Teknoloji

En İyi 10 Davlumbaz Markası

Reklamlar

En iyi 10 davlumbaz markası  günümüzün büyük çoğunluğunu geçirdiğimiz mutfakta önemli bir cihaz olarak karşımıza çıkar. Hemen hemen hepimiz yemek yapmayı severiz. Ailecek mutfakta geçirilen vaktin yeri ayrıdır. Bu yüzden evimizin çeşitli yerlerinde kullandığımız gibi mutfakta da bazı araç ve gereçleri kullanırız. Bu araçlardan bazıları bize vakit kazandırır, bazıları da işimizi kolaylaştırır. Bunlardan bazıları şunlardır: Buzdolabı, bulaşık makinesi, fırın, mikrodalga fırın, blender vb. Fakat mutfakta oluşan duman, tehlikeli gaz, istenmeyen ısı, koku, nem ve buharın alandan çıkarılması veya filtrelenmesini sağlayan davlumbaz, evimizin vazgeçilmezleri arasındadır. Davlumbazlar son dönemin en popüler mutfak eşyaların birisi.

Hem evimizin güvenliği hem de mutfağımızın ferahlığı için davlumbaz kullanımı oldukça önem taşır.   Ayrıca sadece evimizin mutfağında değil birçok kuruluşta da en iyi 10 davlumbaz markası kullanılması gerekir. Kahvehanelerde, kıraathanelerde, hastane mutfaklarında, restoran mutfaklarında, kafe mutfaklarında, okul ve yurt mutfaklarında, çay ocaklarında, gıda fabrikalarında, freincheise fastfood iş yerlerinde ve bunun gibi birçok yerde hem güvenlik hem de tehlikeli gaz, istenmeyen ısı, koku, nem ve buharın alandan çıkarılması veya filtrelenmesi için kullanımı oldukça önemlidir.

Davlumbaz seçimine de dikkat etmeniz gerekir. Kullanacağınız alana en uygun davlumbazı seçmeniz önemlidir. Öncelikle enerji tasarruflu olması, çalışma esnasında ses yüksekliğinin düşük olması ve tabi ki şık bir tasarıma sahip olmasıdır gerekir. Davlumbaz seçimi ile ilgili size yardımcı olacak en iyi 10 davlumbaz markası önerimizi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Reklamlar
Davlumbaz Nedir Ne İşe Yarar?
Davlumbaz Nedir Ne İşe Yarar?

Davlumbaz Nedir Ne İşe Yarar?

Davlumbaz kullanıldığı ortamda oluşan duman, tehlikeli gaz, istenmeyen ısı, koku, nem ve buharın alandan çıkarılması veya filtrelenmesini sağlayan mekanizmaya verilen isimdir. Koku, buhar, atık ısı gibi ortamda istenilmeyen havayı dışarı atmamıza yardımcı olur. Geçmiş zamanlarda fırın veya sobalardan gelen ısı, duman ve buharı dışarı atmak için boru, tuğla ve kiremit kullanılırdı. Günümüze geldiğimizde ise davlumbaz sistemi kullanılmaya başlandı.

Evlerimizde ocak üzerinde bulunan aspiratörler de küçük bir davlumbaz mekanizmadır. Davlumbazlar fonksiyonlarını başarılı bir şekilde yerine getirebilmek için aşağıdaki bölümlerden oluşurlar: Davlumbaz egzoz filtre sistemleri, yoğuşma tavaları, aydınlatma elemanları, kanal ve bağlantı elemanları. En iyi 10 davlumbaz markası çeşitlerinin arasında aranması gereken özelliklerdir.

Davlumbaz ve Aspiratör Arasındaki Fark

Aspiratör ve davlumbaz arasındaki fark sadece görüntü farklılığı ve modele göre değişen hava çekiş gücüdür. Davlumbazlar, aspiratörlere göre daha güçlü motorlara sahip olduklarından hava çekiş güçleri yüksektir. Aspiratörler küçük mutfaklar için daha uygundur. Davlumbaz, bacalı yapısı dolayısıyla bir çıkış alanına ihtiyaç duyar.

Aspiratör ise karbon filtreleriyle havadaki kokuyu temizleyerek havayı tekrar mutfak ortamına verir. Karbon filtrelerin daha verimli olabilmesi için 6 ya da 12 ayda bir değişmelidir Davlumbazların ise yağ tutucu filtrelerinin yıkanabilir olması en iyi 10 davlumbaz markası arasında aranan bir özelliktir.

Reklamlar
Davlumbaz Modelleri
Davlumbaz Modelleri

Davlumbaz Modelleri ve Kullanım Alanları

Kullanım alanlarına göre değişik davlumbazlar kullanılır. Bunlar sıcak işlem davlumbazları ve soğuk işlem davlumbazlarıdır. Konumlarına göre de farklı davlumbazlar kullanılır. Bunlar duvar tipi davlumbazlar, ada tipi davlumbazlar, yakın tip davlumbazlar ve kaş tip davlumbazlardır. Yakalama verimlerine göre de klasik davlumbazlar kullanılır.

Davlumbaz havalandırma sisteminin en yaygın kullanıldığı yerler Restoran, kafe, çay ocağı ve büyük mutfağa sahip olan iş yerleridir. Bunların dışında hem güvenlik hem de  koku, buhar, atık ısı gibi ortamda istenilmeyen havayı dışarı atma için kahvehanelerde, kıraathanelerde, hastane mutfaklarında, okul ve yurt mutfaklarında, gıda fabrikalarında, freincheise fastfood iş yerlerinde de en iyi 10 davlumbaz markası içerisinden birinin kullanılması büyük önem taşır.

Davlumbaz Seçimi ve Fiyatları  

En iyi 10 davlumbaz markası seçimi mutfak havalandırması ve iklimlendirme sisteminin en önemli kademelerinden biridir. Davlumbaz mutfak havalandırmasındaki ve iklimlendirmesindeki koku, gürültü ve çevre kirliliği gibi pek çok sorunu çözer. Havalandırma ve iklimlendirme sisteminin ilk yatırımında ve işletmesinde önemli derecede tasarruflar sağlar. Doğru seçilmiş davlumbaz sayesinde yangın riskleri en aza iner. Doğru seçilmiş davlumbaz yangın kontrol ve söndürme sisteminin uygun yapılmasına olanak sağlayıp can ve mal güvenliğini sağlar.

Davlumbaz alırken dikkat etmeniz gereken ilk ve en önemli noktalardan birisi davlumbazın ölçüsüdür. Mutfakta davlumbaz için ayırdığınız alanın ölçüsü ne kadar? Eğer mutfağınızın ölçüsüne uygun bir davlumbaz almazsanız daha sonrasında, mobilya ustasıyla uğraşmak durumunda kalabilirsiniz. Ayrıca alacağınız modelin, motor gücü ve saatlik hava akış debisine de bakmalısınız. Debi dediğimiz şey, davlumbazın bir saatte ne kadar havayı içerisine çektiğinin değeridir. Yani davlumbazınızın debisi ne kadar yüksek olursa o kadar yemek buharını çekecektir. En iyi 10 davlumbaz markası arasındaaranacak önemli özelliklerin arasında yer alır.

Davlumbazların fiyatları ise mekân, davlumbaz büyüklüğü ve kullanım amacına göre değişkenlik gösterir. Davlumbaz fiyatları belirlenmesinde ise baca çıkışının uzunluğu önemli rol oynar. Bunun yanında davlumbaz yerleştirilecek alan da oldukça önemlidir. Davlumbaz eğer bir duvara monte edilecekse bu işlem daha kolaydır. Orta kısmı yani tavana monte edilecek ise daha farklı davlumbaz modeli kullanılmalıdır.

Davlumbaz Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler
Davlumbaz Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Davlumbaz Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

En iyi 10 davlumbaz markası kullanımında sistemin enerji tüketimini iyi bilmeniz gerekir. Çok gerekmediği durumlarda kullanılmaması ve 7/24 açık tutulmaması önerilir. Çok açık kalan davlumbazlar tabi ki daha çok enerji tüketimi sağlar ve davlumbazın kullanım ömrü azalır. Havalandırma fanı ses yapmaya başlayabilir. Davlumbazlardan gelen yüksek ses de sizleri rahatsız eder.

En İyi 10 Davlumbaz Markası

Hangi davlumbaz daha iyidir, en iyi 10 davlumbaz markası nelerdir sorularını sorarken sizler için düşük ses, yüksek emiş gücüne sahip davlumbazları bir araya getirdik.

  • Kumtel: Listemizin ilk sırasına Kumtel koymamızın nedeni diğer markalara göre fiyatlarının daha uygun olmasıdır. Fakat performansı da ona göre olacaktır. Fiyat performans açısından gayet avantajlıdır.
  • Bosch: Listemizin ikinci sırasında yer vermeyi uygun bulduğumuz Bosch markası, diğer markalaara göre çok daha kalitelidir. Alman teknoloji devi Bosch’un ürettiği diğer ev ürünleri gibi davlumbazları da ciddi anlamda kaliteli oluyor.
  • Siemens: Davlumbaz konusunda Siemens markası da diğer ev ürünlerinde olduğu gibi çok başarılıdır. Ayrıca şık tasarımları sayesinde evinizin mutfağına değişik bir hava katar.
  • Vestel: Bütçeniz kısıtlıysa ve yine de iyi bir davlumbaz almak istiyorsanız Vestel markası tam siz göre olacaktır. Fiyat olarak daha uygun, performans olarak da fiyatına göre dengeli bir markadır.
  • Beko: Davlumbaz konusundan bahsederken Beko markası listemizde olmazsa olmazdı. Beko garantisiyle hem şık hem de pratik davlumbaz sahibi olabilirsiniz.
  • Samsung: Samsung markası birçok alanda kaliteli ve kullanışlı ürünler ürettiği gibi mutfak ürünleri konusunda da çok başarılıdır. Ürettiği davlumbazlar gerçek anlamda çok iyi performansa sahip, şık ve kullanışlıdır.
  • Hoover: Bu davlumbazlar eşsiz bir tasarımın ve maksimum verimliliğin mükemmel birleşimidir. Duvara monte veya ankastre; paslanmaz çelik, cam veya metal yüzeye sahip davlumbazlar arasından size uygun olanı seçebilirsiniz.
  • Arçelik: Listemizin olmazsa olmaz markalarından Arçelik, davlumbaz modellerinde  E enerji sınıfında çalışan ürün, yıkanabilir filtreyle kolay bir temizlik imkânı veriyor. Arçelik davlumbazlar, 68 dB ses seviyesinde çalışarak kullanım esnasında rahatsızlık vermiyor.
  • CVS: Şık görünüşüyle ve sessiz çalışmasıyla CVS davlumbazları sizin için oldukça iyi bir seçenek olabilir. Üstelik fiyatı da bütçeye uygundur.
  • Ferre: Yemek kokularının alana yayılmasını önlemede yüksek oranda başarılı olan Ferre Davlumbaz modelleri ile mutfağınızda şık bir görüntü yaratabilirsiniz. En iyi 10 davlumbaz markası içerisinde Ferre’de bulunur.

İlginizi çekebilir: En İyi Mutfak Robotu Tavsiyeleri

Daha fazla içerik için bizi Instagram’dan da takip edebilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx