Hayvanlar Alemi

Danua Köpek Özellikleri ve Bakımı

Reklamlar

Danua köpek özellikleri bakımından bir tek iş için kullanıldı; oda domuz avlamak. Danua köpeği, kökenleri 400 yıl öncesine kadar uzanan, Alman kökenli bir köpek ırkı olup Disney şirketindeki simgesi sayesinde en iyi bilinen ve en beğenilen köpeklerden biri olmuştur.

Bedeni büyük ama sevecen, tatlı ve hassas bir köpektir. Danua özellikleri bakımından çocukları sever ve yetişkinler için mükemmel bir köpektir. Bu köpek sahibinin emirlerini hemen anlar ve zorlanmadan yerine getirir. İtaatkardır ve hemen aile birimine bağlanır. Kırsaldan şehre her yere uyum sağlar.

Danua Köpek Özellikleri Nelerdir?
Danua Köpek Özellikleri Nelerdir?

Danua Köpek Özellikleri Nelerdir?

Danua köpek özellikleri bakımında bedeni biraz büyük ama sevecen, tatlı ve hassas bir köpektir. Çocukları sever ve yetişkinler için mükemmel bir evcil hayvandır. Bu köpek sahibinin emirlerini hemen anlar ve zorlanmadan yerine getirir. İtaatkardır ve hemen aile birimine bağlanır. Kırsaldan şehre her yere uyum sağlar.

Danua aslında refakatçi, bekçi ve koruma köpeği olarak kullanılır. Büyük boy köpek ırkına girer ve ne yazık ki ortalama ömrü 8 yıldır. Erkek danua köpeklerinin uzunluğu 80-90 cm, kilosu ise 65 ila 80 kg arasındadır. Dişi danua köpekleri 72-84 cm uzunluğunda ve 55-65 kg ağırlığındadır.

Reklamlar

Danua köpeği karakter ve yaşam tarzı

Danua, dengeli karakteri ile, refakatçi köpek olarak mükemmeldir.Çocuklarla olmayı sever ve yetişkinler için ideal bir ırktır. Ancak, ekstra büyük boyutu, küçüklerle istediği gibi oynamasına izin vermez ve çocuklara istemeden zarar verebilirler. Bu yüzden küçük çocuklarla gözetim altında yanyana olmalıdırlar.

Ev içi yaşam için uygundur ancak boyutuna göre geniş bir alana ihtiyaç duyar. Danua görünüşü ile tam bir bekçi köpeğidir. Çünkü kötü adamları havlamadan bile caydırmayı başarır, ancak bunu yaptığında gür bir sesi olduğu için herkesi korkutması ile bilinir.

Danua köpeği, sevdiklerini ve değer verdiği herkesi korur. Birlikte olmayı sever ama yabancıların varlığı bazen onu rahatsız eder. Ama agresif değildir. Her zaman ailesiyle birlikte olmak ister ve sahibinin varlığını çok sever.

Kırda yaşamaktansa bahçeli bir evi tercih eder. Sıcağa tahammül edebilir, ancak uzun süre dayanamaz ve bu nedenle yaz aylarında sık sık gölge yerleri ve serinliği tercih eder. Diğer yandan kış ayları, bu cins için gerçek bir kabustur. Çünkü soğukta veya yağmurda bırakıldığında, onu koruyacak bir astarı yoktur.

Danua köpek özellikleri açısından sosyaldir, kedilerle problem yaratmadan yaşayabilir. Aynı durum diğer cins köpekler içinde geçerlidir, birlikte büyümüşlerse bu çok daha sorunsuz olur. Aileye karşı koruyucu içgüdüsü, bu köpeğin fırsatını bulsa da evden uzaklaşmamasını sağlar.

Reklamlar

Danua köpekleri ilk zamanlar av için yetiştirildi ve yırtıcı içgüdüleri ortaya çıkarılarak eğitildi. Şimdilerde bu köpek cinsi ataları gibi eğitilmiyor ve bu özellikleri için kullanılmadığından, biraz karakter bakımından evrim geçirmiş gibi duruyor.

Danua köpeği fiziksel özellikleri
Danua köpeği fiziksel özellikleri

Danua köpeği fiziksel özellikleri

Danua köpeği başı, belirgin bir duruş ve siyah renkli büyük bir burun ile inceltilmiştir. Gözler badem şeklinde olup, boyutları büyük ve rengi koyudur. Kulaklar sarkık ve yüksektedir ancak yüze çok yakın düşmemelidir. V şeklindedirler ancak alt kısım biraz yuvarlaktır. Boyun uzun, öne doğru hafif eğimlidir.Gergin bakışları ve duruşu bu köpeğin tek kusuru olarak kabul edilir.

Danua köpeği erkeklerde gövdesi kare şeklinde olmalıdır. Dişilerde ise biraz dikdörtgen bir gövdeye sahip olabilir. Göğüs, geniş ve derindir.

Danua köpeklerinin kuyrukları aşağıya doğru sarkıktır bu yüzden bazı sahipler kuyruklarını kestirirler. Eğer bu köpeklerin kuyrukları kıvrık veya çok tüylü ise safkan ırk olarak kabul edilmez. Kuyruğunu hareket halindeyse kılıç gibi taşır, hareketsiz haldeyken sarkıktır.

Danua köpeğinin bacakları dik olmalıdır. Ön bacaklar hafifçe öne eğimlidir. Arka bacaklarda uzun ve masif bir uyluk vardır. Ayaklar kavisli ve gruplanmış ayak parmakları ile yuvarlak şekildedir.

Danua köpeğinin tüyleri kısa, yoğun ve parlaktır. Safkan örnekler için danua köpeği renkleri açık kahverengi, brindle, siyah, mavi ve alaca olanlardır. Diğer tüm renkler kusur olarak kabul edilir.

Danua köpek eğitimi nasıl olmalıdır?

Danua köpek özellikleri bakımından, itaat eden, aile ile birlikte olmayı tercih eden, sahibine bağlı, saldırgan olmayan, uysal ve sessiz bir köpektir.

Büyük boyutu korkutucu olabilse de aslında Disney’in en ünlü köpeği olduğu için dünya genelinde çocuklar tarafından sevilir. Onu benimseyen ve sahiplenen kişi, köpeğin karakterini yansıtacak şekilde sakin ve dingin olmalıdır.

Danua köpeği çok zekidir ve ona kimin patron olduğunun anlamasını sağlamalısınız. Çünkü çok fazla hassasiyet ve yaptıklarına karşı umursamaz olmanız, köpeğin kontrolü ele geçirmesine neden olabilir.

Danua köpeği yavru iken sahiplenilmesi tavsiye edilir, böylece bir köpek yavrusu olarak büyük zorluklar yaşamadan sağlam ve tutarlı bir eğitim verilebilir. Çok fazla zamanı olan yaşlılar Danua köpeğini benimseyebilir, ancak günlük egzersizleri yapabilmeleri ve bu köpeğin hareket etmesine yardımcı olmaları gerekir.

Bu köpek ailenin sıcaklığını arar ve onlarla mümkün olduğunca fazla zaman geçirmeyi tercih eder. Danua köpeğine ek olarak ikinci bir köpeği sahiplenmek istiyorsak, onunla daha uyumlu bir cins olması daha iyidir. Danua köpeği ile beslenebilecek köpek cinsleri ise;

 • Golden Retriever;
 • Labrador;
 • Boksör;
 • Akita İnu;
 • Bernese dağ köpeği;
 • Tazı;
 • Beagle;

Danua köpeğini evde veya kapalı bir ortamda beslemeyi düşünürseniz yalnız bırakmamaya özen gösterin. Yalnızlığı sevmezler ve sıkıldıklarında ortamdaki herşeye zarar verirler.

Danua köpeği beslenmesi
Danua köpeği beslenmesi

Danua köpeği beslenmesi

Danua köpeği 600 gr doğar ve bir yaşına kadar yaklaşık 70 kg’a kadar çıkar. Bu cinsin büyümesi çok hızlıdır.Bedeni büyük olmasına rağmen obez bir köpek değildir.

Danua köpeği doğumdan altı aya kadar, gün boyunca üç tam öğün beslenmesi gerekir. Yetişkinlik döneminde günde iki defa beslenmesi yeterlidir. Sindirim her köpekte önemli olduğu için kendiniz yiyecek verecekseniz hayvansal gıda ağırlıklı ve protein bakımından zengin yiyecekler tercih etmelisiniz. Pişmiş et, tavuk, tavşan eti ve ara sıra balık verilebilir. Danua köpeği beslenmesinde hazır mama tercih ederseniz, yetişkin ve büyük köpek mamalarını tercih etmelisiniz. Günlük mama miktarını mama kullanım talimatlarında yazar ve köpeğin kilosuna göre ayarlanabilir.

Danua köpeği tüy bakımı nasıl yapılır?

Danua köpeği, kısa, pürüzsüz ve parlak bir kürkü vardır. Danua köpeği taranması ve fırçalanması gerekli değildir, sadece paltoyu iyi durumda tutmak için hafta bir nemli bir bezle silmeniz yeterlidir.

Danua köpeği tüy döker mi? Bu köpekler yıl boyunca az tüy dökerler, yılda iki kez meydana gelen tüy dökme dönemleri sonbahar ve ilkbaharda olur. Bu dönemlerde haftada bir fırçalamak yeterlidir.

Danua köpek ırkı hastalıkları

Danua köpekleri, düzenli olarak aşılansa ve bakılsa bile bazı hastalıklara yatkındır. Bu hastalıklar;

 • Eklem, kemik ve bağ sorunları;
 • Mide genişlemesi-torsiyon sendromu;
 • Kalp kası büyümesi;
 • Göz kapağı içeri doğru dönmesi;
 • Panosteitis (köpeklerde uzun kemik hastalığı) ;
 • Wobbler sendromu (omurilik sorunu);
 • Osteokondrit, Artroz, Ektropion ve tüm kemik hastalıkları;
 • Kalça displazisi;

Görüldüğü üzere bu köpeklerde kalıtsal olarak bir dizi kemik hastalıkları mevcuttur. Bu yüzden düzenli veteriner kontrolü bu köpekler için önemlidir. Ayrıca çok hareketli veya tembel bir yaşam bu köpeklere göre değildir. Bu sebepten dengeyi iyi kurmalısınız.

Danua köpeği hakkında ilginç bilgiler

Bu cinsin kökenleri, anavatanı olan Almanya’ya aittir. Bu örneklere Deutsche Dogge veya Alman Mastiff isimlerini veren bir grup yetiştirici vardı. Böylece 1888’de Deutsche Doggen Kulübü kuruldu.

Birçok insan Danua köpeklerini Danimarka kökenli olduğunu biliyor ve bu, Danimarka Krallığı’nda doğduğunu düşünülmesine yol açıyor, ancak gerçekte, bu köpeğe Grand Danois adını veren Fransız doğa bilimci George Buffon’un bir çiziminden kaynaklanan, yanlış anlamasından olmuştur. Yani Danua Alman kökenlidir.

Danua köpek özelliklerinde bulunan, kurnazlık, hız ve avlanmada dayanıklılık tazılarla çaprazlama yapılmasından kaynaklandığı varsayılmaktadır.

2014 yılında 5 yaşında ne yazık ki vefat eden Zeus Dünyanın en büyük köpeği seçildi. İki ödüle sahip Danimarkalı Freddy Dünyanın en uzun köpeği ve aynı zamanda en yaşlı köpeği seçildi.

Bu tür, hem sinema hem de çizgi roman dünyasında birçok kişiye ilham kaynağı olmuş ve nihayetinde büyük edebi şaheserlerin de parçası olmuştur.

Hanna-Barbera’nın yarattığı kendi adıyla anılan çizgi filmde Scooby Doo Danua köpeğidir. Mickey ve Donald’ın arkadaşı Walt Disney’in sevgili köpeği Goofy yine Danua köpek ırkından esinlenerek yapılmıştır.

Danua köpek fiyatı?

Danua köpek fiyatları, 3.500 ila 10.000 TL arasında değişmektedir. Avrupada danua köpekleri çok popüler olup tüm Avrupa ülkelerinde oldukça yaygın çiftlikleri vardır. Buralardan getirtmek isterseniz Danua köpek fiyatları 7500 ila 1000 €civarındadır.

İlginizi çekebilir: Doberman Özellikleri ve Bakımı

Sizler için hazırladığımız video içeriklere ulaşmak ve bize destek olmak için Begonya Kadın Youtube kanalımıza abone olabilirsiniz.

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx