Pratik Bilgiler

Evde Güve Neden Olur? Güveler Nasıl Beslenir?

Reklamlar

Evinde güve olanların en çok sorduğu soru, evde güve neden olur? Sorusudur. Güveler, buğday veya yemiş akarları, buğday, çavdar, arpa ve yulaf gibi bitkilerden de çekirdekleri çıkararak sadece dış kabuğu bırakarak ciddi ürün israfına neden olur. Bu sayede stoktaki tahıla büyük zarar verirler. Güveler yünlü halılara, ipeklere ve diğer eşyalara kemirerek zarar verirler. Evde Güve Neden Olur? Güveler açlığa ve susuzluğa uzun süre dayanabildiği için fazla görülmezler ve genellikle tenha yerlerde dinlenerek vakit geçiren güveler karanlık ve sessiz olduğu için yiyecek aramak için dışarı çıkarlar.

Güveler Nasıl Beslenir?

Güveler yaşadıkları bölgelerde türlerine göre büyük farklılıklar gösterirler. Güve türlerinin insanları çok rahatsız eden bir özelliği olduğu bilinmektedir. Diğer bir zararlı ise, adından da anlaşılacağı gibi, herhangi bir ahşap veya ahşap nesnenin arasına yerleşip kemiren ağaç güvesidir. Evde Güve Neden Olur? Güveler ısırmaz ve kanla beslenmez Güveler mobilyalardaki eski, çökük ve aşınmış çatlaklara yumurta bırakarak ürerler. Zamanla bu alanlarda ürerler ve çevredeki malzemelere zarar verirler. Çiçeklerden gelen nektarın yanı sıra çürüyen meyve sularını, özsuyu ve gübreleme sıvılarını da emerler. Yetişkin güveler, sodyum veya mineral bakımından yüksek yiyecekleri tüketme eğilimindedir. Sadece üremek için beslenirler.

Güvelere Ne Sebep Olur?

Evde Güve Neden Olur? Bazen istemesek de davetsiz misafirlerle karşılaşırız. Güveler özellikle mutfakta kuru gıdaları istila ederek ciddi hasarlara ve sağlık sorunlarına neden olur. Bu nedenle, püskürtme çok gereklidir. Mutfak güvesi, iki kanatlı ve pullu bir gövdeye sahip kelebeğe benzer bir yaratıktır. Güve çeşitleri renklerine göre farklılık gösterir. Boyutları da türlere göre değişir. Güveler renkleri arasında parlak metalik kahverengi de olabilir. Güveler söz konusu olduğunda, güveleri oluşturan bölgeleri ve koşulları bilmek çok faydalıdır. Evde karşılaşılan güvelerden en bilinenleri şüphesiz ki elbise güvesi ve tahıl güvesi olarak bilinen mutfak güvesidir.

Reklamlar
Elbise Güvesi
Elbise Güvesi

Elbise Güvesi

Evde Güve Neden Olur?  Elbise güvesinin görüldüğü alanlar günlük kıyafet, saç, tül, ipek, keçe gibi malzemelerdir ve bu malzemelerle yaşarlar. Kelebeklerin üremesi için ıslak ve karanlık alanlar idealdir. Bu bölgelerde daha rahat oldukları için güvelere daha sık rastlanır. Özellikle mutfakta açık bırakılan kuru fasulye, güveleri evinize davet eden en büyük etkenlerden biridir.

Güveler Hangi Yiyeceklere Gelir?

Evde Güve Neden Olur? Bulgur, bakliyat, nohut, mercimek ve fasulye gibi besinler güve beslenmesi için önemlidir. Güveler ve sinekler gibi böcekler, içlerine yumurta bırakarak güvelerin oluşmasına yardımcı olur. Özellikle mutfak güvesi olarak bilinen güveler için sergilenen yiyecekler büyüleyicidir. Güve istilasının belirtileri ilk olarak evde beyaz, haşere benzeri toz kümelerinin belirmesiyle ortaya çıkar. Bazı güveler koza ve dışkı bırakabilir. Güve popülasyonlarının giysilerdeki ve uzaydaki şiddetli belirtileri, ambalajın zarar görmesi ve kemirilmesi şeklinde ortaya çıkabilir.

Güveler Nereden Geliyor?

Diğer birçok böcek gibi güveler de açık pencere, kapı gibi yerlerden kolayca girerler. Bunun için güvelerin eve girmesini önlemek için pencerelere sineklik takılması oldukça etkilidir. Giysilerinize naftalin bulaşmasını önlemek için hava geçirmez kaplarda veya plastik kapaklı olarak saklayabilirsiniz. Ayrıca dolapların ve giysi bölümlerinin düzenli olarak temizlenmesi ve vakumlanması da faydalıdır. Güvelerle savaşmanın en geleneksel kullanımlarından biri, uzun süredir var olan naftalindir. Naftalin ile güveleri önleyebilirsiniz. Güveleri öldürmek için, Güve türüne ve yoğunluğuna bağlı olarak kokusuz bir sis uygulamasına ihtiyacınız olabilir.

Güvelerden Nasıl Kurtulurum?

Evde Güve Neden Olur? Ev ve iş yerinizde güve sorunu yaşıyorsanız ve onların zararlarından korunmak istiyorsanız profesyonel bir hizmet alabilirsiniz. Bu, güvelerin eve girişini ortadan kaldırmada çok önemli bir faktördür. Kapı ve pencerelerden dışarıdan kolayca erişilebilir. Ayrıca satın alınan kumaşlar, baklagiller, ambalaj malzemeleri arasında güve yumurtası varsa güve eve kolaylıkla yerleşebilir.

Reklamlar

Evde Güve Neden Olur? Mutfaklar ve yatak odaları, evdeki en fazla güveye ev sahipliği yapar. Dolapların düzenli olarak kontrol edilmesi ve temizlenmesi gerekir, kalıntı bırakmamanız çok önemlidir. Baklagiller ve kuru yiyecekler, güvelerin en sık oluşturduğu besinlerdir. Güvelerin istila ettiği bölgelerde hızla çoğalan yetişkin güveler üzerinde etkili bir ilaçlama hizmeti yapılarak güveler yok edilebilir.

Güveler Nasıl Çoğalır?

Güveler evde çeşitli şekillerde ürerler. Güveler yerel koşullara bağlı olarak yılda 5 veya 1 kez yumurtlayarak çoğalabilirler. Bu kelebeğin etrafına koza örerek sakladığı yumurtalar 610 günde olgunlaşır ve kelebek larvaları yumurtadan çıkmaya başlar.

Güve yumurtalarının soğuk havalarda yumurtadan çıkması uzun zaman alabilir. Yumurtadan çıkan larvalar 11.5 ayda ergin güve olur. İlk kez kurtçuk olarak kabul edilen bazı güveler, kısa süreliğine yetişkin olurlar ve evin içinde güveler gibi uçabilirler.  Güve yumurtaları genellikle yünlü giysilere bırakır. Bir dişi güve ortalama 100 yumurta bırakırsa yılda yumurtladığı dişinin 40 kg yün yiyebileceği hesaplanmıştır.

İlginizi çekebilir: Duşakabin Nasıl Temizlenir?

Instagram hesabımız: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx