Kumaş TürleriModa

Poplin Kumaş Nedir? (Akfil Kumaş)

Reklamlar

Bu yazımızda sizlere poplin kumaş nedir, özellikleri ve merak edilen tüm sorunlarınızı cevaplayacağız. Poplin kumaş, menşei Fransa olan ve günümüze moda sektöründe aktif olarak kullanılmış işlemesi keyifli bir kumaş türüdür. Gelin kumaşı bir tanıyalım.

Poplin Kumaş Nedir?

Poplin Kumaş Nedir?

Poplin kumaş on beşinci yüzyılda Fransa’dan çıkmış moda sektöründe sıklıkla kullanılan bir kumaş türüdür. İlk zamanlar bu kumaş üretilirken tamamen ipek kullanılırdı. Günümüze gelene kadar artık merserize ince penye pamuk iplikleri yaygın olarak kullanılıyor. Piyasada pek çok poplin kumaş türü mevcuttur. Moda sektörü ve kıyafet üretiminde ise yaygın olarak kullanılmaktadır. Kumaş görünüm olarak ipeksi bir yapıya sahiptir ve çok yumuşak bir hissi vardır. Tüm bu özellikleri ile oldukça şık görünmekte ve insanlar tarafından beğenilmektedir.

Poplin Kumaş Nedir
Poplin Kumaş Nedir

Az önce belirttiğimiz üzere eski zamanlarda bu kumaş tamamen ipek yapıda üretilmekteydi. İpek ipliğin bu şekilde ince ve sık bir şekilde dokunması sayesinde yumuşak bir yapıya kavuşur kumaşımız. Ancak günümüzde merserize ince penye pamuk iplikleri ile dokunan poplin kumaşı mevcuttur. Hammadde farkına rağmen bu kumaş da ipekten yapılma hali gibi ipeksi ve yumuşakça bir yapıya sahiptir.

Reklamlar

Poplin kumaş yumuşak bir dokuya sahip ve bu özelliği ile bilinen bir kumaştır. Genelde poplin kumaş nedir denildiğinde günlük kullanımda sıklıkla kullandığımız nevresimlerimiz ve çarşaflarımız gelmektedir. Moda sektöründe de sıklıkla kullanılan bu kumaş ipeksi yapısı ile çok hoş bir yapıya ve kolay işleniş özelliğine sahiptir. Ayrıca sıklıkla merak edilen sorulardan birisi de Poplin kumaş yakar mı şeklindedir. Bu soruya cevap olarak rahatlıkla bu kumaşın yakma yapmadığını, ince yapılı ve rahat bir kumaş olduğunu belirtebiliriz.

Poplin Kumaş Özellikleri

Poplin kumaş özellikleri açısından en belirgin olanı ince ve sık dokulu yapısıdır. Bunun yanında oldukça yumuşak bir kumaştır. Tamamen yani yüzde yüz pamuk şeklinde dokunan bu kumaş ile nevresimler, bebek kıyafetleri, pijamalar, bebek örtüleri, nevresimler gibi pek çok günlük hayatta kullandığımız ürünün üretilmesi mümkündür. Bu kumaş yüzde yüz pamuk şeklinde üretildiği gibi aşağıdaki şekilde de üretilmesi mümkündür.

 • Yün,
 • Pamuk,
 • İpek,
 • Polyester,
 • Rayon benzeri farklı iplik türleri,
 • Yukarıdaki iplik türlerinin karışımı şeklinde.

Poplin Kumaş ile Üretilebilecek Ürünler Nelerdir?

Poplin kumaş işlenişi oldukça kolay bir kumaş olmasının yanında dokunuş hissi ve yumuşaklığı ile oldukça ilgi çekici bir kumaştır. Kumaşı hammadde olarak kullanıldığı penye kumaştan neler yapılır dediğimizde ise pek çok ürün elde etmek mümkündür diyebiliriz. Bunlara birkaç örnek vermemiz gerekirse;

 • Çarşaf üretiminde,
 • Nevresim üretiminde,
 • Tişört ve benzeri ürünlerde,
 • Trençkot gibi mevsimlik kıyafetlerde,
 • Gömlek,
 • Rahat olması istenilen Abiye elbise modellerinde
 • Kışlık kıyafetlerin üretiminde,
 • Hazır giyim ürünleri üretiminde kullanılır.
Poplin Kumaş ile Üretilebilecek Ürünler Nelerdir
Poplin Kumaş ile Üretilebilecek Ürünler Nelerdir

Bu kumaşın en belirgin özelliklerinden birisi de ince olması ve buna rağmen sıcak tutmasıdır. Dolayısı ile gömlek gibi bir üründe bile sizleri sıcak tutması mümkün. Moda sektöründe oldukça avantajlı bir üründür.

Reklamlar

Poplin Kumaşın Avantajları Nelerdir?

Poplin kumaşın avantajlarının birisi hem sıcak tutması hem de kolay işlenmesidir. Ayrıca yumuşak hissi sayesinde kıyafetleriniz sizi rahatlatacaktır. İşlenmesi oldukça kolay ve ince bir kumaş olmasıdır. Poplin kumaş terletir mi Şeklinde sıklıkla araştırılan sorunun cevabı ise bu kumaşın ince yapılı olması sebebiyle terleme yapmadığı şeklinde olacaktır.

Poplin kumaş pek çok avantajı ile gelmektedir. Bunlardan birisi de hanımların sıklıkla merak ettiği Poplin kumaş iç gösterir mi konusudur. Bu kumaş yapısı itibari ile iç gösteren bir kumaş değildir.

Poplin Kumaşın Olumsuz Yönleri Nelerdir?

Poplin kumaş her ne kadar şık ve yumuşak dokulu bir kumaş olsa da olumsuz yönleri açısından ve Poplin kumaş yorumları içinde tek söyleyebileceğimiz yönü ütü istemesi ve kırışmaya meyilli olmasıdır.

Poplin Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Poplin ayrıca tabbinet olarak da adlandırılır, pamuk veya pamuk / polyester karışımlarından ve aynı zamanda diğer malzemelerden yapılan bir malzemedir. Her ikisinin de aynı kumaş olduğu sanılmasa da, atkı ve çözgünün tıpkı çuha gibi üstünden ve altından geçtiği düz ve sıkı bir örgüdür. Örgü çapraz olarak ilerler ve bu malzemeye hafif çıkıntılı bir yapıya sahip kordonlu bir yüzey verir. Poplin terimi, ipekten yapıldığı ve genellikle döşemelik olarak kullanıldığı Fransa’nın Avignon kentinde 15. yüzyıla kadar uzanıyordu.

Hafifliği ve düz yüzeyi sayesinde çok amaçlı bir kumaştır. Çoğunlukla kadın elbiseleri ve bluzları, erkek gömlekleri ve pantolonları gibi giysilerin yapımında ve aynı zamanda zarif masa örtülerinde kullanılır. Çocuk giyiminde bile poplin yumuşaktır ve çok fazla kırışıklık olmadan çok iyi yıkanır. Oldukça hafif ve giymesi rahat olduğu için yaz için mükemmeldir. Çocuk giyiminde en iyi poplin elyaf içeriği seçimi % 100 pamuk olacaktır. Bu malzemenin verdiği his son derece yumuşaktır ve hafif bir kırışıklık sesi çıkarma eğilimindedir.

Poplin Kumaştan Ne Dikilir?

Çok amaçlı bir kumaş olan poplin, hem erkek hem de kadın gardıroplarında yerini aldı. Hafif, yumuşak ve bakımı kolay olduğu için çocuk giyiminde de oldukça popüler bir seçimdir. II.Dünya Savaşı sırasında İngiliz ve ABD ordusu üniformaları için poplin kullandılar çünkü havalı ve rahat, diğer yandan güçlü ve sağlam bir kumaştı.

Poplin kumaştan elbiseler, bluzlar, erkek gömlekleri, yazlık pantolon ve şortlar, pijamalar, çocuk gömlekleri ve elbiseleri, spor giyim ürünleri ve şapkalar dikilebilir.

Poplin Kumaş Nasıl Yıkanır?

Bazı insanlar poplin kumaş sıcak suda yıkayabileceğinizi söylerken, diğerleri sıcaklık seviyesinin malzemenin küçülmesine neden olacağını söylüyor. Ne kadar küçülme olacağı, kumaşın yapıldığı liflere bağlı olacaktır.

Bu malzeme dayanıklı bir kumaştır. Ancak malzeme ipek veya pamuktan yapıldığında dikkatli olmalısınız. Sıcak su, polyester yapımı poplin kumaşı yıkamak için iyi bir sıcaklık gibi görünmüyor. Yaklaşık 60 derece su sıcaklıklarına kadar dayanan bir malzemedir. 

Yapılması gereken en iyi şey, kumaşın üzerine yapıştırılan etiketin üzerindeki bakım talimatlarını okumaktır. Bu, malzemeyi yıkamaya nasıl hazırlayacağınız ve herhangi bir küçülmeyi nasıl önleyeceğiniz konusunda en iyi rehberiniz olacaktır.

Küçültme, endişelenmeniz gereken bir sorun olmayabilir, çünkü dikkatli olmazsanız bu malzeme onarımın ötesine geçebilir.

Poplin Kumaş Kırışır mı?

Poplin kumaş az önce belirttiğimiz üzere ütü isteyen ve yıkama sonrası kırışmaya müsait, ütü ile düzeltilebilen bir kumaş türüdür. Dolayısı ile Poplin kumaş ile üretilmiş kıyafetleri giydiğinizde kırışmaması için önlem almanız gereklidir.

Poplin Kumaş Dikimi

Poplin kumaş tüm dikim işlemlerine uygun, kolay işlenebilen ve tekstil sektöründe sıklıkla tercih edilen bir kumaştır. Kolayca overlok yapılabilen bu kumaş, gömlek, bluz ve mevsimlik kıyafetlerin dikimi için uygundur. Ayrıca abiye elbiseler ve şık kıyafetlerin dikimi için de uygundur.

Poplin Kumaş Türünün Kullanım Alanları Nelerdir?

Bu kumaş genelde tekstil ürünlerinde kullanılır. Sıklıkla ev tekstili ürünleri ve nevresimler başta olmak üzere çeşitli ürünlerde poplin kumaş tercih edilir. Hazır satın aldığınız nevresimler genelde bu kumaştan üretilmektedir. Ev tekstili ürünlerinin yanında elbiseler ve kadın kıyafetlerinin üretiminde, mevsimlik kıyafetlerde, ceketlerde, pantolonlarda da tercih edilen bir kumaştır.

Poplin Kumaş Nasıl Yıkanır?

Poplin kumaş nasıl yıkanır dediğimiz zaman burada dikkat etmemiz gereken konu kumaşın üretiminde kullanılan iplik türüdür. Üretilen ipliğin türüne göre yıkamada kullanılacak yöntem ve yıkama sıcaklığı değişkenlik gösterecektir. İpek iplikten üretilmiş bir poplin kumaş varsa elinizde düşük sıcaklıkları, pamuk çarşaf ve nevresimleri ise 60 dereceye kadar yüksek sıcaklıklarda yıkayabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere poplin kumaş nedir, özellikleri nelerdir, olumu ve olumsuz yönlerini, yıkama önerileri ve kullanıldığı yerleri aktardık. Hepinize sağlıklı günler dileriz.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx