İsim Anlamları

Atlas İsminin Anlamı ve Özellikleri

Reklamlar

Atlas isminin anlamı nedir? Atlas ismi, birçok anlam ve özelliğe sahiptir. İlk olarak Atlas, üstü ipek, altı pamuk kumaş anlamına gelmektedir. İkinci anlamı ise düz ve tüysüzdür. Bir diğer anlamı haritadır. 4. anlamı dünya üzerinde yer alan bir okyanusun ismidir. Son ve 5. anlamı ise Kuzey Afrika’da Fas ve Cezayir’i geçerek Tunus Körfezi’ne kadar uzanan sıradağların adıdır. Aileler bebekleri için isim arayışında olduğu dönemlerde, yine bu isimlerin anlamlarını ve özelliklerini ve pek çok farklı hususu da bunlar ile birlikte merak edip araştırılar.

Atlas ismi de bu isimler arasında yer alan bir erkek ismidir. Bebek bekleyen aileler tarafından oldukça fazla tercih edilen isimlerden biri olan Atlas adının anlamı ve özellikleri yine bu aileler tarafından merak konusu olmuştur. Peki, Atlas adının anlamı ve özellikleri nelerdir?

Atlas İsminin Anlamı Kuran’da

Atlas isminin anlamı ve özellikleri bakımından merak edilen Atlas adının Kuran’daki anlamı ise yoktur. Bu konuda pek çok araştırma yapılmıştır ve yapılan araştırmalara göre isim Kuran’da geçmediğinden dolayı bir anlama sahip değildir.

Reklamlar
Atlas İsminin Özellikleri
Atlas İsminin Özellikleri

Atlas İsminin Özellikleri

Ailelerin erkek bebeklerine koymak için uygun gördüğü Atlas ismi birçok özelliğe sahiptir. İsmin özelliklerinin kadere ve karaktere yön verdiğine inan pek çok aile vardır. Bu aileler, bebekler için bir isim koymak istediklerinde ismin özelliklerini de araştırılar. Peki, Atlas adının özellikleri nelerdir?  Atlas adına sahip olan kişiler, duygularını kolay bir şekilde ifade edemeyen ketum kimselerdir. Ayrıca, pek çok sanatsal yeteneğe sahip olup mantıklı ve hayallerini gerçeğe dönüştürebilin kişilerdir.

Atlas İsminin Ecbed Değeri

İsim hakkında pek çok konuda olduğu gibi aileler tarafından merak edilip araştırılan konular arasında olan Atlas’ ın ecbed değeri ise 101’dir

Atlas İsminin Harf Analizi

Atlas adının birçok özelliği bulunur. Aileler tarafından merak edilen ve araştırılan Atlas adının harf analizi, isim hakkında birçok önemli detayı da verir. Çoğu ailenin dikkat etmediği noktalardan biri olmasına rağmen harf analizi birçok ailenin de merak ettiği ve önem verdiği bir husustur. Bu insanlar harf analizinin, ismi koydukları kişinin kaderi üzerinde bir etkisi olduğuna inanırlar.

Atlas isminin ilk harfi olan “A”, güvenilir bir kişiliği yansıtır. İsminde bu harfe sahip olan kişiler sakin bir karaktere sahiptirler ve bu sayede kolay bir şekilde çözüm üretebilirler. Bu özelliklere sahip olduklarından dolayı çevrelerinden saygı görürler. İsmin ikinci harfi “T”, kendi hayatında ya da çevresinde yer alan problemleri pratik bir şekilde çözüme kavuşturan kişileri resmeder.

Reklamlar

İşin hayatından ise çalışma tarzı ve keskin zekası ile dikkatleri üstüne toplamayı başarır. 3. harf olan “L”, güçlü bir kişiliğe sahip insanları belirtir. Liderlik vasfına sahip olan bu kişiler, hırsları sayesinde her işte oldukça başarılı olurlar. İsmin 4. harfi olan “A”, yine ilk harfi ile aynı özellikleri taşır. Son olarak, ismin son harfi olan “S”, kendine güvenen ve verdiği her kararın arkasında durmayı bilen kişileri tasvir eder. Bu kişiler, aldıkları doğru kararlar ile her zaman doğru sonuçlara ulaşırlar.

İlginizi çekebilir: Ateş İsminin Anlamı ve Özellikleri

Atlas İsmi İle Akrostiş

Ailelerin merak ederek araştırdığı konular arasında yer alan Atlas ile akrostiş yazmaya şu şekilde bir örnek verilebilir;

Asumana dalmış o mahzun gözleri
Tatlı, efsunlu, pınar akar sözleri
Leylak bahçelerinde sanki özleri
Açılan ellerinde elem közleri
Suskun, içinde çağlar, sessiz sazınla…

Atlas İsmi Kuran’da Geçer Mi?

Erkek bebekleri için tercih edilen isimlerden biri olan Atlas, pek çok açıdan aileler tarafından merak edilmiştir. Bunlardan biri de ismin Kuran’da geçip geçmemesidir. Peki, Atlas Kuran’da geçer mi? Kelime kökeni yunanca olan Atlas ismi Kuran’da herhangi bir ayette geçmemektedir.

Atlas Tek Başına Konur Mu?

Bebeklerine tek isim koyan ailelerin yanı sıra iki isim koyan aileler de vardır. Bu ailelerin yanıt aradığı sorulardan biri de Atlas tek başına konur mu? Olmuştur. Bu isim ailelerin tercihine hem başka bir isimle hem de tek başına konabilir.

Atlas İsmi Caiz Mi?

Atlas İsmi Caiz Mi?

Kuran’da geçmeyen isimler arasında yer alan Atlas isminin caiz olup olmadığı merak edilen konular arasındadır.  Peki, Atlas caiz mi? Atlas ismi İslami açıdan caiz olmakla birlikte konmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Ayrıca yazımızı beğendiyseniz Ateş İsminin Anlamı ve Özellikleri Nelerdir? adlı yazımızı da okumak isteyebilirsiniz.

Yeni yayınlanan videolarımızdan haberdar olmak için YouTube kanalımızı da ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx