Pratik Bilgiler

Doğal Ürünler ile Leke Çıkarma

Reklamlar

Zor lekeleri eviniz olan ürünlerle çıkarmak istemez misiniz? Doğal ürünler ile leke çıkarma için çok sayıda uzmanın kullandığı yöntemlere birlikte göz atalım. Bu yöntemlerin en iyi sonucu pamuklu kumaşlarda verdiğini unutmamalısınız. Kimyasal içermeyen ürünler ile leke çıkarma yöntemlerini yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Lekelere Hızlı Bir Şekilde Müdahale Edin

Meydana gelen lekeler için yapmanız gereken hızlı bir şekilde davranmaktadır. Yani zaman geçmeden işleme başlamalısınız. Zaman geçtikçe lekeler kumaşa sabitlenir. Lekenin sabitlenmesinin temel nedenleri geçen zaman ve ısıdır. Bu yüzden leke olan kıyafetlerinizi hızlı bir şekilde suya bastırmalısınız. İlk fırsatta lekelenen yeri tuzlu suya da bastırabilirsiniz. Ve lekelenen yeri ıslak tutmanız önemli püf noktalardan biridir.

Protein Lekeleri Özel İlgi İster

İnsan ve hayvan kaynaklı vücut sıvılarının büyük bir kısmı protein içermektedir. Mesela kan, süt ürünleri ve yumurta, et suyu gibi besinler. Proteinleri çıkarmak için yapmanız gereken ilk müdahale leke olan yeri soğuk su ile yıkamaktır. Hızlı davranışınız ile proteinlerini sadece soğuk su ile bile çıkarabilirsiniz. Ama ısınır üzerinden zaman geçerse kimyasal yapı değişerek çıkması zor lekeler haline gelebilir. Ve bunun yanında protein lekelerinin limon veya sirke gibi asitlerle temas etmemesi de oldukça önemlidir. Çünkü bunlar da lekenin sabitlenmesine yol açacaktır.

Reklamlar

Eğer Lekelenen Kumaş Beyazsa

Beyaz bir kıyafetiniz leke olduysa kıyafetinizi soğuk suya bastırıp leke olan yeri biraz sabun ile çitilemelisiniz. Leke azalınca da giysiyi normalde yıkadığınız gibi makinede ya da elde yıkayınız. Lekeler çıkmadan giysi kurumamalıdır.

Leke olan kumaş beyazsa sabunla çitiledikten sonra üzerine yarı yarıya seyreltilmiş oksijenli su dökebilirsiniz. Oksijenli su doğal bir ağartıcıdır özellikle de protein lekelerinde etkilidir. Fakat oksijenli suyu döktükten kısa bir süre sonra kava kabarcığı çıkabilir. Bu kötü bir durum değildir aksine işleminizin başarılı olduğunu gösterir. Leke çıkmadıysa kıyafetinizi oksijenli su eklenmiş soğuk suda bir süre bekletip, sonra yukarıdaki uygulamayı tekrarlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Yaz Aylarında Terletmeyen Kumaşlar

Sirke, En İyi Yardımcınızdır!

Evdeki en iyi yardımcılarınızdan birisi sirkedir. Sirke hem hijyen açısından çok etkili hem de leke çıkarmada başarılıdır. Fakat protein lekelerini çıkarmak için sirke kullanmamalısınız. Asitli olan domates lekesinde, meyve lekelerinde sirkeyi güvenle kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken leke olan yeri suyun altında bir süre beklettikten sonra sirkeli suda bekletmektedir. Çilek ve böğürtlen suyu gibi lekeler bile bir gece sirkeli suda beklettikten sonra kaybolabilir.

Reklamlar

Güneş Işığı Lekeler Karşısında Harikalar Yaratır

Güneş ışıkları eski zamanlarda etkili bir leke çıkarıcı olarak kullanılmıştır. Şimdilerde unutulsa da yukarıda bahsettiğimiz yöntemler ile çıkaramadığınız lekeler için güneş ışığından faydalanabilirsiniz. Leke olan kıyafetinizi güneş ışığının vurduğu yere bırakabilirsiniz. Fakat koyu renkli giysilerde bu yöntem denenmemeli açık renklerde denenmelidir. Güneş ışınlarının daha etkili olması için kıyafetinizi güneşe koymadan önce sirkeli suya basabilirsiniz.

Doğal Ürünler ile Leke Çıkarma Yöntemleri ile Bazı Zor Lekeler ve Çıkarma Yöntemleri
Doğal Ürünler ile Leke Çıkarma Yöntemleri ile Bazı Zor Lekeler ve Çıkarma Yöntemleri

Doğal Ürünler ile Leke Çıkarma Yöntemleri ile Bazı Zor Lekeler ve Çıkarma Yöntemleri

Zorlu lekeleri çıkarmak için kimyasal kullanmadan doğal ve evinizde bulunan yöntemleri kullanmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Hangi lekeyi hangi madde ile çıkarabiliriz gelin birlikte göz atalım.

Mürekkep Lekeleri

Kıyafetinizde mürekkep lekesi varsa yapmanız gereken bir saat kadar tuvalet ispirtosunda bekletip süre sonunda yıkamaktır.

Kumaşlardaki mürekkep lekelerinden kurtulmanın diğer bir yolu da sirkedir. Yapmanız gereken sirkeyi bir kaba koyup bezi sirkeye batırıp lekenin üzerinde bekletmektir. Birkaç kere tekrarladıktan sonra lekenin çıktığını göreceksiniz.

Sakız Lekeleri

Giysinize ya da herhangi bir kumaşa sakız yapıştıysa yapışan kumaşı buzluğa atın. Sakız donunca kolay bir şekilde çıkarabilirsiniz.

Küf Lekeleri

Kıyafetleriniz ya da havlularınız küf koktuysa oksijenli su kullanabilirsiniz. Yarım bardak oksijenli yarım bardak da sirkeli suya kıyafetlerinizi bastırınız. 15 dakika kadar bekledikten sonra kıyafetlerinizi her zamanki gibi yıkayınız. Eğer renkli kumaşlar için düşünüyorsanız bu yöntem kullanışlı değildir. Beyaz çamaşırlar için kullanmanız daha etkilidir. Aksi halde çamaşırlarınızın rengi solabilir.

Yağ Lekeleri

En zor lekelerden birisi de yağ lekeleridir. Ve genellikle de kıyafetlerin büyük bir kısmında yağ lekeleri görülür. Böyle bir durumda kimyasal içeren deterjanlar kolayca leke sorununu çözebilirken doğal yöntemler ile de çözülebilir. Doğal yollarla çözebilmeniz için yağ lekesi olduğu gibi hızlıca davranmalı ve giysinizi sıcak suya basmalısınız. Ve sabun ile leke olan yeri güzelce çitilemelisiniz. Suyun elinizin dayanabildiği kadar sıcak olması çok önemlidir. Su ne kadar sıcaksa leke o kadar hızlı çıkacaktır. Eğer kumaş renkliyse daha dikkatli olmalısınız.

Sıcak su ve sabun ile çıkmayan yağ lekeleri için kıyafetinizi kumaşının bozulmayacağı en yüksek sıcaklıkta suya yatırıp lekeye sirke ve karbonat karışımı sürebilirsiniz. Sonrasında da eski bir fırça ile fırçalamalısınız.

Yağ lekeleri için deniz tuzu ve mısır nişastası da kullanılabilir. Büyük yağ lekeleri olan yere bu karışımdan döküp beklediğinizde yağı çektiğini görebilirsiniz. Sonrasında da sıcak suya yatırıp karbonat ve sirke karışımını kullanabilirsiniz.

Çıkmayan inatçı yağ lekelerinde alkol kullanılabilir. Leke olan yere yarım saat kadar izopropil alkol sürüp bekletebilirsiniz. Açık renk ya da beyaz kıyafetlerde uygulayabilirsiniz. Sonrasında yıkabilirsiniz.

Bir başka yöntem de yağ dökülen kumaşa bebek pudrası dökmektir.

Ter Lekesi
Ter Lekesi

Ter Lekesi

Ter lekeleri için sirke ve karbonat oldukça etkilidir. İkisini birden karıştırarak kullandığınızda daha etkili sonuç alabilirsiniz. Sirke ve karbonatı macun haline getirip lekeli olan yerlere sürüp yarım saat kadar bekletiniz. Eğer hava kabarcıkları çıkarsa bundan korkmayınız çünkü bu tepkime zararlı değildir. Sağlığa zararı yoktur.

Eski lekeler için de sirke oldukça etkilidir. Lekeli olan kumaşı bir gece sirkeli suyun içinde bekletip diş fırçası ve sabunla lekeli kısmı fırçalamalısınız. Bütün lekeler için kesin çözüm olmasa da denemeye değer bir yöntemdir.

Özellikle yaz aylarında çok terlenmektedir. Terleme sonucunda da ter lekeleri oluşmaktadır. Terlemenin önüne geçemesek de ter lekelerini çıkarmak için ve kötü kokulardan kurtulmak için limon suyu kullanabilirsiniz.

Çikolata Lekesi

Çikolata mutluluk hormonunu harekete geçirdiği için yerken fark etmeden üzerinize damlatmış olabilirsiniz. Bu durumunda yapmanız gereken suyu 90 derece alkol ile karıştırıp lekeyi silmektir. Temiz su ile duruladıktan sonra lekenin çıktığını görebilirsiniz. Çikolatanızı afiyet yemeye devam edebilirsiniz.

Makyaj Lekesi

Makyaj yapmayı çok sevsek de bazen kıyafetlerimize değebilir. İşte bu noktada ne yapacağım dediğinizi duyar gibiyiz. Yapmanız gereken çok kolay tıraş köpüğü kullanarak temizlemektir.

Kırmızı Şarap Lekesi

Kırmızı şarap içerken keyif alırken dikkat etmeden üzerinize damlatmış olabilirsiniz. Şarap lekesini çıkarmak için beyaz şarap kullanabilirsiniz. İşin ilginç yani şarap lekesini yine şarabın çıkarmasıdır.

Deri Ayakkabılardaki Lekeler

Sevdiğiniz deri ayakkabınızda lekeler olduysa soğuk su ve sirke karışımını lekelerin üzerine sürüp bekleyin. Bir süre sonra lekelerin kaybolduğunu göreceksiniz.

Ruj Lekesi
Ruj Lekesi

Ruj Lekesi

Makyajın tamamlayıcısı olmazsa olmazı rujlardır. Rujlar vazgeçilmezimiz olsa da kıyafetlere bulaşması durumunda nasıl çıkaracağımız düşündürmektedir. Kıyafetlerinize ruj lekesi bulaştığınızda yapmanız gereken saç spreyi sıkıp temizlemektir.

Ütüden Dolayı Sararan Giysiler

Kıyafetlerimizin güzel görünmesi için ütü olmazsa olmazdır. Ama ütü yaparken bazı kıyafetlerimiz sararabilir. Böyle bir durumda kıyafetlerimizi nemlendirip mısır nişastası serpin ve bir bez ile ütü ile birlikte kurutmalısınız. Ütüden dolayı sararan kıyafetlerinize oksijenli su döküp yine ütü yardımıyla kurutursanız sararmalardan kurtulabilirsiniz.

Çamaşır Suyu Lekeleri

Temizlikte çamaşır suyu olmazsa olmazımızdır. Fakat temizliğe kendimizi kaptırınca fark etmeden sevdiğimiz kıyafetlerimizi çamaşır suyu olmuş olarak görebiliyoruz. Çözümü aslında olmasa da leke olan yerleri uygun renk keçeli kalem yardımıyla yok edebilirisiniz.

Kan Lekesi

Renkli kıyafetleriniz de olan kan lekesini çıkarmak için yapmanız gereken nişasta ve suyu iyice karıştırmaktadır. Karışımı suyun içine ve lekeye dökmektir. Kuruyunca da fırça ile kıyafetinize zarar vermeden nişastayı çıkarabilirsiniz. Kan lekesi olan kıyafetiniz beyaz ise oksijenli su döküp biraz bekletip sabunlu su ile yıkayabilirsiniz. Ve dikkat etmeniz gereken kan lekesini sıcak ve ılık su ile çıkarmaya çalışmamaktır. Çünkü sıcak ve ılık su ile leke daha çok bulaşacaktır.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx