Beslenme

Mangosteen Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Reklamlar

Mangosteen Meyvesinin Faydaları arasında en önemlisi, kanserle mücadele eden bir meyve olmasıdır. Bilim adamlarının kanser önleyici özelliklerini keşfettikten sonra popüler bir meyve olmuştur. Özellikle ülkemizde son zamanlarda sıklıkla aranan bir meyvedir.

Az bilinen Mangosten meyvesinin faydaları arasında, tüberkülozu önleme, kan basıncını koruma, hücreleri onarma, ağız sağlığını koruma, kan basıncını koruma, bağışıklık sistemini güçlendirme, kardiyovasküler sağlığı destekleme, akne önleme ve kilo vermeyi destekleme gibi diğer sağlık yararlarına sahiptir. Ayrıca Mangosten, iltihapları gideren ve bulaşıcı bakterileri öldüren harika bir C vitamini kaynağıdır.

Yazımıza başlamadan önce sizler için açtığımız ve video içerikler paylaştığımız Begonya Kadın youtube kanalımıza abone olarak bize destek olabilirsiniz.

Mangosteen nedir?

Mangosteen aslen Endonezya’daki Sunda Adalarına aittir. Ancak, Güney Batı Hindistan, Porto Riko ve Güney Doğu Asya’da bulunabilen tropikal bir meyvedir. Sağlığa faydalarından dolayı tropik meyvelerin kraliçesi olarak adlandırılır.

Mangosteen meyvesinin, botanik adı Garcinia mangostana’dır. Dışı koyu mor, içi ise portakal gibi beyaz etlidir. Bu lezzetli meyve, düşük kolesterol seviyelerine sahiptir ve bu da onu kardiyovasküler sağlık için önemli bir meyve yapar. Günlük olarak ihtiyacınız olan çeşitli mineral ve vitaminlerle yüklüdür.

Reklamlar

Mangosteen Besin Değeri

 • Sodyum 7 mg
 • Kolesterol 0 mg
 • Potasyum 48 mg
 • Diyet lifi 8 gr
 • Toplam Karbonhidrat 18 gr
 • Kalsiyum %1
 • Protein 4 gr
 • Demir %1
 • A vitamini %2
 • B-6 Vitamini %1
 • B12 Vitamini %3
 • C vitamini %4
 • D vitamini %2
 • Magnezyum %3

Mangosteen Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Mangosteen Meyvesinin Faydaları Nelerdir
Mangosteen Meyvesinin Faydaları Nelerdir

1. Dişeti Hastalıkları İçin Mangosteen

Diş eti hastalıkları genellikle daha az ağrılıdır ve sıklıkla fark edilmez. Meyvede bulunan besinler sayesinde mangosten ile ağız sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Yakın tarihli bir araştırmaya göre, diş eti hastalığının bir şekli olan periodontitis tedavi etme potansiyeline sahiptir. Diş hekimleri, çeşitli diş eti sorunları için genellikle mangosten içeren ağız jelleri önermektedir. Bu nedenle bu meyveyi tüketmek diş etleriniz için sağlıklıdır.

İlginizi Çekebilir: Hardal Otu Faydaları Nelerdir?

2. Mangosteen Tüberkülozu Önler

Tüberküloz kesinlikle zahmetli bir hastalıktır ve mikobakteri tüberküloz denilen bakteriler akciğerlerinize saldırdığında olur. Beslenmenize mangosten ekleyerek bunu önleyebilirsiniz. Antibakteriyel ve antifungal özellikler içerdiğinden, bu meyve vücudunuzu yaşamı tehdit eden bakterilerden korumak için güvenli bir kaynaktır.

3. Mangosteen Tansiyonu Korur

Kan basıncını korumak, daha fazla sağlık probleminden kaçınmak için son derece önemlidir. Mangosteen’de bulunan manganez, bakır ve potasyum gibi mineraller, yüksek tansiyona neden olan faktörlerle mücadele ederek kan basıncı seviyelerini dengeler.

Reklamlar

Potasyumun hipertansiyon, kardiyovasküler hastalık ve hatta inme ile ilişkili semptomlar gibi kan basıncıyla ilişkili sağlık sorunlarını azaltmak için harika bir kaynak olduğunu unutmamak gerekir.

4. Mangosteen Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Viral enfeksiyonlar, bakteriler ve mikroplar göz korkutucu sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle bağışıklık sisteminiz viral ve yabancı cisimleri sisteminizin dışında tutacak şekilde tasarlanmıştır, ancak daha güçlü olması gerekir. Ve güçlü bir bağışıklık sistemini korumak için antioksidan ve antibakteriyel bileşenler içeren meyveler tüketmeniz gerekir. Mangosteen, bu özelliklerle dolu olduğu için istediğiniz kadar tüketebilirsiniz.

5. Kardiyovasküler Sağlık için Mangosteen

B vitamini kompleksi ve B1 vitamini, kardiyovasküler sağlığınızı kontrol altında tutabilir. Her ikisini de bu mucizevi meyvede bulabilirsiniz. Bu vitaminler önemlidir çünkü sinir ve kardiyovasküler sisteminizi aktif tutarlar.

6. Mangosteen Akneyi Önlemede Etkilidir.

Mangosteen ayrıca güzellik ajanı olarak da çalışabilir. C vitamini gibi mineraller ve vitaminler cildinizi pürüzsüz ve sivilcesiz tutar. Bu meyveden yeterli miktarda tüketmek cildinizi besler. Cildiniz akneye meyilli ise, parlak ve berrak bir cilt için, mangosteen meyvesini hemen beslenmenize ekleyin. Ayrıca dermatologlar, yağlı cilde sahip kadınların da bu sağlıklı meyveyi tüketebileceğini onayladılar.

7. Mangosteen C Vitamini Açısından Zengin

Vücudunuzun çeşitli mikropları ve bulaşıcı bakterileri uzak tutmak için C vitaminine ihtiyacı vardır. Sadece bir porsiyon mangosten günlük ihtiyacınızı karşılayabilir ki bu yaklaşık %12’dir. C vitamini sadece sağlıklı cilt için gerekli değildir, aynı zamanda bağışıklık sisteminiz için de aynı derecede önemlidir. Serbest radikallerle savaşan, vücudunuzu bu radikallerin verdiği zararlardan koruyan güçlü bir antioksidandır.

8. Mangosteen İle Sağlıklı Şekilde Kilo Verin

Kalorisi düşük ve diyet lifi yüksek olan mangostenin, 100 gramında sadece 63 kalori olduğundan obez insanlar için idealdir. Bu nedenle, bu meyveyi günlük beslenmenize eklemekten çekinmeyin. Ayrıca meyvede bulunan diyet lifi, bağırsak hareketlerini düzenlediği ve sizi diğer mide problemlerinden korur ve sizi saatlerce tok tutar. Mangostenin doymuş yağ içermediğini belirtmekte fayda var.

9. Mangosteen Kırmızı Kan Hücrelerinin Oluşmasını Sağlar

Mangosten meyvesindeki bileşenlerin kırmızı kan hücrelerinin üretimini teşvik ettiği bilinmektedir. Ayrıca bu meyveyi tüketmek sizi yıldırıcı bir sağlık sorunu olan kansızlıktan koruyabilir.

Kansızlık, zamanında tedavi edilmezse vücudunuzu olumsuz etkiler. Bu nedenle mangosteen bu konuda tavsiye edilir. Kan eksikliğini tedavi ettikten sonra, meyve vücudumuza kan akışını iyileştirir ve bu da inmeyi önleyerek, sağlıklı kolesterol seviyelerini korumak anlamına gelir.

10. Mangosteen Kanseri Önlemeye Yardımcı Olur

Mangosten, ksanton adı verilen polifenol maddelerle yüklüdür. Bu ksantonların iki türü vardır; alfa ve gama. Yapılan araştırmalar, bu bileşenlerin bir dizi sağlık sorununu tedavi edebileceğini kanıtladı. Ayrıca yine aynı araştırmada, mangostenin bu niteliklerinin tümör büyümesini durdurabileceğini ve kanserli hücrelerle savaşabileceğini öne sürüyor.

11. Mangosteen Şeker Hastalığı ile Savaşır

Şeker hastalığı yaygın bir hastalık haline geldiğinden, önlem almak ve bu ürkütücü hastalıktan mümkün olduğunca kaçınmak güvenlidir. Fiziksel aktivitenin yanı sıra, beslenmenize sağlıklı meyveler ekleyerek diyabetle savaşabilirsiniz.

Mangosteen meyvesinde bulunan besinler sadece şeker hastaları için faydalı olmakla kalmaz, aynı zamanda şeker hastalığı ile ilişkili semptomların gelişmesini önlemek için gereklidir. Ayrıca, bu bileşenler kan dolaşımındaki şeker seviyelerini kontrol etme ve düzenleme işlevi görür.

Neden Mangosteen Tüketmeliyim
Neden Mangosteen Tüketmeliyim

Neden Mangosteen Tüketmeliyim?

Sağlıklı bir vücut en büyük nimetlerden biridir, ancak işlenmiş gıdaların sık tüketilmesi ve sağlıksız yaşam seçimleri nedeniyle, zayıflatıcı hastalıklar hem yaşlıları hem de gençleri etkileyerek yaygın hale geldi.

Beslenmenize daha sağlıklı yiyecekleri dahil ederek işlenmiş gıdaların olumsuz etkilerini kontrol edebilirsiniz. Meyve ve sebzeler bu konuda elbette olmazsa olmazdır. Ve mangosteen tüketmek sağlığınız için harikalar yaratabilir. Mucizevi meyve, sağlıklı bir vücudu korumak için ihtiyaç duyduğunuz temel besinleri içerir. Bu nedenle, mangosten yiyin ve sağlıklı bir vücuda sahip olun.

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx