Çiçekler

Manolya Çiçeği Bakımı ve Özellikleri

Reklamlar

Etrafınızda bir manolya çiçeği görüyorsanız baharın müjdesi geliyor demektir. Hoş kokusuyla, kocaman çiçeğiyle dikkatleri üzerine toplayan Manolya çiçeğinin bakımı ve özellikleri oldukça merak edilmektedir. Her mevsim rengini, güzelliğini koruyan ender bitkilerdendir. Peki Manolya çiçeği nedir? Manolya çiçeğinin bakımı, Manolya çiçeğinin özellikleri, Manolya çiçeğinin faydaları ve Manolya çiçeğinin hikayesi gibi birçok konuyu sizler için derledik.

Manolya Çiçeği Nedir?

Manolya çiçeği güzel kokusu ve iri çiçekleriyle bilinen yaprakları kaba görünümlü bir çiçektir. Bilinen yaklaşık 12 cinsi ve 200’ü gecik çeşidi bulunmaktadır. Mayıs ve ağustos ayları arasında çiçek açan Manolya, ülkemize Marmara ve Karadeniz Bölgesinde yetişmektedir. Beyaz, sarı, kırmızı ve mor renklerinde çiçeklere sahiptir.

Manolya Çiçeği Anlamı
Manolya Çiçeği Anlamı

Manolya Çiçeği Anlamı

Manolya çiçeğinin birden fazla anlamı bulunmaktadır ama en kısa ve öz tabirle anlamı aşktır. Aşkın en güzel simgelenmiş halidir. Asilliği de temsil etmesi ve bunun aşk ile birleşmesiyle aşkın ne kadar asil olduğunu anlatmak için tercih edilen bir çiçektir. Sevdiğinize aşkınızın simgesi olarak Manolya çiçeği götürmeye ne dersiniz?

Reklamlar

Manolya çiçeğinin bir diğer anlamı olarak bilinenler ise sadakat ve bağlılıktır. Saflığı ve temizliği de çağrıştırmaktadır.

Manolya Çiçeği Hikayesi

Aşkın simgesi olan Manolya çiçeğinin hikayesini merak etmeyen var mı aranızda? Tabi ki de hikayesi aşk ile ilgili. Belki de anlamı hikayesinden gelmektedir. Bir gün manolya çiçeğinin hemen yanında yetişmekte olan açelya çiçeğine âşık olur bizim Manolya. Ama ne yazık ki bu aşk karşılıksızdır. Aşk acısı çekmeye başlayan Manolya zamanla daha fazla dayanamayıp kalbi ikiye ayrılarak vücudundan kopar. Böylece iki ağaç şekline dönüşür. Bunun sonucunda uzun ve güçlü manolya ile beyaz ve kırılgan çiçekleriyle yıldızlı manolyadır. Bu hikâye sonrasında da manolyanın iç kısmının bitkinin ruhunu ve kalbini temsil ettiği söylenmektedir.

Manolya Çiçeği Bakımı
Manolya Çiçeği Bakımı

Manolya Çiçeği Bakımı

 • Manolya çiçeğinin bakımı biraz zahmetli olsa da emin olun çiçek açmaya başladığında etrafa saçtığı kokusuyla ve güzel görüntüsüne değmiş olacaktır. Peki Manolya çiçeğinin bakımı nasıl olur? Gelin hep beraber ele alalım.
 • Işığı seven Manolya çiçeği soğuk kış aylarına dayanıklı gibi gözükse de dikkat edilmesi gerekmektedir. Çünkü kış güneşine fazla maruz kaldığında zarar görebilmektedir.
 • Toprak seçiminde biraz hassasiyet isteyen Manolya çiçeği, toprağını sürekli nemli ister. Besin değerini zengin, asidik ve drenajlı bir toprakta yeterli gelişimini göstermektedir. Toprağı belirli aralıklarla gübre ister Manolya çiçeği. Gübrenin hayvansal gübre olması oldukça önemlidir.
 • Belirli aralıklarla budama isteyen bir çiçektir. Oluşabilecek hastalıkları önlemek için, çiçeklerinin canlılığını koruyabilmek için yılda 2 – 3 kere budama yapılması Manolya çiçeğinin bakımı açısından yeterli olacaktır.
 • Dikim aşamasından sonra belirli büyüklüğe gelene kadar düzenli aralıklarla sulanması gerekir Manolya çiçeğinin. Sulama aksatılır ve düzenli aralıklarla yapılmazsa fideler gelişim gösteremez.  Yetişkin olduğunda susuzluğa dayanıklılığı giderek arttığı için düzenli aralıklarla ille de sulanmasına gerek kalmayacaktır. Tabi siz yine de toprağını kuru bırakmayın. Özellikle yaz aylarında suya çok ihtiyaç duyar.
 • Sulama metodu olarak yaprakları yıkanması ve bu işlemin gece uygulanması en doğrusu olacaktır.

Manolya Çiçeğinin Özellikleri

 • Manolya çiçeğinin en bilindik özellikleri arasında şüphesiz ki hoş kokusu ve güzel çiçekleri bulunmaktadır.
 • İri ve gösterişli çiçeklerinin renkleri; mor, kırmızı, beyaz ve sarı şeklindedir.
 • Her mevsim yeşilliğini koruyan ender bit bitkidir.
 • İlkbaharın gelişiyle yaz aylarının sonlarına kadar çiçek açmaya devam eder.
 • Manolya çiçeği, Magnoliaceae familyasından gelmektedir.
Manolya Çiçeğinin Faydaları
Manolya Çiçeğinin Faydaları

Manolya Çiçeğinin Faydaları

 • Kokusu ve güzelliğiyle çiçekseverleri kendisine hayran bırakan Manolya çiçeği faydalarıyla da birçok sağlık problemlerine çözüm olarak kullanılmaktadır. Manolya çiçeğinin faydaları şunlardır:
 • Manolya çiçeğinin yaprakları ve bir miktar kabuğu kaynatılarak demlenir. Bu çayı günde bardak şeklinde sabah aç karnına tüketilmesi önerilir. Bu çayın düzenli tüketildiği takdirde oldukça faydası olacaktır. Bunlardan en önemlisi de sigara bağımlılığı yaşayanların bırakması için önerilmektedir.
 • Ateş düşürücü etkiye sahiptir.
 • Bu demlenen çay tonik şeklinde gece yatmadan önce yüze sürüldüğünde yüzdeki ölü derileri atmasına ve sabah daha temiz bir ciltle uyanmanızı sağlayacaktır.
 • Düzenli içimde bağırsak işlevlerini düzelttiği için ödem attırıcı işlevi bulunmaktadır.
 • Ayrıca Manolya çayının sakinleştirme, rahatlatma gibi özellikleri de bulunmaktadır.
 • Manolya çiçeğinden çıkarılan yağ ise, ritim bozukluğu yaşayan kişilerde kalp atışlarını düzenleyebilir.

Manolya Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Manolya çiçeğinin çoğaltılmasında oldukça bilindik iyi yöntem kullanılmaktadır. Bunlardan ilki çiçeğin dalından bir parça kesilerek toprağa ekilmesidir. Kesilen bu dal ortalama 10 cm uzunluğunda olmalıdır. Dalın yapraklı olması da ayrıca önemlidir. Başka bir saksıya ekerek çoğaltma işlemini gerçekleştirmiş olursunuz.

Manolya çiçeğinin çoğaltılmasında kullanılan bir diğer yöntem ise daldırma yöntemidir. Bu yöntem ile bitkinin dibinde yetişmekte olan yaşlı sürgünler kesilir ve başka bir saksıya ekilir. Kullanacağınız bıçağın keskin olması ayrıca önem taşımaktadır. Manolya çiçeğini çoğaltma ve dikim için en uygun zaman ilkbahar ve sonbahar aylarıdır.

Reklamlar
Manolya Çiçeği Tohumu Nasıl Ekilir?
Manolya Çiçeği Tohumu Nasıl Ekilir?

Manolya Çiçeği Tohumu Nasıl Ekilir?

Manolya çiçeğinin tohumu fasulye tanesine benzemektedir. Büyüklüğü de aynı boyutlarda olan tohumun meyvelerden dökülmeden önce uzun ve ipliksi bir yapısı vardır. Parlaktır ve kırmızı renklidir. Manolya çiçeğinin tohumu ilkbahar zamanı ekilir ve sonbaharın başı gibi olgunlaşma gösterir.

Bu yazımızda sizlere Manolya çiçeği hakkında merak edilenleri derledik. Manolya çiçeği nedir? Manolya çiçeği bakımı, Manolya çiçeği özellikleri, Manolya çiçeğinin faydaları ve Manolya çiçeği nasıl çoğaltılır gibi birçok soruya cevap verdik. Varsa sorularınızı ve yorumlarınızı bekler, okuduğunuz için teşekkür ederiz.

İlginizi çekebilir: Lilyum Çiçeğinin Bakımı ve Özellikleri

Daha fazla içerik için bizi Instagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Elif Akkaş
Elif Akkaş

Merhaba ben Elif. 23 yaşındayım. Halkla ilişkiler ve Tanıtım bölümü öğrencisiyim. Sizler için araştırdığım konuları özgün ve sade bir dille anlatarak daha kaliteli içerikler okumanıza yardımcı oluyorum. Yazılarımın yolunuza ışık saçması dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx