Çiçekler

Ateş Çiçeği Bakımı ve Yetiştirmenin Püf Noktaları ile Özellikleri

Reklamlar

Kırmızı ve salkımı andıran çiçekleri ile yaz mevsiminin vazgeçilmez süs bitkilerinden olan ateş çiçeği bugünkü konuğumuz. Bahar aylarıyla birlikte çiçek vermeye başlayan ateş çiçeğini pek çok bahçe ve balkonda görmeye alışkın olduğumuz bitkilerden sadece bir tanesidir. Kabul etmeliyiz ki, bazı çiçekler çok güzel ve dikkat çekici oldukları halde isimleri ve bakımı ile ilgili pek fazla bilgi sahibi olamayabiliyoruz. Anavatanı Brezilya olan ve sadece nem oranı yüksek olan yerlerde kolayca yetiştirilebilen ateş çiçeği nasıl yetiştirilir, ateş çiçeğinin özellikleri nelerdir, ateş çiçeği nerede yetişir, ateş çiçeği ne zaman çiçek açar, evde ateş çiçeği yetiştirmenin püf noktalarını paylaşacağım yazımız umuyorum bu konuda size yardımcı olacak.

Latince ismi Salvia Splendens Sello olan ateş çiçeği, çalı şeklindedir ve çok yıllık bir bitki olmasına rağmen mevsimlik olarak değerlendirilmesi gereken çiçeklerden biri. Nisan ayı ile birlikte ateş kırmızısı çiçekleri açmaya başlar ve bu durum kış mevsimi gelip, don olayları başlayana dek devam eder. Birçok türü olan bu çiçeğin farklı çeşitlerine göre rengi değişebilse dahi en fazla kırmızı ateş çiçeği karşımıza çıkıyor. Ateş çiçeğine ilginiz varsa yazımızı sonuna kadar okuduktan sonra evinizde ve bahçenizde rahatça ateş çiçeği yetiştirebilirsiniz. Öyleyse sizi daha fazla bekletmeden bu çiçeği yetiştirmenin püf noktaları nelermiş, hep birlikte bakalım.

Ateş Çiçeği Bakımı ve Yetiştirmenin Püf Noktaları ile Özellikleri 2024 ateş çiçeği
Ateş çiçeğinin özellikleri nelerdir

Ateş çiçeğinin özellikleri nelerdir? Herkes ateş çiçeği yetiştirebilir mi?

Ateş çiçeği en sevilen çiçeklerden birisi olup, ana vatanı Brezilya’da 1 metre boyuna kadar büyüyebilmektedir. Bol güneşli ortamları seven ateş çiçeği hafif gölge olan ortamlarda da yetişebilmektedir. Doğal ortamlarda da büyüyen ateş çiçeği, doğada 3000 metre rakıma sahip olan yerlerde en güzel şekilde yetişebilmektedir.

Reklamlar

Ateş çiçeği taşıdığı şifalı özellikler nedeniyle çay olarak da içilmektedir. Düzenli olarak çay olarak içilen ateş çiçeğinin insan sağlığına pek çok faydası bulunmaktadır. Ateş çiçeğinin en büyük faydalarından birisi, strese iyi gelmesi olmaktadır. Ateş çiçeği çayı gaz söktürücü olmakta ve en büyük özelliklerinden biri diğeri de, dikkat bozukluğu yaşayanlara iyi gelmesidir.

Her çiçeğin kendine has özellikleri bulunduğu gibi ateş çiçeğinin de bakımı, türleri ve görüntüsü ile ilgili çeşitli özellikleri bulunuyor. Bahçe ya da evinizde bu kırmızı hoş çiçeği yetiştirmeyi planlıyorsanız ateş çiçeğinin özellikleri nelerdir, herkes ateş çiçeği yetiştirebilir mi başlıklı konumuza göz gezdirmenizi öneriyorum.

 • Ateş çiçeği anavatanı Brezilyadır ve 1800’lü yıllarda Brezilya’dan çıkartılarak tüm dünyaya yayılması sağlanmıştır.
 • Adaçayı bitkisi ile aynı türden olan ateş çiçeği, ballıbabagiller (Lamiaceae) familyasının bir üyesidir.
 • Soğuk havaya karşı dayanıksız olan ateş çiçeği bitkisi yalnızca sıcak ve nemli havanın hakim olduğu bölgelerde yetişebiliyor.
 • Çiçeklerinin camlı rengi ile göz kamaştıran ateş çiçeği bir dış mekan bitkisidir ancak saksı içerisinde ev ve balkonlarda yetişmeye de uygun olması nedeniyle sıkça tercih ediliyor.
 • Bulunduğu ortamın şartlarına göre, boyu 30 ila 80 cm arasında uzadığı görülüyor. Bazı bölgelerde bu uzunluk 1 metreyi geçebiliyor.
 • Bol güneş ışığında çiçekleri coşan bitki, yarı gölgeli ortamlarda da yetişme özelliğine sahiptir.
 • Birçok çiçeğin aksine bu çiçek gübre seven bitkilerin arasında yer alır ve düzenli olarak gübrelenmesi gerekiyor.
 • Tohumla çoğaltılabilen bir çiçektir, dolayısıyla ateş çiçeğini dilediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz.
 • Suyu çok sever bu nedenle özellikle yaz mevsiminde onu asla susuz bırakmamalısınız.
 • Nisan ve Mayıs aylarında çiçek vermeye başlar, Ekim sonuna kadar çiçekli kalabilir.
 • Yaprakları oval şekilde olduğu gibi kalp şeklinde olan ateş çiçekleri de bulunuyor.
 • Ülkemizin bazı yörelerinde kızıl adaçayı olarak adlandırılır.
 • Çay olarak tüketilebilen ateş çiçeğinin ruh ve beden sağlığı için birçok faydası bulunuyor, bunlar arasında en önemlileri dikkat bozuklukları ile mücadele etmesi ve gaz söktürücü özelliğe sahip olmasıdır.
Ateş çiçeği nasıl yetiştirilir?
Ateş çiçeği nasıl yetiştirilir?

Ateş çiçeği nasıl yetiştirilir? Ateş çiçeği bakımı nasıl olmalı?

Ateş çiçeği bakımı zor olmayan ve çiçek yetiştirme hakkında azda olsa bilgi ve tecrübesi bulunan herkes tarafından yetiştirilebilen kaprissiz bir çiçektir. Kireç ve asit oranı fazla olan toprakları sevmeyen bu çiçek suyu geçirme özelliği olan bahçe toprağında kolayca ekip, büyütebilirsiniz. Ateş çiçeğini ekmek için en doğru zaman ilkbahar aylarıdır ve tohumla veya daldırma yaparak dikeceğiniz bitkiyi asla susuz bırakmamalı ve toprağının kurumasına izin vermemelisiniz.

Balkon ve ev içerisinde yetişecek ateş çiçeği için saksı seçimine dikkat etmeli ve köklerin rahat rahat büyüyebileceği derin, geniş bir toprak saksı edinebilirsiniz. Bitkiye yeterince su vermeniz durumunda yaz boyunca çiçekli kalmasını da sağlayabiliyorsunuz. Bu güzel çiçekleri soldurmamak için haftada bir kez sulamanız yeterli oluyor.

Reklamlar

Ateş çiçeği evde yetişir mi? Saksıda ateş çiçeği nasıl yetiştirilir?

Göz alıcı renkleri ile dış mekanlara neşe ve pozitif bir enerji getiren ateş çiçeği evde yetişir mi, saksıda ateş çiçeği nasıl yetiştirilir? Ateş çiçeği bahçe ve balkonda olduğu gibi evlerin içinde de kolayca yetiştirilen bir çiçek türüdür. İhtiyacı olan güneş ışığı ve suyu sağlamanız, bu çiçek türü bitkisinin yaz boyunca çiçek açmasına yardımcı olacaktır.

Evde ateş çiçeği yetiştirmeye karar verdiğinizde ilk yapmanız gereken; oldukça derin ve geniş bir toprak saksı temin etmeniz. Plastik saksı ve diğer saksılar bu çiçeği yetiştirmek için uygun değildir. Toprak ayırt etmeyen bu çiçek için saksınızdan sonra kireç ve asit içermeyen, suyu geçirgen özelliği bulunan bir toprak kullanabilirsiniz. Dilerseniz çiçeğin gelişimini hızlandırmak ve daha fazla çiçek vermesini sağlamak için toprağına az miktarda ponza taşı ve perlit ilave edebilirsiniz.

Ateş çiçeğinin toprağı nasıl olmalıdır? Hangi toprak tercih edilmelidir?

Ateş çiçeğinin karakteristik özelliği toprak ayırt etmemesi hemen hemen tüm topraklarda yetişebilmesidir. Tabii, kireçsiz ve asit oranı düşük olması gerekliliğini unutmadan söylemeliyim. Nemli hava ve nemli toprak bitkisi olan bu çiçek bahçede yetiştirmeniz için yalnızca bahçe toprağını kullanmanız yeterli olurken, evde saksıda yetiştireceğiniz zaman toprağın içine ponza taşı ve perlit ilave etmelisiniz.

Ateş çiçeği sulaması nasıldır? Ateş çiçeğine ne kadar su verilir?

Suyu seven fakat gereğinden fazla su verilmesi halinde solan bir çiçektir. Bu nedenle bitkiye vereceğiniz su miktarı ve sulama sıklığını doğru ayarlamanızda fayda var. 4-5 gün aralıkla su verebileceğiniz ateş çiçeğinin sulama zamanının gelip gelmediğini pratik bir yöntemle anlayabilirsiniz. Parmağınızla çiçeğin toprağına dokunabilir alt kısmında nem var mı diye kontrol edebiliyorsunuz. Şayet toprak tamamen kuruysa su verebilirsiniz.

Ateş Çiçeği Bakımı ve Yetiştirmenin Püf Noktaları ile Özellikleri 2024 ateş çiçeği
Ateş çiçeğim neden çiçek açmıyor?

Ateş çiçeğim neden çiçek açmıyor?

Ateş çiçeğim neden çiçek açmıyor ve güzel çiçeklerini benden esirgiyor diye merak ediyorsanız, ateş çiçeğinin bakımı ile ilgili bir şeyleri yanlış yapıyor olabilirsiniz. Ateş çiçekleri güneşi ve güneş ışığını çok sever bu sebeple evde yetiştirdiğiniz ateş çiçeklerini mutlaka gün içerisinde 4-5 saat güneş gören bir yere yerleştirmelisiniz. Yeterince güneş almayan bu çiçeklerin yaprakları solar, dökülür ve çiçek vermemeye başlar. Ayrıca fazla su vermenizde çiçek açmamasına bir neden olabilir. Sulama zamanını ve miktarını yeniden düzenleyerek çiçek vermesini sağlayabilirsiniz.

Ateş çiçeği nasıl çoğaltılır? Ateş çiçeğimi çoğaltmak için hangi yöntemleri uygulayabilirim?

Bahçe ve evlerin en güzel çiçeklerinden olan ve çarpıcı kırmızı rengi ile göz alan ateş çiçeğini çoğaltmak çok kolay ve farklı şekillerde bunu gerçekleştirebiliyorsunuz. Tohumlu bir bitki olan ateş çiçeğini tohumları ekerek veya daldırma yöntemi ile çoğaltabilirsiniz.

Tohumla ateş çiçeği çoğaltma nasıl yapılır?

Daha önce ateş çiçeğinden alıp, bir peçete içinde sakladığınız bitki tohumlarını ilkbaharın gelmesi ile birlikte ekebilirsiniz. Üzerlerini toprakla örtmenize gerek olmayan ateş çiçeği tohumları güneş ışığı sayesinde kendiliğinden çimlenmeye başlıyor. Çimlenme başlayana dek üzerlerini şeffaf bir naylon ile örterek koruma altına alabilirsiniz. Fideler 10 cm uzunluğuna geldiğinde buradan söküp, istediğiniz yere dikebiliyorsunuz.

Daldırma ile ateş çiçeği çoğaltma nasıl yapılır?

Yine çok kolay bir ateş çiçeği çoğaltma yöntemi ise, çiçeğin dalından koparıp toprağa dikme yoluyla oluyor. Ateş çiçeği dalını toprağa diktikten sonra can suyunu verebilir ve 3-4 hafta içerisinde köklerini saldığını görebilirsiniz.

Ateş çiçeğinin anlamı nedir? Ateş çiçeği neyi simgeler?

Çiçekli ve çiçeksiz bitkiler hakkında gerekli bilgileri paylaştığımız yazı dizisinde mutlaka söz konusu çiçeği anlamına ve varsa hikayesine de yer veriyoruz. Bugünkü konu başlığımız olan ateş çiçeğine dair mitolojik bir hikayeye ulaşamadık ama hangi anlama geldiğini ve neyi simgelediğini söyleyebilirim. Ateş çiçeği, aşk ve sevgiyi anlatan bir çiçek ve özellikle ulaşılması zor olan aşkları temsil ediyor. Bu bağlamda imkansız bir aşkın peşine düşen kişiler tarafından sıkça tercih edildiği rivayet edilmektedir.

Ateş çiçeğinin hastalığı olur mu?
Ateş çiçeğinin hastalığı olur mu?

Ateş çiçeğinin hastalığı olur mu?

Belirlenmiş herhangi bir hastalığı bulunmayan ateş çiçeği, zararlılara karşı meyilli bir çiçek değildir. Fakat çiçeklerin kokusu nedeniyle sinek ve kelebekleri kendine çekebilir. Bahçede yetiştirdiğiniz ateş çiçeğini salyangoz, sümüklü böcek ve beyaz sineklerden uzak tutmanız gerekebilir. Bu sebeple bahçenize belirli aralıklarla ilaçlama yapabilir ve hem ateş çiçeğinizi, hem de diğer bitkileri koruyabilirsiniz.

Ateş Çiçeği Anlamı

Ateş çiçeği anlamı, zor aşkları ve sevgiyi temsil etmesi ile bilinmektedir. En güzel çiçeklerden birisi olup, dolgun yapılı ve kırmızı renkte olan bir çiçektir. Çok yıllık bir bitki olan ateş çiçeği dikine olarak çiçek açmakta ve 30 cm ya da 50 cm boyunda olmaktadır. Ballıbabagiller çiçek familyasından olan ateş çiçeğinin ana vatanı ise Brezilya’dır.

Ateş çiçeği şifalı olan yönlerinden dolayı ilaç sanayisinde de kullanılmaktadır. Bu çiçek yazın başında çiçek açmaya başlayıp, sonbahara kadar çiçek vermeyi sürdürmektedir. Ateş çiçeğinin çiçekleri ise borumsu ve parlak kırmızı renkli olmaktadır. Evlerin balkonlarında yetiştirilebilen bu çiçek, aynı zamanda bahçede yetiştirmeye de uygun olan bir çiçektir.

Bu yazımızı beğendiyseniz Akşam Sefası Çiçeği Bakımı Nasıldır? Özellikleri Nelerdir? isimli yazımız da ilginizi çekebilir.

Yeni çıkan videolarımızdan haberdar olmak için YouTube Kanalımıza Abone olabilirsiniz.

Deniz Solmaz

Merhaba Deniz ben. Bundan sonra bende buradayım, kadına ve yaşama dair keyifli yazılarda buluşmak dileğiyle.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx