Sağlık

Betnovate Merhem Ne İşe Yarar?

Betnovate Merhem Faydaları

Reklamlar

Betnovate merhem genel olarak iltihaplı cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Peki Betnovate krem nedir, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir, ne işe yarar, muadili nedir, özellikleri nelerdir, cilt üzerinde hangi etkileri vardır gibi soruların cevaplarını sizler için yazdık.

UYARI! İlaç Satışı İnternet Sitelerinden Yapılamaz. İlaçlar Sadece Eczanede Satılır.

Betnovate Merhem Neye İyi Gelir?

Betnovate, egzama gibi enflamatuar cilt bozukluklarını tedavi etmek için kullanılır. Aktif bileşeni betametazon valerat adlı bir maddedir. Güçlü bir kortikosteroid olan bu kremde, bir gram Betnovate, bir miligram aktif bileşen betametazon valeratı içerir. Bu krem sadece zayıf topikal kortikosteroidler etkisiz olduğunda kullanılmalıdır.

Reklamlar

Bu kremin uygulanması kolaydır ve etkilenen bölgeye hızla emilir. Uzun süreli koruyucu bir önlem olarak değil, cilt kızarıklığı ve iltihap salgınlarını kontrol etmek için kullanılır. Bu krem, krem ​​ve merhem 30 gram ve 100 gram boyutlarında mevcuttur.

Betametazon valerat gibi kortikosteroidler, anti-enflamatuar ilaçlardır. Vücut bir alerjene veya tahrişe tepki olarak enflamatuar kimyasallar serbest bıraktığında cilt iltihaplanır. Bu kimyasallar kan damarlarını genişletir, cildin şişmesine ve kaşıntılı ve ağrılı olmasına neden olur. Kortikosteroidler, hücrelerin bu maddelerin büyük miktarlarda salınmasını önleyerek vücudun enflamatuar yanıtını inhibe eder.

Bu krem ayrıca jenerik betametazon krem ​​olarak da mevcuttur. Bu krem aynı tıbbi özelliklere sahiptir ancak markasız olmasından dolayı daha düşük bir fiyata sahip olabilir. Krem veya merhem yanı sıra Betnovate ayrıca losyon, jel ve damla gibi formlarda da bulunur.

Betnovate merhemin 2024 yılı eczane satılş fiyato 92.01 TL.dir.

Reklamlar

Betnovate Merhem Muadili 

Betnovate merhem, Betnovate  losyon, Betnovate-c krem, Celestoderm-v krem ve Seroderm pomad bu ürünün muadilleridir.

Betnovate Merhem
Betnovate Merhem

Betnovate Merhem Ne İçin Kullanılır?

Betnovate bir steroid kremdir. Bu nedenle, lekeler veya akne izleri için kullanılmamalıdır. Bazı durumlarda, sivilcenizi daha da kötüleştirebilir.

Bu krem egzama ve dermatit gibi enflamatuar cilt sorunlarını iyileştirmek için tasarlandığından, böcek ısırıklarının neden olduğu iltihaplanma için de kullanılabilir.

Bu krem, cilde talimat edildiği gibi ince ve eşit bir şekilde uygulanmalıdır. Cildin kırık veya enfekte bölgelerine uygulanmamalı veya eczacınız tarafından talimat verilmedikçe yüzünde kullanılmamalıdır.

Bu krem betametazon valerat  adı verilen bir ilaç içerir. Steroid adı verilen bir ilaç grubuna aittir.

şişlik ve tahrişi azaltır. Bu krem, egzama, sedef hastalığı ve dermatit gibi rahatsızlıklardan dolayı oluşan kızarıklık ve kaşıntıyı azaltmak için kullanılır.

Betnovate Merhem Ne İşe Yarar? 2024 Betnovate Merhem
Betnovate Merhem

Betnovate Merhem Neye Yarar?

Bu krem, yetişkinlerde, yaşlılarda ve bir yaşın üzerindeki çocuklarda cildin kızarıklığını, şişmesini ve tahrişini azaltmaya yardımcı olur. Kortikosteroid adı verilen bir grup ilaca ait aktif madde betametazon valerat içerir. Bunlar, bazı vücut geliştiriciler ve sporcular tarafından yanlış kullanılan ve tablet veya enjeksiyon olarak alınan “anabolik” steroidlerle karıştırılmamalıdır.

Bu merhem, egzama gibi bazı cilt problemlerinin kızarıklığını ve kaşıntısını azaltmaya yardımcı olmak için kullanılır. Ayrıca prurigo nodularis (kollarda veya bacaklarda kaşıntılı nodüller), sedef hastalığı (genellikle simli ile kaplı iltihaplı, kırmızı ve deri kalınlaşması sonucu oluşmuş plaklar), liken simpleks kronikus (kalınlaşmış, kaşıntılı cilt lekeleri), liken planus (bilekler, kollar veya alt bacaklarda şişliklerle görülen kaşıntılı, kırmızımsı-mor, düz kabarıklıklar olan bir cilt hastalığı), seboreik dermatit (yüz, kafa derisi, göğüs ve sırt bölgelerinde gelişen kırmızı, pullu, kaşıntılı bir döküntü), diskoid lupus eritematozus (cildi en sık etkileyen cilt hastalığı), yüz, kulak ve kafa derisi yara izi ve güneş ışığına artan hassasiyet,  alerji veya cildinizi tahriş eden bir madde nedeniyle cilt döküntüsü (tahriş edici ve alerjik kontakt dermatit) için bu krem kullanılabilir.

Ayrıca  eritrodermi (iltihaplanma, kızarıklık ve cildin vücudun çoğunda pul pul dökülmesi) için oral veya enjekte edilebilir steroidlere ek olarak kullanılır. Bunun dışında böcek ısırığı, isilik ve dermatit gibi hastalıklar için kullanılabilir.

Betnovate Merhem
Betnovate Merhem

Betnovate Krem Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

 • Betametazon valerat maddesine alerjiniz varsa yani aşırı duyarlıysanız veya bu kremin diğer bileşenlerinden herhangi birine alerjiniz varsa bu kremi kullanmayın. 
 • Bir yaşın altındaki bir çocukta bu kremi kullanmayın. 
 • Akne, burnunuzda ve çevresinde cildin şiddetli kızarması (rosacea), ağzınızın etrafında sivilceli kırmızı döküntü (perioral dermatit), anüs bölgesinde ve anüs etrafında kaşıntı, enfekte cilt (enfeksiyon anti-enfektif bir ilaçla tedavi edilmediği sürece), iltihaplanmayan kaşıntılı cilt  gibi cilt problemlerinden herhangi birini tedavi etmek için bu kremi kullanmayın. Bu kremi kullanmak bu hastalıkları daha kötü hale getirebilir. Emin değilseniz, kullanmadan önce doktorunuzla veya eczacınızla konuşun.
 • Daha önce steroid kullandığınız için başka bir alerjik reaksiyon geçirdiyseniz bu kremi kullanmadan önce doktorunuzla veya eczacınızla konuşun.
 • Bu kremi hava geçirmez bir pansumanın altına ya da bebek bezinin altına uyguluyorsanız bu kremi kullanmadan önce doktorunuzla veya eczacınızla konuşun.
 • Sedef hastalığınız varsa bu kremi kullanmadan önce doktorunuzla veya eczacınızla konuşun.
 • Lokal alerjik reaksiyon veya enfeksiyon riski artmış olabileceğinden kronik bir bacak ülseri için kullanacaksanız bu kremi kullanmadan önce doktorunuzla veya eczacınızla konuşun.
 • Geniş bir cilt yüzeyine uygulayacaksanız bu kremi kullanmadan önce doktorunuzla veya eczacınızla konuşun.
 • Kremi aşırı hasarlı cilde veya cildin kıvrımlı bölgelerine uyguluyacaksanız bu kremi kullanmadan önce doktorunuzla veya eczacınızla konuşun.
 • Bu krem tekrar tekrar göze girerse katarakt veya glokom ortaya çıkabileceği için, gözlerin yakınında veya göz kapaklarına kesinlikle uygulamayın.
 • Ciltte bir enfeksiyon varsa bu kremi kullanmadan önce doktorunuzla veya eczacınızla konuşun.
 • Bu kremi çocuklara veya yüz bölgesine uygulayacaksanız bu kremi kullanmadan önce doktorunuzla veya eczacınızla konuşun.
 • Çocuklarda veya yüzdeki kullanım beş gün ile sınırlı olmalıdır.
 • Bulanık görme veya diğer görme bozuklukları yaşıyorsanız doktorunuza danışın.
 • Bu ürün pansumanlar, giysiler ve yataklarla temas ederse, kumaş alevle kolayca tutuşabilir. Bu ürünü kullanırken ateşten uzak durmalısınız.
 • Yukarıdakilerden herhangi birinin sizin için geçerli olup olmadığından emin değilseniz, bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzla veya eczacınızla konuşun.
 • Özellikle ritonavir ve itrakonazol ilaçları alıyorsanız, yakın zamanda aldıysanız veya başka bir ilaç alıyorsanız doktorunuza veya eczacınıza söyleyin.
 • Hamileyseniz veya emziriyorsanız, hamile olabileceğinizi veya bir bebek sahibi olmayı planlıyorsanız, bu ilacı almadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışın.
 • Bu krem, kloroskresol ve setostearil alkol içerir. Bu kremi, alerjik reaksiyonlara neden olabilecek klorokresol ve lokal cilt reaksiyonlarına neden olabilecek setostearil alkol içerir.

Betnovate Krem Kullanım Şekli

Bu ilacı her zaman tam olarak doktorunuzun söylediği gibi kullanın. Emin değilseniz doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Bu kremi genellikle günde bir veya iki kez uygulamalısınız. Cildiniz iyileşmeye başladığında bu azaltılabilir. Bu krem ​​sadece cildinizde kullanım içindir. Sizin için reçete edilen miktardan fazla kullanmayın. Vücudunuzun geniş bölgelerinde, doktorunuz söylemediği sürece uzun süre kullanmayın (örneğin haftalarca veya aylarca her gün gibi).

Bandajlar veya pansumanlar altında sıcak, nemli koşullar gibi enfeksiyonlara neden olan mikroplardan dolayı taze bir pansuman yapılmadan önce cildi her zaman temizlemelisiniz. Kremi bir başkasına uyguluyorsanız, kullandıktan sonra ellerinizi yıkadığınızdan emin olun veya tek kullanımlık plastik eldiven giyin. Cilt probleminiz iki ila dört hafta içinde düzelmezse, doktorunuzla konuşun.

Ellerinizi suyla ve sabunla yıkayın. Etkilenen bölgelere bu kremi ince bir tabaka uygulayın ve hafifçe ovalayın. Parmak ucunuzla ne kadar krem kullanacağınızı ölçebilirsiniz. Çocuklar için daha az krem ​​kullanmanız gerekir. Kremi, tedavinin bir parçası olarak ellerinize uygulamadığınız sürece, kremi kullandıktan sonra tekrar yıkayın.

Çocuklarda reçete edilen miktarı aşmamak özellikle önemlidir. Bir çocuk için, doktorunuz size daha uzun süre kullanmasını söylemediyse bir tedavi dönemi normalde beş günden fazla sürmemelidir.  

Dirseklerinizde veya dizlerinizde kalın sedef lekeleri varsa, doktorunuz kremi hava geçirmez bir pansumanın altına uygulamayı önerebilir. Kremin çalışmaya başlamasına yardımcı olmak için sadece geceleri kullanmalısınız. Kısa bir süre sonra kremi normal şekilde uygulayacaksınız.

Kremi yüzünüze sadece doktorunuz size söylerse uygulamalısınız. Yüzünüzdeki cilt kolayca inceldiğinden beş günden fazla kullanılmamalıdır. Kremin gözlerinize girmesine izin vermeyin.

Gerektiğinden daha fazla bu kremi kullanırsanız, çok fazla uygularsanız veya yanlışlıkla yutulursa, hastalanmanıza neden olabilir. Doktorunuzla konuşun veya en kısa zamanda hastaneye gidin.

Kreminizi uygulamayı unutursanız, hatırladığınız anda uygulayın. Bir sonraki uygulama zamanınıza yakınsa, bu zamana kadar bekleyin.

Bu kremi düzenli olarak kullanıyorsanız, kullanmayı bırakmadan önce doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun çünkü durumunuz aniden durursa daha da kötüleşebilir. Bu ilacın kullanımı hakkında başka sorularınız varsa, doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Betnovate Merhem Yan Etkileri 

Tüm ilaçlar gibi, bu ilaç da herkesin almamasına rağmen yan etkilere neden olabilir. Cilt durumunuzun kötüleştiğini, genel bir döküntü geliştirdiğinizi veya tedavi sırasında cildinizin şiştiğini görürseniz derhal kremi kullanmayı bırakın ve acil olarak doktorunuza başvurun. Bu kreme alerjiniz olabilir, bir enfeksiyonunuz olabilir veya başka bir tedaviye ihtiyacınız olabilir.

Sedef hastalığınız varsa ve cildin altında irinli kabarcıklar varsa bu kremin yan etkileri arasında olabilir. Bu tedavi sırasında veya sonrasında çok nadiren ortaya çıkabilir ve püstüler sedef hastalığı olarak bilinir.

Bu kremin yaygın yan etkileri arasında kremin uygulandığı yerde yanma, ağrı, tahriş veya kaşıntı hissi olabilir. Bu durum geçicidir.

Bu kremin yan etkileri arasında artan enfeksiyon riski, kremin uygulandığı yerde alerjik cilt reaksiyonu, döküntü, kaşıntılı engebeli cilt veya ciltte kızarıklık, cildinizin incelmesi ve kuruluğu ve cilt tahrişi, çatlaklar vardır. Ayrıca cildinizin yüzeyinin altındaki kan damarları belirgin hale gelebilir.

Saç uzamasında veya saç dökülmesinde artış veya azalma ve ten rengindeki değişiklikler, kilo alımı, yüzün yuvarlanması gibi yan etkilerde meydana gelebilir.

Çocuklarda gecikmiş kilo alımı veya büyümenin yavaşlaması, kemiklerin incelmesi, zayıflama ve kemik kırılması, gözlerde katarakt veya glokom görülebilir. 

Bu tür yan etkilerden herhangi birini ya da birkaçını gördüğünüz takdirde derhal kremi kullanmayı bırakın ve acil olarak doktorunuza başvurun.

YouTube Kanalımız: https://www.youtube.com/c/begonyakadin

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx