Pratik Bilgiler

Çamaşırların Güzel Kokması İçin Doğal Yöntemler

Reklamlar

Bu yazımızda sizlerle çamaşırların güzel kokması için doğal yöntemleri ve püf noktaları paylaşacağız. Çamaşırlar, gündelik hayatımızın bir döngüsü haline gelmiş ve sürekli kullanıp temizleme ihtiyacı duyduğumuz eşyalardır. Tabi sık sık yıkanması zamanla eskimesine ve üzerinde koku hapsetme yetisini kaybetme sorunları doğurmaktadır. Özellikle de kış aylarında geç kuruyan çamaşırlarımız, kuruduğunda üzerinde rahatsız edici ağır bir koku bırakmaktadır. Hem havadaki nemi hem de ıslak çamaşırla fazla duran deterjan kokusu ortaya kötü kokular çıkarmaktadır. Peki bu gibi durumlarda çamaşırınızın kötü kokulardan önlemek ve güzel kokması için hangi doğal yöntemler uygulanmalıdır?

Çamaşırlarınızı yıkarken bildiğiniz bir takım teknik bilgileri uyguladığınızda çamaşırlarınız daha uzun ömürlü ve çok daha güzel kokacaktır. Bizler de bu yazımızda çamaşırların güzel kokması için doğal yöntemleri sizler için derledik. 3 aşamadan oluşan çamaşırların güzel kokması için doğru yıkama, çamaşırların güzel kokması için doğal yöntemler ve çamaşırların güzel kokması için doğru kurutma işlemlerini gelin hep beraber inceleyelim.

Çamaşırların Güzel Kokması İçin Doğru Yıkama
Çamaşırların Güzel Kokması İçin Doğru Yıkama

Çamaşırların Güzel Kokması İçin Doğru Yıkama

  • Aslında çamaşırların güzel kokması için en önemli aşamalardan biri şüphesiz ki doğru yıkamaktan geçmektedir. Doğru yıkanmayan çamaşır ne güzel kokar ne de hijyeninden emin olabiliriz. İşte tam da bu yüzden ilk olarak çamaşırların güzel kokması için doğru yıkamayı öğrenmemiz gerekmektedir.
  • En çok yapılan hatalardan biri olan makineyi kapasitesinden fazla doldurmaktır. Çok fazla kıyafet doldurduğunuz makinenin yıkama kalitesi düşecektir. Temizlenmesine engel olacağı için güzel kokmasına da engel olmuş olacaktır.
  • İyi bir temizlik ve güzel koku için makinenin deterjan gözüne deterjan, yumuşatıcı gözüne de yumuşatıcı koymalısınız. İlk yıkama da deterjanı alması gereklidir. Aksi halde koku ve hijyen konusunda eksiklikler olacaktır.
  • Çamaşır yıkarken en çok atlanan detaylardan biri de çamaşır makinesinin temizliğidir. Çamaşırlarınızın iyice temizlenmesi ve güzel kokması için makinenizin temiz olması gerekmektedir. Kireçlenme sorunları kötü koku yapacaktır. Ayrıca deterjan gözünün de kireçlenmemesini önleyip düzenli aralıklarla temizliğini yapmanız önerilmektedir.

Çamaşırların Güzel Kokması İçin Doğal Yöntemler

  • Çamaşırların güzel kokması için birçok doğal yöntem bulunmaktadır. Bunlardan en bilindik olan ise şüphesiz ki kokusuyla bizleri kendine büyüleyen lavanta kokusudur. Lavanta yağının keskin kokusunu sıvı çamaşır deterjanını koyduğunuz bölmeye koyup bir miktar da deterjan ekleyiniz. Lavantanın rahatlatıcı özelliğini nevresimlerinizde, pijamalarınızda kullanarak rahat bir uyku çekmenizi sağlayabilirsiniz.
  • Lavanta kokusundan hoşlanmayanlar için nane yağını da aynı işlemi yaparak uygulayabilirsiniz. Keskin kokusuyla uzun ömürlü olacak ve çok daha hijyenik çamaşırlara sahip olacaksınız.
  • Portakal veya limon yağı da çok tercih edilen kokular arasındadır. Koku zevkinize bağlı olarak tercih ederek uygulayabilirsiniz.
  • Papatya yağı en çok tercih edilen kokulardan olduğu için çamaşırlarınızda oldukça hoş bir koku bırakacaktır.
  • Çocuklarınız, bebekleriniz ve hassas kıyafetleriniz için de okaliptüs yağını önermekteyiz. Bu yağın nefes açıcı özelliği olduğu için rahat nefes almanızı sağlayacaktır.
  • Hassas bir cildim var diyorsanız da biberiye yağını kullanabilirsiniz. Alerjik veya kaşıntı gibi durumlarda iyi gelen bir yağdır. Fakat yün, saten ve ipek kumaşlarınızda kullanmanız önerilmemektedir.
Çamaşırların Güzel Kokması İçin Doğru Kurutma
Çamaşırların Güzel Kokması İçin Doğru Kurutma

Çamaşırların Güzel Kokması İçin Doğru Kurutma

Çamaşırların güzel kokması için doğru kurutma oldukça önemli bir aşamadır. Çünkü uzun süre ıslak kalan çamaşırlar oldukça kötü bir koku yayacaktır.

Reklamlar

Çamaşırları asarken fazla sıkışık asmayın. Rahat kuruması için yeterli alanı sağlayın.

Çamaşırlarınızı eğer doğrudan güneş alan bir yerde kurutuyorsanız uzun süre bekletmemeniz önerilir. Aksi halde güzel kokusu azalacak ve fazla güneşe maruz kalan çamaşırlarınızın rengi solacaktır. Rüzgârlı havalarda da çok bırakmamanız da benzer sonuçlar yaratacaktır.

Kış aylarında soba dumanına maruz kalabilen çamaşırlar fazla kaldığı sürece kötü kokulara maruz kalacak ve hijyeniğini kaybedecektir.

Çamaşırlarınız kurudu ve sıra ütü yapmaya geldiyse burada da uygulayacağınız birkaç taktikte kalıcı güzel kokulara sahip olabilirsiniz. Ütünün içine birkaç damla tercih ettiğiniz doğal yağlardan koyarak buhar sayesinde çamaşırlarınıza güzel kokunun işlemesini sağlayacaksınız.

Reklamlar

Hepimizin mustarip olduğu konulardan biri olan çamaşırların güzel kokması için doğal yöntemleri detaylarıyla sizler için ele aldık. Varsa sorularınızı ve yorumlarınızı bekler, okuduğunuz için teşekkür ederiz.

İlginizi çekebilir: Yıkanınca Çeken Kumaşlar Nelerdir?

Instagram hesabımıza buradan ulaşabilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Elif Akkaş
Elif Akkaş

Merhaba ben Elif. 23 yaşındayım. Halkla ilişkiler ve Tanıtım bölümü öğrencisiyim. Sizler için araştırdığım konuları özgün ve sade bir dille anlatarak daha kaliteli içerikler okumanıza yardımcı oluyorum. Yazılarımın yolunuza ışık saçması dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx