Pratik Bilgiler

Duşakabin Nasıl Temizlenir? Doğal Yoldan Duşakabin Temizliği

Reklamlar

Duşakabin nasıl temizlenir? Duşakabin temizliği önemli ve ihmal edilmemesi gereken bir konudur. Çünkü ihmal edilirse daha sonradan temizlemek zor olacaktır. Yorgunluk, stres, günlük hayatın koşuşturması ve diğer birçok neden, çoğu zaman bizi halsiz ve bitkin hissetmemize neden olur. Günün sonunda sıcak bir banyo yapmak rahatlamanın en etkili yolu! Bu nedenle her gün banyo yaptığımız ortamın temizliği de bizim için çok önemlidir. Banyo havalandırılmadığından ve sıklıkla nem içerdiğinden, duşta kireçlenme ve kireçlenme de zamanla vücudumuza zarar verir.

İyi sağlık hepimiz için önemli olduğu gibi, temiz ve rahat bir ortamda yaşamamız da aynı derecede önemlidir. Bu nedenle genellikle daha pratik ama daha verimli temizleme yöntemleri tercih edilir. Duş temizliğine çok zaman ayıramıyorsanız ve duş odası temizliğini doğal bir şekilde sağlamak istiyorsanız mutlaka etkili yöntemlerden yararlanmanız gerekmektedir.

Sirke Yöntemi
Sirke Yöntemi

Sirke Yöntemi

Duşakabin Nasıl Temizlenir? Özellikle cam ve plastik malzemeden üretilen duşakabinlerde karşılaşılan en büyük sorun inatçı su lekeleridir. Zamanla su lekeleri kireç lekelerine dönüşebilir ve duşta camı tamamen kapatmaya başlayabilir. Siz de su lekelerinden şikâyetçiyseniz ve her şeyi denediyseniz ve yine de faydasını görmüyorsanız duş kabininizi sirke ile temizlemek artık çok kolay! Sirke en sevdiğiniz doğal temizlik malzemesi olduğu için inatçı su lekelerine veda edebilir ve kısa sürede daha parlak bir duş alabilirsiniz.

Reklamlar

Karbonat Sirke Yöntemi

Duşakabin Nasıl Temizlenir? Bu yöntem sayesinde derin bir temizlik yapabilir ve aynı zamanda duşu daha hijyenik bir şekilde temizleyebilirsiniz. Küçük bir kâseye bir bardak kabartma tozu koyun ve kabartma tozunu macun haline getirecek kadar sirke ekleyin. Karışım tamamen homojen hale geldikten sonra temizlenecek alana sünger yardımıyla sürüp 15 dakika bekletin. Daha sonra yıkayıp kurulayın. İlk denemeden itibaren duş temizliğinde sirke ve karbonat kombinasyonundan fazlasıyla memnun kalacaksınız!

Vazelin Yardımıyla Duşakabin Temizliği
Vazelin Yardımıyla Duşakabin Temizliği

Vazelin Yardımıyla Duşakabin Temizliği

Duşakabin Nasıl Temizlenir? Etkili duş temizliği için genel temizlik kadar temizlik detayları da önemlidir. Duş camınızdaki su lekelerini çıkardıysanız ve hala tam anlamıyla temizlik hissi elde edemediyseniz, detaylara dikkat etmenin tam zamanı! Vazelin ile duş nasıl temizlenir diye sormayın! Vazelin ile duş başlığını, plastik kenarları veya zamanla oluşan küçük kir alanlarını hızlı ve pratik bir şekilde temizleyebilirsiniz. Aynı zamanda vazelin yapısı gereği bu bölgelerde ekstra parlaklık yaratır ve uzun süre temiz kalır.

Su ve Tuz Mucizesi

Duşakabin Nasıl Temizlenir? Zamanla, uzun süre nemi emen ortamlarda oluşabilecek bakteriler gibi mineraller bir tehlike haline gelebilir. Tıpkı su lekeleri gibi mineral lekeleri de inatçıdır ve ancak güçlü bir formülle çıkarılabilir. Şikâyet ettiğiniz lekeli bölgeye bir kapta tuz ve su karışımını sürerek kısa sürede iyi sonuçlar alabilirsiniz. Aynı zamanda tuz sayesinde çok sert lekeler bile çıkarılabilir.

Diş Macunu Yöntemi

Duşakabin Nasıl Temizlenir? Duşunuzu etkili bir şekilde temizlemenin en önemli ipucu, lekeyi mümkün olduğunca uzun süre kalıcı olarak çıkarmaktır. Bu nedenle piyasada bulunan etkili temizlik malzemeleri sıklıkla tercih edilmektedir. Ancak kimyasal ürünler dışında bu etkiyi elde etmek aslında çok kolay!

Reklamlar

Dişlerinizi temizlemek ve parlatmak için en etkili formül olan diş macunu sayesinde yüzeylerdeki inatçı lekeleri çıkarabilir ve uzun vadede daha parlak bir duş alabilirsiniz. Tek yapmanız gereken bol miktarda jel olmayan beyaz diş macununu bir havlu veya bez üzerine sıkmak ve dairesel hareketlerle lekeye uygulamak.

Dezenfektan Yardımıyla Temizlik
Dezenfektan Yardımıyla Temizlik

Dezenfektan Yardımıyla Temizlik

Duşakabin Nasıl Temizlenir? Duş temizliğinde etkili bir çözüm için banyo yüzeylerine özel üretilmiş çeşitli kireç sökücüler, özel kremler ve sıvılar kullanın. Dezenfektanı özellikle dikiş yerlerine, köşelere ve girintilere uygulamak için bir fırça veya sünger kullanın. Çünkü küf özellikle bu yerlerde oluşur. Ulaşılması zor alanlar için ince uçlu bir fırça veya diş fırçası kullanabilirsiniz.

Doğal temizlik malzemeleri kullanmak isteyenler için en uygun malzeme sirkedir. Evdeki birçok yüzeyin temizliğinde sirke kullanılabilir. Saf (beyaz) sirke ve kabartma tozu karışımı kullanılabilir. Unutulmamalıdır ki temizlik ister steril ister doğal malzemelerle yapıldığında, her iki durumda da uygulama bölgesinden iyice temizlenmelidir. Kalıntılar temizlediğimiz alanlara zarar verebilir.

Duş camınızda leke oluşmasını önlemenin en iyi yollarından biri sade sirke ve kabartma tozunu karıştırmaktır. Karışımı hazırlamak için kabartma tozu ve sade sirkeyi bir kaseye koyun ve macun kıvamına gelene kadar çırpın. Duşta bir sünger yardımıyla macunu bardağa uygulayın. Kaplamayı yüzeye 15-20 dakika yayın. Ardından su ve süngerle kalıntı bırakmadan iyice durulayın.

Duşakabin Nasıl Temizlenir? Duş camlarının temiz görünmesini sağlamanın bir başka yolu da yağmur spreyi kullanmaktır. Bu spreyler genellikle araba camlarında kullanılır, ancak duş camlarında da kullanılabilir. Yağmur kızaklarını büyük marketlerde veya otomobil malzemeleri satan mağazalarda bulabilirsiniz. Bu spreyi cam üzerine püskürtürken camın kesinlikle kuru olmasına dikkat edilmelidir. Sirke-karbonat karışımı ile temizledikten sonra bu ürünü iyice kurumuş camın üzerine püskürtün. Ardından mikrofiber bez veya kâğıt havlu ile iyice silin.

Duşakabin Temizliği Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Öncelikle banyo temizliği sık sık tekrarlanmalıdır. Uzun süre temizlenen banyolardaki kirlerin çözülmesi daha zordur.
  • Banyodan çıktığınızda duş camında biriken suyu silecek yardımıyla birkaç dakikanızı ayırırsanız uzun süreli temizlik sağlayabilirsiniz.
  • Vitray duş camının en yaygın nedeni, camın düzgün şekilde kurumaması. Banyodan çıkarken duş kapısını açmalısınız.
  • Duş gibi dar alanlarda ağır kimyasallardan kaçınılmalıdır. Alkol ve çamaşır suyu gibi toksik maddelerin kullanımı temizlik sırasında cilt ile teması veya kokuların solunması durumunda ciddi yaralanmalara neden olabilir.
  • Ayrıca ağır kimyasalların kullanılması banyo fayanslarını eritebilir.

İlginizi çekebilir: Pratik Bahar Temizliği ve Sıralaması Nasıl Yapılır

Instagram hesabımıza buradan ulaşabilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx