Sağlık

Çinkonun Cilde Faydaları

Reklamlar

Birçok hastalığın önlenmesinde ve cildin daha genç olmasına yardımcı olan çinko nedir, çinkonun cilde faydaları nelerdir gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.Çinko ile cildiniz eski sağlığına kavuşacaktır. Çinko vitamini doğada bulunmaktadır. Cildiniz için çok etkilidir. Ve vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Çinko cildinizin hücre yenilenmesine yardımcı olacaktır. Çinkonun cilde faydalarından bahsedeceğiz.

Çinko cildimiz için de vücudumuz için de oldukça önemli bir mineraldir. Cilde birçok faydasının yanında vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir ve hücre yenilenmesini hızlandırır Çinko vücut tarafından depolanmadığı için besinlerden ve haplardan takviye olarak da alınabilir. Çinko eksikliği olması durumunda vücutta neler görülür, çinkonun vücuda ve cilde faydaları gibi birçok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Vücudumuzun bazı durumlarda antioksidanlara ihtiyacı artar. Bu durumlar televizyon ve bilgisayar ekranı, cep telefonları, florasan lambalar, mikrodalga fırın, aşırı güneş ışığı, aşırı toksik kimyasal maddelerle maruz kalınması, sık uçak yolculuğudur. Antioksidan içeren maddelerden birisi de çinkodur.

Reklamlar

Çinkonun cilde faydalarından bazıları sivilce oluşumunu engellemesi, yanık ve ameliyat izlerini yok etmesi, cildin erken yaşlanmasını engellemesi gibidir. Çinko cildizin pırıl pırıl olmasını sağlar ve daha canlı görünmenizi sağlar. Bunun yanında cildinizdeki kolajen üretiminde de önemli bir yer oynar. Çinko ile cildinız sıkılaşır ve daha esnek bir görünüm kazanır.

Çinkonun Cilde Faydaları
Çinkonun Cilde Faydaları

Çinkonun Çok Sayıda Faydası Vardır

Çinkonun vücudumuza da cildimize de çok faydası vardır. Özellikle kış aylarında çinko vücudumuzu korumaktadır. Çünkü çinko bağışıklığı güçlendirmektedir. Bağışıklık güçlendirdiği için grip ve soğuk algınlığından korumaktadır. Çinko aynı zamanda kanser hastalığı ile de mücadele etmektedir. Çinko vücuttaki anoksidatif stresin azalmasına katkıda bulunur. Sivilce, egzama ve pişik tedavisinde cilt üzerinde tedavi amaçlı kullanılan çinko cilt yanıklarına da çare olmaktadır.

Vücudumuz çinko eksikliğinin olmasının sebepleri beslenme yanlışlıkları ve yaşam tarzımızdır. Çinko eksikliğinin cilde birçok olumsuz etkisi vardır. Cildin solgun görünmesine yol açar ve cildinizde kuruluk, yara gibi enfeksiyonlara açık olmasını sağlar. Mesela egzamanın oluşma nedenlerinden birisi de çinko eksikliğidir. Kronik enfeksiyonların iyileşmesi için de çok faydalıdır. Cilt hastalıklarını tedavi edecektir. Bazı sinyaller çinko eksikliği gösterir. Bu belirtileri dikkate almalısınız.

Çinko Eksikliğinde Ortaya Çıkan Semptomlar

• Vücutta meydana gelen yaraların daha uzun sürede iyileşmesi

Reklamlar

• Saç dökülmelerinin artması kronik yorgunluk

• Geçmeyen uzun süreli ishal sorunu

• Tırnaklarda meydana gelen beyaz noktalar

• Büyüme ve gelişmenin yavaşlaması

• Yaşa göre zamanla ortaya çıkan görme kaybı

• Bağışıklık sisteminin zayıflığı

• Tat ve koku alma hissinin bozulması

• Kansızlık hastalığı ve ciltte sivilce oluşumu

• Cilt kuruluğu sorunu

Çinko Almak İçin Hangi Gıdalar Tüketilmeli?

Çinko Almak İçin Hangi Gıdalar Tüketilmeli
Çinko Almak İçin Hangi Gıdalar Tüketilmeli

Fazla alkol kullanımı, et, balık gibi besinlerden az miktarda almak durumunda ve genetik rahatsızlıklar olanlarda çoğunluk çinko eksikliği görülmektedir. Günlük hayatta maruz kaldığımız stres, yaş faktörü, yaşam şekli ve genetik yapımız gibi etkenler de çinko eksikliğini tetiklemektedir. Vejetaryan beslenen kişiler vücutları için gerekli olan çinkoyu alamazlar. Demir takviyesi alan kişilerde de çinko emilimi yeterli miktarda değildir. Çinko eksikliğini en aza indirmek için kırmızı et, balık, kefir ve yoğurt, istiridye, kaju, kabak çekirdeği, ıspanak, mantar, nohut, fasulye, bamya ve yeşil mercimek gibi besinleri daha çok yemek gerekir.

Çinko Açısından Zengin Besinler

İstiridye, Kırmızı et, Kümes hayvanları, yengeç ve ıstakoz gibi deniz mahsulleri, zenginleştirilmiş kahvaltılık gevrekler, fasulye, fındık, kepekli tahıllar ve süt ürünleri

Çinko eksikliği sorununda beslenmenize dikkat etmeniz bir yöntemken bunun yanında çinko takviyesi de alabilirsiniz. Hap olarak içebilirsiniz. Akşam saatlerinde çinko alındığında hatta gece yatmadan önce alındığında uyku sırasında yaşanan hücre bölünmesi ve iyileşmesi sürecine destek sağlayacaktır. Çinkonun vücuda olan bir faydası da cildinizi güneşin zararlı etkilerinden korumasıdır. İçinde çinko oksit bulunduran kremler vardır. Bunlar yara olan bölgeye sürüldüğünde hasarlı hücreleri onarır. Çinko oksit, yara olan yerin nemli ve temiz kalmasına yardımcıdır.

Çinkonun Cilde Faydaları

Yaşlanma ile birlikte ciltte de bir takım sorunlar meydana gelebilir. Çinko cilt sorunlarının yavaşlatılmasında çok etkili bir mineraldir. Çünkü hücre yenileme özelliği vardır. Bundan dolayı da cilt hücrelerinin onarılması, parlaması için çinko kullanılabilir. Ve genel olarak bilinen antiseptik özelliği de vardır. Ciltte hücre oluşumu sırasında çeşitli enzimlerin aktivasyonunu sağlamaktadır.  Bundan dolayı çinko cilt hastalıklarının yok edilmesinde ve onarılmasında oldukça başarılı sonuçlar vermiştir. Bundan dolayı da uzmanlar çinko içeren kremlerinin üretimini hızlandırmışlardır. Şimdilerde çok sayıda cilt için üretilmiş çinko kremleri vardır.

Çinkonun Cildimizi Koruması

Çinko minerali özellikle güneş altında uzun süre kalan kişilerde meydana gelen güneş yanıklarına ve güneş lekelerine karşı etkilidir. Çinko ile vücudun onarılması için çinko takviyesi de alınmalıdır. Çinko içeren besinler öğünlerinizden eksik edilmemelidir. Çinko eksikliği olan bir insanın vücudu fonksiyonlarının birçoğunu yerine getiremeyecektir.

Çinkonun Sivilce Tedavisine Katkısı

Çinko içeren kremleri sivilcenin üzerine direkt olarak sürebilirsiniz. Çünkü çinko mineralinin antiseptik özelliği vardır. Bu özelliği sayesinde oluşabilecek mikropları öldürür ve sivilcelere karşı savaş açar. Cildin iyileşmesine yardımcı olacaktır. Sivilcenin üzerinde oluşan yağ tabakasının fazlasını temizleyerek kurutacaktır. Ciltte oluşan sivilceler özellikle ellendiği zaman diğer vücudun diğer bölümlerine de yayılabilir. Bu durumun önüne geçilmesi için sivilce olmayan yerlere de çinko kremi sürülürse yayılmanın önüne geçecektir.

Cildimizde Oluşan Pişiğin Çinko ile Giderilmesi

Tüm pişik kremlerinde çinko bulunmaktadır. Pişik konusunda çinko oranı yüksek olan kremler daha çok etkilidir. Ve bu kremler bebekler dahil herkeste kullanılabilmektedir. Pişik konusunda ok etkilidir ve bakterileri yok edecektir. Pişiğin kısa sürede geçmesini sağlar.

Egzama Tedavisinde Çinkonun Faydaları

Egzama cilt kuruluğundan ve bağışıklık sistemi düşüklüğünden kaynaklanan kaşıntılı bir cilt sorunudur. Egzama tedavisinde de çinko içeren kremler kullanılmaktadır. Egzamayı yok ederek hücre yenilenmesini sağlayacaktır. Egzamaya sorunu olanlar çinko içeren kremi her gün kullanırsa kısa sürede etkili bir sonuç alacaklardır.

Cilt Yanıklarında Çinkonun Faydaları

Yanık olan yerin hızlı bir şekilde iyileşmesi için hücre oluşumunun hızlanması gerekir. Çinko hücre hızlanmasını arttırdığı için çinko içerikli kremler çok cilt için çok uygundur. Yanıkları kendi haline bırakıp geçmesi beklenirse yanık izleri direkt kendini belli edecektir. Çinko kremi ile hem yaralar hızlı bir şekilde iyileşirken hem de vücutta yanık izinin kalmamasını da sağlayacaktır.

Bunların dışında çinko içeren kremi cildiniz için düzenli olarak kullandığınızda cildiniz daha parlak ve sağlıklı görünecektir. Fakat bazı kişilerde alerji yapıp kızarıklık ve kaşıntıya sebep olabilir. Bu sebeple kullanmadan önce cildinizin küçük bir kısmında denemenizde fayda vardır.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx