri, bazı insanlar yüz misti, esans, güzellik suları veya nemlendirici (hyaluronik asit) serumlar olarak göreceğiniz çeşitli cilt bakımı güçlendirici türlerini de karıştırmayı sever. Bunlar farklı aktif bileşenlerle aşılanmıştır ancak çoğunlukla amaç cildi nemlendirmek ve beslemektir.

Bunlar hafif, neredeyse suya benzer formüller olduğundan, yüzünüzü yıkadıktan sonra bir tonik gibi uygulayın. İkisini de kullanıyorsanız, tonik uygulayın sonra esans uygulayın. Tonik temizlemek için daha çoktur ve esas daha çok tedavi sunmakla ilgilidir. Birden fazla güçlendirici kullanıyorsanız, aynı kurallar geçerlidir. En sıvı olan cilt bakım ürünlerinden başlayın ve daha yoğun kıvamlı ürünlere doğru geçerlidir.

Göz kremi
Göz kremi

3. Adım: Göz Kremi

Göz kremleri, kaz ayakları ve koyu halkalara hitap etmenin yanı sıra, hassas göz alanınızı diğer cilt bakım ürünlerinizden korumaya da hizmet edebilir. Genel olarak, göz çevrenizi potansiyel olarak tahrişe neden olabilecek potansiyel bileşenlere karşı korumak için tedavilerinizden önce göz kreminizi uygulamanız gerekir.

Adım 4: Serumlar ve Peelingler

Vücudun geri kalanı gibi, cilt de biz uyurken onarma, güçlendirme ve yenilenme işlerinin çoğunu yapar. Bu nedenle reçeteli ilaçlar (tretinoin, akne ve rosacea kremleri), retinol kremler, peeling tedavileri (peeling pedleri ve maskeler) ve yaşlanma önleyici serumlar (peptidler, büyüme faktörleri ve diğer biyolojik olarak aktif bileşenlerle aşılanmış) gibi hedeflenen cilt bakımı tedavilerinin çoğu geceleri daha iyi kullanılır. Bununla birlikte, tüm serumlarınızı ve kremlerinizi katmanlaştırmak yerine, cildinizin güncel ihtiyaçlarına göre gece tedavinizi seçmeniz gerekir.

Çok fazla adım sadece tahriş riskini artırıyor ve istenen sonucun alınma olasılığını azaltıyor. Akşam tedavinizi, o gece cildinizin neye ihtiyacı olduğuna göre seçin, ecza dolabınızda bulunanlara göre değil. Bazı geceler sadece yıkamak, nemlendirmek ve yatmak olabilir. Cildinize daha fazla sevgi vermek için her zaman yarın vardır. 

Reçeteli ilaçlar (akne veya rosacea için) veya eksfolyatif tedaviler (AHA / BHA pedleri, peelingler veya detoksifiye maskeler gibi) arasından seçim yapın. İkisini aynı gece kullanırsanız, cildinizi tahriş etme riskinizi önemli ölçüde artırırsınız. Eksfoliatif tedavilerle aynı gece retinol kremleri (reçetesiz veya reçeteli) kullanmayın. Eksfolyatif ürünleri haftada bir ila üç kez kullanın.

Adım 5: Nemlendirici veya Gece Kremi

Bazı insanlar gece ve gündüz aynı nemlendiriciyi kullanır. Bununla birlikte, gece nemlendiricileri veya gece kremleri genellikle daha yoğun ve ağırdır ve birkaç saat boyunca emilmek üzere tasarlanmıştır.

Nemlendirici, özellikle geceleri kullanılan ağır olanlar, siz uyurken suyun buharlaşmasını önlemek için cilt üzerinde koruyucu bir kaplama oluşturur. Ciltteki yüksek su içeriğini korumak, cildin iyileşmesi ve sağlıklı kalması için çok önemlidir. Doğru nemlendiriciyi kullanıyorsanız, bu sizin son adımınız olmalı çünkü hiçbir şey geçmeyecek. Cildiniz kuruysa, gece kreminizi uygulamadan önce bir yüz yağı eklemek isteyebilirsiniz.

Uygulama sırasının yanı sıra, bazı uzmanlar, cildinizin ürünlerinizi emmesi için geçen süreyi göz önünde bulundurmanın da önemli olduğuna inanıyor. Ancak, çoğumuz genellikle bir yere gitmek için acele ettiğimizden, bu her zaman mümkün olmuyor. Bu durumda, cilt bakımı rutininizi basit tutmak en iyi fikirdir.

Pek çok ürün doğru emilimi sağlamak için bir sonraki adımdan önce beş ila otuz dakika beklemenizi gerektirir. Ancak bunun için kimin zamanı var? Eğer işi fazla karmaşık hale getirirseniz, yapamazsınız. Çok sayıda adımınız varsa, her ürünün ciltle reaksiyona girmesi için bir süre (bir dakika) bekleyin. Örneğin geceleri yüzümü yıkadıktan ve serumumu veya akşam tedavimi uyguladıktan sonra sadece günümü tamamlayıp yatağa girebilirsiniz. Nemlendirici kreminizi, yatağınızın başucundaki şifonyerde tutabilirsiniz ve yatmadan hemen önce uygulayarak bu genel olarak pahalı, özel kreminizin cilde nüfuz etmesi için biraz daha zaman kazandırabilirsiniz.

Başka bir tavsiye mi? Cildinizi dinleyin. Eşsiz olduğunuzu ve kimsenin cildinize sahip olmadığını unutmayın. Uzmanlar ne derse desin, sizin için neyin işe yaradığını bulmak ve her zaman cildinize karşı nazik olmak önemlidir.

Cilt Bakım Sırası Maske 

Öncelikle cildinizi bir yüz temizleme jeliyle temizleyin. Ardından cildinize tonik uygulayın. Üçüncü aşamada maske uygulayabilirsiniz.

İdeal Cilt Bakımı

İdeal cilt bakım aşamalarını aşağıda sizler için anlattık.

1. Adım: Yüz Temizleme Ürünü

Lütfen cilt bakımı yapmadan önce makyajınızı çıkarın ve yüzünüzü yıkayın. Malzemelerin düzgün bir şekilde emilmesi için tamamen yağ ve kir içermeyen temiz bir cilde ihtiyacınız var.

Bu, işleri doğru yapmak istiyorsanız ve örneğin, neden olmasa da neden buradasın? Makyaj bezlerini kullanmayın çünkü rahatsız edicidirler ve sizi kırabilecek bir tabaka kalıntısı bırakır ve bir makyaj temizleme yağı ile yüzünüzü temizlemeyi tercih edin. Cildinizi soymadan tüm makyajı çözen yağ kullanın. Ardından özellikle akne eğilimli cildiniz varsa  nazik, kremsi bir temizleyici ile devam edin. Bunun iki aşamalı bir süreç olduğundan şikayet etmeyin. Bu, tüm rutinde gerekli olan tek adımlardan biridir. 

Adım 2: Tonik

Eskiden tonikler, yüzünüzdeki cehennemi tahriş eden ve cildinizi rahatsız eden alkol bazlı sıvılardı. Ancak günümüzün tonikleri, kuru cildi korumak için nazik, nemlendirici bileşenlerle veya sivilceyi tedavi etmek için kimyasal eksfoliantlarla doldurulur. Cildinize oturan ve ağır hissettiren bir şey olmaları amaçlanmadı. Esasen sadece yüzünüzü malzemelerin daha sonra daha iyi emilmesi için hazırlıyorlar.

BHA (salisilik asit gibi beta hidroksi asit) veya AHA (glikolik asit veya laktik asit gibi alfa hidroksi asit) ile dolu, gözenekleri açmak, akne alevlenmelerini önlemek ve siyah noktaları zamanla çözmek için çalışan bir tonik arayın. Kuru cildiniz varsa, suda çözünür AHA maddesi içeren ürünleri deneyin ve yağlı bir cildiniz varsa, yağda çözünen BHA içeren ürünlerini kullanın.

Temizledikten sonra, iki gece veya geceleri bir retinol kullanmayı planlıyorsanız, her sabah temiz ve kuru cilde hafifçe vurun ardından uygulamadan önce tam beş dakika veya en azından kuruyana kadar bekleyin. Başka bir şey yoksa asitlerin sihirlerini yerine getirmeden önce yanlışlıkla etkisiz hale getirirsiniz.

Yüzünüzü yıkayıp kuruttuğunuzda cilt bariyerinizin kaybettiği suyu yenilemeye yardımcı olan nemlendirici toniği tercih edebilirsiniz. Temizledikten sonra, her sabah veya her gece temiz, kuru cildinize veya her ikisine birden dokunun. Cilt tipiniz ne olursa olsun çok fazla nem yoktur. Temelde nem yüzünüzü mutlu eder. 

3. Adım: Serum

Serumları biliyorsunuz hatta muhtemelen dolabınızda var ve onlarla ne yapacağınızdan tam olarak emin değilsiniz. Yalnız değilsiniz. Serumlar aslında cilt sağlığınızı gerçekten güçlendiren son derece konsantre besinler, nemlendiriciler ve antioksidanların çekimleridir. İnsanlar genellikle bunları kullanmayı atlarlar ancak dürüst olmak gerekirse cilt bakımı rutininizin ağır kaldırıcıları onlardır. 

Sabahları, cildinizi gün içinde serbest radikallerin neden olduğu iltihaplanma ve hasardan koruyan aynı zamanda cildi aydınlatan ve zamanla koyu lekeleri aydınlatan C vitamini serumu kullanmanız gerekir. Bu gerçekten cilt bakımı bileşenlerinin starıdır ama aynı zamanda biraz da güçlü… Bu yüzden cildiniz hassassa, günlük yerine her sabah kullanın.

Geceleri, havadaki suyu cildinize çeken hyaluronik asitle doldurulmuş bir serumu tercih edin ve uyurken cildinizi dolgunlaştırın ve nemlendirmesini sağlayın. Kuruyan ve tahriş edici olabilen akne tedavileri veya yaşlanmayı geciktirici ürünler kullanıyorsanız, önce cildinizi mümkün olduğunca fazla nemle hazırlamak istersiniz.

Adım 4: Göz kremleri

Göz kremleri yüz nemlendiricilerinden daha hafif ve daha ince olma eğilimindedir bu nedenle kremlerinize ve yağlarınıza sürmeden önce bunları uyguladığınızdan emin olun. Cilt bakımı uygularken temel kural, en hafif olanı önce en ağır olanı uygulamaktır, çünkü daha sıvı ve hafif ürünler yoğun ürünlere nüfuz edemez. Evet, tüm bunların şimdi ne kadar mantıklı olması can sıkıcı, değil mi?

Sabahları, bir rollerball aplikatörü olan bir göz kremi kullanmalısınız. Rollerball aplikatörü, soğuk çelik bilye sıvı tutmaya biraz yardımcı olur. Özellikle kremi kullanımlar arasında buzdolabında tutarsanız ve formül yirmi dakika içinde göz altlarını geçici olarak daraltmaya ve sıkılaştırmaya yardımcı olan kafein ile doldurulmuştur.

Çoğu insan gece göz kreminin ince çizgilere yardımcı olması için bir çeşit retinol içermesi gerektiğini düşünüyor ancak gerçekte göz çevreniz hassas ve kızarıklık ve tahriş riski altındadır. Bunun yerine, göz altınızı koruyacak ve gece boyunca cilt bariyerinizi onaracak basit, nemlendirici bir göz kremine dokunun.

Evet, gözlerinin etrafında bir retinol kullanabilirsiniz ve kullanmalısınız, ama retinoidleri yüzünüzün sadece bazı kısımlarını lekelemek yerine tüm yüzünüze uygulamak daha iyidir.

Adım 5: Leke tedavileri

İdeal olarak, leke tedavilerinizi (sivilceler, yara izleri veya koyu lekeler için) geceleri uygularsınız çünkü bu, vücudunuzun kendini onarmak için en çok çalıştığı zamandır. Ancak, sivilceyle savaşan bir tonik kullandıysanız ve/veya bir retinol sürmeyi planlıyorsanız, cildinizi tahriş etmemek için sabahları leke tedavisi yapmayı deneyin. Ne zaman uygularsanız uygulayın, nemlendiricinizden önce hafifçe parmaklarınıza vurarak uygulayın böylece cildinize gerçekten nüfuz edebilir ve başka bir engele sahip olmadan işlerini yapabilirler.

Koyu lekeler ve akne yaralanmaları i̇çi̇n hidrokinon (hızlı çalışan ancak cilt ağartıcı bir bileşen) ya da zamanla izleri ve yara izlerini nazikçe aydınlatan niasinamid (diğer bir deyişle B3 vitamini) ile leke tedavisi kullanmanız gerekir. Niasinamid günlük olarak kullanılabilir. Çoğu formül tahrişe neden olmaz ancak cildinizin buna nasıl tepki vereceğini bilene kadar her gün veya üç günde bir hidrokinon kullanılmalıdır.

Denenmiş ve gerçek benzoil peroksit ve salisilik asidin yanındadır ancak cildinizi tahriş etmek istemediğiniz sürece birlikte kullanılmamalıdır. Benzoil peroksit sivilceye neden olan bakterileri öldürür. Bunu klasik beyaz noktalar ve siyah noktalar için kullanın ve salisilik asit yağı ve cilt hücrelerini çözer. Küçük gözenekler ve iltihaplı şişlikler için kullanın.

Hangisini seçerseniz seçin, uygulama aynıdır. Etkilenen bölgeye veya sivilcenize ince bir tabaka sürün. Cidden, daha fazlası burada daha iyi değildir ve ardından kuruması için en az bir dakika bekleyin. Ardından tedavinin yüzünüze silinmesini önlemek için önce nemlendiricinizi lekelerin etrafına uygulayın. Yüzünüz örtüldüğünde, etrafta kaydırmadan kapatmak için doğrudan leke tedavisinin üzerine bir nemlendirici katmanını hafifçe uygulayın.

Adım 6: Nemlendirici

Nemlendirici kullanmanız gerekiyor hem de her zaman! Ne olursa olsun! Cildinizin yağlı veya kolayca parçalanmış veya üzgün ya da nemli olması önemli değil. Her cilt tipi için nemlendirici var. Çünkü cilt bariyerinizi koruyacak tek şey diğer bir deyişle yapmaktan sorumlu olan şey yüzünüzün nemli ve sağlıklı görünmesidir. Ayrıca, bir nemlendirici cildinize sadece hidrasyon sağlamakla kalmaz aynı zamanda altındaki tüm ürünleri hapsederek malzemeleri daha da etkili hale getirir.

Cildinizi ağır veya yağlı hissettirmeden nemli kalmasını sağlayacak hafif, nazik, hyaluronik bazlı bir nemlendirici arayın. İdeal olarak, özellikle daha sonra ayrı bir güneş kremi sürmeyi planlamıyorsanız, içinde en az 30 SPF olan bir güneş kremi olan bir formül alın. Hangisini seçerseniz seçin, makyajı uygulamadan önce en az beş dakika boyunca cilde emilmesine izin verin.

Cildiniz gece onarım moduna giriyor, hasarı düzeltmek ve yenilenmeyi hızlandırmak için çok çalışıyor. Bu yüzden gece nemlendiriciniz, vücudunuzun doğal olarak ürettiği her şeyle dolu olmalı ve hyaluronik asit, lipitler ve proteinler gibi daha çok kullanmalıdır. Ayrıca, özellikle hassas ciltlerde daha nazik olma eğiliminde olan sulandırılmış bir retinoid içerikli yaşlanmayı geciktirici gece kremi kullanarak retinol kullanmaya başlayabilirsiniz.

7. Adım: Retinol

Retinoidler – retinol ve adapalen gibi A vitamini türevleri için genel bir terimdir – hücre döngüsünü hızlandırmak için cildinizde emilir ve vücudunuzun zamanla daha taze, pürüzsüz ve daha az kırışık bir cilt oluşturmasına neden olur. Sonuçları dört ila altı aylık tutarlı kullanımda göreceksiniz.

Ancak kırışıklıklarınızın düzelmesi altı ay alabileceği için, başka şekillerde daha hızlı sonuçlar görmeyeceğiniz anlamına gelmez. Retinoidler, kollajen üretimini ve hücresel pul pul dökülmeyi tetikler. Bu da onların aynı zamanda koyu lekeleri, pürüzsüz yara izlerini, açık gözenekleri ortadan kaldıracağı, akne ve sivilceleri önleyeceği ve cildi aydınlatacağı anlamına gelir. Temel olarak, retinoidler dermatologların sahip olduğu büyüye en yakın şeydir.

Retinoidler konusunda yeniyseniz, başlangıçtaki pul ve duyarlılık ayarlama dönemini azaltmak için yavaş başlamanız gerekir. Bir hafta boyunca haftada bir gece tüm yüzünüze bezelye büyüklüğünde bir damla uygulayın ardından iki hafta boyunca haftada iki gece ardından üç hafta boyunca haftada üç gece ve ardından süresiz olarak haftada dört gece kullanabilirsiniz.

Zaten retinoid içeren bir gece kremi kullanıyorsanız veya kullanmayı planlıyorsanız bu adımı atlayın. Çünkü ikiye katlamak yaşlanmayı geciktirme sonuçlarını daha etkili hale getirmeyecektir sadece iltihaplanmaya neden olacaktır. Ekstra hassas cildiniz varsa, tedaviyi tamamen sulandırmadan tahrişi azaltmak için retinolünüzü uygulamadan on dakika önce ve sonra bir nemlendirici katmanı uygulayın. Temel olarak, yüzünüzü iyice nemlendirmek önemlidir.

Cilt Bakım Sırası

Cilt Bakım Sırası Nasıl Olmalı?

Cilt bakımında ilk adım bir makyaj temizleme yağı ile makyajınızı temizlemek olmalıdır. Ardından cildinizi bir yüz temizleme ürünü ile temizlemelisiniz. Daha sonra cildinize tonik uygulamalısınız. Daha sonra cildinize peeling ya da maske uygulamalısınız. Ardından yüzünüze serum uygulamalısınız. Sonrasında göz kremi uygulamalısınız. Eğer lekeli ya da akneli bir cildiniz varsa bu sorunlara yönelik ürünleri kullanmalısınız. Son olarak cildinize nemlendirici krem uygulamalısınız. Eğer bu cilt bakım rutinini yaptıktan sonra dışarı çıkacaksanız güneş kremi uygulamalısınız. Cilt bakım sırası oldukça önemlidir.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx