Cilt Bakımı

Defne Yaprağı ile Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Defne Yaprağı ile Cilt Bakımı Püf Noktaları

Reklamlar

Defne yaprağı ile cilt bakımı, yüzyıllardır kadınların güzellikleri için yapılan bir işlemdir. Ege’nin en faydalı bitkilerinden birisi olan defne yaprağı yalnızca yemeklere değil cilde de güzellik katar. Defne yaprağının cilde faydaları nelerdir, defne yaprağı ile cilt bakımı nasıl yapılır, defne yaprağı cilt maskesi tarifleri nelerdir gibi soruların cevapları yazımızda!

Defne Yaprağı Faydaları

Defne yaprağı, Akdeniz’e özgü, yaprak dökmeyen defne ağacından elde edilen aromatik bir yapraktır. En çok parfümlerde ve yemeklerde kullanılır. Defne yaprağı, temelde eliptik, sivri, pürüzsüz ve sert olan üç damarlı bir yapraktır. Bu yapraklar keskindir ve keskin, acı bir tada sahiptir. Tadı ve kokusu biraz tarçın kabuğuna benzer ancak biraz daha hafiftir. Taze, kurutulmuş veya toz halinde kullanılırlar. Defne yaprağı yağı denilen defne yapraklarından çıkarılan yağ, tıbbi özelliklere sahiptir ve çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılır.

Acı tadı nedeniyle defne yaprakları doğrudan yenemez ancak genellikle hem vejeteryan hem de vejetaryen olmayan çeşitli yemeklere lezzet katmak için kullanılır. Defne yaprağı Ege ve Akdeniz mutfaklarında yaygın olarak kullanılmaktadır. 

Reklamlar

Defne yapraklarından elde edilen uçucu yağların bir bileşeni olan mersin, parfümeride kullanılmaktadır. Ayrıca sinekleri, güveleri, fareleri yani genel olarak haşereleri ve hayvanları kovma özelliğine de sahiptirler. Mutfak kullanımlarının yanı sıra tıbbi özelliklere sahiptirler ve antibakteriyel, anti-fungal, antienflamatuar, idrar söktürücü ve büzücü özellikleriyle bilinir.

Defne yaprakları, çeşitli faydalar sunan dikkate değer bitki kaynaklı bileşikler, vitaminler ve mineraller içerir. Bu bitki, bilgeliği, barışı ve korumayı sembolize ettiğine inanan Yunanlılar ve Romalılar tarafından yaygın olarak kullanıldı. Çeşitli defne yaprağının sağlık yararları aşağıda verilmiştir.

Diyabet Tedavisi

Defne yapraklarının kan şekeri, kolesterol ve trigliserit seviyelerinde azalmaya neden oldukları için tip 2 diyabet tedavisinde etkili olduğu bulunmuştur. Maksimum sonuç almak için bu yapraklar otuz gün boyunca toz haline getirilip tüketilebilir. Bu, vücuttaki şeker seviyelerinde düşüşe neden olur ve kalbinizin işleyişini düzenler. Bunun nedeni, defne yaprağındaki antioksidanların vücudun insülini daha verimli işlemesini sağlayarak şeker hastaları ve insülin direnci olan kişiler için iyi bir seçim haline getirmesidir.

Sindirime İyi Gelir

Defne yaprakları sindirimi teşvik etmek için iyidir ve mide ekşimesi ve şişkinlik gibi sindirim rahatsızlıklarını tedavi edebilir. Sıcak suyla bir defne yaprağı çayı karışımı içmek, kabızlık, reflü ve düzensiz bağırsak hareketleri gibi yaygın sindirim bozukluklarını hafifletebilir. Proteinlerin parçalanmasını sağlayan enzimler içerir bu nedenle onu et yemekleri için mükemmel bir baharat haline getirir. Hazımsızlık ve şişkinlik durumunda beş gram defne yaprağını alıp bir parça zencefil ekleyip bunu iki yüz gram suda kaynatabilirsiniz. Biraz bal ekleyin ve rahatlamak için bunu günde iki kez tüketin. Ayrıca, hastalıktan kurtuluyorsanız iştah açıcı görevi görür.

Reklamlar

Kardiyovasküler Faydalar

Defne yaprağındaki güçlü bitkisel besinler, kalp krizi ve felç gibi kardiyovasküler hastalıklara karşı koruma sağlar. Kalp sağlığını ve kalp fonksiyonunu iyileştiren rutin, salisilatlar, kafeik asit ve bitkisel besinler gibi değerli bileşikler içerirler. Kalp hastalığı ve anksiyete durumunda üç yüz ml suda, üç gram defne yaprağı ve dört gram yabani gül çiçeğini iyice kaynatın. Rahatlamak için bu karışımı süzün ve çay olarak tüketin.

Soğuk Algınlığı ve Enfeksiyon Tedavisi

Defne yaprakları soğuk algınlığı, grip ve enfeksiyon belirtileriyle mücadelede etkilidir. Solunum problemleri durumunda suyu kaynatın ve üç adet defne yaprağı ekleyin. On dakika buharlaşmasına izin verin. Bu suya bir bez batırın ve grip, soğuk algınlığı ve öksürüğü hafifletmek için göğsünüzün üzerine koyun. Defne yaprağı çayı ateşi düşürmede etkilidir. Tekrarlayan hapşırma durumunda defne yaprağını iki yüz ml suda iyice kaynatın. Bu karışımı süzün ve tüketin.

Ağrıyı Hafifletir

Defne yaprağından ekstrakte edilen yağ, burkulmalar, incinmeler, artrit, romatizma ile genel ağrı ve acılardan hafifletebilen anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Şakaklarınıza defne yaprağı yağı ile masaj yapmak migren ve baş ağrılarını hafifletmeye yardımcı olur. Aynı zamanda dolaşımı artırır ve iyi olma hissini teşvik eder. Eklem ağrısı durumunda, defne yaprağı ve hint yapraklarından bir kümes yapabilir ve ağrıyı ve şişmeyi azaltmak için iltihaplı eklemlerin etrafına bağlayabilirsiniz. Baş ağrısı durumunda birkaç defne yaprağını suda birkaç dakika kaynatabilirsiniz. Hala sıcakken bu karışımı süzün ve için. Şiddetli baş ağrılarından kurtulmak için alnınıza bir defne yaprağı ezmesi uygulayabilirsiniz.

Kanserden Korur

Defne yaprağı, hepsi farklı kanser türlerine karşı direnç sağlayan kemo-koruyucu özelliklere sahip kafeik asit, kersetin, euganol ve kateşin içerir. Ayrıca, servikal kanser hücrelerinin proliferasyonunu spesifik olarak sınırladığı gösterilen partenolid adı verilen bir bitkisel besin içerirler.

Hamilelik Döneminde Faydalı

Folik asit yönünden zengin olan defne yaprakları, hamile kalma döneminde (gebelikten üç ay önce ve sonra) son derece faydalıdır. Çocuğa yeterli folik asit içeriği sağlayarak çocukta doğum kusurlarını önlerler. Bu yapraklar aynı zamanda hamileliği tetikleme özelliğine de sahiptir.

Adet Sorunlarının Tedavisi

Defne yaprakları ağızdan alındığında düzenli ve normal adet kanamasına neden olabilir. Ayrıca vajinal akıntıyı iyileştirme özelliğine de sahiptirler.

Kaliteli Uyku Sağlar

Yatmadan önce defne yaprağı tüketmek, uygun uyku uyumanıza yardımcı olur. Bunun için birkaç damla defne yaprağı ekstraktını suyla karıştırıp tüketin.

Burun Kanamasının Tedavisi

Burun kanaması durumunda iki ila üç taze veya kuru defne yaprağını ezin. Yüz ml kalana kadar iki yüz ml suda kaynatın. Rahatlamak için bu karışımı süzün ve için.

Dişleri Temizleyin

Pırıl pırıl beyaz dişler elde etmek için üç günde bir toz defne yaprağı ile fırçalayın.

Böcek Kovucu

Defne yaprakları, laurik asit içerdikleri için harika bir böcek kovucudur. Bir tabak defne yaprağı böcekleri uzaklaştırır. Ezilmiş yapraklardan ve az yağdan yapılan bir macun, topikal olarak uygulandığında sokmaları ve ısırıkları giderir.

Böbrek Sorunlarının Tedavisi

Defne yaprakları böbrek enfeksiyonlarının ve hatta böbrek taşlarının tedavisinde yardımcı olur. Bu amaçla beş gram defne yaprağını iki yüz ml suda elli ml su kalana kadar kaynatın. Bunu günde iki kez süzün ve için. Bu, böbrek taşı oluşumunu durduracaktır.

Defne Yaprağı ile Cilt Bakımı
Defne Yaprağı ile Cilt Bakımı

Defne Yaprağı Cilde Faydaları

Vitaminler, mineraller ve antioksidanlar açısından zengin olan defne yaprağı cildinize çeşitli faydalar sağlar ve bu amaçla bitkisel ilaçlarda kullanılmıştır. Cilt faydalarından bazıları aşağıdaki gibidir.

Yıpranmış Cildi Rahatlatır

Defne yaprağı cildinizin gerginliğini gidermeye yardımcı olur böylece kırışıklıkların ve cilt salgınlarının oluşumunu engeller. Bunun için beş adet kurutulmuş defne yaprağını iki su bardağı su ile kaynatın ve kapalı bir şekilde muhafaza edin. Ardından kapağı çıkarın ve yaklaşık iki dakika kaynatın. Şimdi bu çayı büyük bir kaseye dökün ve başınızı bir havluyla örterek bu buharı soluyun.

Cildi İyileştirir

Defne yaprağının mükemmel iyileştirici özellikleri vardır. Genellikle bitkisel uygulayıcılar tarafından yılan ısırması, böcek sokmaları, çürükler, morarmalar, ezilmeler ve kesikleri hafifletmek için kullanılmıştır.

Defne yaprağı yağı, cilt enfeksiyonlarını iyileştirebilen antifungal ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Kesikleri, çürükleri ve böcek ısırıklarını iyileştirmek için topikal olarak uygulanır.

Defne Yaprağı ile Cilt Bakımı
Defne Yaprağı ile Cilt Bakımı

Defne Yaprağı Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Çoğumuz için defne yaprakları, lezzetli ev yapımı makarna sosu yerken kullandığımız lezzetli bitkilerdir. Bunları tüketmek istemeyebilirsiniz ancak cildiniz akne için topikal defne yaprağı tedavisine ve diğer mükemmel ev yapımı güzellik bakımlarına bayılacak. Eski zamanlarda, defne yapraklarının arı ve eşek arısı sokmalarını hafifletme yetenekleriyle ün kazandığı iddia ediliyordu. Bu günlerde defne yaprakları hazımsızlığı ve hepimizi çok sık rahatsız eden cilt rahatsızlıklarını hafifletmek için kullanılıyor.

Defne yapraklarına aşina değilseniz, zengin aroması nedeniyle yemeklerde sıkça kullanılan defne ağacının keskin yapraklarıdır. Defne yaprağının faydaları defne yaprağı yağı, kurutulmuş defne yaprağı ve taze defne yapraklarından elde edilebilir. Antioksidanlar açısından zengin olan defne yaprakları antiseptik ve antibakteriyeldir. Bu, sivilceyi tedavi etmek için kullanmak istediğiniz herhangi bir doğal bakım bileşeninde önemli bir özelliktir çünkü bakteriler yağ bezlerinde salgınlara neden olabilir. Defne yaprakları yalnızca topikal akne tedavileri için kullanılmaz aynı zamanda antienflamatuar özellikler, nem kaybına neden olmadan ciltteki şişkinliği azaltabilir. Defne yaprakları gençleştirici ve nemlendirici özelliklere sahiptir.

Birçok organik güzellik ilacında olduğu gibi, defne yapraklarının faydalarını kanıtlayan çok kesin bilimsel kanıt yoktur. Bununla birlikte, yüzüme ev yapımı bir defne yaprağı takımı uygulamanın cildimi kuru veya pul bırakmadan sivilcemi yatıştırdığını gördüm. Denemek isterseniz, gelecekteki güzellik ihtiyaçlarınız için nasıl defne yaprağı çayı yapabilirsiniz.

Defne Yapraklarınızı Akıllıca Seçin

Defne yaprağı çayı yaptıktan sonra, bu bitkinin çok yönlülüğünü gerçekten görebileceksiniz. Bu çayı cildinizde ve saç derinizde kullanacağınız için, sonuçlarınızı en üst düzeye çıkarmak için organik bir form satın alın.

Suyu Kaynatın

Suyunuzu yüksek tutarak dört bardak suyu kaynatın. Cildime uyguladığım her şey için filtrelenmiş su veya çift kaynamış su kullanmayı seviyorum, özellikle de suyun sert olduğu bir bölgedeysem bunu yapmak mantıklıdır.

Düşük Kaynar Suya Defne Yapraklarını Ekleyin

Suyunuz kaynamaya başladıktan sonra altı adet kurutulmuş defne yaprağı ekleyin. Fokur fokur kaynayan bir suya ihtiyacınız yok. Güzel bir kaynamada sadece hafifçe köpürüyor. Karışımı diğer yoğun malzemelerle daha da seyreltmeyi planladığınız için daha güçlü bir çay arıyorsanız, birkaç yaprak daha ekleyin.

Defne Yapraklarını Demleyin 

Yaprakların düşük-orta ateşte yaklaşık yirmi dakika kaynamasına izin verin, kokunun güçlendiğini ve suyun renklenmeye başladığını fark edeceksiniz.

Defne Yapraklarını Süzün

Sıvıyı toplamak için altına bir kase koyarak defne yapraklarını çayın içinden süzün veya bütün kaldıysa yaprakları bir kaşıkla çıkarabilirsiniz. Defne yaprağı çayı sızdırmaz bir kaba koyun ve topikal olarak kullanmadan önce soğumaya bırakın.

Defne Yaprağı Çayını Kullanın

Tamamen doğal maddeler içermeyen temizleyici, tonik, akne tedavisi veya büzücü için defne yaprağı çayınızı kullanın veya gözeneklerinizi yavaşça açacak ve sinir bozucu kirleri dışarı çıkaracak bir ev yapımı yüz banyosu yapmak için defne yaprakları ekleyebilirsiniz!

Cilt Tonunu Eşitleyen Tonik

Defne yaprağı çayı, cildin eşit tonda olmasına ve ciltteki hiperpigmentasyonun ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir. Birinci maddede bahsedilen defne yaprağı çayı işleminin aynısını tekrarlayabilirsiniz. Bu suyu cildi sağlıklı ve eşit tonda tutacak bir tonik olarak kullanın.

Akne İzlerini Gideren Tonik

Evet, defne yapraklarının şaşırtıcı faydalarından biri de budur. Bu suyu kullanıp bir pamuk yardımıyla sivilcenin üzerine uygulayabilir ve bir gece bekletebilirsiniz. Ayrıca gül suyuna biraz defne yaprağı tozu ekleyebilir ve bu macunu sivilcelerden kolayca kurtulmak için uygulayabilirsiniz.

Taze ve Parlak Bir Cilt İçin Yüz Banyosu

Araştırmalar defne yapraklarının stresli cildi rahatlatmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Defne yaprakları ile suyu kaynatırken bu buharı soluyarak cildinizin genç ve enerjik görünmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu suyu bir tonik olarak kullanabilirsiniz.

Parlak Dişler İçin Tonik

Defne yapraklarını sadece dişlere sürmek dişleri ışıltılı hale getirebilir. Diş etlerinin de sağlıklı durumda kalmasına yardımcı olur ve ayrıca çürüklerin birikmesini engeller. Ayrıca dişlerinizin sağlığını korumak için dişlerinizi defne yaprağı tozu ile fırçalayabilirsiniz.

Temizleme Toniği

Defne yapraklarının tüm değerli özellikleriyle cildinizi canlandırmak için kullanın. Cildinizin tonlanmasına ve nemlenmesine yardımcı olur.

Dört kurutulmuş defne yaprağını bir bardak damıtılmış suda birkaç dakika kaynatın. Çözeltiyi süzün ve soğumaya bırakın. Çözeltiyi bir kapta saklayın. Bir pamuk kullanarak günde iki kez yüzünüze uygulayın. Solüsyonu bir sprey şişesinde saklamayı ve yüzünüze kolayca püskürtmeyi düşünebilirsiniz.

Sivilce Ürünü

Antioksidanlar açısından zengin ve antibakteriyel ve antiseptik olarak işe yarayan defne yaprakları sivilceyi kontrol altına almak için harika bir yardımcıdır.

Cilt toniği solüsyonuyla aynı malzemeleri ve yöntemi kullanarak, bir hafta boyunca günde iki ila üç kez uygulayın.

Ciltteki Stresi Gideren Tonik

Stres ciltte gerginliğe neden olabilir. Bunun da ötesinde, ölü cilt hücreleri birikerek cildinizin yorgun ve donuk görünen parlaklığını kaybetmesine neden olur.

Beş adet kurutulmuş defne yaprağını iki su bardağı suda iki dakika kaynatın. Defne yaprağı suyunu bir kaseye aktarın. Başınızı bir havluyla örtün ve başınızı buharlı suyun üzerinde yaklaşık on dakika tutun. Bunu yaparken gözlerinizi kapatmanız ve derin nefes almanız gerekir. Günlük buhar banyosu yüzünüzü kurutabileceğinden haftada bir buhar banyosu yapın. İstediğiniz bu değil mi?

Kesikleri, Çürükleri ve Böcek Isırıklarını İyileştiren Tonik

Şimdiye kadar defne yaprağının tüm tıbbi değerlerini bilmelisiniz. Açıkça, cilt için doğal bir büzücü görevi görür.

Bir yemek kaşığı defne yaprağı tozunu bir yemek kaşığı suya ekleyerek bir macun oluştur. Kesikleri, çürükleri veya böcek ısırıklarını iyileştirmek için cilde uygulayın.

Defne Yaprağı ile Cilt Bakımı
Defne Yaprağı ile Cilt Bakımı

Defne Yaprağı Cilt Maskesi Tarifleri

Defne yaprağı ile cildiniz için pek çok farklı maske yapabilirsiniz.

Akne İçin Ev Yapımı Defne Yaprağı Tentürü 

Başlamak için, büyük bir demet taze veya kuru defne yaprağına ihtiyacınız olacak. Her iki durumda da, defne yapraklarını küçük parçalara ayırmanız gerekecek. Defne yapraklarını yarım litrelik bir kavanoza alın ve kavanoz dolana kadar üzerlerine votka dökün. İyileştirici özelliklerinin tam olarak gelişmesini sağlamak için bu karışımı yaklaşık yirmi gün dinlendirmek isteyeceksiniz. Mümkünse, düşük sıcaklıkta karanlık bir yerde saklayın. Esasen, votka yaprakların avantajlı özelliklerini emerek son derece güçlü bir sıvı oluşturacaktır.

Bu karışımı uygulamanın yolu, mükemmel bir şekilde temizlenmiş bir pamuk parçası alıp, bu tentüre batırmaktır. Pamuğu sivilceden etkilenen bölgelere yavaşça bastırın. Doğal olarak, hoş olmayan bir reaksiyon hissederseniz, tedaviyi durdurmalı ve cildinizi bol suyla yıkamalısınız! Her şey yolunda giderse, bu yöntemi günde iki kez kullanabilirsiniz.

Ayrıca bir fincana veya küçük bir tentür kabına tek bir defne yaprağı koyarak bu merhemin mini versiyonunu da yapabilirsiniz. Yakın zamanda kaynatılıp ocaktan alınmış yaprağın üzerine sıcak su dökün. Suyun yaprağın yararlı niteliklerini emebilmesi için bu küçük karışımı bir gün dinlendirmeniz gerekecek. Yeterince uzun süre dinlenmesine izin verdiğinizde, suyu süzün ve sızdırmaz bir kapta saklayın. En iyi sonuçlar için oldukça soğuk kalması gerektiğinden bunu buzdolabında saklayabilirsiniz. Temiz bir pamuk kullanarak votka karışımıyla aynı şekilde uygulayın. Bunu günde üç kez tekrarlayın.

Kuru ve Gergin Ciltler İçin Defne Yaprağı Buhar Banyosu

Defne yapraklarında bulunan etken maddeler, kırışıklıkların görünümünü engelleyerek kuru ve gergin cilde yardımcı olur. Örneğin bu bitki ile yapılan infüzyonu bir çeşit ev yapımı yüz temizliği yapmak için kullanabilirsiniz. Beş adet kurutulmuş defne yaprağını, iki bardak su ile birkaç dakika kaynatmalı ardından infüzyonu büyük bir kaseye dökmeli ve başınıza bir havluyla örtmelisiniz. Böylelikle defne yaprağının faydalı aromaları sadece teneffüs etmekle kalmayacak aynı zamanda cilt tarafından da emilmesini sağlayacaksınız.

Deride Küçük Yaralar ve İltihaplanma İçin Defne Yaprağı Maskesi

Defne yapraklarının iyileştirici ve antienflamatuvar özellikleri sayesinde küçük yaraları veya kesikleri iyileştirebilirsiniz. Diğer şeylerin yanı sıra defne dezenfektandır veya kızarıklık, tahriş, ürtiker, böcek ısırıkları gibi bazı cilt sorunlarının tedavisinde de kullanılabilir. Bu maskeyi yapmak için üç yemek kaşığı defne yaprağı çayı ve bir yemek kaşığı balı iyice karıştırın. Bu maskeyi cildinize uygulayın ve on dakika bekletin. Ardından cildinizi bol suyla durulayın.

Akne Giderici Maske

Defne yağı, akıllıca kullanılırsa, anti-enflamatuar, antibakteriyel gücü ve aynı zamanda sebum üretimi üzerindeki dengeleyici etkisi sayesinde sivilce tedavisinde de yararlı olabilir. Bu amaçla çok küçük dozlarda kullanılmalı ve daima taşıyıcı yağda seyreltilmelidir. Bu maske için bir cam kaseye bir yemek kaşığı defne yağı alın. Bu kasenin içine üç yemek kaşığı jojoba yağı ekleyin ve iyice karıştırın. Bir pamuk top yardımıyla bu maskeyi cildinize uygulayın ve on dakika bekletin. Ardından cildinizi bol suyla durulayın.

Kasları Rahatlatan Karışım

Kas ve eklemlerde antiinflamatuvar, antibakteriyel ve yorgunluk önleyici özelliklere sahip defne yaprakları kullanılarak sadece zihin için değil vücut ve cilt için de rahatlatıcı bir banyo yapılabilir. Yirmi adet defne yaprağını toz haline getirerek ince ince ezin. Banyo küvetinizi sıcak suyla doldurun ve içine yaprakları serpiştirin. En az yirmi dakika banyo küvetinde dinlenin.

Cildi Aydınlatan Defne Yaprağı Çayı

On adet kuru veya taze defne yaprağını ezin. Bir tencerede bir litre suyu kaynatın ve üzerine ezilmiş defne yapraklarını ekleyin. Defne yaprağı çayını on dakika kısık ateşte kaynatın ve ateşten alın. Oda sıcaklığına soğumasını bekleyin. Defne yaprağı çayını süzün ve bir kavanoza alın. Bu suyu günde birkaç kez temiz yüzünüzü yıkamak için kullanın, sabahın erken saatlerinde ve yatmadan hemen önce kullanın. Akne içermeyen, pürüzsüz ve aydınlık bir cilt için her gün tekrarlayın.

Defne Yaprağı ile Vücut Bakımı

Biraz defne yaprağını toz haline getirin ve küçük bir kavanozda saklayın. Bir ila iki çorba kaşığı tozu bir muslin torbaya veya beze dökün ve sıkı düğümlerle paketleyin. Bu torbayı ılık banyo suyuna koyun ve defne yaprağı ekstraktlarını ıslatıp çözmesi için biraz zaman tanıyın ve ardından banyonun keyfini çıkarın. Cildinizin kokusuz, yumuşak, sağlıklı ve ışıltılı olması için haftada iki kez tekrarlayın.

Muhteşem Bir Cilt İçin Defne Yaprağı Yüz Maskesi

Bu maske sivilceleri iyileştirir, gözenek boyutunu küçültür, sivilce izlerini iyileştirir, ölü hücreleri ve bakterileri yok eder. Bu yüz maskesi, size genç ve parlak bir cilt sağlamada oldukça etkilidir.

Bir çorba kaşığı defne yaprağı tozunu, bir çay bardağı kaynar suya ekleyin ve üç dakika kaynatın. Küçük bir kaseye dört yemek kaşığı kili alın ve üzerine defne yaprağından kaynamış suyu ekleyin ve pürüzsüz bir macun yapın. Bu maskeyi temiz ve kuru cilde uygulayın. Yirmi dakika veya kuruyana kadar bekletin ve iyice durulayın. 

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

2 Yorum
Eski
Yeni Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
2
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx