Gezi Rehberi

İstanbul’da Gezilecek Yerler Birbirinden Güzel 13 Mekan

Reklamlar

Medeniyetlerin buluşma noktası olan İstanbul, tarih boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. İstanbul’da gezilecek yerler saymakla bitmez. Bu bağlamda İstanbul’un son derece kadim bir şehir olduğunu bilmeyen yoktur. Üstelik tarihi eser zenginliğinin yanında doğa harikası yerleri de mevcuttur. Bu da şehrin her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmesini sağlamaktadır. Ancak gezmeye başlamadan önce İstanbul’da gezilecek yerleri bilmek işinizi kolaylaştıracaktır. Bu yazı sayesinde kendinize kapsamlı ve kaliteli bir gezi rotası oluşturma imkanına sahip olacaksınız.

İstanbul'da Gezilecek Yerler Birbirinden Güzel 13 Mekan 2024 istanbul'da gezilecek yerler
Ayasofya, Sultanahmet ve Topkapı

Ayasofya, Sultanahmet ve Topkapı

İstanbul’da gezilecek yerlere nereden başlayacağınız size kalmış bir şeydir. Kimisi gezisine Taksim’den kimisi de Beşiktaş’tan başlamak isteyebilir. Bu geziye bireysel veya tur şeklinde devam edip etmediğinizle de alakalı bir durumdur. Genellikle İstanbul gezisini bir tur dahilinde yapan kişiler tura Ayasofya, Sultanahmet ve Topkapı bölgesinden başlamaktadır. Bireysel olarak İstanbul’da gezilecek yerlere gitmek isteyen kişiler ve gruplar için daha farklı tercihler olabilmektedir.

Bizans ve Osmanlı medeniyetlerinin beşiği olarak kabul edilen İstanbul’un bu bölgesinde iki uygarlığa da ait birçok eser yer almaktadır. İstanbul’u ziyaret ettiyseniz bu bölgeyi görmeden kesinlikle şehirden ayrılmamalısınız. Bizans döneminden kalma eserlerinden başlamak gerekirse Dikilitaş, Ayasofya ve Yerebatan Sarnıcı’nı ziyaret edebilirsiniz. Osmanlı dönemine ait Sultanahmet Camisi de görülmeye değer bir eserdir. Ayrıca Osmanlı padişahlarının 19.yüzyıla kadar ikamet ettikleri Topkapı Sarayı da tarihi eserleri, büyülü havası ve ziyaretçi yoğunluğuyla İstanbul’un simge eserlerinden biri olma özelliği taşımaktadır.

Reklamlar
Eminönü Meydanı
Eminönü Meydanı

Gülhane Parkı, Mısır Çarşısı, Eminönü Meydanı

Bir önceki maddede yer alan İstanbul’da gezilecek yerleri gezdikten sonra yürüyerek Gülhane Parkı’na doğru geçiş yapabilirsiniz. Burada parkın huzurlu ve iç açıcı havasını hissedebilirsiniz. Ardından kalabalığa karışmak ve biraz alışveriş yapmak için Mısır Çarşısı’na doğru yola koyulabilirsiniz. Burada envai çeşit baharat ve diğer aktar ürünlerini bulabilirsiniz. Dilerseniz buradan Kapalıçarşı’ya da uğrayabilirsiniz. Dilerseniz de Eminönü Meydan’a geçiş yaparak şehrin kalabalığını en derin şekilde hissedebilirsiniz. Burada balık ekmek yiyerek deniz manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

Taksim
Taksim

Karaköy ve Taksim

Şehri yürüyerek keşfetmeyi isteyen biriyseniz Galata Köprüsü’nü kullanarak Eminönü’nden Karaköy’e geçiş yapabilirsiniz. Köprünün üzerindeyken 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nü ve eşsiz boğaz manzarasını seyre dalabilirsiniz. Bu arada köprü üzerinde balık tutan kişileri izleyerek de vaktin nasıl geçtiğini anlayamayabilirsiniz. Karaköy’e geçtikten sonra eski İstanbul’u hissetmeye iyiden iyiye başlayacaksınız. Burada şehrin dokusunu iyice keşfettikten sonra yürüyerek veya füniküler hattını kullanarak Taksim’e çıkabilirsiniz.

Taksim, İstanbul’un kalbi diyebileceğimiz bir konumdadır. Bu bakımdan özellikle İstiklal Caddesi’nin bir hayli ünlü olduğunu bilmeyen yoktur. Her gün binlerce kişi tarafından ziyaret edilen bölgede kafeler, mağazalar, kitapçılar ve eğlence mekanları bulunmaktadır. Buraya akşam saatlerinde gitmeniz daha mantıklı olacaktır. Günün her saati canlı görüntüsüyle sizi içine çekecektir. Eğlencenin ve gezmenin tadını Taksim bölgesinde sonuna kadar çıkarabilirsiniz.

Beşiktaş

İstanbul’da gezilecek yerler dediğimizde aklınıza birçok yer gelmektedir. Bunlardan bir tanesi ise Beşiktaşt’ ır. Bölgede birçok müze, kafe ve eğlence merkezi vardır. Bölgeye metro, otobüs, vapur gibi araçlarla ulaşmanız ise son derece kolaydır. Özellikle Dolmabahçe Sarayı’nın bu bölgede yer almasından ötürü her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Bununla birlikte Yıldız Parkı ve Yıldız Sarayı da ziyaretçilerin ilgi odağındadır. Beşiktaş’tan devam ederek Ortaköy’e geçiş yaptığınızda ise Ortaköy Cami ve eşsiz Boğaz manzarasını bir arada görüntüleme imkanına sahip olabilirsiniz. Burada semtin sembollerinden olan bol malzemeli kumpiri de mutlaka denemelisiniz. Tadını fazlasıyla seveceğinizden eminiz.

Reklamlar
Eyüp Sultan
Eyüp Sultan

Eyüp Sultan

İstanbul, manevi eserler anlamında bir hayli gelişmiş bir şehirdir. Bu nedenle şehrin her noktasında harika şeyler yer almaktadır. Bunlardan bir tanesi ise İstanbul’un Eyüpsultan ilçesinde yer alan Eyüp Sultan Türbesidir. İlerlemiş yaşına rağmen İstanbul’u kuşatmak için gelen orduya eşlik eden Eyüp Sultan’ın kuşatma sırasında vefat etmesiyle bölgeye defnedildikten sonra Osmanlı döneminde mezarı bulunmuştur. Ardından da ilgili bölgeye bugün milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilen türbe yaptırılmıştır. Bölge ziyaret edilerek manevi havası teneffüs edilebilir. Ayrıca eşsiz Haliç manzarasını izlemek isteyen kişiler ise ünlü teleferikleri kullanarak Pierre Loti tepesine bir ziyaret gerçekleştirebilir. Burada manzara eşliğinde çayınızı içerek sevdiklerinizle güzel vakit geçirme imkanına sahip olabilirsiniz. Bu nedenle İstanbul’da gezilecek yerler listemize Eyüp Sultan semtini eklemek yanlış olmaz.

Kadıköy

İstanbul’un tarihi ve doğal güzellikleri sadece Avrupa Yakası’nda yer almamaktadır. Şehrin Anadolu Yakası diye tabir edilen bölgesinde de birçok tarihi ve doğal güzellik bulunmaktadır. Bunların başında ise Kadıköy gelmektedir. Kadıköy, hem nezihliği hem de tarihi eserleriyle her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Ayrıca ilçede öğrenci nüfusunun bir hayli yüksek olmasından ötürü eğlence mekanları ve kafeler de oldukça fazladır. Kadıköy Sahili, Bahariye kısmı ve Moda Sahili ile ilçenin oldukça ünlü olduğunu belirtmek gerekir. En ünlü eser ise tarihi milattan önceki zamanlara dayanan Boğa Heykelidir. Bu heykel ile her gün binlerce kişi fotoğraf çekilmektedir. Kadıköy’e geldiğiniz zaman Boğa Heykeli ile fotoğraf çekilebilir, sahile inip deniz havası alabilir veya Moda Sahili’ne giderek sevdiklerinizle güzel bir piknik yapma fırsatı elde edebilirsiniz.

Çamlıca Tepesi
Çamlıca Tepesi

Çamlıca Tepesi

İstanbul demek bol bol manzara demek… Bu nedenle şehri ayaklarınızın altına alabileceğiniz birçok yer bulunuyor. İstanbul’da gezilecek yerlerden biri de Çamlıca Tepesidir. Özellikle Anadolu Yakası’ndan şehre bakmak isteyenler için bu tepenin oldukça önemli olduğunu söylemek gerekir. Büyük Çamlıca ve Küçük Çamlıca olarak ikiye ayrılmaktadır. Her iki tepede de seyir terasları, kafeler ve restoranlar yer almaktadır. Seyir manzaralarına giriş için herhangi bir ücret ödeme zorunluluğunuz yoktur. Ancak kafe restoranlara belli bir miktar ücret ödemeniz gerekmektedir. Buradaki seyir alanları ziyaret edildikten sonra yakınlarda bulunan ve Anadolu Yakası’nın en büyük camisi olma özelliği taşıyan Çamlıca Cami’yi de ziyaret listenize ekleyebilirsiniz. Mimari dokusu ve hoş görüntüsüyle Çamlıca Camisi’ni beğeneceğinizi garanti ediyoruz.

Haydarpaşa Garı
Haydarpaşa Garı

Haydarpaşa Garı ve Beylerbeyi Sarayı

Simge noktalar arasında birçok eser yer almaktadır. Özellikle bir dönem şehirlerarası yolculuk yapıp İstanbul’a gelenlerin şehre ilk giriş yaptığı nokta Haydarpaşa Garı idi. 2.Abdülhamit zamanında dönemin mimari anlayışına uygun olacak şekilde inşa edilen Gar, uzun yıllar yolcuların hizmetinde olmuştur. Ancak 2010 yılında yaşanan yangınla birlikte Gar’ın bir kısmı kullanılamaz hale gelmiş ve bir süre sonra da bu bölgeye gerçekleştirilen tren seferleri de durdurulmuştur. Yapılan çalışmalar neticesinde tren seferleri başka güzergahlara kaydırılmıştır. Şu an için ise Haydarpaşa Garı turistik ziyaretler için kullanılmaktadır. Güzel görüntüsü ve tarihi dokusuyla bakmaya doyamayacağınız bir yapıdır.

İstanbul’un en önemli mimari yapılarından bir tanesi olarak Beylerbeyi Sarayı’nı söylemek mümkündür. 19.yüzyılda yapımı tamamlanan ve hizmete açılan Saray’da dönemin padişahları belli aralıklarla kalmışlardır. Ayrıca bugün dahi ziyaretçilere açık olan bir yapıdır. Belli bir giriş ücreti karşılığında Saray herkes tarafından ziyaret edilebilmektedir. Giriş saatleri hakkında ayrıntılı bilgi almak için ise Beylerbeyi Sarayı ile alakalı resmi bilgilendirme yazıları okunabilir.

Bağdat Caddesi

İstiklal Caddesi gibi yoğun ve popüler bir lokasyonu Anadolu Yakası’nda arıyorsanız Bağdat Caddesi tam size göredir. Şehrin bu yakasında en çok ziyaret edilen yerlerin başında gelmektedir. Lüks eğlence mekanları, Fenerbahçe Stadı’na yakınlığı ve konsept kafeleriyle caddenin her daim canlı olduğunu unutmamakta fayda vardır. Ayrıca Cadde üzerinde sabah akşam rahatsız edilmeden gezintiye çıkabilir ve sevdiklerinizle hoş vakit geçirme imkanına sahip olabilirsiniz.

Kız Kulesi
Kız Kulesi

Kız Kulesi

Bazı eserler şehirlerle bir nevi özdeşleşmiştir. İstanbul’da gezilecek yerler dediğimizde Kız Kulesi bunlardan bir tanesidir. Tarihçesi milattan önceki zamanlara kadar uzanan bu yapı her dönem ilgi odağı olmuştur. Şu an için de milyonlarca kişi tarafından ziyaret edildiğini söylemek lazım gelir. Üsküdar Sahili’nden harika bir şekilde gözlemlenebilmektedir. Ayrıca tekne turlarıyla cüzi bir ücret karşılığında Kule’ye gidebileceğinizi de bilmelisiniz. Kulede kahvaltı veya akşam yemeği yiyebilirsiniz. Ayrıca çeşitli organizasyonlarınız için de anlaşmanız çerçevesinde Kule’yi kullanma imkanına sahip olabilirsiniz.

Belgrad Ormanı, Atatürk Arboretumu ve Emirgan Korusu

İstanbul’un Avrupa Yakası tarafında mesire alanı olarak tercih edebileceğiniz birçok yer vardır. Bunlardan ilki Belgrad Ormanlarıdır. Burası doğa güzellikleri anlamında ziyaretçilerine eşsiz bir hava sunmaktadır. Ayrıca piknik yapmak isteyen kişilerin de uğrak noktasıdır. Piknik yapan kişilerin çevrelerini temizlemeden gitmemelerini şiddetle öneriyoruz.

Bir diğer lokasyon olarak ise Atatürk Arboretumu’nu saymak mümkündür. Buraya girişte ise bazı kurallara uyulması mecburidir. İlk olarak dışarıdan hiçbir şekilde içeriye yiyecek, içecek, kamera ve fotoğraf makinesi sokamazsınız. Ayrıca bölgenin doğasını koruyabilmek adına araçla giriş yapılması da söz konusu değildir. Yüzlerce çiçek türüne ve yapay göllere ev sahipliği yapan bu bölgede hoşça vakit geçirebilir ve İstanbul’un kalabalığından sıyrılarak kafanızı dinleme şansını yakalayabilirsiniz.

Emirgan Korusu, içerisinde yer alan köşkler, ağaçlar ve çiçekler ile adeta bir cenneti andırmaktadır. Ruhsal ve fiziksel olarak rahatlamak isteyen herkes ücretsiz şekilde Koru’ya giriş yapabilmektedir. Ayrıca piknik yapmak isteyenler için de Koru içerisinde özel alanlar oluşturulmuştur.

Türk İslam Eserleri Müzesi ve Arkeoloji Müzesi

Şehrin İslam ile tanışmasının ardından kazandırılan eserleri yerinde görebileceğiniz bir müze olarak Türk İslam Eserleri Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca İslamiyet öncesi Türklerin eserlerini de yine bu müzede inceleme şansınız vardır. Bununla birlikte Türklerin İslamiyet’e kazandırdığı eserleri de yine burada görebilirsiniz.

Tarihler boyunca insanlık gelişime uğramıştır. Bu gelişim esnasında da birçok eseri bizlere miras olarak bırakmıştır. Özellikle bu eserleri görmek isteyen kişiler için Arkeoloji Müzesi’nin harika bir yer olduğunu söylemek gerekir. Burada birçok eser ziyaretçilerine sergilenmektedir. Bu alana meraklıysanız İstanbul’a geldiğinizde Arkeoloji Müzesi’ni muhakkak ziyaret etmelisiniz.

Adalar

Şehrin Anadolu ve Avrupa Yakası’ndan ayrı olarak Adalar bölgesi de ziyaretçi akınına uğramaktadır. Bölgede özellikle Büyükada sıklıkla tercih edilmektedir. Aya Yorgi Kilisesi ve buraya çıkan yol yabancı turistler tarafından kullanılmaktadır. Bundan ayrı olarak Kınalıada, Yassıada, Burgazada ve Heybeliada da ziyaret edilen lokasyonlar arasında yer almaktadır. Adaları, vapur ve deniz otobüsleri aracılığıyla ziyaret edebileceğinizi hatırlatmakta fayda vardır.

İstanbul'da Gezilecek Yerler Dendiğinde Vardığımız Sonuç
İstanbul’da Gezilecek Yerler Dendiğinde Vardığımız Sonuç

İstanbul’da Gezilecek Yerler Dendiğinde Vardığımız Sonuç

İstanbul’da gezilecek yerler dendiğinde daha birçok yer vardır. Gezilebilecek olan camilerin, müzelerin, gezi yerlerinin, parkların ve mesire alanlarının sayısını artırmak mümkündür. Bunların her birini kendi seyahat rotanız çerçevesinde görebilirsiniz. Ayrıca bu yazıda yer alan yerlerden farklı olarak kendinize daha başka bir plan da oluşturabilirsiniz. Sonuçta İstanbul’un her anlamda oldukça fazla çeşitliliğe sahip olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca şehrin birçok noktasında harika yemekler yiyebilirsiniz. Bundan ayrı olarak sokak lezzetleri hususunda da İstanbul’un harika bir portföye sahip olduğunu unutmamanızda yarar vardır.

İstanbul’da gezilecek yerler hakkında yazmış olduğumuz yazımızı beğendiyseniz yazmış olduğumuz diğer gezi rehberi yazılarına göz atmak isteyebilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan İBB İstanbul Rehberi sayesinde İstanbul’da gezilecek yerler hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx