Hayvanlar Alemi

Selkirk Rex Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Reklamlar

Koyun kedisi olarak da bilinen Selkirk Rex, uzun tüylü, kendine özgü görünümü nedeniyle sıra dışı bir kedi türüdür. Bununla birlikte kendine has bir mizacı vardır. bu kedi türünün karakterinden beslenmesine ve özelliklerine kadar onun hakkında her şeye göz atalım.

Selkirk Rex Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Selkirk Rex kedisi özellikleri

Selkirk Rex Longhair olarak da adlandırılan Selkirk Rex kedisi ABD’nin Wyoming eyaletinden gelmektedir. Yoğun, kabarık ve kıvırcık tüylerinden dolayı Koyun kedisi denmektedir. Uzun ömürlü bir kedi türü olup iyi bakılırsa 20 yıla kadar yaşayabilir.

Orta beden kedi türü olup 3 ila 6 kg arası bir ağırlığa sahiptir. Hipoalerjenik bir kedi türü değildir. Gerekli önlemler alınmaz ise kaçma eğilimi vardır. Selkirk Rex kedisinin beslenmesine dikkat etmek gerekir. Çünkü kilo almaya çok müsait bir kedidir.  Bu kedi türünün miyavlama huyu yoktur. Bu onun yalnızlıktan muzdarip olmadığı anlamına gelir.
Selkirk Rex kedisi tüm hava sıcaklıklarına uyum sağlar. Ev dışında da bakılabilen bir kedidir.

Selkirk Rex
Selkirk Rex

Selkirk Rex ideal yaşam alanı ve yaşam tarzı

Kalın kürkü sayesinde Selkirk Rex, farklı ortamlarda ve iklimlerde hayata iyi uyum sağlar. Aslında, kalın kürkü onu sadece soğuktan değil, aynı zamanda termoregülatör etkisi sayesinde yüksek sıcaklıklardan da korur.

Reklamlar

Apartman yaşamına uygun olan bu kedi, oyun ve keşif de dahil olmak üzere tüm etolojik ihtiyaçlarını karşılamasını sağlayan uyarıcı bir ortama ihtiyaç duyar. Bu nedenle, tırmalama direkleri, raflar ve yükseltilmiş yollar, tüneller ile donatılmış kedi için yeterli bir çevresel zenginleştirme tasarlamak önemlidir.

Selkirk Rex’in çocuklu ailelere, aktif bir yaşam tarzına sahip yaşlılara ve evden birkaç saat uzakta zaman geçiren kişilere tavsiye edilir. Bağımsız ve özerk bir kedi türüdür.

Selkirk Rex kökenleri ve tarihi

Selkirk Rex Longhair, çok yeni bir kökene sahip bir kedidir. Bu cinsin ilk örneği 1987’de Amerika Birleşik Devletleri’nde doğdu. Kedi, altı yavru doğuran bir İran kedisi ile çiftleştirildi.

Bunlardan doğan üç yavru kedi, babalarıyla aynı kabarık kürke sahipti. Bazılarının kürkleri daha kısa, bazılarının ise daha uzun ve kalın kürkleri vardı.

Reklamlar

Selkirk Rex Longhair, 1990 yılında Avrupa’ya geldi, ancak bugün hala az bilinen bir kedi cinsidir.

Selkirk Rex fiziksel özellikleri
Selkirk Rex fiziksel özellikleri

Selkirk Rex fiziksel özellikleri

Selkirk Rex, orta boy kedi olup, çok güçlü ve kaslı bir yapıya sahiptir. Ağırlığı 3 ila 6 kg arasında olup, uzunluğu yaklaşık 30-32 cm’dir.

Selkirk Rex Longhair’in başı yuvarlak ve belirgindir. Burun üzerinde, hafifçe basık, iki yuvarlak göz yerleştirilmiştir ve rengi mavi, sarı veya yeşil olabilir.

SelKirk Rex kedisinin kürkü kalın, yünlü ve uzundur. Kürk deseni tek renkli, iki renkli veya üç renkli olabileceği gibi tekir ve vizon da olabilir. Standart, gri ve mavi tonlarının yanı sıra tarçın, kırmızımsı, beyaz ve siyahı içeren çok sayıda kaplama rengi bulunmaktadır. Kaslı ve güçlü bacakları uzundur ve vücudun geri kalanıyla orantılıdır.

Selkirk Rex karakteri

Bu kedinin karakteri aslında sakin ve dengelidir. Oyuncu, meraklı ve eğlenceli bir karakteri vardır. İnsanlara karşı son derece tatlı ve sevecendir. Aslında, en sevdiği eğlenceler arasında uzun ve keyifli kucaklaşmalar vardir.

Çocuklar ve diğer hayvanlarla uyumluluk

Nazik, uysal ve oyuncu doğası sayesinde Selkirk Rex, çocuklar için mükemmel bir eğlence arkadaşı olur.

Bu cinsin örnekleri diğer tüylü evcil hayvanlarla geçinebilir. Köpekler söz konusu olduğunda, aslında, farklı bir iletişim şekli nedeniyle zorluklar ve yanlış anlamalar olabilir.

Bununla birlikte, kediler söz konusu olduğunda, kedinin kıskanç ve sahiplenici olduğunu bilmek gerekir.

Selkirk Rex sağlığı ve bakımı
Selkirk Rex sağlığı ve bakımı

Selkirk Rex sağlığı ve bakımı

Selkirk Rex, sağlam yapıları sayesinde sağlıklıdır.

Bu küçük tüylü kedinin ortalama ömrü 12 ile 20 yıl arasındadır. Selkirk Rex kedisinin, çoğunlukla genetik tipte bazı yaygın hastalıkları vardır. Bunlar şunları içerir:

  • Polikistik böbrek hastalığı;
  • Hipertrofik miyokardit (Kalp hastalıkları).

Selkirk Rex tüy bakımı

Selkirk Rex, uzun tüylü bir kedi olduğundan, ölü tüy tabakasını ve düğümleri çıkarmaya özen göstererek kürkünü günlük olarak fırçalamak önemlidir.

Ayrıca, kedilerin kulakları aşırı kulak kiri salgılamaya meyilli olduğundan, özel formüle edilmiş kulak temizleyicileri ile düzenli olarak kontrol edilmesi ve temizlenmesi tavsiye edilir.

Selkirk Rex beslenmesi

Selkirk Rex, zorunlu bir etobur olduğundan beslenmesinin et ve balığa dayalı olması gerekir. Günlük verilecek miktara dikkat edin. Bu kedi aşırı kilo almaya ve obeziteye yatkındır.

Bunun için bir veteriner yardımı ile kediniz için mükemmel mama dozunu belirlemeniz önerilir.

Selkirk Rex üremesi

Birbirinden güzel Selkirk Rex yavruları doğmasını istiyorsanız, Selkirk Rex kedileri arasında veya American Shorthair, British Shorthair ve British Longhair ile çaprazlama yapılabilir.

Gebelik 63 ile 68 gün arasında sürer. Sonunda, genellikle yaşamlarının ilk yılında yetişkin boyutlarına ulaşacak olan 2 ila 4 yavru doğar.

Selkirk Rex hakkında merak edilenler

Son olarak, bu kedi hakkında keşfedilecek güzellikler ve merak edilenlerin bir listesiyle sayfamızı kapatıyoruz.

  • Sadece uzun tüylü örnekler değil, Kısa tüylü Selkirk Rex çeşidi de vardır;
  • Bu kedilerin tüyleri her zaman aynı değildir ancak mevsime, hayvanın yaşına ve hatta hormonal değişikliklere göre değişir;
  • Selkirk Rex tüyleri, kedinin yaşamının ilk iki yılında büyümeye ve kıvrılmaya devam eder;
  • Selkirk Rex gibi buna benzer kedi ırkları çoktur. Ancak dikkatli olun. Her biri diğerlerinden farklıdır, çünkü kürkün tuhaf görünümüne farklı genetik mutasyonlar neden olur;
  • Selkirk Rex Longhair, Avrupa’da nadirdir ve çok yaygın değildir.

Selkirk Rex fiyatı?

Rakam, kedinin yaşı ve cinsiyeti de dahil olmak üzere bir dizi faktöre bağlıdır. Ayrıca, hitap ettiği üremeden de etkilenir.

Genellikle Selkirk Rex fiyatı 2000 ile 10000 TL arasında değişmektedir. Pahalı olmasının nedeni bu türün daha çok yeni olması ve safkan örneklerinin nadir olmasıdır. Avrupa’dan bu kedi türünü getirmek istiyorsanız 500 ila 800 euro arası bir ücret ödemeniz gerekir.

İlginizi çekebilir: Kediler Neden Kokar?

Instagram sayfamız Begonya Kadın‘ı takip ederek bize destek olabilirsiniz.

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx