GenelSaç Bakımı

Beyaz Saça Kına Yakmanın Püf Noktaları

Reklamlar

Uzun zamandır kadınlar saçlarını kına ile boyamaktadır. Bu sayede saç renklerini kimyasal olmadan değiştirebilmektedir. Ancak kına ile saç boyama konusunda bazı merak uyandıran hususlar mevcuttur. Bu hususlardan bir tanesi de beyaz saça kına yakmak olmaktadır. Zira kına ne kadar açık renkli bir saça uygulanırsa, alınacak sonuç bir o kadar açık renkte olmaktadır.

Yaşın ilerlemesi ile birlikte saç pigmentleri azalır ve saçlarda beyaz teller ortaya çıkar. Yaş daha da ilerleyince saçlar tamamen beyazlamaktadır. Bu durumda, kadınlar saçlarına kimyasal ürün sürme taraftarı olmamaktadır. Bu durumda, saçtaki beyazlıkların giderilmesi için tercih edilen yollardan bir tanesi kına ile saç boyamaktır.

Beyaz Saça Kına Yakılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Beyaz Saça Kına Yakılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Beyaz Saça Kına Yakılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Beyaz saça kına yakmanın püf noktaları bilindiği takdirde, elde edilen sonuç oldukça başarılı olacaktır. Ancak beyaz saçınızı bilinçsiz bir şekilde kına ile boyarsanız, alacağınız sonuç sizi tatmin etmeyebilir. Beyaz saça kına uygulaması yaparken sonucun normalden daha koyu olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Kına sonucunun turuncu olmaması için takip edilmesi gereken adımlar bulunmamaktadır.

Reklamlar

Bunun yanı sıra, kına karışımının içerisine bazı malzemeler ekleyerek kınanın saçınızda daha uzun süre kalmasını sağlayabilirsiniz. Böylece, saçınıza sürekli kına yakmanıza gerek kalmayacaktır. Kına, inatçı beyazları bile kapatacak kadar güçlü bir boyadır. Doğru uygulanıldığı takdirde, dipten çıkan yeni saçlar hariç, uzun süreli kullanım sağlayacaktır.

Kınaya Eklenebilecek Malzemeler
Kınaya Eklenebilecek Malzemeler

Kınaya Eklenebilecek Malzemeler

Beyaz saça kına yakmak için kına ve suyu karıştırmak yeterli olmamaktadır. Zira bu durumda sonuç turuncuya yakın bir kızıl olacaktır. Saçını kına ile boyayan kadınlar, uzun bir süre saçlarını farklı bir renk yapamamaktadır. Zira kına çok güçlü bir renk sağlamaktadır. Bu rengin üzerine sürülen boyalar, saçın rengini değiştirmek için yeterli olmamaktadır. Eğer boyama sonucunun daha iyi olmasını istiyorsanız, kınaya eklenecek malzemeleri öğrenerek boyanızı hazırlayabilirsiniz. Kına sonucunun gerçek kızıl ya da koyu kızıl olması için kınaya eklenebilen malzemeler aşağıda belirtilmektedir.

Beyaz Saça Kına Yakmanın Püf Noktaları

Ceviz Suyu

Kınanın koyu kızıl rengine ulaşmasını sağlamak için kınaya eklenecek suyun yerine kaynatılmış yeşil ceviz kabuğu suyu kullanılmalıdır. Taze cevizlerin yeşil kabuğunu soyarak suda kaynatarak kınanızı koyulaştırabilirsiniz. Bir bardak su için 3 ya da 4 tane yeşil ceviz kabuğu yeterli olmaktadır. Kaynayan su koyu renkte olacaktır. Bu su, oda sıcaklığına yaklaştığı zaman kınayla karıştırılabilmektedir. Ancak eğer ceviz suyunu soğuk şekilde karışımınıza eklerseniz, kına pigmentleri iyice aktif olmayacaktır.

Siyah Çay

Kınayı su ile karıştırıp macun kıvamına getirerek boyanızı elde edebilirsiniz. Ancak beyaz saça kına yakmak için bazı malzemelerin eklenmesi gerekmektedir. Eğer önceden çaydanlıkta kalan siyah çayınız varsa, tortuları süzerek macun kıvamına gelene kadar kınaya ekleyip karıştırabilirsiniz. Siyah çay, kınanın renginin saç daha iyi tutunmasına ve boyama sonucunun daha koyu olmasına yardımcı olacaktır.

Reklamlar

İlginizi çekebilir: Brezilya Fönü Hakkında Merak Edilenler

Rastık

Rastık, saç ve kaş boyası olarak kullanılan toz formda bir üründür. Aktarlarda kolayca bulunabilen rastık, kına ile karıştırıldığı zaman koyu kızıl rengi elde etmenizi sağlayacaktır. Böylece saçlarınız kına ile değil, normal bir saç boyası ile boyanmış izlenimi yaratacaktır. Beyaz saçlara kına yakıldığı zaman elde edilen sonuç, rastık sayesinde daha doğal duracaktır.

Beyaz Saçlar İçin Kına Tarifi
Beyaz Saçlar İçin Kına Tarifi

Beyaz Saçlar İçin Kına Tarifi

Beyaz saça kına yakmak isteyen kadınlar, aşağıda yer alan tarifi uygulayabilir. Bu tarif sonucu saçlardan elde edilecek renk koyu bordo olmaktadır.

Malzemeler

 • 2 adet ceviz yaprağı
 • 1 tatlı kaşığı siyah çay
 • 3 adet yeşil ceviz kabuğu
 • 2 yemek kaşığı besleyici yağ
 • 2 yemek kaşığı limon suyu
 • 300 gr kına

Yapılışı Ceviz yaprağı, kabuğu ve siyah çayı tencereye alarak su ile kaynatın. Suyun rengi siyah renge geldiği zaman alını kapatarak ılımaya bırakın. Bir yandan besleyici yağ, limon suyu, kınayı bir kabın içerisinde karıştırın. Soğuyan su karışımını süzerek kaptaki malzemeler ile birleştirin. Bu aşamada suyu yavaş dökerseniz, boya kıvamına daha rahat ulaşabilirsiniz. Elde ettiğiniz karışımı bir gün buzdolabında bekletin. Ertesi gün saçınızı bu karışım ile boyayarak 8 saat bekleyin. Süre tamamlanınca son olarak saçlarınızı yıkayın. Belirtilen tarif ile beyaz saça kına yakma işleminde başarıya ulaşabilirsiniz. Ancak eğer sonucun çok daha koyu olmasını istiyorsanız, tarife bir miktar rastık ekleyebilirsiniz.

Beyaz Saça Kına Yakmanın Püf Noktaları adlı yazımızın faydalı olduğunu umuyoruz. En Güzel Resimli 10 Balyaj Modeli adlı yazımızın da ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz.

  Buse Öztürk

  Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

  Reklamlar
  Abone ol
  Bildir

  0 Yorum
  Inline Feedbacks
  Yorumları Görüntüle

  İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

  Reklamlar
  Başa dön tuşu
  0
  Düşüncelerinizi yazabilirsinizx