Şifalı Bitkiler

Bamya Tohumunun Faydaları – Bamya Tohumunun 9 Faydası

Reklamlar

Bamya tohumu son dönemlerde sıklıkla faydaları araştırılan bir bitkidir. Bamya tohumunun faydaları kadınlar arasında merak konusu olmuş durumda. Peki, Asya’da tıbbi amaçla kullanılan bamya bitkisinin tohumunun faydaları nelerdir?

Bamya tohumu özellikle Asya ülkelerinde sıklıkla tıp alanında kullanılan etkili bir besindir. Bamya bitkisi öyle faydalıdır ki tohumu bile kullanılarak faydalarından insanların nasiplenmesi sağlanmıştır. Bamya tohumu içerisinde magnezyum, demir, a ve c vitaminlerinin yanında bol miktarda da lif içermektedir. Peki, bamya tohumu son zamanlarda neden bu kadar popüler oldu diye merak ettiniz mi? Bunun sebebi bamyanın özellikle sağlık açısından pek çok fayda içermesinden dolayıdır. Gelin sizlerle beraber bamya tohumunun faydalarından, içerdiği maddelerden ve sağlık açısından bizlere sunduğu olumlu etkilerden söz edelim.

Bamya Tohumunun Faydaları

 • Bağırsakları Temizler
 • Gerginliği ve Stresi Önler
 • Karaciğer Sağlığını Korur
 • Kanserli Hücreleri Yok Eder
 • Kolesterolü Dengeler
 • Diyabet Dostu
 • Bağışıklık Sistemi Artık Daha Güçlü!
 • Eklem ve Diz Ağrılarına Bitkisel Çözüm
 • Astıma Doğal Çözüm

Eklem ve diz ağrısı çekiyorsanız, bağırsaklarınızdaki hastalıklardan kurtulamadıysanız ya da sürekli hastalanıyorsanız sizlere güzel bir haberimiz var. Bamya tohumu sizler için oldukça faydalı etkilerle birlikte geliyor.

Reklamlar

Bamyanın dış yüzeyi hafif tüylü ve dikenli olması sebebi ile her damak zevkine hitap etmeyebilir. Ancak bamya bitkisinin tohumları mucizevi bir etki göstererek ilaç niteliğinde bir ürün haline geliyor.

Bamya tohumu neye iyi gelir? Bamya tohumu nasıl kullanılır? ve Bamya tohumunun zararları nelerdir? gibi sorularınızın yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Ağız Çevresinde Sararma Neden Olur?

Bamya Tohumu Nedir
Bamya Tohumu Nedir

Bamya Tohumu Nedir?

Bamya tohumu lif açısından oldukça zengin bir bitkidir. Bu tohumlar bamya bitkisinden elde edilir. Bamya tohumu özellikle son dönemlerde sağlık açısından popülerleşen bir bitki olmuştur. Bu şifalı tohumun pek çok hastalığa iyi geldiği söylenmektedir. Bamya tohumunun elde edilebilmesi için bamya bitkisinin içindeki çekirdeklerin ayrıştırılması gerekmektedir.

Reklamlar

Sağlık konusunda sıklıkla sorunlar yaşayan kişilerin bamya tohumu çare olacaktır. Bamya tohumu ile hazırlanacak olan bitkisel kürler ile pek çok hastalığa son verebilirsiniz.

Bamya Tohumunun Az Bilinen 9 Faydası

Kendinizi yorgun ve stresli mi hissediyorsunuz? Metabolizmanız yavaşladı ve hazımsızlık, kabızlık gibi sıkıntılardan mı mustaripsiniz? Veya eklemlerinizde geçmeyen ağrılar mı var? Bamya tohumu ile tüm bu sorunlarınızdan kurtulmanız mümkün. Bamya tohumunun faydaları ile günümüzün yaygın hastalıklarına çözümler bulabilir, kolesterolden şekere, menüsküsten kilo fazlalarına kadar pek çok sorunun çözümü mümkün.

Bağırsakları Temizler

 • Bamya tohumlarında lifler ve antioksidanlar bulunmakta. Bu lifler de bağırsakları çalıştırır ve temizler. Aynı zamanda idrar söktürücü özelliği ile bu sorunu olan kişileri rahatlatır.
 • Kilo vermek ve zayıflamak isteyenler için çok önemli bir besin olan bamya tohumu, ödem atma ve idrar söktürme özellikleri ile daha hızlı kilo vermenize yardımcı oluyor. Ayrıca düzenli kullanım ile yağ yakımında da hızlanmalar meydana gelmektedir.
 • Sindirim sistemi sorunlarınızı kısa sürede çözmek için de gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Gerginliği ve Stresi Önler

 • Bamya tohumu içerik olarak zengin potasyum ve kalsiyum içermektedir. Bu mineraller ise vücudumuzun sinir sisteminin tam olarak randımanlı çalışmasına yardımcı olur.
 • Beynimizdeki hücrelerin yapısını koruyan ve geliştiren bamya tohumu, uyku sorunları yaşayan kişilerin de derdine derman olmaktadır. Bu da sizi gergin ve stresli günlerinizde rahatlatacaktır.

Karaciğer Sağlığını Korur

Bamya tohumu, karaciğer fonksiyonlarınızın iyi bir şekilde çalışmasına yardımcı olarak vücudumuzun yapım ve yıkım işlemlerinin gelişmesine direk olarak etki etmektedir. Karaciğerinizin sağlığına yardımcı olmak için bitkisel bir çözüm arıyorsanız bamya tohumlarını rahatlıkla kullanabilirler. Dolayısı ile karaciğerinizi koruyup güçlendirdiğinizde tüm vücudunuzu kontrol altına almış olabilirsiniz.

Kanserli Hücreleri Yok Eder

Bamya tohumu bağışıklık sistemini güçlendiren, zararlı hücrelerin vücudumuza girmesini engelleyen bir besindir. Dolayısı ile tümörlü hücrelerin yayılmasını ve çoğalmasını engellemektedir. Bu sayede kansere karşı vücudunuzun savaşmasına yardımcı olmaktadır. Bamya tohumu ile kansere karşı pek çok kür ve sular hazırlanabilmektedir.

Kolesterolü Dengeler

Pek çok faydalı besin gibi bamya tohumunun da kolesterol üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Kötü kolesterolün seviyesinin düşmesinde olukça fazla olumlu etkisi olan bamya tohumu, vücudumuzu baştan aşağıya iyileştirme etkisine sahiptir.

Diyabet Dostu

Diyabet Dostu
Diyabet Dostu

Diyabet hastalarının kan şekeri oranlarını dengede tutmaları gerekmektedir. Dolayısı ile bamya tohumu ile bu probleme bitkisel bir çözüm bulabilirsiniz. Bamya tohumu içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde kan şekerinizi dengeler ve diyabet hastalarının sorunlarını çözer.

Bağışıklık Sistemi Artık Daha Güçlü

A, C ve K vitaminlerini bol miktarda içeren bamya tohumu, bağışıklık sisteminizi güçlendirmede etkisi en çok olan takviyelerdendir. Folik asit açısından da yüksek bir oran içeren bamya tohumu, özellikle hamilelerin gebelik döneminde ihtiyaç duydukları folik asidi almalarına yardımcı olmaktadır. Enfeksiyon ve iltihaplanmalara karşı alabileceğiniz önlemler içerisinde bamya tohumu tüketimi de bulunmaktadır.

Eklem ve Diz Ağrılarına Bitkisel Çözüm

Bamya tohumu sıklıkla diz ve eklem ağrılarına karşı çözüm arayan kişilerin kullanımına sunulmaktadır. İlerleyen yaşlarda dizlerdeki sıvı kaybının önüne geçmek için bamya tohumu kullanılabilir. Eklem ve diz ağrılarının başlıca sebebi olan sıvı kaybına karşı düzenli bamya tohumu kullanmak etkili bir çözüm olabilir. Güçlü bileşenleri sayesinde eklem ağrısı şikayeti çekenler bamya tohumu ile rahatlamaktadır.

Astıma Doğal Çözüm

Bamya tohumu astım için de geçerlidir fayda göstermektedir. Astım için tüketilecek bamya tohumunun aç karnına tüketilmesi bu hastalık için daha doğru bir tüketim yöntemi olacaktır. Bamya tohumu, bal ve zeytin yağı ile yapılacak bir karışım ile sabah aç karnına 1çay kaşığı tüketebileceğiniz bir karışım da mevcuttur.

Bamya Tohumu Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar
Bamya Tohumu Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar

Bamya Tohumu Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar?

Bamya Tohumu Dize İyi Gelir Mi?

Bamya tohumu diz ağrılarına iyi gelir mi sorusu sıklıkla sorulan ve araştırılan bir sorudur. Bamya tohumun menüsküs, eklem ağrıları, eklemlerde sıvı kaybı ve kireçlenme gibi sorunların çözümünde faydalı olabilir. Diz ağrısı sorunu olan kişilerin bamya tohumunu bir gece suda bekleterek içmesi ya da kür olarak hazırlayarak uygulayabilirler.

Bamya Tohumu Tansiyonu Yükseltir Mi?

Bamya tohumunun tansiyon üzerinden yükseltici bir etkisi bulunmamaktadır. Bamya tohumu kan şekerini düzenleyici etkisi ile vücudumuzun ideal değerlerini dengede tutmaya da katkı sağlamaktadır. Tansiyon hastalarının doktor kontrolünde bamya tohumu kullanmaları önerilmektedir.

Bamya Tohumu Nasıl Kullanılır?

Bamya tohumu faydaları ve nasıl kullanılır dediğimizde aslında bamya tohumunun tüm genel çerçevesini bilmemiz gerekmektedir. Yani bamya tohumunun faydalarından nasıl yararlanabileceğimizi bilmemiz gerekmektedir. Bamya tohumu kullanımı arasında kür olarak kullanmak dahi yer alır. Kürler, belli bir süre uygulanmalıdır ve yetkin tavsiyesi ile başlanmalıdır. Bamya tohumu kürü nasıl hazırlanır diye merak edenlere çeşitli bilgiler vermeye devam ediyoruz.

Malzemeler

 • 10 adet bamya tohumu
 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı doğal bal

Hazırlanışı

 • 10 adet bamya tohumunu aktarda ya da evinizde öğütün. Bamya tohumlarını öğüterek kullanacaksınız.
 • Toz haline gelen tohumların üzerine 1 yemek kaşığı balı ekleyin ve karıştırın.
 • Ardından 1 tatlı kaşığı zeytinyağını da üzerine dökün ve bir macun kıvamına gelene kadar karıştırmaya devam edin.

Uygulama

 • 1 hafta boyunca her gün 1 çay kaşığı macundan tüketin.
 • Aç ya da tok olmak zorunda değilsiniz.
 • Gün içinde mutlaka tüketmeye özen göstermelisiniz.
 • 1 hafta düzenli olarak uyguladığınızda 1 hafta ara vermelisiniz.
 • Aradan sonra yeniden 1 hafta daha macundan kullanmalısınız.
 • Yaklaşık 3 ay boyunca bu kürü denemeniz ve sağlığınızdaki gelişmeleri görmeniz tavsiye ediliyor. Denemek için hazır mısınız?

Bamya Tohumu Yutmak Zayıflatır Mı?

Bamya tohumu faydaları ve kullanımı ile alakalı yazımızın bu bölümü daha çok kilo vermek isteyenleri ilgilendiriyor. Bamya tohumu ile kilo vermek mümkün olabilir.

 • Bamya tohumunu yutarak zayıflamaya destek olabilirsiniz.
 • Doğrudan sizi zayıflatan bir besin olmadığını hatırlamalısınız.
 • Eğer bamya tohumu yutarak zayıflama sürecine katkıda bulunmak isterseniz, gün içinde en az 1 saat aktif olarak yürümek ve bol su içmek gereklidir.
 • Bamya tohumunda bulunan lifler bağırsaklarınızı rahatlatacağı için metabolizmanız hızlanacaktır.
 • Metabolizma hızlandığında ise kilo vermek için önünüzde bir engel kalmayacaktır.
 • Bir miktar tok tutma özelliği de olduğundan, daha az yemek yemenize destek olmaktadır.
 • Düşük kalorili olmasının yanı sıra lif ve vitamin açısından zengin bir besin olan bamyadan elde edildiği için gün içinde çabuk acıkmayı ve ani tatlı krizlerini önleyebilme özelliğine sahiptir.
 • İçme suyunuzda beklettiğiniz bamya tohumları ile zayıflama sürecini iyi bir şekilde geçirebilirsiniz.
 • Her ihtimale karşı en sağlıklı bilgiler için doktorunuza danışmanızı önemle tavsiye ediyoruz.
Bamya Tohumu Zararları Ve Yan Etkileri
Bamya Tohumu Zararları Ve Yan Etkileri

Bamya Tohumu Zararları Ve Yan Etkileri

 • Bamya tohumunu tüketmeden önce acaba bir zararı olur mu diye düşünebilirsiniz. Çok haklısınız fakat içinizi rahatlatalım. Çünkü bamya tohumunun herhangi bir zararı görülmemiştir.
 • Alerji durumu saptandığında zaman kaybetmeden doktora görünmeniz gereklidir. Alerjiyi kısa sürede geçirebilirsiniz.
 • Bamya tohumları çok minik taneli olduğu için çocuklardan uzak tutmanız önerilmektedir.
 • Yetişkinlerin tohumu yutarken mutlaka bir bardak su ile beraber yutması tavsiye edilir.
 • Kürü uygulamadan önce doktorunuza danışıp onay almanız daha sağlıklı sonuçlar verebilir.

Bamya Tohumu Fiyatı Ne Kadar? Nerede Satılır?

 • Bamya tohumunu size en yakın aktardan en güvenilir şekilde temin edebilirsiniz.
 • Bamya tohumunu alırken herhangi bir gıda boyası ve ilaç içermediğinden emin olmalısınız.
 • Son rakamlara göre 1 kilo bamya tohumunun ortalama fiyatı 40 TL civarındadır.

Farklı ve ilgiçekici video içeriklerimiz için begonya kadın youtube kanalımıza daabone olmayı ihmal etmeyin.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx