Hayvanlar Alemi

Ankara Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Reklamlar

Ankara Kedisi Özellikleri ve Bakımı hakkında merak ettikleriniz için doğru yerdesiniz. Ankara kedisi tatlı bir karaktere ve görkemli bir görünüme sahip, güzel yurdumuz yani Anadolu’dan dünyaya yayılmış ve sayısız efsanenin kahramanı olan gerçekten çok popüler bir kedidir. Bu muhteşem kedi hakkında, ırkın kökeni ve tarihi, beslenmesi, sağlığına kadar tüm merak edilenlere göz atalım.

Ankara kedisi Özellikleri

Ankara kedisi Özellikleri
Ankara kedisi Özellikleri

Ankara kedisi, 17. yüzyıldan sonra Avrupa’da soyluların gözdesi olarak saraylarda yaşamış bir kedi ırkıdır. Avrupada bu kediye, arzu kedisi deniyor. Efsaneye göre kim Ankara kedisinin kulağına bir şey fısıldar ise bu isteğinin gerçekleşeceğine inanılmaktadır.

Ankara kedisi adında anlaşılacağı gibi anavatanı Türkiye olup 2000 yıl öncesinin Ankarasından geldiği düşünülmektedir. Bu nedenle çok eski bir kedi ırkı olarak kabul edilir. Ortalama ömrü 12 ila 18 yıl arasında değişmektedir. Ankara kedisi orta beden kedi ırkına girer ve 2 ila 5 kg arası bir ağırlığa sahiptir. Hipoalerjenik bir kedi türü değildir.

Reklamlar

Ankara kedisi sahibine o kadar tutkuludur ki biraz yalnız kalsa hemen canı sıkılan ve sahibini arayan bir kedidir. Bu sebepten asla yalnız kalmayı sevmez. Bazı isteklerini miyavlayarak gösterebilir. Bu kedi türü tüm iklim koşullarına uyum sağlar.

Ankara kedisi ideal yaşam alanı ve yaşam tarzı

Ankara kedisi mükemmel bir apartman kedisidir, çok bağımsız değildir ve sahibi ile olan yaşam tarzına çok düşkündür. Aynı zamanda kesinlikle meraklı ve keşif tutkunu bir kedidir. Bunun için ona koşabileceği, oynayabileceği ve tüm enerjisini atabileceği bir alan sağlamak önemlidir.

Bu kediye hareketli bir yaşam sağlamak, bu cinsin yatkın olduğu obezite riskinden kaçınmak için de önemlidir. Bu nedenle oyunlar, patikalar ve tırmalama tahtası gibi aksesuarların yaşadığı ortamda olması önemlidir.

Ankara kedisi kökenleri ve tarihi

Ankara kedisi, en eski kedilerden biridir. Aslında şimdiki halinin 2000 yıldan daha eskiye dayandığını söylenmektedir.

Reklamlar

Bu kedi, Avrupa’ya, kralların ve sanatçıların karşı koyamadıkları cazibesinden dolayı 17. yüzyılda geldi. Diğer birçok kedi ırkı gibi, Ankara kediside II. Dünya Savaşı sırasında yaşanan kaos dan dolayı yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

Bu cinsin modern üremesi, ABD’li bir yetiştiricinin bir çift ankara kedisini ABD’ye getirmesi ile başlamıştır. Cins, 1970’lerde resmen tanındı. Günümüzde Ankara dışında birçok ülkede üretilmekte ve Ankara kedisi ile bir çok kedi ırkı ortaya çıkmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Korat Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Ankara Kedisi görünümü ve fiziksel özellikleri

Ankara Kedisi görünümü ve fiziksel özellikleri
Ankara Kedisi görünümü ve fiziksel özellikleri

Ankara kedisi, atletik ve ince yapılı orta boy bir kedidir. Bu cinsin kedileri 2 ile 5 kg arasında değişen bir ağırlığa, 30 ile 33 cm arasında bir uzunluğa sahiptir. Ankara kedisinin başı üçgen bir şekle sahiptir. Büyük ve uzun kulakları vardır.

Gözleri, yeşil, mavi, sarı ve altın dahil olmak üzere çeşitli renkler alabilen yuvarlak veya badem şeklinde bir yapıya sahiptir. Kendisine has çift renk gözlere sahip olabilir. Mavi-sarı, mavi-kehribar, mavi-ela tonlarına sahip Ankara kedileride vardır. Bu sebepten Van kedileri ile sıklıkla karıştırırlar.

Ankara kedisi, azaltılmış bir astar tabakası ile harika bir kalın ve uzun tüye sahiptir. Bu kedinin kürkünün olası renkleri siyah, gri ve maviden, beyaz ve kırmızıya kadar değişir. Geyik, tarçın ve çikolata renkleri bu kedi türü için kabul edilmez ve standart olarak görülmez. Ankara kedisinin kürkünün deseni tek renk, çizgili veya iki ton olabilir. Bu kedinin patileri, vücudun geri kalanıyla iyi orantılı, ince ve kaslı görünür. Ayrıca arka bacakları ön bacaklara göre biraz daha uzundur.

Ankara kedisi Karakteri

Büyüleyici bir görünüme ek olarak, Ankara kedisi, her insanı cezbeden eşsiz bir karaktere sahiptir. Aslında, dinlenmeye ayırdığı zaman haricinde, sahibi ile vakit geçirmeyi ve şımartılmayı seven bir kedidir.

Yalnızlığa tahammül etmez ve sürekli ilgi isteyen, yüksek sesli miyavlamalarla talep etmekten çekinmeyen, bazen sahibine karşı yapışkan olması sizi sevgisinden bunaltabilir. Meraklı ve canlı bir kedidir. Ayrıca, aşırı zekası ve çabuk öğrenmesi ile kendisini çevreyi keşfetmeye adayan ve bunu seven bir kedidir.

Ankara kedisi çocuklar ve diğer hayvanlarla iyi geçinir mi?

Ankara kedisi, çocuklara karşı dengeli ve sabırlıdır. Çocuklarla vakit geçirmeyi ve onlarla oyun oynamayı sever. Bu kedi, düzgün bir şekilde sosyalleştirildiği sürece diğer evcil hayvanlarla bir arada yaşamaya da uygundur.

Ankara kedisi sağlığı

Ankara kedisi cinsi, uzun ömürlü kedilerdir. Ortalama yaşam süreleri 12 ile 18 yıl arasındadır. Ankara kedisi sağlam bir yapıya sahip ve kalıtsal hastalıkları olmayan bir kedi türüdür. Ancak, bu kedinin aşağıdakiler de dahil olmak üzere diğer tüm kediler gibi ortak hastalıklara maruz kalabilir.

  • Cilt rahatsızlıkları;
  • Parazit istilası;
  • Ağız sağlığı;
  • Kedi lösemisi;
  • Kansızlık;

Ankara kedisi bakımı

Ankara kedisinin kalın ve uzun tüylerine rağmen, özel bir bakıma ihtiyacı yoktur. Özellikle bol olmayan bir astarları vardır, haftada bir fırçalamak ölü tüy tabakasını atmak için yeterlidir. Tüy dökme döneminde genellikle ilkbaharda, bu işlemi biraz daha sıkılaştırabilirsiniz.

Ankara kedisi bakımı
Ankara kedisi bakımı

Ankara kedisi beslenmesi

Ankara kedisinin her zaman sağlıklı kalması için beslenmesi hayvansal kaynaklı proteinlerin alımını içermelidir. Aslında, diğer tüm kediler gibi, Ankara kediside etoburdur.

Tercih edilecek besinler arasında sığır eti, tavuk ve tavşan gibi daha çok et ağırlıklı gıdalar olması gerekir. Daha seyrek olmak koşulu ile balık da verilebilir. Ayrıca beslenmesinde hazır mama tercih edecekseniz kesinlikle kaliteli ve protein açısından zengin mamalar tercih etmelisiniz.

Bu cins aşırı kilo almaya meyilli olduğundan, veteriner yardımı ile günlük veriilecek gıda miktarını belirliyebilirsiniz.

Ankara kedisi üremesi

Ankara kedisi, 8 ila 12 ay arası cinsel olgunluğa ulaşır. Safkan yavrular elde etmek istiyorsanız, sadece Ankara kedisi arasında çiftleşme olması gerekir. Genellikle kedilerin hamileliği 56 ila 71 gün sürer ve sonunda 2 ila 5 yavru doğar.

Bilmeniz gereken bir nokta ise; çoğu zaman, iki beyaz Ankara kedi arasında çiftleşme, sağır yavru kedilerin doğmasına neden olmaktadır. Bunun beyaz kedilerde genellikle görülen bir genin bozukluğundan kaynaklandığı düşünülmektedir.

Ankara kedisi hakkında ilginç bilgiler

Ankara kedisi hakkında kaçırılmayacak bazı ilginç bilgiler;

  • Ankara kedilerinin sayısız örneğinde heterokromik gözler vardır. Bu iki gözün farklı renkte olması demektir.
  • Kraliçe Marie Antoinette, Ankara kedisine sahipti. Kraliçenin bu kedilerinden ünlü Maine Coon kedisinin ırkının ortaya çıktığı söylenmektedir.
  • Her ne kadar Van kedisine benzesede bu iki kedi türü arasında genetik bir bağ yoktur. İkisi farklı ve birbirinden ayrı iki tür kedidir.
  • Ankara kedisinin diğer tüm kedi türlerine göre bağışıklık sistemi oldukça güçlüdür. Bu yüzden kolay hasta olmazlar.
  • Ankara kedisinde iki beyaz ırkın çiftleşmesinden kaynaklı sağır kediler doğmaktadır.

Ankara kedisi Fiyatı?

Ankara kedisi fiyatı 1000 ila 4000 TL arasında değişmektedir. Fiyat farklılıkları bu ırkın en belirgin özelliği olan iki farklı renkte gözlere sahip olmasından kaynaklanır. Sizler için ilgi çekici içerikler ürettiğimiz Begonya Kadın instagram sayfamızı takip ederek bize destek olabilirsiniz.

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx