Hayvanlar Alemi

Doberman Özellikleri ve Bakımı

Reklamlar

Doberman Pinscher, kaslı bir fiziğe ve çok sevecen bir karaktere ve zarif bir görünüme sahip ve Doberman özellikleri bakımından farklı bir köpek türüdür. Mükemmel bir savunma köpeği olabileceği gibi aynı zamanda mükemmel bir aile hayvanı da olabilir.

Doberman Alman kökenli, çalışmayı seven ve kendine çok güvenen bir köpektir. Bu cins güçlü yapısı ve kaslı vücudu ile saldırgan olabilir, ancak sevgiyle, yavruluk döneminden yetişkinlik dönemine kadar sosyalleştirilirse sevimli bir karaktere sahip, koruyucu bir köpek olur.

Doberman Özellikleri Nelerdir?
Doberman Özellikleri Nelerdir?

Doberman Özellikleri Nelerdir?

Doberman özellikleri bakımından bekçi köpeği, koruyucu köpek ve kamu hizmetinde savunma köpeği olarak yetiştirilmektedir. Büyük boyutlu köpek sınıfına girer. Ortalama ömrü 10 yıldır. Dobermanların boyları erkeklerde 68 ila 72 cm, dişilerde ise 63 ila 68 cm arasındadır. Ağrılık olarak erkekler 40-45 kg dişiler ise 32-35 kg gelmektedir.
Doberman,Uluslararası Kinoloji Federasyonu FCI tarafından tanınan bir ırktır.

Reklamlar

Doberman Karakteri

Dünyanın en tatlı ve en hassas köpeklerinden biri olan Doberman sahibine kelimenin tam anlamıyla tapan bir köpektir. Aile üyeleriyle, çocuklar için güvenli, ancak yabancılara karşı temkinli ve hep savunmada olan bir köpektir.

Dobermanlar aslında yabancılara karşı saldırgan gözükür ama, iyi yetiştirilmesi durumunda asla sebepsiz yere saldırgan olmaz ve sahibi ile bu konuda iyi bir uyum gösterir.

Dobermanlar hem soğuktan muzdarip oldukları için hem de sahibine çok ihtiyaçları olduğu için bir apartman köpeği olarak düşünülmelidir.

Doberman, savunma köpeğidir; ancak bölgenin ve mülklerin bekçi köpeği değildir, soğuk iklimlerde dışarıda sağlıklı bir yaşam süremez. Bunun için sıcak veya ılıman bir ortama ihtiyacı vardır.

Reklamlar

Doberman köpeklerinin, özgürce hareket edebileceği bir alana ihtiyacı vardır. Apartman yaşamına uyum sağlayabilir ancak günlük uzun yürüyüşler bu köpek için çok önemlidir.

Doberman fiziksel özellikleri
Doberman fiziksel özellikleri

Doberman fiziksel özellikleri

Doberman, zarif hatları ile asil ve gururlu bir duruşu olan karizmatik bir köpektir. Baş, uzun ve küt bir kama şeklindedir. Oval şekilli orta büyüklükte gözleri vardır.

Bir zamanlar sürekli kesilen orta uzunluktaki kulaklar uzundur ve kenarları yanaklara yapışır, başın yanlarına düşer. Kulakların dik olmasını kendi sağlar ve istediğinde salar.

Bugün, birçok ülkede kulakları ve kuyruğu kesilmektedir. Dobermanın boynu vücuduna göre orantılı, yağsız ve kaslıdır. Vücudun uzunluğu, omuzlardaki yüksekliğe eşittir. Bu cins köpeklerin göğüs kafesi iyi gelişmiş ve kaslıdır. Göbek, zarif bir eğri ile kaldırılır. Dobermanın bacakları da güçlü ve kaslıdır

Doberman tüyleri, kısa, pürüzsüz ve parlaktır. Kürk rengi iki çeşittir. Siyah ve Albino denilen beyaz renklerdedir.

Doberman nasıl eğitilir?

Sahibi, köpeği sosyalleşmesi ve eğitimi aşamasında, yavruyken almalı aynı zamanda eğitme konusunda biraz deneyime sahip olmalıdır. Köpek tecrübesi olmayanlar için uygun bir cins değildir.

Dobermann, zorlama ile eğitilemez, öğretmek istediğiniz komutu sürekli ve sabırla gösterirseniz, kolayca eğitilebilir bir cins olduğunu anlayacaksınız.

Ek olarak, bu cins çok fazla enerjiye sahiptir ve sürekli olarak bölgeyi korumak gibi yapacak bir şeye ihtiyaç duyar.

Sabırlıdır ve özellikle küçük çocuklarla oynarken çok hoşgörülüdür. Ancak, çocukların oyun sırasında kötü davranmaması (örneğin köpeğin kulaklarını ve kuyruğunu çekerek) ve her zaman bir yetişkin tarafından denetlenmesi gerekir.

Bu cins diğer köpeklerle pek sosyal değildir. Dolayısıyla, Dobermana ek olarak, başka bir köpek sahiplenmeyi düşünürsek, daha iyi anlaştığı bir cinsten olması gerekir. Peki doberman ile hangi köpekler bir arada yaşar? Bu sorunun cevabı biraz karışık ama yavruluk döneminden itibaren yanında bulunan her köpek ile sosyalleşebilir. Ancak yetişkinlik döneminde birçok köpek cinsine hayır diyecektir. Ancak denemelisiniz, denerken yanına saldırgan ırklar koymayı sakın düşünmeyin.

Doberman, ailesine karşı içgüdüsel olarak çok koruyucu olduğu için tanımadıklarına karşı oldukça güvensiz bir karaktere sahiptir. Bu nedenle, iyi eğitilmiş bir doberman mükemmel bir savunma köpeğidir, evini davetsiz misafirlere karşı korur.

Ayrıca yalnızlığı sevmez. Gün içinde uzun süre evden uzaktaysak, evcil köpek olarak bir Doberman Pinscher seçmek yanlış olur.

Doberman Beslenmesi
Doberman Beslenmesi

Doberman Beslenmesi

Doğru beslenme ve egzersiz olmadan, Dobermanlar, kilo almaya meyillidir. Bunun için kontrollü bir beslenme uygulanmalıdır. Doberman, birçok büyük ırk köpek gibi büyük bir iştahla sahiptir. Ancak çeşitli besin öğeleri arasında dengeli bir beslenmeye ihtiyacı vardır.

Daha küçük köpeklerle karşılaştırıldığında, dobermanın sağlıklı olması için daha fazla mineral ve vitamine ihtiyacı vardır. Mide problemlerinden kaçınmak için, günlük yiyecek ihtiyacını, birkaç küçük öğüne bölmek daha iyidir. Beslenmesinde hazır mama tercih etmeniz daha iyi olur. Mama kullanım talimatlarında kilosuna göre günlük verilmesi gereken miktarı ayarlayabilirsiniz. Köpeğinizin sağlıklı kalması için protein bakımından zengin, kaliteli mamalar tercih edin.

Doberman tüy bakımı nasıl yapılır?

Dobermanın kürkü kısa, pürüzsüz, çok parlaktır. Kürkün her zaman canlı kalması için kalitel beslenmeli ve gerektiğinde düzenli banyo yaptırılmalıdır.

Dobermanın kürkü neredeyse hiç bakıma ihtiyaç duymaz. Fazla tüyleri gidermek için 10-15 günde  bir fırçalama yeterli olacaktır.

Büyük ve kısa tüylü köpekler için bir fırça, hatta bir lastik eldiven bile kullanabiliriz.

Doberman hastalıkları

Dobermann, soğuktan ve özellikle nemden muzdarip olduğu için açık hava köpeği değildir. Bu nedenle bahçede bakmak için sahiplenmemek gerekir.

Doberman köpeklerinde bir nesilden diğerine geçen kalıtsal hastalıkları vardır. Bunlar arasında;

  • Kalça displazisi ;
  • Dirsek displazisi;
  • Retina atrofisi (Göz hastalığı);
  • Toksikoz (vücutta toksik madde birikmesi) ;
  • Ekzokrin pankreas yetmezliği;
  • Dilate miyokardiyopati (kalp kaslarından kaynaklı kalbin büyümsi);
  • Gastrik torsiyon yani mide genişlemesi (Çok fazla gıda veya su tüketiminde mide dönmesi de denen bir hastalık)

Doberman hakkında ilginç bilgiler

Dobermann, FCI tarafından tanınan Alman kökenli bir köpek cinsidir. Ayrıca Doberman ve Doberman Pinscher olarak da adlandırılır. Cins, 1850 ve 1870 yılları arasında, farklı bir savunma köpeği isteyen vergi tahsildarı Federico Luigi Doberman sayesinde doğdu. İsminide buradan almaktadır.

Doberman köpeği sahibine saldırır mı? Hayır aksine sahiplerine karşı çok koruyucu hayvanlardır. Ayrıca sahiplerine taparcasına sahip çıkarlar.

Doberman tehlikeli ırk mı? Bu sorunun cevabı hem evet hemde hayır olarak cevaplanabilir. Doberman sahibi tarafından iyi eğitilirse asla tehlikeli bir ırk değildir. Ancak uygun şekilde yetiştirilmeyen dobermanlar saldırgan ve tehlikeli olurlar. Genel olarak yabancı insanların varlığına pek müsemma göstermedikleri için doberman beslerken dikkatli olmakta fayda var.

Polis köpeği olarak yaygın kullanılmasının yanı sıra, bu köpek aynı zamanda televizyon ve sinema ekranında görünmeleri sayesinde ünlü olmuştur. Ünlü bir video oyunun sinemada gösterilen korku filmi “Resident Evil” den zombi Dobermanlar da çok ünlüydü. Daha yazamadığımız birçok projede yer almıştır.

Doberman fiyatı ne kadar?

Yavru Doberman sahiplenmek için, 1.000 ila 3.000 TL arasında bir fiyat aralığını gözden çıkarmalısınız. Bir ara doberman fiyatı çok düşsede şimdilerde piyasası nettir. Doberman sahiplenmek için scrsi kayıtlı güvenilir çiftlikler tercih etmenizde fayda var.

İlginizi çekebilir: Akbaş Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Sizler için hazırladığımız video içeriklere ulaşmak ve bize destek olmak için Begonya Kadın Youtube kanalımıza abone olabilirsiniz.

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx