Sağlık

Aşırı Yeme Bozukluğu: Belirtileri ve Nedenleri

Reklamlar

Bu makalede, Aşırı yeme bozukluğu semptomları, nedenleri ve sağlık riskleri ile bunun üstesinden gelmek için nasıl yardım ve destek alınacağı konusu ele alınmaktadır.

Aşırı yeme bozukluğu, bir tür beslenme ve yeme bozukluğudur. Dünya çapında insanların yaklaşık % 2’sini etkiler ve yüksek kolesterol seviyeleri ve diyabet gibi diyetle bağlantılı ek sağlık sorunlarına neden olabilir.

Beslenme ve yeme bozuklukları sadece gıda ile ilgili değildir, bu yüzden psikiyatrik bozukluklar olarak kabul edilirler. İnsanlar genellikle onları daha derin bir sorunla veya kaygı veya depresyon gibi başka bir psikolojik durumla başa çıkma yolu olarak tanımlarlar.

Reklamlar

Aşırı yeme bozukluğu nedir ve belirtileri nelerdir?

Aşırı yeme bozukluğu olan insanlar aç olmasalar bile kısa sürede çok fazla yemek yiyebilirler. Duygusal durumlar, stres veya travma gibi durumlar genellikle aşırı yemek yeme sorununu tetikleyebilir.

Bir kişi aşırı yemek yeme sırasında rahatlama hissine kapılabilir, ancak daha sonra utanç veya kontrol kaybı hissi yaşayabilir.

Bir sağlık uzmanının aşırı yeme bozukluğunu teşhis etmesi için aşağıdaki semptomlardan üç veya daha fazlası mevcut olmalıdır:

 • Normalden çok daha hızlı yemek
 • Rahatsız edici derecede doyana kadar yemek
 • Aç olmadığı halde büyük miktarlarda yemek
 • Utanma duygusu nedeniyle yalnız yemek
 • Suçluluk veya tiksinme duyguları

Aşırı yeme bozukluğu olan insanlar genellikle aşırı yeme, vücut şekli ve kiloları konusunda aşırı mutsuzluk ve sıkıntı hissi yaşarlar.

Reklamlar

Aşırı yeme bozukluğu sebepleri nelerdir?

Aşırı yeme bozukluğu nedenleri iyi anlaşılmamıştır, ancak muhtemelen aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli risk faktörleri nedeniyle:

 • Genetik. Aşırı yeme bozukluğu olan insanlarda, beyinde ödül ve zevk duygularından sorumlu bir kimyasal olan dopamine duyarlılığı artmış olabilir. Ayrıca bozukluğun kalıtsal olduğuna dair güçlü kanıtlar vardır.
 • Cinsiyet. Aşırı yeme bozukluğu kadınlarda erkeklerden daha yaygındır. Temel nedeni biyolojik faktörler olabilir.
 • Beyindeki değişiklikler. Aşırı yeme bozukluğu olan kişilerin beyin yapısında, gıdaya daha fazla tepki ve daha az kendi kendine kontrol ile sonuçlanan değişiklikler olabileceğine dair göstergeler vardır.
 • Vücut ölçüsü. Aşırı yeme bozukluğu olan hastaların yaklaşık % 50’sinde obezite vardır ve kilo kaybı ameliyatı isteyen hastaların % 25-50’si aşırı yeme bozukluğu kriterlerini karşılamaktadır. Kilo problemleri bozukluğun hem nedeni hem de sonucu olabilir.
 • Beden imajı. Aşırı yeme bozukluğu olan insanlar genellikle çok olumsuz bir vücut imajına sahiptir. Vücut memnuniyeti, diyet ve aşırı yeme, bozukluğun artmasına sebep olur.
 • Çok fazla yemek. Etkilenenler sıklıkla bozukluğun ilk belirtisi olarak aşırı yemek yeme öyküsü bildirir. Buna çocukluk ve gençlik yıllarında aşırı yemek yeme dahildir.
 • Duygusal travma. İstismar, ölüm, bir aile üyesinden ayrılma veya trafik kazası gibi stresli yaşam olayları risk faktörleridir. Çocukluk döneminde aşırı kilolu olanlar zorbalıkla karşılaştıysa bu da etken olabilir.
 • Diğer psikolojik durumlar. Aşırı yeme bozukluğu olan kişilerin yaklaşık % 80’inde fobiler, depresyon, travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) , bipolar bozukluk, anksiyete veya madde kullanımı gibi en az bir başka psikolojik bozukluk vardır.

Aşırı yemek yeme olayı stres, diyet, vücut ağırlığı veya vücut şekli ile ilgili olumsuz duygular, yiyeceklerin bulunabilirliği veya can sıkıntısı ile tetiklenebilir.

Aşırı yeme bozukluğu nasıl teşhis edilir?

Şükran günü veya parti gibi bazı insanlar bazen aşırı yemek yiyebilir, ancak yukarıda listelenen bazı semptomları deneyimlemiş olsa da, Aşırı yeme bozukluğuna sahip oldukları anlamına gelmez.

Aşırı yeme bozukluğu tipik olarak geç gençlerde yirmili yaşların başında başlar, ancak her yaşta ortaya çıkabilir. İnsanlar genellikle Aşırı yeme bozukluğunun üstesinden gelmek ve gıda ile sağlıklı bir ilişki geliştirmek için desteğe ihtiyaç duyarlar. Tedavi edilmezse, aşırı yeme bozukluğu yıllarca sürebilir.

Teşhis edilmesi için, bir kişinin en az üç ay boyunca haftada en az bir tıkınırcasına yemek yeme geçmişi olması gerekir.

Şiddet, haftada bir veya üç tıkınırcasına yeme atakları ile karakterize edilen hafif ila haftada 14 veya daha fazla atak ile karakterize edilen aşırıya kadar değişir.

Bir başka önemli özellik, aşırı yemek yediği için tıkanan birinin yeme isteğini sürdürmek için kusmadığı, müshil almadığı veya aşırı egzersiz yapmadığı anlamına gelir.

Diğer yeme bozuklukları, erkeklere oranla kadınlarda daha yaygındır. Bununla birlikte, erkekler arasında diğer yeme bozuklukları daha yaygındır.

Aşırı yeme bozukluğunun sağlığa olumsuz etkileri

 • Aşırı yeme bozukluğu çeşitli önemli fiziksel, duygusal ve sosyal sağlık riskleriyle ilişkilidir.
 • Aşırı yeme bozukluğu olan kişilerin % 50’sinde obezite vardır. Bununla birlikte, bozukluk aynı zamanda kilo almak ve obezitenin artmasında bağımsız bir risk faktörüdür. Bu, yeme bozukluğu esnasında artan kalori alımından kaynaklanmaktadır.
 • Kendi başına, obezite kalp hastalığı, inme, tip 2 diyabet ve kanser riskini artırır.
 • Bununla birlikte, bazı çalışmalar, Aşırı yeme bozukluğu olan kişilerin, aynı ağırlıktaki obezitesi bozukluk olmayan insanlara kıyasla, bu sağlık sorunlarını geliştirme riskinin daha büyük olduğunu bulmuştur.
 • Aşırı yeme bozukluğu ile ilişkili diğer sağlık riskleri arasında uyku sorunları, kronik ağrı koşulları, astım ve irritabl bağırsak sendromu bulunur.
 • Kadınlarda, doğurganlık problemleri, gebelik komplikasyonları ve polikistik over sendromu gelişimi ile ilişkilidir.
 • Araştırmalar, Aşırı yeme bozukluğu olan kişilerin, bozukluğu olmayan insanlara kıyasla sosyal etkileşimlerle ilgili zorlukları bildirdiklerini göstermiştir.
 • Ek olarak, Aşırı yeme bozukluğu olan kişilerin beslenme veya yeme bozukluğu olmayanlara kıyasla yüksek oranda hastaneye yatış, ayakta tedavi ve acil servis ziyaretleri vardır.
 • Bu sağlık riskleri önemli olmakla birlikte, Aşırı yeme bozukluğu olanlar için bir dizi etkili tedavi vardır.

Aşırı yeme bozukluğu nasıl tedavi edilir?

Aşırı yeme bozukluğu için tedavi planı, yeme bozukluğunun nedenlerine ve şiddetine ve ayrıca bireysel hedeflere bağlıdır.

Tedavi tıkınırcasına yeme davranışları, fazla kilo, vücut imajı, akıl sağlığı sorunları veya bunların bir kombinasyonunu hedefleyebilir.

Terapi seçenekleri arasında bilişsel davranışçı terapi, kişilerarası psikoterapi, diyalektik davranış terapisi, kilo kaybı terapisi ve ilaç bulunur. Bunlar bire bir, grup ortamında veya kendi kendine yardım formatında gerçekleştirilebilir.

Bazı insanlarda, sadece bir tür terapi gerekebilir, diğerlerinde doğru uyumu bulana kadar farklı kombinasyonları denemek gerekebilir.

Bir tıp veya akıl sağlığı uzmanı, bireysel bir tedavi planı seçilmesi konusunda tavsiyelerde bulunabilir.

Bilişsel davranışçı terapi

Aşırı yeme bozukluğu için bilişsel davranışçı terapi, yeme, vücut şekli ve kilo ile ilgili olumsuz düşünceler, duygular ve davranışlar arasındaki ilişkileri analiz etmeye odaklanır.

Olumsuz duyguların ve kalıpların nedenleri belirlendikten sonra, insanların bunları değiştirmelerine yardımcı olacak stratejiler geliştirilebilir.

Özel müdahaleler arasında hedefler belirleme, kendi kendine izleme, düzenli yemek alışkanlıklarına ulaşma, öz ve kilo hakkındaki düşünceleri değiştirme ve sağlıklı kilo kontrol alışkanlıklarını teşvik etme yer alır.

Terapist liderliğindeki bilişsel davranışçı terapinin Aşırı yeme bozukluğu olan insanlar için en etkili tedavi olduğu gözlenmiştir. Bir çalışma, 20 bilişsel davranışçı terapi seansından sonra, katılımcıların % 79’unun artık aşırı yemek yemediğini ve % 59’unun bir yıl sonra hala başarılı olduğunu gözlemledi.

Alternatif olarak, rehberli kendi kendine yardım bilişsel davranışçı terapinin başka bir yoludur. Bu formatta, katılımcılara genellikle kendi başlarına çalışmak için bir el kitabı verilir ve onlara rehberlik etmek ve hedefler belirlemek için bir terapistle bazı ek toplantılara katılma fırsatı verilir.

Kendi kendine yardım tedavisi genellikle daha ucuz ve daha erişilebilirdir ve destek sunan web siteleri ve mobil uygulamalar vardır. Kendi kendine yardım bilişsel davranışçı terapinin geleneksel terapiye göre etkili bir alternatif olduğu gösterilmiştir.

Kişilerarası psikoterapi

Kişilerarası psikoterapi, aşırı yemek yemenin keder, ilişki çatışmaları, önemli yaşam değişiklikleri veya altta yatan sosyal problemler gibi çözülmemiş kişisel sorunlar için başa çıkma mekanizması olduğu fikrine dayanmaktadır.

Amaç, olumsuz yeme davranışı ile ilgili spesifik problemi tanımlamak, kabul etmek ve ardından 12-16 hafta boyunca yapıcı değişiklikler yapmaktır. Terapi, ya bir grup formatında ya da eğitimli bir terapist ile birebir bazda olabilir ve bazen bilişsel davranışçı terapi ile birleştirilebilir.

Bu tip tedavinin tıkınırcasına yeme davranışını azaltmada hem kısa hem de uzun vadeli olumlu etkileri olduğuna dair güçlü kanıtlar vardır. Uzun vadeli sonuçları olan diğer tek tedavidir. Daha şiddetli tıkınırcasına yeme ve düşük benlik saygısına sahip kişiler için özellikle etkili olabilir.

Diyalektik davranış terapisi

Diyalektik davranış terapisi, aşırı yemek yemeyi, kişinin başa çıkmanın başka bir yolu olmadığı olumsuz deneyimlere duygusal bir tepki olarak görür.

İnsanlara duygusal tepkilerini, günlük hayatta olumsuz durumlarla başa çıkmadan başa çıkabilecekleri şekilde düzenlemelerini öğretir.

Diyalektik davranış terapisindeki dört temel tedavi alanı dikkat, sıkıntı toleransı, duygu düzenlemesi ve kişilerarası etkililiktir. Diyalektik davranış terapisi uygulanan 44 aşırı yeme bozukluğu hastasını içeren bir çalışma, % 89’unun tedavi sonunda tıkınırcasına yemeyi bıraktığını gösterdi, ancak bu 6 aylık takipte % 56’ya düştü.

Bu tedavi ile ilgili araştırma umut verici olmakla birlikte, tedavinin aşırı yeme bozukluğu olan tüm insanlara uygulanıp uygulanamayacağını belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Davranışsal kilo kaybı terapisi

Davranışsal kilo kaybı terapisi, insanların kilo vermesine yardımcı olmayı amaçlayarak, benlik saygısını ve vücut imajını geliştirerek aşırı yeme davranışını azaltabilir.

Amaç, diyet ve egzersiz konusunda kademeli olarak sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri yapmak, aynı zamanda gün boyunca gıda alımını ve gıda hakkındaki düşünceleri izlemek. Haftada yaklaşık 1 kg kilo kaybı bekleniyor.

Kilo kaybı tedavisi, vücut imajını iyileştirmeye ve kilo ve obezite ile ilişkili sağlık risklerini azaltmaya yardımcı olsa da, aşırı yemek yemeyi durdurmada bilişsel davranışçı veya kişilerarası psikoterapi kadar etkili olduğu gözlemlenmemiştir.

Obezite için düzenli kilo kaybı tedavisinde olduğu gibi, davranışsal kilo kaybı tedavisinin de insanların sadece kısa süreli, orta kilo kaybına ulaşmalarına yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Bununla birlikte, diğer tedavilerle başarılı olmayan veya öncelikle kilo vermekle ilgilenen insanlar için hala iyi bir seçenek olabilir.

Aşırı yeme bozukluğu ilaç tedavisi

Aşırı yemek yemeyi tedavi etmek için birçok ilaç var ve genellikle geleneksel tedaviden daha hızlı sonuç veriyor olsa da, hiçbir güncel ilaç aşırı yeme bozukluğu tedavisinde davranışsal terapiler kadar etkili değildir. Mevcut tedaviler arasında antidepresanlar , topiramat gibi antiepileptik ilaçlar ve lisdexamfetamine gibi hiperaktif bozukluklar için geleneksel olarak kullanılan ilaçlar vardır.

Araştırmalar, ilaçların tıkınırcasına yemenin kısa süreli azaltılması için bir plaseboya göre avantajlı olduğunu bulmuştur. İlaçların %48.7 etkili olduğu, plaseboların % 28.5 etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca iştahı, takıntıları, zorlamaları ve depresyon belirtilerini azaltabilirler. Bu etkiler umut verici olsa da, çoğu çalışma kısa süreler boyunca yapılmıştır, bu nedenle uzun vadeli etkiler hakkındaki verilere hala ihtiyaç vardır.

Ek olarak, tedavinin yan etkileri baş ağrısı, mide problemleri, uyku bozuklukları, artan kan basıncı ve anksiyete gibi rahatsızlıkları ortaya çıkarabilir. Aşırı yeme bozukluğu olan birçok insanın anksiyete ve depresyon gibi başka zihinsel sağlık durumları olduğundan, bunları tedavi etmek için ek ilaçlar da alabilirler.

Aşırı yeme bozukluğu nasıl geçer?

Aşırı yemek yemenin üstündeki ilk adım bir tıp uzmanıyla konuşmaktır. Bu kişi bir tanıya yardımcı olabilir, bozukluğun şiddetini belirleyebilir ve en uygun tedaviyi önerebilir.

Hangi tedavi stratejisi kullanılırsa kullanılsın, mümkünse sağlıklı yaşam tarzı ve diyet seçimleri yapmak da önemlidir.

İşte bazı yardımcı stratejiler:

 • Yiyecek ve ruh hali günlüğü tutun. Kişisel tetikleyicileri belirlemek, aşırı dürtüleri nasıl kontrol edeceğinizi öğrenmede önemli bir adımdır.
 • Farkındalık uygulayın. Bu, kendi kendini kontrol etmeyi ve kendini kabul etmeyi sürdürmeye yardımcı olurken, bing tetikleyicilerinin farkındalığını artırmaya yardımcı olabilir.
 • Konuşacak birini bul. Bir eş, aile, arkadaş, aşırı yeme bozukluğu yaşayıp tedavi olan insanlar, destek grupları.
 • Sağlıklı yiyecekler seçin. Protein ve sağlıklı yağlar, düzenli yemekler ve tüm yiyeceklerden oluşan bir diyet, açlığın giderilmesine ve gerekli besinlerin sağlanmasına yardımcı olacaktır.
 • Egzersiz yapmaya başlayın. Egzersiz kilo kaybını artırmaya, vücut imajını iyileştirmeye, anksiyete semptomlarını azaltmaya ve ruh halini artırmaya yardımcı olabilir.
 • Yeterli uyku almak. Uyku eksikliği, daha yüksek kalori alımı ve düzensiz yeme alışkanlıkları ile ilişkilidir. Gecelik en az 7-8 saat iyi uyku almanız önerilir.

Bizi İnstagramda Takip Edebilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Merve Ekinci

Renkli kişiliğim ile efsane içerikler üretmeye geldim. Asla vazgeçmeyen her kadın gibi biraz süslü ve ne istediğini bilen biriyim. Kafamın içinde kurduğum senaryoları yazılarıma aktarıyorum. Umarım sizlerde keyifle okursunuz.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx