Çiçekler

Çanta Çiçeği Bakımı ve Özellikleri

Çanta Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Reklamlar

Çanta çiçeği şık ve hoş görüntüleriyle muhteşem ev bitkileridir. İşte özellikleri, büyüme koşulları ve bazı türleri hakkında bilgi edinebileceğiniz çanta çiçeğine derinlemesine bir bakış. Ayrıca, bahar terasınıza veya bahçenize mükemmel bir katkı sağlayan bu eşsiz ve gösterişli çiçeklerin nasıl yetiştirileceğine dair ipuçlarını da ekledik.

Çanta çiçeği, calceolaria cinsinin ve calceolariaceae botanik ailesinin üyeleridir. Latince ismi Calceolaria olan bu cins, üç yüz seksen sekiz farklı bitki ve çalıdan oluşur, ancak aslında satın alınabilecek sadece birkaç melez çeşit vardır!

Çanta çiçeği ayrıca cüzdan çiçeği veya cüzdan bitkisi, hanımın çantası çiçeği ve terlik çiçeği gibi takma adlarına da sahiptir. Botanik dünyası harika çünkü isim seçimleri konusunda son derece açık olmayı seviyorlar ve isimleri her zaman gerçek şekil ve renklere göre seçiyorlar.

Reklamlar

Çanta çiçeği durumunda, bu eğilim farklı değildir. Çanta çiçekleri çok benzersiz ve garip bir şekle sahiptir. Bu narin çiçekler, mini cüzdan boyutunda bir cüzdan şeklindedir.

Tamam, şimdi ciddileşelim. Büyüyen çanta çiçeği şaka değil. Son derece yüksek bakım gerektirirler, rahatsız edilmeleri çok kolaydır, çok kısa bir büyüme mevsimine sahiptirler ve sadece bir sezon sürerler! Yani amatör bir bahçıvansanız veya biraz daha uzun süre dayanacak bir bitkiyi tercih ediyorsanız, kesinlikle doğru eşleşmeyi çanta çiçeğinden bulacağınıza eminim. Bahar bahçenize, pencere pervazınıza veya balkonunuza aynı miktarda drama ve güzellik katacak başka bir bitki olmayacak.

Bir çanta çiçeğine sahip olmak için, dramatik çiçeklerinin kısa çiçeklerine bakmaktan başka bir sebep yoktur. Bu çiçekler, tepesinde bir açıklık bulunan yuvarlak bir terlik şeklinde taşınır.

Çiçeğin gövdesi, belirli orkide türlerinin şekline benzer ve genellikle belirgin kırmızı benekli sarı veya turuncu renktedir. Bu hanım çantası çiçeği, bitkiye mükemmel bir şekilde bakılsa bile, çok kısa bir çiçeklenme mevsimi vardır.

Reklamlar

Calceolaria yaprağı genellikle ok şeklindedir ve koyu yeşil renktedir. Yapraklar çok damarlı ve taraklı kenarlardır ve gövdenin en ucunda taşınır.

Çanta çiçeği, türlere bağlı olarak boyut olarak değişir. Sadece on santim boyunda büyüyen bazı bitkiler varken, diğerleri yaklaşık iki metre boyunda çalılar haline gelebilir. Bununla birlikte, çoğu çeşit çok küçüktür ve daha az büyüme gereksinimi olan diğer bitkiler tarafından yutulabileceklerinden genellikle kapalı bir saksı bitkisi olarak tutulur.

Çanta Çiçeği Fiyatları
Çanta Çiçeği Fiyatları

Çanta Çiçeği Fiyatları

Çanta çiçeği tohumu 21 liradır.

Çanta Çiçeği Özellikleri

Calceolaria yani çanta çiçeği şık ve zarif bir bitkidir. Bu yıllık bitkinin çiçeklerinin alt kısmında cüzdanlara, çantalara ve hatta terliklere benzeyen keseler bulunur. Büyüyen çanta çiçeği bitkileri, çevrelerini serin ve çok parlak olmayan sevdiklerini hatırladığınız sürece çok karmaşık değildir. Bu yıllık hem iç hem de dış mekanlarda yetiştirilebilirken, en popüler kullanım saksı ev bitkisi olabilir. Bu parlak çiçeğin doğal ortamına baktığınızda, çanta çiçeği nasıl yetiştireceğinizi bileceksiniz. Orta ve Güney Amerika’dan, suyun ve parlak güneş ışığının çok bol olmadığı daha serin ova bölgelerinde gelir. 

Çiçekleri, güneş ışığı alan bir pencerenin kenarına yerleştirin ancak doğrudan güneş ışığından uzak tutun. Tek pencereniz güneye bakıyorsa ve güneşe maruz kalıyorsa, en parlak ışınları filtrelemek için bitki ile dış mekan arasına şeffaf bir perde asın. Kuzey pencereleri ve ışık kaynağından uzaktaki masalar bu bitkiler için daha misafirperverdir. Su kaynağının dikkatlice izlenmesi gerekir. Bu bitkiler köklerinde çok fazla nem olduğunda pek başarılı olmazlar. 

Bitkileri iyice sulayın, ardından saksıların yaklaşık on dakika lavaboda boşalmasına izin verin. Tekrar sulamadan önce, yüzey kuruyana kadar toprağın kurumasını bekleyin. Çanta çiçekleri çok yıllık bir ihale olmasına rağmen, yıllık olarak yetiştirilir. Çiçekler öldüğünde, yeni bir partinin görünmesini sağlayamazsınız. Bu olağandışı çiçeklerin güzel görünürken tadını çıkarmak, ardından kurumaya ve solmaya başladıklarında onları kompost yığınına eklemek daha iyidir.

Çanta çiçeği çoğunlukla bir ev bitkisi olarak yetiştirilse de, açık havada bir yatak bitkisi olarak kullanılabilir. Bu daha küçük bitki yirmi beş santim uzunluğa kadar büyüyebilir, bu nedenle onu çiçek tarhlarının önüne yakın bir yere yerleştirin. Drenajı kolaylaştırmak için toprağı bol miktarda kompostla değiştirin ve bitkileri yaklaşık otuz santim aralıklarla yerleştirin. Bu bitkileri, gece sıcaklıkları 13 ile 18 derece civarında seyrettiğinde, ilkbaharın başlarında büyütün. Yaz sıcağı geldiğinde, onları çekin ve ısıya daha dayanıklı bir bitki ile değiştirin.

Çanta Çiçeği Tohumu Nasıl Yetiştirilir?
Çanta Çiçeği Tohumu Nasıl Yetiştirilir?

Çanta Çiçeği Tohumu Nasıl Yetiştirilir?

Zaten saksılı bir bitkiyi eve getirmek çok daha yaygın ve çanta çiçeği tohumdan yetiştirmeye çalışmaktan çok daha kolay. Genellikle sadece bir sezon sürdükleri göz önüne alındığında, tohum yayma çabasına gitmek yalnızca en tutkulu tür meraklılarına hitap edecektir.

Ayrıca ana bitkiden yetiştirilen tohumların çiçeklerini tekrarlamayacağını ve hatta etkileyici çiçekler bile üretemeyebileceğini bilmelisiniz. Ekim, haziran veya temmuz-ekim ayları arasında yapılabilir. Çimlenmekte olan tohumlar ılık sıcaklıklara, bol ışığa ihtiyaç duyar ve örtülmemelidir.

Çimlenmeden sonra fidelerin tutarlı, çok hafif neme ihtiyacı vardır. Aksi takdirde, sönümleme mantar problemlerinden muzdarip olabilirler. Bununla birlikte, toprağın da kurumasına izin vermemeniz gerekir.

Çanta Çiçeği Bakımı
Çanta Çiçeği Bakımı 

Çanta Çiçeği Bakımı 

Gösterişli, benzersiz ve parlak renkli bir ev bitkisi arıyorsanız, Calceolaria cinsinden başka bir yere bakmayın. Genellikle çanta çiçeği olarak bilinen bu türler çarpıcı, dekoratif türler genellikle çiçeğin alt kısmında çanta veya terlik gibi görünen keselere sahiptir.

Onların narin ve egzotik çiçekleri, bazı botanik acemilerinin onları alışılmadık bir orkide türü olmakla karıştıracağı anlamına gelir. Bu cinste üç yüzden fazla farklı tür vardır, ancak ticari olarak bulunma eğilimi gösterenler, yıllık olarak satılan kültürlü, yumuşak, otsu çok yıllık melezlerdir.

Genellikle göz alıcı parlak sarı ve turuncu çiçeklere sahiptirler, bazen kırmızı beneklidirler. Çanta çiçeği, nadiren yeniden çiçek açtıklarından değiştirilmeleri gerekmeden önce genellikle sadece bir sezon sürer.

Bu çiçekler, serin ve aşırı parlak olmayan bir yeri tercih eder ve çoğunlukla iç mekanlarda sergilenmek üzere satılır. Doğru koşullarda, bazen mevsimlik yatak bitkileri olarak dış mekanlara da ekilirler. Uzun çiçekler değiller, bu yüzden yanlarına ekilen diğer türlerin gölgesinde kalmayacaklarından emin olmanız gerekir. Çanta çiçeği türleri bakımı en kolay bitkiler değildir. Çiçeklenme dönemlerini en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız, doğru koşullara ve dikkatli beslenmeye ihtiyaçları olacak. Bunu alırlarsa, bitki birkaç hafta çiçekte kalabilir.

Bazen yatak bitkisi olarak kullanılabilmelerine rağmen, çanta çiçeği genellikle iç mekanlarda saksılarda yetiştirilir. Dağınık güneş ışığı ile serin bir odaya yerleştirilmeyi tercih ederler. Düzenli olarak sulanmalı ve saksı ortamları hafif ve verimli olmalıdır.

Bu tür, doğrudan güneş ışığı yerine benekli alan parlak, kuzey bir pencerede büyüyecektir. Sert ışınları filtreleyemediğiniz sürece güney yönlerinden kaçının. Tersine, çok fazla gölge genellikle kısalmış bir çiçeklenme süresine neden olur ve taç yapraklar solabilir.

Çanta çiçeği iyi drene edilmiş ve gevşek bir saksı ortamında en iyi şekilde büyüyecektir. Kullandığınız tencerenin drenajının iyi olduğundan emin olun. Çanta çiçeğini genel olarak çiçek tarhlarına ekiyorsanız, toprağı kompost veya turba yosunu ile zenginleştirmek çiçeklenme süresini uzatmaya yardımcı olabilir.

Çanta çiçeğini sulamak söz konusu olduğunda her şey dengeyi sağlamakla ilgilidir. Aşırı sulanma bitkinin köklerine zarar verebilir, ancak çok kurumaya bırakılırsa ciddi solma ve yaprak dökümü yaşayacaktır. Saksı karışımının üst tabakası dokunulduğunda kuruduğunda bitkiyi cömertçe sulayın. Doğrudan ortama su vermeniz gerekir. Çanta çiçeğini tepesini sularsanız, yapraklar çürümeye maruz kalabilir.

Çanta çiçeği ömrünü uzatmak için sulamayı doğru yapmanın yanı sıra, doğru sıcaklıklara da ihtiyacı vardır. Serin bahar sıcaklıklarının tadını çıkarırlar. Aşırı sıcaklar genel olarak bitkiyi çabucak öldürür. Ilıman sıcaklıklardan hoşlansalar da, onlar da çok soğuktur. Onları bir bahar yatak bitkisi olarak ekiyorsanız, son donlar geçtikten sonra yetiştirin.

İdeal olarak, başarılı bir çiçeklenme dönemini sürdürmek için gündüz sıcaklıkları yaklaşık 15 derece olmalıdır. Bundan çok daha yüksek ve çiçekler çabucak ölecek. Bu bitkiler ayrıca yüksek neme sahiptir. İç mekandaki nemi artırmaya yardımcı olmak için spreyle su sıkıyorsanız, doğrudan bitki üzerine püskürtmemeniz gerekir. Bu, yapraklar üzerinde gri çürümeye neden olabilir. Calceolaria temiz havayı sevse de, cereyan olmayan bir yere yerleştirmeniz gerekir.

Calceolaria ile çiçeklenme döneminin uzunluğunu en üst düzeye çıkarmak için, haftada bir kez zayıf bir dengeli gübre çözeltisi ile beslemek faydalı olabilir. Bunun gibi kısa ömürlü bir türle olsa da, bu bir zorunluluk değildir.

Solmuş yaprakları, eski sapları ve bitmiş çiçek başlarını çıkarmak, çanta çiçeğinin mümkün olduğunca uzun süre çiçek açmasını teşvik etmeye yardımcı olabilir.

Çanta çiçeği bakımında bazı noktalara çok dikkat edilmelidir. O noktalar;

  • Çok soğuk ve sıcak havada bulundurulmamalıdır.
  • Yaz döneminde ihtiyacı olduğu kadar sulanmalıdır.
  • Direkt güneş ışığı istememektedir.
  • Yaz döneminde saksı değişimi olması daha iyi olur.
  • Kış aylarında soğuk havadan korunmalıdır. Çok sulamamaya gayret ediniz.
  • Toprağı düzenli aralıklarla değiştirilmelidir.
  • Hava akımından çok kolay etkilenmektedir o nedenle çok iyi korunması gerekiyor.

Yukarıda sıraladığımız noktalara dikkat ettiğiniz takdirde çanta çiçeği rengarenk çiçekler açarak yaşam alanınızı süsleyecektir. Yaz mevsiminde çiçek açan bu bitki kış dönemindeyse durgunlaşır. Çanta çiçeğinin çiçeklerini açması, her sene aynı dönemde olmaktadır. Çanta çiçeğini çoğaltmakta mümkündür. Kökten çanta çiçeğini çoğaltabilirsiniz.

Çanta Çiçeği Çeşitleri
Çanta Çiçeği Çeşitleri

Çanta Çiçeği Çeşitleri

En iyi bilinen orijinal çanta çiçeği türlerinden ikisi şunlardır: Darwin tarafından keşfedilen Calceolaria uniflora, en ünlü orijinal türlerden biridir ancak nadiren bulunur ve bu adla satılan tohumlar genellikle yanlış etiketlenir.

Bir başka popüler orijinal tür olan Calceolaria integrifolia, daha kolay elde edilen tohumlara sahiptir. Bu, bazen yatak bitkisi olarak satılan daha uzun ve daha sert çeşitlerden biridir.

Üç yüzden fazla Calceolaria türü olmasına rağmen, genellikle ticari olarak yalnızca sınırlı sayıda kültüre alınmış melezler satılmaktadır. 

Çanta Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Çanta çiçeğini yaz aylarında çoğaltımı çok zorlu olduğu için yalnızca en adanmış meraklılar tarafından denenmelidir. Çok yıllık bir çeşit satın alsanız bile, kesim çoğu zaman kışı atlatamaz. Çanta çiçeği öncelikle kökünden ayrılmalı ve kökler bir başka küçük saksıya dikilmelidir. Aynı şekilde bakılmaya devam edilmelidir. Çiçeğin büyümesi için çeşitli vitaminler kullanabilirsiniz. 

Çanta Çiçeği Anlamı
Çanta Çiçeği Anlamı

Çanta Çiçeği Anlamı

Çanta çiçeği görünüş itibariyle çantaya benzemektedir. Ev ve işyerlerini renklendiren bir özelliğe sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Çanta çiçeği hem uzun ömürlü hem dayanıklı olmasıyla dikkat çekiyor. Çanta çiçekleri oldukları ortama farklı bir hava kazandırmaktadır. Doğada çanta çiçeğinin pek çok çeşidi ve rengiyle karşılaşmanız mümkündür. Çanta çiçeği; sarı renginin yanı sıra kırmızı ve kırmızının farklı tonlarıyla açılmaktadır. Çanta çiçeği aynı zamanda üzerindeki beneklerle de dikkat çekmektedir. Yaşam alanlarımızda süs bitkisi olarak kullanılmaktadır. Ham çantası bitkisi diye de isimlendirilen çanta çiçeği, yaz mevsimine özgüdür. Çanta çiçeği bulunduğu mekanlara farklı bir hava kazandırmaktadır. Hoş görüntüsü sebebiyle sevdiklerimize alabileceğimiz hediyelerin başında geliyor.

Daha fazla içerik için bizi Instagram’dan takip etmeyi unutmayın!

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx