Cilt Bakımı

Çam Sakızı Ağda Nedir? Nasıl Kullanılır?

Reklamlar

Çam sakızı ağda günümüzde sıklıkla kullanılıyor. Ama gelin önce size çam sakızı nedir ne işe yarar ondan biraz bahsedelim. Yararları saymakla bitmeyen çam sakızı, ismini de aldığı, çam ağacında, küçük toplar şeklinde oluşan, bala benzeyen bir yapıdır. Ladin ve köknar ağaçlarının kabuklarında, çatlakların kapanması ve ağacı olabilecek zarardan korumak için oluşur.

Çam Sakızı Nedir?
Çam Sakızı Nedir?

Doğanın mucizelerinden biri olan çam sakızı, kozmetik, sağlık sektörlerinde oldukça kullanılan bir kaynaktır. Çam sakızının birkaç faydası ise:

  • Çiğnendiğinde dişleri ve diş etlerini, yüz kaslarını kuvvetlendirir.
  • Dişleri ve ağzı temizler.
  • İltihaplı yaraları tedavi eder.
  • Kokusunun keskinliğinden dolayı, eritilip koklandığı takdirde ciğerleri açar.
  • Öksürüğü azaltır.
  • Mideyi koruyup sindirim sistemine iyi gelir.
  • Hazımsızlığı giderir.
  • Parfüm ve ağda yapımında da sıkça kullanılır.
  • Cildi yenileme özelliği vardır ve cildi besler.

Kullanım alanlarından biri olan çam sakızı ağda ise bugünkü yazımızın başlıca konusudur. Annelerimiz, babaannelerimiz kullanırken rastlamış olabiliriz. Oldukça geleneksel olan, ılık ağda ya da el ağdası olarak da geçen çam sakızından ağda, günümüzde de oldukça tercih ediliyor. Doğal olması sebebiyle, herhangi bir sağlık problemi ile de karşılaşmıyoruz. Aksine cildimizin ferahlamasını ve rahatça nefes alabilmesini sağlıyor.

Reklamlar

Çam Sakızı Ağda Nasıl Yapılır?

Çam sakızı ağda, kullanımı oldukça kolay olan ve zararı bulunmayan en doğal ağda yöntemidir diyebiliriz. Marketlerde kolaylıkla bulabileceğimiz bu ağda çeşidi, kaynar bir suyun içerisine kutusuyla koyulur ve ısıtılır. İçine su kaçmamasına dikkat edelim.

Çam Sakızı Ağda Nasıl Yapılır?
Çam Sakızı Ağda Nasıl Yapılır?

Isıttığımız çam sakızı ağdayı, dayanabileceğimiz bir ısıya geldiği zaman çıkaralım. Sakız yapısına ulaştıysa kullanacağımız kadarını düz bir zemine dökelim ve ılık hale geldiği zaman katlayıp sakız gibi çekebiliriz. Yapısının macun gibi olmamasına dikkat edelim. Sakız gibi çekebilmeliyiz. Macun yapısı ağda yapımını zorlaştırır. Sarı renge ulaştığı zaman ağdayı artık kullanabilirsiniz. Hazırlamış olduğumuz ağdanın kullanımı biraz dikkat isteyebiliyor.  Teninize zarar veremden nazikçe kullanmaya dikkat etmelisiniz.

Çam Sakızı Ağda Nasıl Kullanılır?

Üst başlıkta da ele aldığım çam sakızından ağda nasıl yapılır sorusunu cevapladık. Şimdi kullanım aşamasına bir bakalım. Öncelikle hazırlamış olduğumuz ağdayı vücudumuza güzelce yapışmalı. Tahta bir çubuk, küçük bir spatula bizim işimizi görür.

Çam Sakızı Ağda Nasıl Kullanılır?
Çam Sakızı Ağda Nasıl Kullanılır?

Ağdayı süreceğimiz bölgemiz kuru ve temiz olmalıdır. Nemli olan ortamda istediğimiz yapışkanlığı sağlayamayabiliriz. Ağdayı kullanacağımız alana yapıştırdıktan sonra, kumaş parçası edinip üzerine yapıştıralım. Kumaş parçası yerine ağda bandı da edinebiliriz. Kumaşı ya da bandı iyice bastırdıktan sonra çekelim.

Reklamlar

Yoğun dokusu sebebiyle elimizle de çekebiliriz. Ancak bantlar işimizi kolaylaştıracaktır. Çekerken dikkat etmemiz gereken bir diğer şey ise kılların çıktığı yönün tersine çekmemizdir. Kıl kökünün tersine çektiğimiz zaman, batık oluşumunu da minimuma indirmiş oluruz.

Kılları alma işlemini tamamladıktan sonra cildimizi iyice yıkayıp nemlendirelim. Yapışkanlığı gidermek için su yeterli olacaktır. Herhangi bir yağ kullanımına ihtiyaç duymayız. Şimdi uzun süreli pürüzsüz cildimizin keyfini çıkarabiliriz.

Avantajları ve Dezavantajları

Çam sakızı mucizesini, diğer ağdalardan ayıran özelliği, daha uzun süreli pürüzsüzlük sağlamasıdır. Tabii bu durum biraz da kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir.

-Kullanıldığı bölgenin rahatça nefes almasını sağlar.

-Kılların zamanla azalmasını sağlar.

-Diğer ağdaların yarattığı tahrişi, yaratmaz, aksine cildi doğallığıyla besler. Hassas ciltli kişilerde bile doğru kullanıldığında rahatsızlık vermez.

-Yoğun yapısı gereği acılı bir süreç yaşatabilir.

-Yapısı gereği yoğun olması sebebiyle dudak üstü ve yanak gibi ince derili yüzeylerde biraz problem oluşturabilir.

-Şeker içerir ve kıl köklerini besler.

Genital Bölgede Kullanılabilir Mi?

Genital bölgede kullanılabilir mi diye sorabilirsiniz. Hassas yapısı gereği bu soruyu sormakta haklısınız. Yoğun yapısı bakımından ince derilerde kullanılmaması önerilebilir ancak, genital bölge için hiçbir tıbbi sorun yoktur.

Sadece kullanım aşamasında diğer bölgelere göre biraz daha dikkat etmemiz gerekebilir. Ağdanın kıvamını ayarladıktan sonra uygun bir çubuk yardımıyla yüzeye sürüp, boyutuna göre ayarlanmış bant yardımıyla çekebiliriz.

Kadınlar genital bölgelerinde çoğunlukla jileti tercih ederler ancak jilet kullanımı sağlıklı mı yoksa ağda mı tercih edilmeli sorusu kafaları hep kurcalar. Çam sakızı ağdayı doğal yapısı sayesinde genital bölgenizde güvenle kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Çam Sakızı Ağdası Nasıl Yapılır?

Çam Sakızı Ağda İle Sir Ağda Arasındaki Farklar

Çam sakızından yapılan ağda en eski ve en doğal kıl alma yöntemidir.

-Doğal olması sebebiyle ciltte tahriş yaratmaz. Ilık olarak kullanılır. Sıcaklığa oldukça duyarlı ciltler için birebir yöntemdir.

-El ile kolaylıkla çıkarılabilir.

-Sir ağdanın özelliği şeker içermemesidir. Ancak çam sakızı ağda için aynı durum söz konusu değildir. Şekerlidir ve kıl kökünü besler.

Sir ağda sıcak olması sebebiyle sivilcelenme veya isilik yapabilir.

-Sir ağda deriye daha fazla yapışır ve ince deride küçük yaralar oluşturabilir.

Çam Sakızı Ağda Kullananlar
Çam Sakızı Ağda Kullananlar

Çam Sakızı Ağda Hakkında Yapılan Yorumlar

Biz çam sakızından yapılan ağda hakkında bilinmesi gerekenleri derledik. Kullananlar bu ağda çeşidi hakkında neler düşünüyor diye bir bakalım.

Kullananların birkaçı çam sakızı ağda için daha az acı verdiğini, daha uzun süre pürüzsüz cilt elde ettiğini dile getirmişler. Bazıları kullanımının zor olduğunu söylese de biraz pratikle aşılabileceğini söyleyebiliriz. Yazılan yorumların bazıları, babaannelerin hala vazgeçilmezi olduğu yönünde. Alışkanlıklardan kolay vazgeçilmiyor ki, çam sakızından yapılan ağdanın sağladığı yarar başka hiçbir yöntemde yok. 

Çam Sakızı Ağda Fiyatları
Çam Sakızı Ağda Fiyatları

Çam Sakızı Ağda Fiyatları

Çam sakızından yapılan ağda doğallığı ile beraber oldukça uygun fiyatlı bir üründür. Kozmetik ürünlerinin satıldığı her markette bulabilirsiniz. Eczanelerde de bulunur. Çam sakızı ağda, genel olarak 5 ile 10 TL arasında bir fiyattadır.

En ekonomik ağda yöntemidir. Kutusu uzun süreli gidebiliyor ve kolay kolay bozulmuyor. Ulaşımı kolaydır ve herkes tarafından kullanılabilir. Bazı marketler paket halinde çoklu satabiliyor. Her yönden daha uyguna gelebilir.

BİM Çam Sakızı Ağda Fiyatı

Çam sakızından elde edilen ağda satışını yapan BİM marketleri içerisinde 6,95 – 7,95 TL gibi fiyatlarda bulabilirsiniz. Ilık ağda olarak da geçer.

A101 Çam Sakızı Ağda Fiyatı

BİM gibi el ağdası, ılık ağda ismiyle satışını yapan A101 marketlerinde, BİM’e yakın 6,95 ile 8.95 gibi bir fiyat aralığında bulabilirsiniz.

Bizi Facebook tan takip edebilirsiniz.

Banu Horoz

Hem alaylı hem okullu, edebiyat fakültesinden kelam aşığı olarak mezun olmuş kadın yazar. Dünya üzerindeki her şey kelimelerle resmedilebilir .

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx