GenelPratik Bilgiler

Kadınlar İçin Boya Göre İdeal Vücut Ölçüleri

Reklamlar

Kadınlar için ideal vücut ölçüleri açısından düşünüldüğünde, tarih boyunca genel olarak göğüs, bel ve kalça oranı üstünden gitmiştir. O yönde, özellikle bel bölgesinin yağlanması kadınlar için tehlikenin başladığı sinyalini göstermektedir. Nitekim, bel kadınların üst ve alt bölgesini birleştiren önemli bir köprü görevini görmektedir.

Kadın vücudu maalesef, yerçekimine karşı çok hassas bir yapıyla üretilmiştir. Bununla beraber, östrojen hormonu ve kimi dengesiz ruh halleri, onların bedenleriyle ilgili kararlarını da sürekli etkilemektedir. Kadınlar kimi zaman moda denilen sektörün rüzgârına kapılıp gitmekte, kimi zaman da özellikle erkekler tarafından belirlenen bu kalıpların dışına çıkmak istemektedirler. Aynada kendini iyi hisseden bir kadın, muhtemelen dışarıda da iyi hissedecektir.

Bu yüzden, kadınlar için boya göre ideal vücut ölçüleri açısından bakıldığında, ortalama Beden Kitle İndeksi (BKİ) üstünden matematiksel değerlerle hesaplanmaktadır. Türkiye’de kadınların çoğu ya kısa boylu ya da orta boyludur. Bu sebeple, ortalama boy oranı 1,65 cm şeklinde lanse edilmektedir. Fakat, burada temel problem boydan ziyade, kilodadır. Çünkü, boy değiştirilemese bile, kilo değiştirilmeye müsait bir yağ tabakasıdır. Kadınların vücutları gerek doğurganlıkla, gerek regl dönemleriyle, gerek hormonlarıyla ilgili olarak, sürekli şişkinleşmektedir. Onlarda yağ artışı erkeklere göre kat kat fazladır.

Reklamlar

Bunun dışında, 2000’lerle birlikte erkek vücuduna gitgide benzeyen kemikli vücutlara sahip, genç kadınlar da ortalarda gözükmeye başlamışlardır. Bu kadınların birçoğunun boy oranı, ortalama Türk kadınına göre daha da artmaya başlamıştır. Kadınların boyları uzadıkça, buna göre de kilo değerleri dönüşmektedir. Günümüzde, zayıf, iri yapılı ve androjen kıvama kayan kadınlar da vardır. Bu bize, değişen dünya düzeninde kadın figürünün de ona uyum sağladığının işaretlerini sunmaktadır.

İdeal Vücut Ölçüleri Neye Göre Hesaplanır?
İdeal Vücut Ölçüleri Neye Göre Hesaplanır?

İdeal Vücut Ölçüleri Neye Göre Hesaplanır?

Her ne kadar ideal vücut ölçüleri, insan merkezli şekilde, boy ve kilo oranını dengelemeye yönelik gibi görülse de, daha çok erkek vücut kütlesini baz alarak değerlendirilmektedir. Bu yüzden, Beden Kitle İndeksi (BKİ) denilen hesaplama sistemine göre, ideal kilo normal kategoride olan 18,5’tur. Bu kilo, indeksin istatistiksel tablosuna göre normal düzeyde sayılmaktadır.

18,5 kiloya ve bu kilonun altına sahip bir kadın; bu kilonun üstündeki kadınlara göre daha şanslı görülmektedir. Ama, yine de 18,5 kilonun altına düşen kimi kemikli kadınlar da çekiciliklerini yitirebilmektedirler. O yönde, sık sık mide bulantısı, açlık hissi, kusma, anoreksiya gibi çarpıklıklara kadınlarda daha fazla rastlanabilmektedir. Bu sebeple, kadınların kilo verirken, doğru temeller üstünden hareket etmeleri gerekmektedir.

Nitekim, kadında aslolan erkek gibi kas yapmak değil, kas ve yağ dengesini kendine de yakışacak şekilde oranlamaktır. Erkeklerde standart bir fit vücut algısı ortaya koyulabilirken, kadınlarda fit vücut kavramı kimi zaman değer değiştirebilmektedir. Yine de en temel matematiksel oranlarla Beden Kitle İndeksi baz alınmaktadır. Kadınlar da bu indekse göre, boy ve kilolarını hesap etmelidirler. Bunun için de, boyun metrekaresi alınıp, kiloya bölünmektedir. Çıkan sonuç, 18,5 kg ve altındaysa bu başarı sayılmaktadır. Üstündeyse, tehlike çanları çalmaktadır.

Reklamlar
Kadında İdeal Vücut Ölçüleri Neye Göre Hesaplanır?
Kadında İdeal Vücut Ölçüleri Neye Göre Hesaplanır?

Kadında İdeal Vücut Ölçüleri Neye Göre Hesaplanır?

Kadın vücut ölçüleri kaç olmalı denildiğinde, Beden Kitle İndeksi hesabına göre, 18,5 kilo şeklinde olmalıdır. Fakat, kilo alıp vermek, kimi kez hormonal bir karşılığa tekabül ettiğinden ötürü, boya göre kilonun ölçülmesi için, aynı zamanda kas değerlerinin de ölçülmesi gerekebilir. Kadınlarda ideal kilo ölçüsü denilince, bu değer erkeğe göre mi, sağlığa göre mi, yoksa kadının kendini nasıl iyi hissettiğine göre mi hesaplanmalıdır; o durum da ayrıca düşünülmelidir.

Öyle ki, ideal kadın vücudu genel sisteme ve istatistiksel hesaplara göre ölçülürken, kimi feministler ya da feminist spor grupları bu biçimlendirmelere şiddetle karşı çıkmaktadırlar. O yüzden, ideal vücut ölçüleri hesaplanırken; gerekirse, yaşanılan şehirdeki bir gym’e başvurmak, bir spor akademisinde ölçüm yaptırmak, bir vücut geliştirme uzmanıyla konuşmak da, bilgilerin karşılaştırılmasına neden olacaktır.

İdeal kadın vücudu denilince en önemli ölçü, biçimlendirilen güzel görünme algısından ziyade, sağlık olmalıdır. Kadınların hormon/kan değerlerini ölçtürmeleri ve bir diyetisyen yardımıyla konuyu açıkça değerlendirmeleri isabetlidir. Bu durum, kulaktan dolma bilgilerle ya da öğrenilmiş çaresizliklerle hareket etmelerinden de iyidir. İdeal kadın vücudu en genel düzlemde, sağlık değerleriyle bedeninin uyum içinde olmasıyla mümkündür.

Kadında İdeal Vücut Ölçüleri
Kadında İdeal Vücut Ölçüleri

Kadında İdeal Vücut Ölçüleri Denilince Ne Akla Gelmektedir?

Erkekler için boya göre ideal vücut ölçüleri açısından bakıldığında, kadına göre daha rahat değerlendirilebilmektedir. O yüzden, çoğu spor salonu erkek konforuna göre dizayn edilmiştir.  Aletler, erkeklerin boy ortalamaları düşünülerek yapılmıştır. Kadınlar spor salonlarına girdiklerinde, erkekler denli emin ve rahat davranamamaktadırlar. Daha basit ve kullanımı kolay aletlerle sporu geçiştirebilmektedirler. Bu anlamda, spor salonuna gitmek kadınlar için yarar sağlayacağı gibi, konuyu bir vücut geliştirme uzmanıyla ya da bir spor koçuyla konuşmaları daha sağlıklı olacaktır.

Ayrıca, kadınların kilo vermelerine olanak sağlayacak ortamlardan biri de zumba salonlarıdır. Zumba, ağırlıkla kadınların ilgi gösterdikleri ritmik bir danstır. İyi görünmek için, bu tarz ortamlara girilmesi mümkündür. Çünkü, kadınlar erkekler gibi sadece bedensel ve günlük koşturmaya takılan düz varlıklar değillerdir. Onlar, aynı zamanda ayrıntılarla yaşayan ve ruhani sezgileri daha yüksek olan sezgisel varlıklardır. Dolayısıyla, bu enerji vücutların da bir şekilde yansımaktadır.

Süet Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılır? gibi diğer pratik bilgiler içeren yazılarımızı okumak isterseniz sitemize göz atabilirsiniz.

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx