Pratik Bilgiler

Çamaşırlarınızı Beyazlatmak İçin Doğal Yöntemler

Reklamlar

Herkes çamaşırlarının bembeyaz olmasını ister. Çamaşırlarınızı beyazlatmak için doğal yöntemler nelerdir birlikte ele alacağız. Deterjanların içinde çok sayıda kimyasal ve ağartıcılar vardır. Bu maddeler de hem size hem de suya karışarak doğaya zarar vermektedir. Bu nedenle kimyasal deterjanlar yerine kullanabileceğiniz diğer malzemeleri bilmelisiniz. Bu şekilde doğal çamaşır deterjanınızı yapabilirsiniz. Gelelim hangi malzemelere ihtiyacınız olduğuna;

Çamaşırlarınızı Beyazlatmak İçin İhtiyacınız olacak malzemeler

  • Çamaşır deterjanı
  • Distile beyaz sirke
  • Karbonat
  • Hidrojen peroksit (% 3)
  • Bulaşık deterjanı
  • Limon
  • Güneş ışığı
Su Boraksız Sıvı Çamaşır Deterjanı Nasıl Yapılır?
Su Boraksız Sıvı Çamaşır Deterjanı Nasıl Yapılır?

Su Boraksız Sıvı Çamaşır Deterjanı Nasıl Yapılır?

Karbonat

Karbonatın beyazlatma özelliği olduğunu bilirsiniz. Aynı şekilde karbonat çamaşırlarınızı da beyazlatır ve yumuşatır. Ancak tek başına yeterli olmaz, kullandığınız çamaşır deterjanı ile birlikte yarım fincan karbonatı karıştırıp içine su ekleyip maun kıvamına getirip direkt olarak kumaşta leke olan yere sürün.

Hidrojen peroksit (% 3)

Hidrojen peroksitin özelliği klorsuz bir ağartıcı olmasıdır. Günlük kullandığınız çamaşır deterjanı ile birlikte yarım fincan hidrojen peroksiti beyaz giysilerinize uygulayabilirsiniz.

Reklamlar

Bulaşık makinesi deterjanı

Bulaşık makinesi deterjanı çamaşırları beyazlatmak için harika bir seçenektir. Ancak çevre dostu bir ürün tercih etmek isterseniz klor ve fosfat içermiyor olmasına dikkat ediniz. Çamaşırlarınızı beyazlatmak için yapmanız gereken normalde çamaşır deterjanı ile birlikte çeyrek fincan sıvı bulaşık deterjanı ekleyip çalıştırmaktır.

Distile beyaz sirke

Sirkenin antibakteriyal özelliği vardır. Distile beyaz sirkenin ise çamaşırları beyazlatma özelliği vardır ve aynı zamanda çamaşırları ferahlatır ve yumuşatır. Çamaşırlarınızı beyazlatmak için kullandığınız çamaşır deterjanı ile birlikte yarım ya da bir bardak distile beyaz sirke ekleyin. Çamaşırlarınızın kötü kokacağını düşünmeyin çamaşırlarınız kuruduktan sonra koku dağılacaktır. Sirkeyi kıyafetlerinizin yaka ve koltuk altı lekelerine de püskürtebilirsiniz. Beyaz sirkeyi birçok alanda kullanabilirsiniz

Limon suyu

Limonun kumaşı aydınlatma ve tazeleme özelliği vardır. Yapmanız gereken her zaman kullandığınız deterjan ile çeyrek ya da yarım bardak limon suyu eklemektir. Çeyrek ya da yarım limon miktarını lekenin durumuna göre belirleyin.

Ayrıca lekeli olan ya da beyazlamasını istediğiniz çamaşırlarınızı limonlu suya yatırabilirsiniz. Bunun için büyük bir tencereyi su ve dilimlenmiş limon ile doldurup kaynama noktasına getirmelisiniz. Sonrasında ısıyı kapatın ve kıyafet ya da çarşaflarınızı ekleyin. Bir saat bekletin ardından makinenizde her zamanki gibi yıkayın.

Reklamlar

İlginizi çekebilir: Karpuz Nasıl Seçilir?

Instagram hesabımızdan bizi takip edebilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Çamaşırları Beyazlatmak İçin Doğal Yöntemler
İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx