ÇiçeklerHobi

Çiçekler Nasıl Kurutulur? Çiçek Kurutma Yöntemleri Nelerdir?

Reklamlar

Çiçekler nasıl kurutulur? Çiçek kurutma yöntemleri nelerdir hiç düşündünüz mü? Sevdiklerimiz tarafından hediye aldığımız çiçekler bir zaman sonra bakımını ne kadar eksiksiz ve düzenli yaparsak yapalım kurumaya mahkumdur. Tabi bu durum biraz üzücü gibi gözükse de bunu fırsata çevirip çiçeklerimizi daha uzun süre bizlerle kalmasını sağlamak bizim elimizde. Sevdiklerinizin sizin için hediye ettiği çiçekleri kurutarak daha uzun süre beraber olabilirsiniz. Hem görüntüsü olarak hem de hoş koku yaymasıyla bulunduğu ortama başka bir hava katmaktadır kurumuş çiçekler.

Çiçek Kurutma Yöntemleri Nelerdir?

Hatta kuruttuğunuz çiçekler ile diğer eşyalarınızı da süsleyebilir özelleştirebilirsiniz. Şimdi bunun nasıl olduğunu sorduğunuzu ve merak ettiğinizin farkındayım. Bu yazımızı okuduğunuzda çiçeklerinizi doğru kurutma yöntemlerle kurutarak daha uzun süre muhafaza edebileceksiniz. Çiçekler nasıl kurutulur ve çiçek kurutma yöntemleri gibi konu başlıklarıyla sizler için ele aldık. Şimdi gelin hep beraber inceleyelim.

Çiçek kurutma

Canlı Çiçekler Nasıl Kurutulur?


Birden fazla çiçek kurutma yöntemleri bulunan metotlarda elinizdeki çiçeğe uygun en doğru şekilde kurutabilmek çiçeğinizin görüntüsünü ve kokusunu kaybetmemesi açısından önemlidir. Unutmayın ki çiçeğinizi kuruturken çiçeğin rengini ve şeklini korumanız en önemli faktördür. Aksi halde istediğiniz sonucu alamayabilirsiniz. Çiçeğinizin rengini, şeklini ve kokusunu koruyabilmek için de bazı yöntemler bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi de çiçeğin toplanacağı doğru vakti bilmektir.

Reklamlar

Kurutmanın verimli olması için nemin az olduğu bir gün tercih edilmeli, sabah veya akşam nemi vurmadan toplanıp kurutma işlemine tabi tutulmalıdır. Çiçek kurutma yöntemlerini kimini evde uygulayabiliyorken kimi için bu durum pek mümkün değildir. Hava ile kurutma yöntemi, presleyerek kurutma yöntemi, gliserin ile kurutma yöntemi, kumda kurutma yöntemi, borax ile kurutma yöntemi, silisyum ile kurutma yöntemi ve mikrodalga fırında çiçek kurutma yöntemleriyle detaylı bir şekilde ele alacağız.

7 Farklı Çiçek Kurutma Tekniği

Sevdikleriniz tarafından hediye aldığınız çiçekleri daha uzun süre muhafaza etmeyi kim istemez ki? Çiçek kurutma yöntemleri ile çiçeğinize uygun yöntemi seçerek kurutma işlemlerini gerçekleştirebileceksiniz.

Hava ile Çiçek Kurutma Yöntemi
Hava ile Çiçek Kurutma Yöntemi

1- Hava ile Çiçek Kurutma Yöntemi

Çiçeklerinizi doğal yöntemler ile kurutmak istiyorsanız eğer, hava ile kurutma yöntemi en doğru yöntem olacaktır. Kimyasal kullanmadan kurutma işlemi olacağı için çiçeğinizin rengi ve şeklinden herhangi bir şey kaybetmeyecektir. Fakat burada bilmeniz gereken çiçeğiniz ne kadar çabuk kurursa şeklini ve rengini o kadar daha iyi koruyacaktır. Vantilatör ile çiçeğinizin kurutma işlemini daha da hızlandırabilirsiniz. Bu yöntemi uygularken dallarını bağlamanız önerilmektedir. Aksi halde dallar kururken büzüşüp çekeceği için şeklini bozabilir.

Eğer kurutacağınız çiçeğiniz gül buketi ise yapraklarını temizlemeniz gerekmektedir. Dalların arasında hava geçebilecek boşlukların sağlanması doğru kuruması için önemlidir. Daha sonra saplarından bağlayarak kurutmaya bırakabilirsiniz.

Reklamlar

Hava ile çiçek kurutma yöntemlerinden bir diğer versiyonu ise evaporasyon tekniğidir. Bu yöntemde çiçekler çok az tercih edilir. Yalnızca sağların uçları suya değecek ve su bulunan vazolara yerleştirilmelidir. Biraz uzun sürse de doğal hallerini koruyarak kurumalarını sağlamaktadır.

Presleyerek Çiçek Kurutma Yöntemi
Presleyerek Çiçek Kurutma Yöntemi

2- Presleyerek Çiçek Kurutma Yöntemi

Bu işlem çiçeklerinizi 3 boyutlu değil de 2 boyutlu kurutmaya yaramaktadır. Birkaç tane kurutma kâğıdı alarak A4 boyutunda katlayınız. Daha sonra da bitkileri kâğıdın arasına yerleştiriniz. Burada dikkat etmeniz gereken önemli nokta bitkilerin kesinlikle üst üste gelmemesidir. Üzerine sert ve düz bir cisim koyarak bitkileri sıkıştırma işlemini gerçekleştirin. Daha sonra da kuru bir yerde muhafaza etmeye bırakın. Bu yöntem ile ortalama 2-4 hafta içerisinde kurumuş çiçeklerinizi elde edebilirsiniz.

Gliserin ile Çiçek Kurutma
Gliserin ile Çiçek Kurutma

3- Gliserin ile Çiçek Kurutma Yöntemi

Gliserin ile çiçek kurutma yöntemini evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz bir metottur. Eczanelerde, bazı marketlerde ve aktarlarda rahatlıkla bulabileceğiniz gliserin ile güzel sonuçlar elde edebilirsiniz. İki ölçü kaynamış su ve bir ölçü gliserin ile kurutma işlemi için malzemelerinizi hazırlamış olursunuz. Su ve gliserin iyice karıştırıldıktan sonra istediğiniz kaba 10-15 cm yüksekliğinde yerleştirip saplı çiçeklerinizi karışımın içerisinde ekleyebilirsiniz. Çiçeğiniz en kısa 3-5 gün en uzun da 1 hafta ile 1 ay süre içerisinde kuruma işlemini gerçekleştirecektir.

Kumda Çiçek Kurutma Yöntemi
Kumda Çiçek Kurutma Yöntemi

4-Kumda Çiçek Kurutma Yöntemi

Bir diğer doğal kurutma yöntemlerinden biri olan kumda çiçek kurutma yöntemi biraz sabır isteyen bir işlemdir. Burada tercih edeceğiniz kum çok ince taneli ve tozdan arındırılmış olmalıdır. Kum iyice kurutulmuş olduktan sonra silisyum karıştırarak fırına koyabilirsiniz. Silisyum maviye dönüyor ise kum tamamen kurumuş olacaktır. Ardından kumu elekten geçirerek kullanabilirsiniz. Kumu bir kaba 5 cm şekilde yayarak çiçekleri üzerine yerleştiriniz. Üzerine yine en fazla 5 cm olacak şekilde kuru serperek üzerini örtünüz.

Çiçeğin yapışınıza ve özelliğine bağlı olarak ortalama 2 ile 5 hafta içerisinde çiçeğinizin kurutma işlemi gerçekleşmiş olacaktır.

Borax ile Çiçek Kurutma
Borax ile Çiçek Kurutma

5- Borax ile Çiçek Kurutma Yöntemi

Diğer yöntemlere nazaran biraz daha hızlı bir sonuç almak istiyorsanız tercih edebilirsiniz. Borax ile çiçek kurutmak için önce 1 cm yüksekliğindeki boraksı bir kutuya koyun. Çiçeklerinizi yapraklarını da tamamen örtecek şekilde borax ile kapatın. Ortalama 10 gün içerisinde sonuçlanacak ve kurumuş çiçekleriniz hazır olacaktır.

Silisyum ile Çiçek Kurutma Yöntemi
Silisyum ile Çiçek Kurutma Yöntemi

6- Silisyum ile Çiçek Kurutma Yöntemi

Ortalama 1 hafta da çiçeklerinizi silisyum yöntemi ile kurutmanız mümkündür. Bunun için silisyum kristali satın almanız gerekmektedir. Biraz maliyetli olsa da tekrar tekrar kullanacağınız için verimli olacaktır. Silisyumu kullanınca mavi olduktan sonra kullanmanız gerekmektedir. Renkleri ve şekli bozulmadan kuruma gerçekleşecektir. Çoğu çiçekler 2-3 gün içerisinde kuruma işlemini gerçekleştirecektir. Fakat bazı çiçekler de daha uzun süre gözlemlenebilir.

7- Mikrodalga Fırında Çiçek Kurutma Yöntemi

Çiçek kurutma yöntemlerinin en yenisi olan bir yöntemdir. Fakat bunun için de silisyuma ihtiyaç duyarız. Yoksa doğrudan mikrodalgaya yerleştiremeyiz. Çiçekleri silisyum ile kaplayarak yerleştirmemiz gerekmektedir. Kurutma süresi ortalama 1 dakikadır. Tabi çiçekten çiçeğe farklılık göstereceği için deneme yanılma yöntemi ile çiçeğinize uygun zamanı yakalamanız gerekecektir.

Bu yazımızda herkesin merak ettiği bir konuyu ele aldık. Sevdiklerimizden aldığımız çiçekleri veya özel günlerde aldığımız çiçekleri solup gitmesine izin vermeden daha uzun süre beraber olabilmeniz için kurutmak gerekmektedir. Bizler de bu yazımızda doğru bir şekilde kurutma gerçekleştirmeniz için bazı yöntemleri ele aldık. Çiçekler nasıl kurutulur ve çiçek kurutma yöntemleri gibi konu başlıklarıyla sizler için derledik. Varsa yorumlarınızı ve sorularınızı bekler, okuduğunuz için teşekkür ederiz.

YouTube Kanalımız: https://www.youtube.com/c/begonyakadin

Elif Akkaş
Elif Akkaş

Merhaba ben Elif. 23 yaşındayım. Halkla ilişkiler ve Tanıtım bölümü öğrencisiyim. Sizler için araştırdığım konuları özgün ve sade bir dille anlatarak daha kaliteli içerikler okumanıza yardımcı oluyorum. Yazılarımın yolunuza ışık saçması dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx