Hayvanlar Alemi

Hamile Kedilerde Folik Asit (B9 Vitamini) Önemi

Reklamlar

Hamile kedilerde folik asit nedir ve hamile kedilerde folik asit önemini bu yazımızda sizlerle paylaşacağız. Folik asidin (B9 vitamini) hamilelikte hem insanlar hem de kediler için çok önemli bir vitamindir. Gebeliği nasıl etkileyebileceğini, kedimize nasıl verileceğini ve onu içeren yiyecekleri beslenmesine nasıl dahil edileceğini bilmek önemlidir.

 Hamile kedilerde folik asit neden önemlidir
Hamile kedilerde folik asit neden önemlidir

Folik asit (B9 vitamini) Nedir ve hamile kedilerde folik asit neden önemlidir?

Folik asit veya B9 vitamini suda çözünen bir vitamindir. Kediler onu yeterli miktarlarda üretmezler ve beslenmeleri yoluyla almaları gerekir

B9 vitamini, B vitaminlerinin bir parçası olan temel bir vitamindir, çünkü hücresel düzeyde, her canlıda, özellikle de hamilelikte sayısız süreci etkiler. Hep duymuşuzdur ve hamile kalmayı düşünmek isteyen veya halihazırda hamile olan bir kadının folik asit bazlı takviyeleri kullanması önerilir. Ama neden?

Reklamlar

İster yiyecekle birlikte alın ister özel takviyelerden alın, B9 vitamini daha sonra kedinin bağırsaklarında emilir: folat ve folik asidin karaciğerde depolanmak üzere kan dolaşımına girer.

Organizmadaki varlığı esastır çünkü yaşam için birincil hücresel otomatizmlerin yanı sıra DNA ve RNA sentezinin temelini oluşturur. Peki kedilerde folik asidin faydaları nelerdir?

  • Kırmızı kan hücrelerinin oluşumuna (eritropoez) katkıda bulunur.
  • Nöronal hücrelerin gelişimi için gereklidir: sadece beyinde değil, aynı zamanda tüm omurilikte. Hamilelikte sinir sisteminin gelişimi sırasında folik asit eksikliği, iliğin kapanmaması ile kendini gösterir.
  • Kedilerde damak yarıklarında anensefali ve ensefalosel gibi doğuştan gelen hastalıkları önler.
  • Böbrek tübüllerinin veya uzuvlarının damarlarındaki problemleri önler.
  • Hayvandaki plazma homosistein seviyesini düşük tutarak kalp veya kan damarı hastalığı riskini ortadan kaldırır; felç önler.
  • Sindirim sistemi fonksiyonlarının gelişmesine yardımcı olur.
  • Dolaşım sistemi ile ilgili hastalık riskini azaltır.
  • Cilt hücrelerinin fonksiyonlarını iyileştirerek cildi daha elastik ve parlak hale getirir. (Tüylerin parlak görünmesi gibi)

Hamilelik sırasında folik asit ihtiyacının artması ile, veteriner beslenme yoluyla alımına ek olarak, ayrıca takviyeleri de reçete edecektir: hamile bir kedi için önerilen folik asit dozu yaklaşık 2.5 mg / gün asittir.

Kedi için fazla alınan B9 vitamini, herhangi bir soruna yol açmadan idrar yoluyla atıldığından, kedinin eksik alma riskinden ziyade dozu aşmak muhtemelen daha iyi olacaktır.

Reklamlar
Kediler için Folik asit içeren besinler
Kediler için Folik asit içeren besinler

Kediler için Folik asit içeren besinler?

Öncelikle, kediler için birçok yiyecek, çok miktarda folik asit içerseler bile zararlıdır. Bu nedenle, bazı yiyecekleri listeye ekleyemedik.

Hiç şüphesiz B9 vitamini açısından zengin bir besin olan karaciğer, etobur olarak doğasına iyi cevap verdiği için kedinin sorunsuz bir şekilde yiyebileceği en önemli besindir. Diğer alternatifler ise aşağıdadır.

Ispanak ve yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda folik asit içerir. Bunların çoğu kedinin beslenmesinde gerekli değildir. Ancak küçük miktarlarda ıspanak yiyebilir, çünkü ıspanak böbrek taşlarının temel bir bileşeni olan oksalik asit içerir ve aynı şey lahana ve brokoli için de geçerlidir.

Baklagiller de folik asit içerir, ancak bunlar ara sıra verilmelidir çünkü kedi için riskleri faydalarından daha fazladır. Anne adayımıza biraz sade pirinç verebiliriz. Pirinç tanelerinin dış tabakasında folik asit bulunur. Ancak haşlamalı ve tuz, yağ ve baharat koymadan vermeliyiz.

Hamile Kedilerde Folik Asit İçin Öneriler

Hamilelik sırasında bir kedi, her şeyden önce hormonal ve aynı zamanda hücresel düzeyde birçok dengesizliğe maruz kalır. Özellikle daha fazla enerji üretmesi için ona daha fazla besleyici mamalar vermek gerekir. Bununla birlikte, hayvanı kesinlikle zararlı olan aşırı kilo almasına neden olacak şekilde beslememeye dikkat edin.

Folik asidi beslenmeye dahil etmeyi düşünürken, kedideki herhangi bir sağlık sorununu akılda tutmak gerekir. Pankreas hastalıkları, karaciğer hastalığı veya böbrek yetmezliği varsa, her zaman veterinerin talimatlarına harfiyen uyulması tavsiye edilir.

Hamilelik durumu ne olursa olsun, kedilerde B12 vitamini değerleri normalin altında olduğunda da B9 vitamini vermek faydalıdır. Kedimiz için doğal bir beslenme seçtiysek, kedideki D vitamini ve A vitamini seviyelerini kontrol altında tutmalıyız.

Diğer önemli bir konuda, hamile kalmayı düşünen bir kadın hamile kalmadan önce aylarca folik asit alıyor ise, aynı şey kediler için de geçerlidir. Kedinin kızgınlık döneminde B9 vitamini takviyesi mutlaka verilmelidir.

Son olarak, müstakbel anne adayı kedimizii periyodik olarak veterinere götürmek, kan değerlerini kontrol altında tutmak ve sadece uygun beslenmeyi değil, aynı zamanda uygun hijyeni de sağlamak gerekir.

İlginizi çekebilir: Kedilerin Veteriner Bakımı

Instagram hesabımıza buradan ulaşabilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx