Reklamlar
Sağlık

Aspirin İle Egzama Tedavisi

Aspirin İle Egzama Tedavisi Nasıl Yapılır?

Reklamlar

Aspirin ile egzama tedavisi herkesin sıkça merak ettiği bir konudur. Oldukça değişik bir tedavi yöntemi olan aspirin ile egzama tedavisi nasıl yapılır, egzama nedir, belirtileri nelerdir ve nasıl tedavi edilir merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Egzama Nedir?

Cildiniz zaman zaman kaşınır ve kızarık hale gelirse egzamanız olabilir. Bu cilt hastalığı çocuklarda çok yaygındır ancak yetişkinler de alabilir.

Egzama bazen en yaygın form olan atopik dermatit olarak adlandırılır. “Atopik” bir alerjiyi ifade eder. Egzama olan kişilerde kaşıntı ve kızarıklık ile birlikte genellikle alerji veya astım vardır.

Reklamlar

Egzama birkaç şekilde daha oluşabilir. Her egzama tipinin kendi semptomları ve tetikleyicileri vardır.

Belirli bir sağlık durumundan ziyade, egzama cildin bir dizi hastalıkta ürettiği bir reaksiyon paternidir. Kırmızı, kabarık plakların üstünde berrak bir sıvı içeren kırmızı, kabarık minik kabarcıklar olarak başlar. Kabarcıklar kırıldığında, etkilenen ciltte iltihap sızması oluşur. Eski egzama, kronik egzamada, kabarcıklar daha az belirgindir ve cilt kalınlaşır, yükselir ve pul pul olur. Egzama neredeyse her zaman çok kaşıntılıdır.

Ayrıca tüm egzama türleri için bazı yaygın semptomlar vardır. Bu belirtiler arasında kuru, pullu cilt, kırmızılık veya kızarıklık ile yoğun kaşıntı hissi vardır.

Egzama
Egzama

Egzama Neden Olur?

Sağlıklı cilt, nemi korumak ve vücudu çevresel zorluklardan korumak için bir bariyer görevi görür. Cildin etkili bir bariyer görevi görme yeteneğini bozan herhangi bir faktör, nem kaybına yol açabilir, kuruluğa ve alerjenlerin, tahriş edici maddelerin ve bakterilerin girişine neden olabilir. Bu da iltihaplanma ve enfeksiyona neden olabilir.

Reklamlar

Egzamanın potansiyel nedenlerinden birisi cildin kurumasına neden olan faktörlerdir. Bu da cildin bariyer işlevini etkiler. Cildin bariyer fonksiyonunu etkileyen genetik mutasyonlar ve deride istenmeyen bir enflamatuar yanıta neden olan bağışıklık sistemi disfonksiyonu egzamanın diğer nedenleridir.

Tetikleyici faktörler olarak adlandırılan bazı maddeler veya durumlar egzamanın alevlenmesine neden olabilir yani daha da kötüleşebilir. Bu tetikleyici faktörler arasında sabun ve deterjanlar, yün, cilt enfeksiyonları, kuru cilt, düşük nem, ısı, terleme veya duygusal stres gibi tahriş edici maddeler, toz akarları, polen, küf veya yiyecekler gibi alerjenler bulunur. Tetikleyicilerin tanımlanmasında doktorunuza danışmak yardımcı olabilir.

Aspirin ile Egzama Tedavisi
Aspirin ile Egzama Tedavisi

Egzama Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Egzama olan hemen hemen tüm hastalar kaşıntıdan şikayetçidir. Çoğu egzama tipinin görünümü benzer olduğundan, kızarık, kabarık ciltte kalın plakları olduğundan, püskürmenin dağılımı bir tipi diğerinden ayırmada çok yardımcı olabilir. Örneğin, staz dermatiti en sık alt bacakta görülürken, atopik dermatit dirseğin önünde ve diz arkasında görülür.

Eğer egzama tedavi edilmezse alerjik astım ve alerjik nezle gibi durumlar meydana gelebilir. Vücudun bağışıklık sistemi düşer ve hastalıklara açık hale gelir. Bu yüzden mutlaka bir doktora başvurulmalı ve tedavi edilmelidir.

Egzama
Egzama

Egzama Çeşitleri Nelerdir?

Egzamanın belirtilerine, ciltteki yayılma biçimlerine ve görünümlerine göre çeşitleri farklılık gösterir. Atopik egzama, seboreik egzama, kontakt dermatit yani tahriş egzama gibi çeşitleri vardır.

Seboreik Egzama Nedir?

Seboreik dermatit, saç derisi, yüz ve gövdenin yağ, bez açısından zengin bölgelerini etkileyen yaygın, kronik veya tekrarlayan bir egzama/dermatit şeklidir.

Seboreik dermatitin çocuk ve yetişkin formları vardır. Bazen sedef hastalığı (sebopsoriasis) ile ilişkilidir. Seboreik dermatit seboreik egzama olarak da bilinir.

Kepek (‘pityriasis capitis’ olarak da bilinir), iltihaplanmamış bir seboreik dermatit şeklidir. Kepek, saç derisinin saç taşıyan bölgelerine dağılmış kepek benzeri pullu yaralar olarak ortaya çıkar.

Seboreik dermatitin nedeni tam olarak anlaşılamamıştır. Deri malassezia’nın çeşitli türlerinin maya (patojenik olmayan) formunda çoğalması ile ilişkilidir. Metabolitleri inflamatuar reaksiyona neden olabilir. Cilt bariyeri lipit içeriği ve fonksiyonundaki farklılıklar bireysel hastalıkları açıklayabilir.

Atopik Egzama Nedir?

Atopik egzama cilt iltihabı nedeniyle çok yaygın bir cilt durumudur. Her yaşta başlayabilir ancak başlangıç ​​genellikle çocukluktadır. Çocukken atopik egzama bulunmayan insanlarda da daha sonra yaşamda başlayabilir.

“Atopik” terimi, astım, egzama ve saman nezlesi ve gıda alerjisini içeren bir grup hastalığı tanımlamak için kullanılır. Bu hastalığı tümü, vücudun bağışıklık sisteminin alerji tarafının artan aktivitesi ile bağlantılıdır. “Egzama”, Yunanca “kaynama” kelimesinden gelen ve bazen ıslak, kabarmış, kabuklu ve kalınlaşmış olabilen kırmızı, kuru, kaşıntılı cildi tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

Atopik egzama karmaşık bir durumdur ve gelişimi için hasta duyarlılığı ve çevresel faktörler de dahil olmak üzere bir dizi faktör önemlidir. Hastalar tipik olarak cilt bariyerlerinde değişikliklere ve aşırı reaktif inflamatuar ve alerji tepkilerine sahiptir. 

Çevresel faktörler arasında sabunlar, deterjanlar ve cilde uygulanan diğer kimyasallarla temas, alerjenlere maruz kalma ve bazı bakteri ve virüslerle enfeksiyon bulunur. Atopik koşullara eğilim genellikle ailelerde görülür ve genlerinizin bir parçasıdır. Sağlıklı bir cilt bariyerini korumada önemli olan bir gendeki değişiklik, egzama gelişimiyle yakından ilişkilidir. Bu, egzama hastalarının cildini enfeksiyona karşı daha hassas hale getirir ve tahriş edici maddelerin ve partiküllerin cilde girmesine izin vererek kaşıntı ve iltihaplanmaya neden olur. Atopik egzama başka birinden bulaşmaz.

Tahriş Egzama Nedir?

Bu hastalık, cilt tekrar tekrar aşırı yıkama veya toksik maddelere maruz kaldığında ortaya çıkar. Aynı maddeye, bir alerjene tekrar tekrar maruz kaldıktan sonra, vücudun bağışıklık tanıma sistemi bir sonraki maruz kalma bölgesinde aktive olur ve bir dermatit üretir. Buna bir örnek zehirli sarmaşık alerjisi olabilir.

Egzama Bulaşıcı Mıdır?

Egzama bulaşıcı bir hastalık kesinlikle değildir. Yetişkinler ya da çocuklar, egzaması olan biriyle temasa geçse bile egzamanın size bulaşma olasılığı yoktur.

Egzama Tedavisi – İbrahim Saraçoğlu

Egzama Tedavileri Nelerdir?

Önemli belirtileri nemlenme ve sızıntı olan akut egzama tedavisi için genellikle bir kompres şeklinde seyreltilmiş sirke veya musluk suyu çözeltilerinin tekrar tekrar uygulanmasını ve ardından buharlaşma gibi yöntemler kullanılabilir. Bu, çoğunlukla, etkilenen bölgeyi tedaviden sonra bir fanın önüne yerleştirerek yapılır. Akut sızıntı azaldığında, topikal steroid içeren krem uygulamaları etkili bir tedavi olabilir. Yaygın hastalıkta, sistemik steroidlerin ağızdan veya enjeksiyon kullanılması gerekebilir.

Aspirin

Aspirin ile Egzama Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Aspirin ile egzama tedavi edilebilir. Egzamanın tüm tiplerinde genel olarak iltihap oluşur. Aspirinin içindeki söğüt ağacı özü bir ağrı kesici ve anti-enflamatuardır. Aspirin ile egzama tedavisi hem ciltteki egzama hem de saç derisindeki egzama için kullanılabilir. Bu yöntem saç köklerindeki egzamadan oluşan kırmızılığı, kaşıntıları ve ağrıları rahatlatır.

Ayrıca aspirin ile egzama tedavisi ciltteki ve saçlardaki sivilceleri de yok eder. Saçlardaki kepeği giderir. 

Aspirin ile egzama tedavisi için bir su bardağı içine on adet aspirin alın ve aspirinlerin erimesini sağlayın. Ardından aspirinleri karıştırın ve bir pamuk ile etkilenen bölgeye sürün. Ciltte kurumasını bekleyin.

Bitkisel Egzama Tedavileri Nelerdir?

Aspirin ile egzama tedavisinin yanı sıra bitkisel tedavi yöntemleri de vardır. Bitkisel egzama tedavi yöntemlerini sizler için yazdık.

Sirke ile Egzama Tedavisi Nasıl Yapılır?

Elma sirkesinin egzama için faydaları çoktur. Egzama belirli aşamalarda kendine özgü bir kuruluğa sahiptir. Cildi nemli ve esnek tutmak egzamanın kalış gücünü kaybetmesine yardımcı olur.

pH seviyelerinin, kısmen hafif asiditesi nedeniyle cildin bütünlüğünün düzgün bir şekilde korunmasında önemli bir rol oynadığına inanılmaktadır. Elma sirkesi, antimikrobiyal faydaları nedeniyle cildin optimal pH seviyelerini kısmen düzeltmeye yardımcı olabilir. Elma sirkesi hoş bir aromatik fayda sunmasa da, sağlık yararları, aslında pH seviyelerini istenmeyen seviyelere çıkarabilen mağazadan satın alınan sabun ve şampuanlardan çok daha ağır basmaktadır. Cildin pH seviyelerini 5’in altında tutmak egzama semptomlarını azaltmaya yardımcı olacaktır.

İyileştiren asetik, laktik ve malik asitlere sahip elma sirkesinin yanı sıra, cildin sevdiği bol miktarda zengin bileşik içerir. Elma sirkesi, egzamanın gazabının alerjik koşullarını engelleyen mineral, potasyum içerir. Vitaminler, mineral tuzları ve enzimler, elma sirkesinin iyileştirici özelliklerinden sadece birkaçıdır.

Egzama sadece bir cilt sorunu değil aynı zamanda bir iç sağlık sorunu olduğundan, elma sirkesi, alevlenmeleri artıran toksinleri temizlemek için mükemmel bir çözümdür. İki yemek kaşığı sirkeyi bir su bardağı suya alın ve karıştırın. Bu çözeltiyle egzamalı bölgeyi yıkayın. 

Elma sirkesi, ciltteki kirleri giderirken, sağlıklı cildi ve restorasyonu teşvik etmek için nemlendirir.

Cilde elma sirkesi uygulamadan önce, asidik özelliklerin cildi tahriş edebileceğini hatırlamak önemlidir. Herhangi bir cilt sorununu tedavi etmeden önce elma sirkesini suyla seyrelterek ve cildin küçük bir bölgesine uygulayarak bir test yapın.

Elma sirkesini banyoda kullanmak cildin daha sağlıklı olmasına yardımcı olabilir. Uygun sıcaklıkta suyu banyo küvetine doldurun. Banyo suyuna az miktarda elma sirkesi dökün. Herhangi bir tür sabun kullanmayın. Cildi nemlendirmek için banyoda bekletin. Bu aynı zamanda elma sirkesinin iyileştirici asitliğinin, istenmeyen egzama hücresel bileşenlerine işini yapmasına izin verir.

Cildi iyileştirmek için elma sirkesini kullanmanın bir başka yolu, topikal bir nemlendirici krem ​​yapmaktır. Yarım çay bardağı organik, sızma hindistan cevizi yağı ile bir yemek kaşığı elma sirkesi birleştirin ve karıştırın. Hindistan cevizi yağı, enfekte olmuş cilde yatıştırıcı güneş koruması ve mantar önleyici özellikler sağlarken iltihabı azaltmaya yardımcı olur.

Çoğu zaman, egzama saç yapma tedavisinde de kullanılır. Malassezia mantarı ve egzamadan kaynaklanan kepek de birlikte bulunabilir. Bu karışım saçlardaki egzama ve kepeklerin giderilmesine yardımcı olacaktır.

Elma sirkesi mantar karşıtıdır. Ayçiçek yağı cildin koruyucu bariyerini canlandırır ve nem seviyelerini geri kazanmaya yardımcı olur. Yarım çay bardağı ayçiçek yağına,bir yemek kaşığı elma sirkesi karıştırın. Bu yatıştırıcı karışımı saç derisine uygulayın ve hafifçe masaj yapın. Çok agresif bir şekilde masaj yapmamaya ve daha hassas egzama lekeleri açma riskine dikkat edin. Birkaç dakika sonra, karışımı ılık su kullanarak hemen saçtan yıkayın.

Zeytin Yaprağı ile Egzama Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kronik egzamadan muzdaripseniz ve etkili ve uygun fiyatlı bir ev tedavisi arıyorsanız iyi bir haberimiz var! Zeytin yaprağı ekstraktının sedef hastalığını ve cilt problemlerini ve ayrıca hoş olmayan akneyi ve egzamayı iyileştirmeye yardımcı olabileceği gösterilmiştir. 

Bu hormonları dengeleme ve kanı temizleme sorumluluğu karaciğere aittir. Zayıflamış veya çok çalışmış bir karaciğer, hormonlarınızı dengede tutamaz, en pahalı akne kremlerinin ve tedavilerinin bile önlenmesi için güçsüz olduğu potansiyel akne salgınlarına yol açar çünkü bu durumlarda eylem içeriden daha derinden yapılmalıdır.

Mikotoksinler olarak bilinen toksinler küf veya maya ile üretilir ve kan dolaşımınızdan ve ana organlarınızdan yayılır. Bu toksinler karaciğeri zayıflatır ve akne ile egzamaya yol açan hormonal dengesizliklerden büyük ölçüde sorumlu kabul edilir. Zeytin yaprağı ekstresi güçlü mantar önleyici özelliklere sahiptir ve karaciğeri zayıflatan toksinleri yok edebilir.

Karaciğeri temizlemenin yanı sıra, zeytin yaprağı ekstresi de akne semptomlarını ağırlaştıran bakterilere karşı etkili bir silahtır. Bu etki kombinasyonu, zeytin yaprağı ekstraktını tek başına kullanıldığında veya geleneksel tedavilerinizle birlikte etkili bir egzama tedavisi yapar.

Egzamaya yardımcı olabileceği gibi, zeytin yaprağı ekstraktının antioksidan, antimikrobiyal ve antienflamatuar etkileri aknelerden muzdarip olanların tedavisine yardımcı olabilir.

Adaçayı ile Egzama Tedavisi Nasıl Yapılır?

Topikal olarak, adaçayı (salvia officinalis) etkili bir antipruritiktir yani kaşıntıyı hafifletir ve sıklıkla tahriş olmuş ve kaşıntılı cildi rahatlatmaya yardımcı olan hatmi gibi yatıştırıcı otlar ile birleştirilir. İyi bir topikal bitkisel preparat, egzama semptomlarını hafifletmek için toplam cilt preparatının bir parçası olarak antiseptik ve antienflamatuar bitkilere de sahip olacaktır. Bu yüzden adaçayı demleyerek ve soğutarak egzamayı tedavi edebilirsiniz.

Kekik ile Egzama Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kekiği, bir bardak suyla kaynatın ve demleyin. Bu çay soğuduktan sonra çayı bir pamukla alın ve egzamalı bölgelere uygulayın. Kekik, kalsiyum bakımından zengindir. Antiseptik özellikleri olan kekik çayı cilde uygulandığında mikropları ve iltihabı yok eder.

Kuzu Kulağı Otu ile Egzama Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kuzu kulağı otu özellikle Anadolu’da çok iyi bilinen şifalı bir ottur. Ülkemizde hemen hemen her yerde yetişen kuzu kulağı egzama için oldukça iyidir. Bir cam kasenin içine elma sirkesi ve kuzu kulağı otunu alın. Bu karışımı bir gün bekletin. Ertesi gün karışımı bir pamukla egzamalı bölgelere uygulayın.

Reklamlar
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Kapalı
Kapalı