Kumaş Türleri

Yaz Aylarında Terletmeyen Kumaşlar

Reklamlar

Yazın sıcak havalarda moda ve rahatlık çok önemli olduğu gibi tercih ettiğiniz kumaşlarda çok önemlidir. Yaz aylarında terletmeyen kumaşlar nelerdir? Gelin terletmeyen kumaşları ele alalım. Bu kumaşlardan elde edilen kumaşları tercih ederek daha ferah ve taze hissedebilirsiniz.

Yaz aylarında yanlış kıyafet ve kumaş seçimi sizi daha çok terleterek zorlanmanıza sebep olacaktır. Bu yüzden tercih ettiğiniz kumaşların ince ve hava alabilen yapıya sahip olması daha iyi olacaktır. Hava alan kumaşlar nefes alır ve daha iyi hissettirir. Yaz aylarında tercih etmeniz gereken kumaşları bilmeniz oldukça önemlidir. Doğal kumaştan üretim kumaşa kadar tercih edebileceğiniz birçok kumaş vardır.

Yaz Aylarında Terletmeyen Kumaşlar

Yaz için kombinlerimizi hazırlarken kumaş yapıları da çok önemlidir. Çünkü bazı kumaşlar özelliklerinden dolayı terletip rahatsız edebilir. Bu kumaşları kış aylarında tercih edebilirsiniz fakat yaz aylarında bu kumaşlardan uzak durmak gerekir. Peki yaz aylarında terletmeyen kumaşlar nelerdir? hangi tür kumaşlardan elde edilen kıyafetleri giyerek daha rahat hissedebilirsiniz? Gelin birlikte göz atalım;

Reklamlar

Pamuk Kumaş

Pamuk kumaşlar çok bilinen nefes alan doğal kumaşlardır. Pamuk kumaş pamuk bitkisinin yuvarlak ve lifli toplarından elde edilmektedir. Pamuk kumaşın ilk olarak M.Ö 4000 yıllarında İndus Vadisi uygarlığı tarafından bulunduğu düşünülmektedir. 1973 yılında Eli Whitney çırçırlama icat etmiş ve pamuklu kumaş üretimini tekrar başlatmıştır. Şimdilerde de en çok tercih edilen kumaşlardan biridir. Pamuklu kumaşın nefes alma özelliği gözenekli liflerinden meydana gelmektedir.

İlginizi Çekebilir: 2021 İlkbahar Yaz Modası

Pamuk kumaşın liflerinin içi boş olduğu için terlemeyi hızlıca emerler. Yani sadece liflerin içinden havanın geçmesine izin vermekle kalmaz bunun yanında terlemeyi kurutur ve vücudu serin tutar. Pamuklu kumaşın gözenekli yapısı olduğu için kolayca boyanabilir. Ve ıslandığında daha güçlüdür. Pamuk kumaşlar genellikle farklı kullanımlar ve fonksiyonlar için bazı elyafların en iyi özellikleri ile karıştırılır. Pamuk çeşitleri ve kumaşları pazen, şifon, ucuz pamuk, kanvas, muslin, saten, havlu ve kadife içermektedir.

Yaz Aylarında Terletmeyen Kumaşlar - Pamuk Kumaş
Yaz Aylarında Terletmeyen Kumaşlar – Pamuk Kumaş

Pamuklu kumaşın özelliklerinden biri de sıcak suda yıkanabilmesidir. Bundan dolayı t-shirt, atlet ve iç çamaşırı gibi ürünlerde kullanılır. Ve bu kumaş sürtünmelere karşı da oldukça dayanıklıdır.

Reklamlar

Keten Kumaş

Doğal kumaşlardan birisi de keten kumaştır. Keten kumaş keten bitkisinden elde edilmektedir. Fakat keten kumaş pamuklu kumaşa göre biraz daha pahalıdır. Çünkü keten bitkisinin büyümesi daha çok zaman alır ve büyümesi de özen ve dikkat gerektirdiği için aynı zamanda liflerinin esnekliğinin olmaması dokuma yapmayı zorlaştırmaktadır. Keten kumaşın kullanılan en eski kumaş olduğu hatta izlerinin M.Ö 800 yılına kadar dayandığı görülmüştür. Ketenin kullanımı eski Mısır’daki mumyaları sarmaktır. Şimdilerde ise keten dayanıklı ve nefes alabilen bir kumaş olduğu için çok tercih edilmektedir. Pamuktan iki üç kat güçlü olan bu kumaş ısıyı güzel iyi bir şekilde iletmektedir. Yani nefes alabilen bir kumaştır. Çok hafif ve bakımı kolay olan bir kumaştır.

Emici Kumaşlar

Emici kumaşlar nemini emer ve buharlaşma işlemini hızlandırır ve vücut terlemesini serbest bırakan kumaşlardır. Bu özellikleri ile vücudu sabit bir sıcaklıkta tutarlar. Bu kumaşların en çok kullandığı alanlar atletik veya dış mekân kıyafetleridir. Aktivite yaparken vücudun serin kalmasını sağlarlar. Emici kumaşlar, vücut soğutma işlemiyle birlikte çalışan özel bir kumaş işlemi ile üretilmektedir. Emici kumaşları kullanan üreticiler kumaşın gereksinimlerine göre özel katmanlar eklemişlerdir.

İpek Kumaş

Yaz Aylarında Terletmeyen Kumaşlar - İpek Kumaş
Yaz Aylarında Terletmeyen Kumaşlar – İpek Kumaş

Yaz aylarında en çok tercih edilen kumaşlardan birisi de ipek kumaşlardır. Bu kumaşlar elbiseler için kullanılmaktadır. Ve yaz geceleri için bu kumaştan elde edilen elbiseleri rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Gece bu kumaşı gönül rahatlığı ile tercih edebilmenizin nedeni yaz günlerinde gün ışığı ile kumaşın daralmasına sebep olabilmektedir. Isıya karşı hassas olduğu için kumaşın üzerinde lekeler oluşabilmektedir. Yani ipek kumaş yaz aylarının gece kumaşıdır.

Krep Kumaş

Elbiselerde karşınıza çıkacak kumaş türlerinden birisi de krep kumaşlardır. Bu kumaşlar yüksek bükümlü iplikler ve krep örgüleri ile dokunur. Krep kumaşın gramajları hafif ve pamuklu olduğu için bu nedenle, sıcak yaz günlerinde rahatlıkla tercih edilmektedir.

Tülbent Kumaş

Bu kumaş çeşidi isminden de anlaşılacağı gibi tülbentler için üretilmektedir. Yaz aylarında severek kullanabileceğiniz bluz, etek, elbise gibi parçaların üretiminde de tülbent kumaş kullanılabilmektedir. Çünkü bu kumaş seyrek ve ince dokunmuş yumuşak, pamuklu bir yapıya sahiptir.

Poplin Kumaş

Yaz aylarında elbiseler için kullanılan kumaşlardan birisi de poplin elbiselerdir. Poplin elbiseler ince ve hafif bir yapıya sahiptir. Bundan dolayı da birçok kıyafet firması bu kumaşı tercih etmektedir. Ayrıca nevresim takımlarında ve yazlık gömleklerde de poplin kumaş kullanılabilir. Bu kumaşın ince ve hafif yapısı olduğu için terletmemektedir. Bundan dolayı da en çok tercih edilen kumaşlardan birisidir.

Vual Kumaş

Vual Kumaş
Vual Kumaş

Vual kumaş yüksek bükümlü penye ipliklerden seyrek olarak dokunan pamuklu bir kumaş çeşididir. Eğer parlak ip ile yapılırsa daha güzel bir görüntü sağlayacaktır. Bu kumaşın yollu, figürlü, baskılı, benekli, kabarcıklı, pike veya çizgili gibi türleri de vardır.

Şifon Kumaş

Şifon kumaş sentetik ve ipek kumaş olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. En çok yazlık elbiselerde kullanılmaktadır. Bu kumaşın üretimi ucuzdur bu nedenle de yapılan modeller kolayca satılmaktadır. Çok geniş bir alanda kullanılmaktadır. Kıyafetlerde detay olarak da kullanılan bu kumaş kullanıldığı ürüne hoş bir görünüm sağlayacaktır. Şifondan elde edilen giyseler yelekler, kaplar, kimonolar, etekler ve gömlekler her zaman çok tercih edilmektedir.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx