Çiçekler

Çarkıfelek Çiçeği Bakımı ve Özellikleri

Çarkıfelek Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Reklamlar

Çarkıfelek çiçeği bakımı nasıl olmalı, çarkıfelek çiçeği özellikleri nelerdir? Çarkıfelek çiçeği, ikiz dalları olan güçlü, büyük, yaprak döken veya yarı herdem yeşil bir tırmanıcıdır. 5-7 parmak benzeri loblu, koyu yeşil yapraklıdır. Sekiz santim genişliğinde, beyaz, mavi ve mor koronal filamentli çiçekler. Meyveleri oval, dört santim ve turuncudur. 

Tutku çiçeği, Latince adı ile Passiflora caerulea, Temmuz’dan Eylül’e kadar orta filamentleri mor, mavi ve beyaz olan büyük beyaz çiçeklerin ortaya çıktığı, ardından yumurta şeklinde, yaprak dökmeyen, derin loblu, koyu yeşil parlak yaprakları olan egzotik görünümlü bir tırmanıcıdır. Güçlü ve sorunsuzdur, güneşli bir duvarı veya çiti çabucak kaplar ve biraz gölgeyi tolere eder.

En iyi sonuçlar için Passiflora caerulea’yı nemli fakat iyi drene edilmiş toprakta, korunaklı bir duvara karşı tam güneşte büyütün. Gerekirse erken ilkbaharda budama yapın. Kuzey bölgelerinde kış korumasına ihtiyaç duyabilir. Passiflora caerulea, arıları ve faydalı böcekleri çekmesiyle bilinir. Nektar ve polen bakımından zengin çiçekleri vardır.

Reklamlar

Yabani bitkiler ağaçları ve çalıları boğabilir ve bozuk ormanlarda, nehir kıyılarında, çitlerde, terk edilmiş çiftliklerde ve kentsel açık alanlarda doğallaşabilir. Passiflora caerulea, Güney Afrika’da zararlı bir ot olarak listelenmiştir. Ekonomik bir amaca hizmet etmezler ve insanlara, hayvanlara veya çevreye zararlı özelliklere sahiptirler.

Çarkıfelek Çiçeği Diğer Adı Nedir?
Çarkıfelek Çiçeği Diğer Adı Nedir?

Çarkıfelek Çiçeği Diğer Adı Nedir?

Passiflora yani çarkıfelek çiçeği genellikle yaprak dökmeyen yaprakları ve genellikle renkli koronal filamentleri olan belirgin bir yapıya sahip gösterişli çiçekleri, ardından bazı türlerde yenilebilir göze çarpan meyveleri olan, çoğunlukla hassas, tırmanıcı çalılardır. Çarkıfelek çiçeğinin diğer adları arasında tutku çiçeği, yara çiçeği, tutkunun çiçeği, yabani kayısı, passiflora çiçeği, passiflora mayana ve passiflora chinensis vardır.

Çarkıfelek Çiçeği Bakımı ve Özellikleri

Çarkıfelek Çiçeği Meyvesi Nedir?

Jöle benzeri kıvamı, gevrek çekirdekleri ve hoş kokulu aromasıyla çarkıfelek meyvesi, pek çok tüketici için alışılmadık ve yabancı bir üründür. Ancak tatlı, büzücü lezzet ferahlatıcı ve karmaşıktır ve narenciye ve hindistan cevizinden çikolataya kadar her şeyle eşleşir.

Tutku meyvesi olarak da bilinen çarkıfelek meyvesi, Güney Amerika’nın subtropikal bölgelerine özgüdür ve bir asma olan Passiflora edulis ağacında yetişir ve kökeninin Paraguay, güney Brezilya ve kuzey Arjantin’den geldiği düşünülür. Güney Amerika’da yaygın olarak yenir ve yemek pişirmede kullanılır.

Reklamlar

Çarkıfelek meyvesinin sarı çeşitlerinin yanı sıra mor veya kırmızı olanları da vardır ve tek tek meyvelerin büyüklüğü yaklaşık bir erik büyüklüğünden bir greyfurt büyüklüğüne kadar değişir. Meyvenin kendisi sarıdır.

Tutku meyvesi, taze toplandığında gergin, parlak bir cilde sahiptir, ancak meyve olgunlaştıkça cilt buruşur ve kırışır.

Öncelikle, bir çarkıfelek meyvesinin ne zaman olgunlaştığını söyleyebilmek önemlidir. Ana yollar cildin rengi ve dokusudur. Olgunlaşmamış bir tutku, pürüzsüz bir cilt ile yeşil ve serttir. Birkaç gün içinde olgunlaşacakları için bunları bekleyin.

Kabuğu, türüne bağlı olarak sarı, kırmızı veya koyu mor renk almaya başladığında ve meyve yumuşadığında, tadı gelişmeye devam etse de yemeye hazırdır. Bir çarkıfelek meyvesinin, kabuğu hafifçe kırıştığında maksimum tatlılık ile tamamen olgun olduğunu bileceksiniz.

Kabuğu yemeseniz bile, çarkıfelek meyvenizi kullanmadan önce iyice yıkamak iyi bir fikirdir. Başlangıç ​​olarak, meyveyi ikiye kesmek için keskin bir bıçak kullanın. Kabuğu sert olabilir, bu nedenle meyveyi keserken ezmemek için tırtıklı bir bıçak kullanmak isteyebilirsiniz.

İçinde bulacağınız şey, bir kaşıkla kolayca çıkarılabilen ve olduğu gibi yenebilen veya içecekler, soslar ve tatlılar gibi her türlü tarifte kullanılabilen jelatinimsi, sarı, tohum dolgulu bir meyvedir.

Meyve suyu yapmak için posayı, tohumları ve hepsini püre haline getirmeli ve su ve biraz şeker eklemelisiniz. Daha sonra, tohum parçacıklarını ve beyaz özün herhangi bir parçasını (hem tohumlar hem de özler yenilebilir olsa da) çıkarmak için süzebilirsiniz. Meyve suyu veya taze posa, smoothie’lere harika eklemelerdir.

Posası tariflerde de kullanılabilir. Posayı pişirmek için, posayı daha sıvı ve daha kolay süzülmesini sağlamak için mikrodalgada veya ocakta hafifçe ısıtın. Çekirdekleri çıkarmak için ılık posayı ince bir elek ile süzün. Çekirdekler bazen garnitür olarak kullanılmak üzere ayrılmıştır. Bir fincan posa elde etmek için on ila on iki çarkıfelek meyvesine ihtiyacınız olacak.

Çarkıfelek meyvesinin tadı, meyve taze olduğunda büzücü ve ferahlatıcı bir şekilde ekşidir, ancak meyve olgunlaştıkça daha tatlı ve daha karmaşık hale gelir. Lezzeti narenciye, kavun, ananas ve kivi ile karşılaştırılabilir. Fazla olgunlaştığında, posası zengin bir kompleks, neredeyse fermente edilmiş bir lezzet alabilir. Meyvesi, jöle gibidir ve bir kaşıkla çıkarılabilir ve yenebilir.

Çekirdeklerinde hafif bir gevreklik vardır, ancak yemesi kolaydır ve çıkarılmaları gerekmez. Aynı şey beyaz öz için de geçerli: tadı çok fazla değil, belki biraz acı ve biraz süngerimsi veya pamuksu. Mükemmel bir şekilde yenilebilir, ancak tutku meyvesinin asıl amacı bu değil.

Çarkıfelek Çiçeği Anlamı
Çarkıfelek Çiçeği Anlamı

Çarkıfelek Çiçeği Anlamı

Tutku çiçeği örnekleri toplardım ve onları dairemin dört bir yanındaki kancalara asardım çünkü onların parlak mor ve çiçek rengi çiçeklerine ve bitkinin her yerine dallar ören narin dallarına çekildim. Garip ve vahşi kafasının özellikleri, onu daha da çekici ve oldukça hoş bir çiçek yapıyor. “Passiflora Caerulea” olarak da anılan bu çiçekli bitki, aslında daha sıcak iklim seven tropikler için nadir görülen Kuzey Amerika’dan geliyor. Derin tonlar ve mimari özellikler, bu güzelliği aynı zamanda ev dekor tasarımcıları ve orkide yetiştirme konusunda uzmanlaşmış çiçekçiler için oldukça arzu edilen bir dekoratif özellik haline getiriyor. Diğer benzer türlere kıyasla satın alınabilirlik faktörü, aynı zamanda, yüksek kaliteli toptancılardan sipariş vermek için yıl boyunca erişilebilir olmaları gibi çekici bir unsurdur.

Tutku çiçeğinin sembolik önemi, özellikle Katolikler ve Hıristiyanlar olmak üzere dini törenlerde kullanılır. İspanya’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne yerleşen gezginler, bitkiyi ilk olarak Çarmıha Gerilmenin bir işareti olarak gördüler. Çiçeğin simetrik sayısal değerleri ve ilginç saçaklı taç yaprakları ve dalları nedeniyle, bakanlar çiçeğin tasarımının, İsa’nın çivilendiği on havariyi, dikenli taç ve haçı simgelediğine inanıyorlardı. Tutku çiçeğini görmenin iyi mi yoksa kötü bir alamet mi olduğu tam olarak belli değil, ancak seyahatleri sırasında birine rastlamanın ciddiyeti genellikle doğrudan dua için kiliseye gidilmesine yol açtı. Çarkıfelek ayrıca, kan kırmızısı renkli tohumlar içeren büyük turuncu ve sarı meyveler de taşır ve yine ağır dini anlamın bir başka göstergesidir.

Hindistan gibi dünyanın diğer bölgeleri, çarkıfelek çiçeğinin, hepsi Draupadi adında aynı kadınla evli olan bir aile olan Beş Pandava Kardeş’in bir sembolü olduğuna inanıyor. Yine, çiçeğin olağandışı görünümüyle bağlantılı olarak, başı çevreleyen birkaç çanak yaprağın, bin kişilik bir orduyu temsil ettiği söylenirken, merkezdeki zarif mavi renk, İlahi Krishna’nın aurasını yansıtır.

Çarkıfelek Çiçeği Faydaları
Çarkıfelek Çiçeği Faydaları

Çarkıfelek Çiçeği Faydaları

Çarkıfelek çiçeği (Passiflora incarnata), dünyanın yalnızca bazı özel bölgelerinde yetişen bir bitkidir. Bitkisel tıpta, çarkıfelek çiçeğinin hava kısımları belirli hastalıkları tedavi etmek için uzun süredir kullanılmaktadır.

Alternatif tıpta, çarkıfelek çiçeği savunucuları, bitkinin endişe, uykusuzluk hastalığı, ilaç bırakma belirtileri, nevralji ve epilepsi konularına yardım ediyor.

Bugüne kadar, çarkıfelek çiçeğinin terapötik kullanımını destekleyen klinik kanıt eksikliği vardır. Amerikan Ulusal Tamamlayıcı ve Bütünleştirici Sağlık Merkezi’ne göre, çarkıfelek yüzyıllardır dünyanın dört bir yanındaki insanlar tarafından hafif bir yatıştırıcı olarak kullanılmış olsa da, etkinliğini doğrulamak için yeterli bilimsel kanıt yoktur.

Çarkıfelek Çiçeği Tohumu Nasıl Yetiştirilir?

Passiflora bitkisi yani çarkıfelek çiçeği dondurucu havalarda yere geri dönen, ancak ılıman kışları olan bölgelerde her zaman yeşil kalan subtropikal sarmaşıklardır. Bu asmalar neredeyse her türlü desteğe tutunur ve rüzgardan korunma sağlayan alanlara dikilmelidir. Asmalar her yıl dört metre ile altı metre uzar, bu nedenle boyutlarını kontrol etmek için budamaya ihtiyaçları vardır. Passiflora asmaları genellikle kış sonlarında veya ilkbahar başlarında ekilen tohumlardan yetiştirilir. Taze tohumlar iki ila üç hafta içinde filizlenirken, kuru tohumların filizlenmesi dört hafta kadar sürer. Bazı tohumların filizlenmesi kırk sekiz hafta kadar sürer.

Çarkıfelek tohumlarını bir parça ince zımpara kağıdı ile ovalayın. Bu, filizlerin sert dış kabuğu kırmasına yardımcı olur. Tohumları on iki saat ılık suda bekletin. Suyu soğuyunca değiştirin.

Bir saksıyı tohum başlangıç ​​saksı toprağı ile doldurun. Toprak ile kenar arasında iki buçuk santim boşluk bırakın. Birkaç tohumu çimlendirirken on beş ila yirmi santim çapında bir kap ve bir veya iki tohum için on samtimlik bir saksı kullanın. Tencereyi, toprağın üstü nemli olana kadar oda sıcaklığında suya koyun.

Parmağınızla toprağa yarım santim derinliğinde bir delik açın ve her deliğe bir tohum bırakın. Tohumları hafifçe toprakla örtün. Tencereyi doğrudan güneş ışığına yerleştirin ve toprağı nemli tutun. Toprağın kurumasına izin vermeyin, çünkü bu çimlenme sürecini durduracaktır.

Passiflora tohumları çimlenirken alanı sıcak tutun. Tohumların filizlenmesi için ısıya ihtiyacı vardır. İdeal olarak, gece sıcaklığı 20 derece, gündüz sıcaklığı ise 30 derece olmalıdır. Sıcaklığı 25 derecede sabit tutmak da işe yarıyor.

Çarkıfelek Çiçeği Bakımı
Çarkıfelek Çiçeği Bakımı 

Çarkıfelek Çiçeği Bakımı 

Passiflora caerulea, tutku çiçeği ya da çarkıfelek çiçeği olarak da bilinir. Son derece hızlı büyüyen ve güzel bir bitkidir. P. caerulea, beyaz taç yaprakları ve mavi filamentleri olan on santim çiçeklerle kıvılcımlar saçar. Neredeyse gerçeküstü bir görünüme sahip karmaşık, kokulu çiçekleri nedeniyle bahçıvanlar arasında popülerdir.

En dayanıklı tutku çiçeklerinden biridir, daha soğuk iklimlerde ölür, ancak -12 dereceye kadar dayanıklıdır. Şiddetli donlardan sonra bile derin köklerden yeniden çıkar. Tropikal iklimlerde her zaman yeşildirler, ancak kışların serin olduğu yerlerde yaprak dökerler ve en verimli, nemli ancak iyi drene edilmiş topraklarda açık havada veya bir kap bitkisi olarak iç mekanlarda yetiştirilebilirler. Tırmanma sapları için destek ve soğuk, kuru rüzgarlardan korunma sağlayın. Çoğu toprakta tam güneşte başarılı olan keyifli bir çok yıllık bir sarmaşıktır.

Ekimden önce tohumları yirmi dört saat bekletin. Islatma iki şekilde faydalıdır. Sert bir tohum kabuğunu yumuşatabilir ve ayrıca tohumda çimlenmeyi önleyebilecek herhangi bir kimyasal inhibitörü süzebilir. Elden başlayan sıcak suda yirmi dört saat genellikle yeterlidir. Daha uzun süre ıslanırsa, su günlük olarak değiştirilmelidir. Bazı türlerin tohumları ıslatıldıklarında şişer. Her tohum şişerken, kuruması için zaman kalmadan çıkarılmalı ve ekilmelidir. Tohumları bir turba kompostuna ekin, tohumların çimlenmesi için ışığa ihtiyaç duyduğundan yarım santim toprakla kaplayın.

Çarkıfelek çiçeği bakımında çimlenmesi haftalar içinde ortaya çıkabilir veya birkaç ay sürebilir. Eviniz 20 dereceden düşükse, tohumlarınız bir elektrikli toprak ısıtma kablosu kiti veya bir ısıtma matı ile alt ısıdan faydalanacaktır. Erken büyümeyi teşvik edecek ve tohumların çimlenmesine yardımcı olacak ve çimlenme süresini yarı yarıya azaltacaktır. Tencerenin üstünü şeffaf plastikle örtün, böylece nem yüksek kalır.

Minik bitkilerin filizlenmeye başladığını gördüğünüzde, saksının üstünü her gün biraz açın, böylece yeni fideler nemin çok hızlı düşmesinden şoka girmesin. Her fideyi işlenecek kadar büyüdüğünde delin, yedi buçuk santim saksılara nakledin. Gerektiği gibi saksıya koyun. Bu bitkilerin çok kırılgan beyaz kökleri vardır ve saksıya alınırken dikkatli kullanılmalıdır.

Sıcak güneşten gelen gölge ile tam ışıkta tınlı saksı kompostunda camın altında büyütün. En sıcak yaz aylarında bitkilerinizi günlük olarak sulamanız gerekebilir. Kış boyunca kökler nemli tutulmalıdır ancak büyüme çok daha yavaş olacağından, büyüme sıcaklığına bağlı olarak muhtemelen sadece haftada bir kez sulamanız gerekecektir. Büyüme mevsiminde en az iki haftada bir gübreleyin.

Dış mekanda dikim yapıyorsanız, dikmeden önce on ila on beş gün boyunca kademeli olarak dış ortam koşullarına alışın, aralarında otuz santim boşluk bırakın. Tutku çiçekleri tam güneşi sever ve onu elde etmek için ağaçların ve çalıların üzerinden geçer.

Saksı çok büyükse veya sınırsız bir kök akışına sahiplerse, tüm bitki basitçe büyür ancak çiçek açmaz ve meyve vermez.

Saksı boyutunu sınırlayarak, büyüme yeteneğini sınırlamış olursunuz ve bu bir tehdit olarak görülür, bu nedenle doğal mekanizma gelecek nesil için tohum üretmektir. Yetişkin bir bitki için uygun boyutta bir saksı genellikle otuz santim çapında olacaktır.

Asmayı sağlıklı tutmak için budama şarttır. Daha az güçlü büyümeyi budayın ve çiçeklenmeyi teşvik etmek için ara sıra güçlü büyümeyi budayın. Tutku meyvesi yerleştiğinde ve özen göstermeden diğer bahçe bitkilerini kolayca sollayabilir ve onları güneşten gölgeleyebilir. Yan sürgünleri kalıcı dal çerçevesinin üç ila dört tomurcuğuna kadar kısaltarak kış sonlarında veya ilkbaharda budama yapın. Bu, daha kompakt bir büyüme sağlar ve kısaltılmış sürgünlerde çiçek tomurcuklarının oluşumunu destekler.

Çarkıfelek Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Passiflora caerulea yani çarkıfelek çiçekleri genellikle kendi kendine verimli değildir ve çapraz tozlaşma için yakınlardaki diğer mavi çarkıfelek çiçeği asmalarına ihtiyaç duyacaktır. Tohumlar memeliler ve kuşlar tarafından dağıtılır. Ayrıca kesimler yoluyla yayılır. Bitki köklerini kestikten sonra başka bir saksıya dikin ve yukarıda anlattığımız şekilde bakım yapın.

Çarkıfelek Çiçeği Çeşitleri

Çarkıfelek çiçeği çeşitleri diğer adı ile pasiflora olarak bilinen ve çark şekline benzeyen çiçekler olarak yaklaşık 400 kadar farklı türü bulunmaktadır. Anavatanı olarak Amerika olmaktadır ve Çarkıfelek bitkisi özellikle Peru Brezilya’da teskin edici olarak kullanılır. Genel olarak Çarkıfelekgiller familyasına ait olan bu bitkinin yaprakları çarkıfeleği andırır. Aynı zamanda çarkıfelek bitkisi sarmaşık gibi dolanarak ağaçsı ve otsu özellikler göstermektedir. Bunun dışında çarkıfelek çiçeği çeşitleri konusunda,

  • Çarkıfelek çiçeği farklı renk ve farklı çiçek modeline sahip bir bitkidir genel olarak pembe veya kırmızı renkli iri yapılı çiçekleri bulunur.
  • Sarmaşık yapısı ile bu çiçekler saksı ve bahçelerde yetişebilir ve nemli duvar diplerinde yetişme özelliği bulunur.
  • Toprak ayrımı yapmayan Çarkıfelek çiçeği ılıman iklimlere uyum sağlamaktadır ve nemli topraklarda daha kolay yetişir.

Çarkıfelek Çiçeği Özellikleri

Çarkıfelek çiçeği özellikleri ile beraber en bilineni faydalarının çeşitli olmasıdır. Üstelik şerbet veya içki yapımlarında da sıklıkla kullanılır ve aynı zamanda sakinlik verir, sinirleri yatıştırmaktadır. Uyku problemi çeken kişiler için Çarkıfelek bitkisinin çayı demlenerek içilebilir, kronik uyku rahatsızlıklarını önemli derecede gidericidir.

Çarkıfelek çiçeği faydaları ile beraber ağrı kesici özelliği bulunur ve bunun dışında bitki olarak yetiştirmek isteyen kişiler basit bir şekilde balkonlarında yetiştirebilirler. Çok fazla bakım gerektirmeyen bu bitkiler soğuk iklimlerde yetişmez ve donma riskine karşı korunması gerekmektedir.

Daha fazla içerik için bizi Instagram’dan takip etmeyi unutmayın!

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx