SağlıkBeslenme

Anında Enerji Veren Doğal Yiyecekler

Anında Enerji Veren Doğal Yiyecekler Ve Doğal Gıdalar

Reklamlar

Anında enerji veren doğal yiyecekler, özellikle yaşadığımız bu pandemi döneminde hayat kurtarıcı olabilir. Hayatlarımız giderek daha meşgul ve yapılacaklar listelerimiz sonsuz gibi görünüyor. Dikkatimize ihtiyaç duyan şeylerin sürekli akışına yönelmek, bizi stresli ve bitkin hissetmemize neden olabilir ve bu da üretkenliğimizi ciddi şekilde etkileyebilir.

Hızlı bir atıştırmalık ararken başvuracağınız çözüm şekerli bir güç içeceğine ulaşmak olsa da, size enerji veren ve anında güç artışı sağlayan birçok sağlıklı yiyecek var. Sadece sizin için en uygun olanları bulmanız gerekiyor.

Size sadece hızlı bir şekilde enerji vermekle kalmayıp, aynı zamanda vücudunuzu sağlıklı ve gün boyu uyanık tutmak için gerekli besinleri sağlayan enerji artırıcı gıdalardan ve anında enerji veren doğal yiyeceklerden oluşan bir liste hazırladım.

Reklamlar

Bir sonraki alışveriş listenizin nasıl olması gerektiğinden emin değilseniz, yorgunlukla savaşmaya yardımcı olan en iyi enerji veren yiyecekleri öğrenmek için okumaya devam edin.

Su
Su

Su

Bu listeyi tüm içeceklerin kraliçesi su ile açalım! Bir dahaki sefere kendinizi yorgun ve halsiz hissettiğinizde, vücudunuza büyük bir bardak su ısmarlayın! Sağlıklı uyku ve beslenme alışkanlıklarınıza rağmen enerji seviyeleriniz hala tükeniyorsa, vücudunuzun düzgün çalışmasını sağlamak için yeterince su almıyorsunuz demektir. Ne yazık ki dehidrasyon yorgunluğa ve baş ağrısına neden olabilir, bu nedenle bu yorgunluğu üzerinizden atmanız gerekiyorsa günlük su alımınızı artırın.

Kahve

En sevdiğiniz kahveyi içmeden güne başlamayı hayal edebiliyor musunuz? Bahse girerim yapamazsın! Kahve vücudunuzu harekete geçirebilir ve enerjinizi anında geri verebilir. Ve hepsi kafein adı verilen mucize bir bileşik sayesinde. Kafein dünyada en yaygın kullanılan psikoaktif maddedir. Hem zihni hem de bedeni uyanık ve enerjik tutar.

Kahve, hücrelerde oksidatif stresle savaşarak vücudun enerjisini geri kazanmasına yardımcı olan hidrosinamik asitler ve polifenoller gibi birçok önemli antioksidan bakımından da zengindir. Bu nedenle, ‘sihirli iksirinizi’ nasıl tercih ederseniz edin, kahve bir enerji yükselticiden çok daha fazlasıdır, kahve bir ritüeldir.

Reklamlar
Nane Çayı
Nane Çayı

Nane Çayı

Bu listede nane çayı görmek sizi şaşırttı mı? Şaşırmayın! Araştırmalar, nane çayında bulunan doğal bileşiklerin vücuda enerji verdiğini, yorgunluğu azalttığını ve zihinsel odaklanmayı ve keskinliği iyileştirdiğini gösteriyor. Kafein gibi psikoaktif maddeler içermemesine rağmen oldukça uyarıcıdır. Nane çayı tek başına hafif, ferahlatıcı bir içecek olarak kullanılabilir veya ekstra enerji için en sevdiğiniz bitki karışımına eklemeyi seçebilirsiniz.

Halk tıbbına göre, on ila on beş dakika demlemek, vücudunuzu rahatlatacak ve uykunuzu getirecek bileşenleri serbest bırakacaktır, ancak beş dakikalık kısa bir demleme, en çok ihtiyacınız olduğunda sizi uyanık ve odaklanmış halde tutacaktır.

Doğal Enerji İçecekleri

Çok fazla kahve içmiyorsanız ama yine de günlük kafein dozunuza ihtiyacınız varsa, doğal enerji içecekleri yıpranmış enerji seviyeleriniz için mükemmel bir çözümdür. Bitki kaynaklı kafeinle dolu ve genellikle ilave şeker ve kalorisi düşük olan bu beyin gücü destekçileri, odağınızı keskinleştirecek ve konsantrasyonunuzu artıracaktır.

En popüler doğal enerji içeceklerden bazıları matcha yeşil çay ve yerba mate çayıdır. Oldukça yüksek kafein seviyelerinin yanı sıra, bu içecekler ayrıca serbest radikaller, iltihaplanma ve hücresel hasarla savaşmaya yardımcı olan flavonoidler ve fenolik asitler gibi güçlü antioksidanlar içerir. 

Fıstık Ezmesi

Bu kalorili yoğun fındık ezmesinden bir kaşık dolusu, lezzetli güç sarsıntıları sağlamada oldukça etkilidir. Fıstık ezmesi bir süper besindir çünkü açlığı uzak tutan ve sabit kan şekeri seviyelerini koruyan sağlıklı yağlar, protein ve liflerle doludur. Hala ikna olmadınız mı? Daha fazlasına sahibiz. Fıstık ezmesi de bir karbonhidrattır ve hepimizin bildiği gibi karbonhidratlar kolayca hızlı enerjiye dönüştürülür! Bu yüzden bir dahaki sefere spor salonuna gitmek üzereyken, kendinize bu fıstık ezmeli tatlıdan bir kaşık verin ve performanstaki farkı görün.

Yağlı Balık
Yağlı Balık

Yağlı Balık

Somon, ton balığı ve sardalye (beyin gıdası) harika enerji verici öğle veya akşam yemeği seçenekleridir. Besinleri enerjiye dönüştürmede çok önemli bir rol oynayan sağlıklı bir protein ve B vitamini kaynağıdırlar.

Ayrıca bu tür balıkları omega-3 yağ asitlerinde yüksek bulacaksınız. Çalışmalar, omega-3’lerin iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olduğunu gösteriyor – tükenmişlik ve yorgunluğun arkasındaki büyük suçlu.

Omega 3, genel refahımız kadar beyin fonksiyonu için de kritik öneme sahiptir, ancak vücudumuz onu kendi başına önemli seviyelerde üretemez. Bunu iyi bir omega 3 balık yağı takviyesinden tüketin!

Yoğurt

Yoğurt, kremsi ve önemli enerji çözümünüzdür! Parçalandığında hızlı enerji sağlayan laktoz ve galaktoz gibi basit karbonhidratlardan oluşur. Ayrıca metabolizmanızı destekleyen etkileyici miktarda sağlıklı protein depolar. Yoğurt, kemik sağlığı için çok önemli olan harika bir kalsiyum kaynağıdır. Ayrıca besinleri hücrelerimiz için yakıta dönüştürmede önemli bir rol oynayan B6 ve B12 vitaminleri açısından da zengindir.

Edamame

Bardak başına 27 gramlık bir paket olan edamame, şu anda özellikle veganlar arasında en popüler protein/enerji kaynaklarından biridir. Bu sağlıklı atıştırmalık atıştırmalık kalorisi düşüktür ancak karbonhidrat, lif, folik asit, manganez, vitamin ve mineral bakımından yüksektir. Demir ile birlikte folik asit enerjiyi arttırır ve yorgunlukla savaşır. Manganez ise vücudun karbonhidratları ve yağları parçalamasına yardımcı olarak daha iyi enerji emilimine katkıda bulunur. Bu güç kombinasyonu, kan şekeri seviyenizi düzenleyecek ve çok daha uzun süre yüksek enerjili kalmanıza yardımcı olacaktır.

Tam Tahıllı Ekmek
Tam Tahıllı Ekmek

Tam Tahıllı Ekmek

Bir dilim tam tahıllı ekmek, çoğunlukla karbonhidrat şeklinde yaklaşık yetmiş kalori sağlar. Vücut karbonhidratları hızlı bir şekilde parçalamaya başlar, bu da size anında bir destek sağlar. Ama bir bonus var. Tam tahıllı ekmek, enerjinin yavaş ve düzenli bir şekilde salınmasına izin vererek gün boyunca daha uzun süre ayakta kalmanızı sağlayan karmaşık bir karbonhidrattır.

Avokado

Avokado, kelimenin tam anlamıyla doğanın süper başarılarıdır. Sağlıklı lif, güçlü antioksidanlar ve B vitaminleri ile dolu yüksek yağlı bir besindir. Avokadoda bulunan yüksek yağ asitleri seviyeleri, besin emilimine yardımcı olur ve gün boyunca enerji seviyenizi korur. Kalp için sağlıklıdırlar, kilo vermeyi kolaylaştırırlar ve lezzetli bir yemek için diğer malzemelerle iyi bir şekilde karıştırılırlar.

Elma
Elma

Elma

Günde bir elma açlığı uzak tutar! Elmalar her yerde şampiyondur. Vücut ve beyin için ana yakıt kaynakları olan vitaminler, lifler ve karbonhidratlar bakımından zengindirler. Bununla birlikte, elmalar glisemik indeks ölçeğinde de düşüktür, bu nedenle şeker acele etmesine neden olmaz ve sizi hemen yorgun ve acıktırmaz. Ayrıca, çeşitli araştırmalara göre, uzun süreli enerjinin etkisini uzatan karbonhidrat sindirim sürecini yavaşlatabilen antioksidanlarla da doludurlar. Ve bu yeterli değilse, ucuz ve kolayca bulunabiliyorlar!

Ispanak

Araştırmaya göre, ıspanak ve lahana gibi besin değeri yüksek yeşil yapraklı sebzeler tonlarca K vitamini (kemikleriniz için mükemmel), lutein (görmeyi destekler) ve tabii ki demir içerir. Kronik yorgunluğun ana suçlularından biri demir eksikliği olduğundan, yapraklı yeşillikler vücudunuzun demir rezervlerini yenileyebilir ve daha iyi demir emilimi için biraz C vitamini ekleyebilir. Şaşırtıcı değil mi? Yorgun ve tüm enerjiniz tükenmiş hissettiğinizde ıspanak sizi canlandırabilir gibi görünüyor.

Bitter Çikolata

Bitter çikolata bu listedeki en sağlıklı yiyecek olmayabilir, ama kesinlikle en lezzetlisi, değil mi? İster en sevdiğiniz atıştırmalık olsun, ister ondan uzak durmaya çalışın, bitter çikolata mükemmel bir güç arttırıcıdır. Bununla birlikte, şeker oranı daha düşüktür, bu nedenle size sadece bir şeker acelesi değil, uzun süreli enerji sağlayacaktır. Bitter çikolata için raflarda alışveriş yaparken, %75’ten fazla kakao içeren barları hedefleyin. Bu şekilde, enerji sürdürülebilirliğini artıran flavonoidler gibi kakaonun antioksidanlarından yararlanacaksınız.

Yulaf Ezmesi
Yulaf Ezmesi

Yulaf Ezmesi

Yulaf, birçok spor salonu müdavimi için favori bir yemektir. Yulaf ezmesinin gücü, gün boyunca açlığınızı bastıracak ve enerji seviyenizi yükseltecek yüksek lif ve protein içeriğinde yatmaktadır. Yulaf ezmesi ayrıca vücudunuzun enerji üretim süreçlerine yardımcı olan yeterli miktarda B vitamini, demir ve manganez içerir. Sadece ilave şeker ve tuz yüklü hazır yulaf ezmesi paketlerinden kaçınmayı unutmayın.

Kuru Meyve

Doğru anladınız! Yulaf ezmesi daha sağlıklı, daha lezzetli bir yemek için kuru meyve bu iş için mükemmel bir eşleşme. Kurutulmuş kızılcık, kiraz, goji berry ve diğer birçok meyve, acil bir enerji kaynağıdır. Mikro besinler, lif ve antioksidanlarla yüklüdürler ve ayrıca enerjinin kaslara ulaşmasına yardımcı olan D vitamini bakımından da yüksektirler.

Kuruyemiş

Badem, ceviz, kaju fıstığı, antep fıstığı, adını siz koyun! Size çok ihtiyaç duyulan bir enerji artışı sağlayan yüksek kalorili yoğunluklarıyla ünlüdürler. Ayrıca, iltihaplanmaya ve genel hücresel sağlığa yardımcı olan kalsiyum, magnezyum, demir, sağlıklı yağ asitleri ve antioksidanlarla doludurlar. Besinlerin bu güçlü kombinasyonu, enerjinin kalıcı ve etkili kullanımını teşvik eder. Kurutulmuş meyveler ve tohumlarla birlikte kuruyemişler, gününüzü geçirmenize yardımcı olmak için iz karışımınıza harika bir katkı sağlar!

Yumurta
Yumurta

Yumurta

Yumurtalar size enerji veren en iyi yiyeceklerden biridir ve onlarsız hiçbir süper yiyecek listesi tamamlanmış sayılmaz. Yumurtalar folat, tiamin ve B vitaminleri gibi besinleri sürekli enerjiye dönüştürmek için gerekli olan temel besinleri içerir. Hücrelerde enerji üretimini uyaran lösin de var. Ve bu yeterli değilse, yumurtalar kas kütlesini korumaya yardımcı olan yaklaşık altı gram tam protein içerir. Basitçe söylemek gerekirse, sahip olduğunuz omlet sabahları sizi doyurmaktan çok daha fazlasını yapmanıza yardımcı olacak.

Muz

Sporcuların muzları neden bu kadar çok sevdiğini hiç merak ettiniz mi? Evet, tatlı ve lezzetliler ama aynı zamanda enerjinizi sarsmak için ihtiyacınız olan süper meyveler! Muz, uygun kas fonksiyonunu destekleyen yüksek miktarda potasyum, lif ve B6 vitamini içerir. Aynı zamanda, daha yavaş sindirilen ve sürekli enerji sağlayan mükemmel bir kompleks karbonhidrat kaynağıdır.

Tatlı Patates

Sağlıklı ama doyurucu bir lif ve karbonhidrat kaynağı arıyorsanız, tatlı patatesler gerçek anlaşmadır. Tatlı patateslerde bulunan yüksek miktardaki kompleks karbonhidratlar, uzun süreli enerji sağlayacak ve açlığınızı kontrol altına alacaktır. Ek olarak, bu süper lezzetli kök, yüksek miktarda manganez (daha hızlı enerji üretimi için besinleri parçalar) ve bol miktarda A vitamini içerir.

Esmer Pirinç
Esmer Pirinç

Esmer Pirinç

Esmer pirinç, tam tahıllı pirinçtir, yani daha az işlenmiş ve enerji artırıcıdır! Vitaminler, mineraller ve lif bakımından yüksektir ve bu nedenle besin değeri ölçeğinde daha üst sıralarda yer alır. Beyaz pirinçte kabuğun olmaması, daha hızlı sindirime izin verir, şeker ve enerji seviyelerinde ani bir artışa ve ardından kahverengi pirinçte olmayacak olan kaçınılmaz çöküşe yol açar. Ayrıca, tatlı patates ve yulaf gibi, kahverengi pirinç de manganez açısından zengindir ve gıdanın daha hızlı ve verimli bir şekilde enerjiye dönüştürülmesine olanak tanır.

Portakal 

Bu narenciye ürünleri, vücuttaki oksidatif stresi azaltan ve yorgunluğu önleyen güçlü bir antioksidan olan C vitamini ile yüklüdür. Araştırmalar ayrıca vücuttaki daha yüksek C vitamini seviyelerinin ruh halini iyileştirdiğini ve öfke, depresyon ve kafa karışıklığı geliştirme şansını azalttığını gösteriyor.

Yeşil Çay
Yeşil Çay

Yeşil Çay

Kahve ve enerji içeceklerinin kafein içeren tek içecekler olduğunu düşündünüz, değil mi? Yanlış! Yeşil çay mükemmel bir kafein kaynağıdır ve psikoaktif bir bileşik olarak enerjinizi artırabilir ve sizi daha uyanık ve odaklanmış hale getirebilir. Ama aynı zamanda size gerginlik verebilir ve kaygıyı artırabilir. İşte burada L-theanine devreye giriyor: olumsuz kafein etkilerine karşı koyar ve daha yumuşak bir enerji artışı sağlar.

Bal

Bal, aradığınız hızlı çözüm ve çok lezzetli! Arı nektarının sağlığa faydalarını hepimiz duymuşuzdur, ancak gerçekçi konuşmak gerekirse, sürdürülebilir enerji söz konusu olduğunda bal pek yardımcı olmaz. Ancak, sizi öğleden sonra saat üçe kadar enerji süresine sahiptir. Etkilerini uzatmak için yoğurda bir kaşık dolusu fındık ve çekirdek ekleyin ve hazırsınız.

Hayatınız meşgul olduğunda ve günlerinizi geçirmek için hızlı bir şekilde enerji almaya ihtiyacınız olduğunda, size hızlı bir şekilde enerji verebilecek bir sürü sağlıklı gıda olduğunu unutmayın.

İster anında enerji artışı için karbonhidrat açısından zengin yiyecekler, ister gün boyu enerji seviyenizi koruyacak protein ve sağlıklı yağlarla dolu bir şey arıyorsanız, seçenekler neredeyse sonsuzdur.

Ancak enerji seviyenizi tüm yıl boyunca yüksek tutmak için yapabileceğiniz birçok şey olduğunu da unutmayın! Anında Enerji Veren Doğal Yiyecekler adlı yazımızı beğendiyseniz, ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz Enteral Beslenme ve Parenteral Beslenme Nedir? adlı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Begonya Instagram hesabı: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx