Gezi Rehberi

Hatay Gezilecek Yerler Neresidir? Hatay Gezi Rehberi

Reklamlar
Hatay Gezilecek Yerler Neresidir? / Gezi Rehberi

Bugün rotamızı Akdeniz Bölgesi’nin en güzel şehirlerinden biri olan ve UNESCO tarafından Barış Kenti ilan edilmiş olan Hatay’a çeviriyoruz. Hatay öylesine güzel ve gezi alternatiflerinin fazla olduğu bir şehir ki ister kültür turizmi, ister deniz turizmi, ister inanç turizmi veya gastronomi turizmi olsun aradığınız her şeyi bir arada bulabileceğiniz ender noktalardan biri.

Hatay gezilecek yerler listemiz bir hayli uzun ve içerisinde plajlardan müzelere, tarihe ışık tutan eserlerden kaplıcalara kadar uzanan geniş bir yelpazede bulunuyor. Yeryüzünde belirlenmiş ilk yerleşim merkezlerinden biri olan Hatay aynı zamanda üç büyük dinin tamamen hoşgörü ve barış içinde yaşandığı, önemli dini merkezlerin de bulunduğu özellikle Hristiyanlar tarafından kutsal kabul edilen bir kent. Hazırladığımız Hatay gezi rehberinde; Hatay’da gezilecek yerler, Hatay’ın en güzel plajları, Hatay’daki tarihi yerler, Hatay’da gece nerelere gidilir ve Hatay’da ne yemeden dönmemeli sorularının yanıtını bulabilirsiniz.

Hatay’a Ne Zaman Gidilir?
Hatay’a Ne Zaman Gidilir?

Hatay’a Ne Zaman Gidilir?

Hatay gezi programınızı oluşturmak için hiç yılın hangi mevsimini tercih edeceğinize karar veremiyorsanız hiç endişelenmeyin. Siz ne zaman müsait olup, valizinizi toplarsanız, o zaman gidebilirsiniz. Akdeniz ikliminin hakim olduğu Hatay ve Hatay çevresine dört mevsim boyunca seyahat edebilirsiniz, tabii deniz kum ve güneş üçlüsünü düşünerek gelecekseniz mutlaka Nisan ayını beklemelisiniz. Her mevsimi ayrı güzel olan Hatay’da dilediğiniz gibi gezebilir, hoş vakit geçirebilirsiniz.

Reklamlar

Hatay’a Nasıl Gidilir?

Bu konuda çok şanslısınız çünkü Hatay’a tren yolu dahil olmak üzere karayolu, havayolu ve deniz yolu ile ulaşabilirsiniz. Karayolu ile ulaşım süresi çok uzun, o kadar sabredemem derseniz İstanbul, İzmir ve Ankara’dan her gün Hatay Havalimanına uçuşlar gerçekleşiyor ve kısa bir sürede şehre varabiliyorsunuz. Tren yolunu tercih ederseniz de, İskenderun limanına kadar trenle gelebilir ve dilerseniz toplu taşıma ile veya en güzeli araç kiralayarak oradan Hatay merkeze geçebilirsiniz.

Hatay Gezilecek Yerler Neresidir?
Hatay Gezilecek Yerler Neresidir?

Hatay Gezilecek Yerler Neresidir?

Hatay gezilecek yerler listemizde pek çok cazibe merkezini sizler için derledik ve öncelikle Hatay şehir merkezinde mutlaka görmeniz gereken yerler, hemen ardından da Hatay çevresinde gezip görülecek tarihi ve turistik yerleri görebilirsiniz. Hatay’ın en büyük ve merkez ilçesi olan Antakya ile birlikte bir an önce Hatay şehir turumuza başlayalım.

Habib-i Neccar Camii

Hatay gezilecek yerler listemizde Antakya merkezde yer alan ve 630’lu yıllarda Anadolu’da inşa edilmiş olan ilk cami olan Habib-i Neccar Camii hem Müslümanlar, hem de Hristiyanlar için önem taşıyor. Hz. İsa ve havarileri bu şehre gelerek tek tanrı inancını yaymaya çalıştıkları zaman onlara inanan kişilerden biri olan marangoz Neccar’ın ismi bu camiye verilmiştir. Aynı zamanda Hristiyan dini mensupları arasında değerli olan kişilerin mezarları da yine bu camide bulunuyor. İki ayrı dinin hoşgörüye dayanan birliğini görmek için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Asi Nehri

İsmi gibi kendiside asi olan ve olması aksine güneyden kuzey yönüne doğru akan bir nehir olan Asi Nehri, Hatay geziniz sırasında mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Nehir boyunca yürüyüş yaparak bol bol fotoğraf çekebilir ve köprünün diğer tarafında bulunan Antakya Parkı’nda serinleyebilirsiniz.

Reklamlar

St. Pierre Kilisesi

UNESCO Geçici Dünya Miras Listesi’nde yer alan St. Pierre Kilisesi bir diğer gezip görülmesi gereken nokta olarak karşımıza çıkıyor. Dünyanın ilk Katolik Kilisesi olmakla beraber aynı zamanda ilk de mağara kilisesi olma unvanına sahip olan bu kilise yıl içerisinde binlerce turisti ağırlıyor. Hz. İsa’nın 12 havarisinden biri olan St. Pierre Hristiyanlık dinini yaymak için Hatay’a geldiğinde uzun süre bu mağarada yaşamını sürdürmüştür. İnanç turizmi için de büyük önem taşıyan St. Pierre Kilisesi, her yıl 29 Haziran tarihinde düzenlenen ayinden dolayı Hristiyan cemaatinin de destinasyonu durumunda. Çok uzun süredir ibadet yapılmayan ve sadece izin alınarak ayinlerin gerçekleştirildiği kilise, müze olarak hizmet vermeye devam ediyor. Şayet müzekart sahibiyseniz St. Pierre Kilisesini ücretsiz olarak ziyaret edebiliyorsunuz.

Hatay’da Gezilecek Müzeler
Hatay’da Gezilecek Müzeler

Hatay’da Gezilecek Müzeler

Hatay medeniyetler beşiği olarak tarihe adını yazdıran nadir şehirlerden biridir. Öyle ki, Anadolu’da yapılan ilk cami Habib-i Neccar’ın ve dünyanın ilk mağara kilisesi St. Pierre’nin bu şehirde olması ile pek çok medeniyetin kuruluşuna tanıklık etmesi bunu kanıtlar niteliktedir. Binlerce yıllık bir geçmişe sahip olan Hatay’da yapılan kazı çalışmaları sonucu pek çok tarihi eser ortaya çıkarılmış ve yerli yabancı turistlere sergileniyor. Şimdi Hatay’da geçmişe ışık tutan müzeleri ve be müzelerse sergilenen eserlere bir göz atalım.

Hatay Arkeoloji Müzesi

Hatay’da gezilecek müzeler listenizin en başına dünyanın en büyük mozaik müzesi olan ve antik dönemlere ait birçok eserin sergilendiği Hatay Arkeoloji Müzesi ile başlamanızı öneririz. Hatay şehir merkezinde bulunan Hatay Arkeoloji Müzesi’nde; 35 bin tarihi eser ile çeşitli objeler ve Hitit Uygarlığından itibaren Helenistik dönem, Bizans dönemi ve Roma dönemine ait tarihi açıdan çok önemli eserler var. Bu eserler; Prehistorik, Paleolitik Kültür, Amuk Kültürü, Helenistik Dönem, Roma Dönemi, Nekropol Kültürü, Bizans Dönemi, Hatay Orta Çağ Dönemi ve Dinler ve Hatay Arkeolojisi olmak üzere dokuz farklı tema halinde sergileniyor. Müzede en dikkat çeken bölüm ise bu temalar arasında bulunan mozaiklerdir. Ayrıca müzekart sahibi iseniz, bu değerli müzeyi ücretsiz olarak ziyaret edip, gezebilirsiniz.

Antakya Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi

Hatay pek çok konuda olduğu gibi yine ilklerin şehri olarak değişik bir müzeye ev sahipliği yapıyor. Türkiye’nin ilk Tıbbi ve Aromatik Bitki Müzesi’nde daha önceden hiç görmediğiniz bitkileri görebilir ve hakkında bilgi edinebilirsiniz. Botanik bilimiyle uğraşan ya da merak duyan kişilerin oldukça ilgisini çeken müze, iki katlı tarihi bir Antakya evinin müzeye çevrilmesiyle ziyaretçi kabulüne başlamıştır. Birçok bitki türünün yetiştiği Hatay’da bulunan 280 tür endemik bitkinin sergilendiği müzeyi gezmek, oldukça farklı bir deneyim olabilir.

Hatay Yakın Çevresinde Gezilecek Yerler
Hatay Yakın Çevresinde Gezilecek Yerler

Hatay Yakın Çevresinde Gezilecek Yerler

Hatay geçmişten bu yana pek çok medeniyetin yaşadığı bir bölge olmasından dolayı şehir merkezi ve çevresinde birçok tarihi eser ve yapı bulunuyor. Bunun yanı sıra, doğal güzellikleri ile de kendinden söz ettiren Hatay yakın çevresinde gezilecek yer alternatifleri bir hayli artıyor. Şimdi hep birlikte Hatay’ın yakın çevresinde gezip görülecek cazibe merkezlerini kısa kısa inceleyelim.

Mar Yuhanna Kilisesi

Hatay şehir merkezinde ve yakın çevresinde gezerken bol bol manastır ve tarihi kiliseler görmeniz mümkün. Bir bakıma, Hatay’ı bu kadar ilgi çekici yapan ve hem yerli, hem de yabancı gezginlerin destinasyonlarından olmasının bir nedeni de camilerle yan yana duran diğer dinlere ait ibadethaneler olduğu söylenebilir. Hatay iline bağlı Arsuz ilçesinde bulunan Mar Yuhanna Kilisesi de bu güzelliklerden sadece bir tanesi. Diğer ismi Maryo Hanna Kilisesi olan kilise restore edilip yeniden kullanıma açılan bir Rum Ortodoks Kilisesidir. Hatay gezi listenize bu kiliseyi de ekleyerek tarihte bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Kutsal Havariler Kilisesi

Gezimiz sırasında Arsuz ilçesinden ayrılmadan önce burada yapılan kazılar sonucu ortaya çıkarılan pek çok mozaiğin Hatay Arkeoloji Müzesi’nde sergilendiği Kutsal Havariler Kilisesindeyiz. Tarihi ve doğal güzelliklerin bir arada bulunduğu ve kentin her bir noktası tarih kokan Hatay’daki Kutsal Havariler Kilisesi de bu tarihi güzelliklerden biridir. M.Ö. 6. yüzyıl Roma dönemine ait olan kilisedeki arkeolojik kazılarda Kutsal Havariler Mezarlığına ulaşılmıştır. Tarihe ilgi duyan okurlarımıza Hatay gezisi sırasında bu mistik bölgeyi görmelerini öneririz.

Kapılı Değirmenli Şelale

Kapılı Değirmenli Şelale

Hatay’da gezilecek yerler arasında farklı bir alternatif olarak değerlendirebileceğiniz Kapılı Değirmenli Şelale, tam bir doğa harikası olarak karşımıza çıkıyor. Hatay şehir merkezine 76 km uzaklıkta olan Dörtyol ilçesinde bulunan Kapılı Değirmenli Şelale doğa yürüyüşlerinden hoşlanan ve doğa ile baş başa bir gün geçirmek veya şelale kenarında serinleyerek piknik yapmak isteyen kişiler için güzel bir seçim olabilir. Uzun süre boyunca keşfedilmeyi bekleniş olan bu doğal harikası, son dönemlerde oldukça fazla ziyaretçiyi ağırlıyor. Yerli halk tarafından yapılmış tarihi değirmen kenarında bol bol fotoğraf çekebilir ve Hatay anılarınıza bir yenisini ekleyebilirsiniz.

Reyhanlı Hamamat Kaplıcaları

Yazının başında da belirttiğimiz gibi Hatay’da her kesime ve her eğilime uygun bir tatil seçeneği bulmak mümkün. Hatay gezilecek yerler arasında bu kez rotamızı Kumluca ilçesi yakınlarında yer alan ve Hatay şehir merkezine 38 kilometre uzaklıktaki Reyhanlı Hamamat Kaplıcalarına doğru çeviriyoruz. Ünü ülke sınırlarını aşmış olan Reyhanlı Hamamat Kaplıcaları, termal turizmin en önemli noktalarından biridir ve gezi listesinde yer alması yerinde olan bir merkezdir.

Bu kaplıcayı diğerlerinden farklı kılan bir özelliği var, bu da şifalı sularında bulunan özelliklerin dünya üzerinde yalnızca bu kaplıcada ve Hindistan’da görülüyor olması. Kaplıcanın en büyük sırrı, içeriğinde hiçbir toksik madde bulundurmayan bir suya sahip olmasıdır. Böbrek hastalıkları, bel ve boyun fıtığı, kas ve eklem ağrıları ile cilt hastalıklarının tedavisinde faydalanılan merkez yılın dört mevsimi şifa arayan kişilerle dolup taşıyor.

Hıdırbey Musa Ağacı

Tarihle bu kadar iç içe olan bir kenttin elbette olmazsa olmazlarından biri de efsaneleridir. Hatay gezilecek yerler listemizde bu kez, Samandağ ilçesine bağlı ve efsaneleri ile ünlü Hıdırbey köyüne doğru yola çıkıyoruz. Efsanemiz asırlık geçmişi olan bir çınar ağacı ile ilgili, yöre halkının anlattığına göre Hz. Hıdır ile Hz. Musa bu köye gelir ve kenardaki derenin buz gibi sularından içerler ve yola devam ederken Hz. Musa asasını burada unuttuğunu fark eder. Asayı almak için geri döndüklerinde asanın olduğu yerde bir ağaç filizlendiğini görürler. İşte o filiz daha sonra büyüyerek sözünü ettiğimiz asırlık Hıdırbey Musa Ağacına dönüşür.

Çok büyük ve geniş olan çınar ağacı bu nedenle gezginler tarafından büyük ilgi görüyor, sizde Samandağ tarafına doğru geldiğinizde Hıdırbey Musa Ağacının yapraklarının altında gölgelenebilir ve hatıra fotoğrafı çekebilirsiniz.

Hatay’ın En Güzel Plajları Nerelerdir?
Hatay’ın En Güzel Plajları Nerelerdir?

Hatay’ın En Güzel Plajları Nerelerdir?

Hatay’da pek çok plaj bulunuyor ve hepsi inanılmaz derecede temiz olduğu kadar çok sayıda turistin ilk ziyaret noktalarından biri oluyor. Dünyanın en uzun plajlarından birinin Hatay ilimizde olduğunu biliyor musunuz? Hatay’ın en güzel plajları nerelerdir, hangi plajda deniz sığdır ve çocuklu ailelerin rahat edebileceği plajlar hangileridir gelin hep birlikte göz gezdirelim.

Samandağ Plajı

Hatay’ın plajları arasında bir ayrım yapmak ve en güzel plajı burasıdır demek zor çünkü gerçekten hepsi birbirinden güzel bu sahillerin ve güney kentlerindeki pek çok plajdan çok daha temizler. Hatay gezinizde bir ön fikir edinmeniz adına tanıtacağımız ilk plaj; 14 kilometre uzunluğu ile dünyanın en uzun plajları sıralamasında ilklerde olan ve Türkiye’nin en uzun plajı olma unvanını taşıyan Samandağ Plajı.

Masmavi, berrak ve temiz sulara sahip olan Samandağ Plajı, Akdeniz Bölgesi’nin en güzel sahili olarak gösterilebilecek bir güzellikte ve incecik kumlu bir yapıya sahip. Sadece yüzmek ve güneşlenmek için değil su sporları ile ilgili aktiviteleri de yapabileceğiniz plajda; sörf yapabilir ve diğer etkinliklere katılabilirsiniz. Aynı zamanda caretta caretta ile yeşil deniz kaplumbağalarının üreme noktası olan plajda her an bu sevimli canlılara da rastlayabilirsiniz.

Çevlik Plajı

Çevlik Plajı

Sadece antik eserleri ve tarihi yapılarıyla ön plana çıkmayan Hatay’ın en güzel plajlarından bir diğer ise Çevlik Plajıdır. Yine Samandağ ilçesinde yer alan plaj, Samandağ ilçe merkezine 7 kilometre mesafede ve Akdeniz’in berrak suları ile göz kamaştırıyor. Çevlik Plajı da tıpkı Samandağ Plajı gibi ince kumlu bir yapıya sahip ancak o plaj kadar durgun bir suya sahip değil. Su altında gerçekleşen akıntılar sebebiyle zaman zaman bir hayli dalga görülebilen Çevlik Plajı, yüzme bilmeyen kişilere göre pek uygun değil. Olsun ben güneşlenerek de bu güzelliğin keyfini yaşarım derseniz, sahilde bulunan birçok restoran ve kafeden Hatay’ın meşhur limonlu dondurmasını alıp, dalgaların sesiyle birlikte serinleyebilirsiniz.

Arsuz Plajı

Serin sularında rahatlayabileceğiniz Hatay plajları arasında bulunan Arsuz Plajı, sığ denizi ve incecik kumlarıyla tam da yüzme bilmeyenler ve çocuklu ailelerin tercih edebileceği bir plaj. Hatay gezilecek tarihi ve turistik yerler turunuza hoş bir mola verebileceğiniz Arsuz Plajına girişte ücret alınıyor fakat sahilin temizliğini ve çarşaf gibi olan denizin berraklığını gördüğünüzde, buna değdiğini görebiliyorsunuz.

Hatay’da Gece Hayatı Nasıldır?
Hatay’da Gece Hayatı Nasıldır?

Hatay’da Gece Hayatı Nasıldır? Hatay’ın En İyi Club ve Barları

En az gündüz saatleri kadar gece saatlerinde de renkli ve hareketli olan Hatay’ın gündüzü ayrı güzel, gecesi ise bir başka güzeldir. Bir yanda ezan sesi diğer yanda çan sesleri eşliğinde şehrin ışıklarında kaybolabileceğiniz bu güzel şehrin gece hayatı da bir hayli akıcı. Canlı müzik yapan barlardan tutun da, eğlencenin ve müziğin hiç susmadığı clublara kadar birçok alternatif bulabiliyorsunuz.

Hatay gece hayatını yönlendiren mekanlardan ilki, şehir merkezinde ve Atatürk Caddesi’nde yer alan Buzz Bar. Alkollü ve alkolsüz sınırsız içecek çeşidinin bulunduğu Buzz bar gece boyu canlı müzik performansı gösteren grupların sahnesiyle şenleniyor. Yine şehir merkezinde bulunan ve gençlerin yoğun ilgi gösterdiği Pera Stamboul isimli barda da canlı müzik eşliğinde içkinizi yudumlayabilir ve günün yorgunluğunu üzerinizden atabilirsiniz.

Eski ve tarihi bir Antakya evinde tarihi atmosferi içinize çekerek gecenin keyfini çıkarmak için ise tavsiyemiz, Cabaret Bar oluyor. Kaliteli ses sistemi ve göz alıcı ışıklandırma sistemi ile keyifli vakit geçirmenin garantisini veren mekanlardan birisi.

Ve tabii Hatay’ın en iyi gece kulüplerinden biri olan Metin Cocktail Clubdan bahsetmeden geçemeyiz. Bonus olarak en sona bıraktığımız Metin Cocktail Club, isminden de belli olacağı üzere kokteylleriyle ünlü bir yer. Sabahın ilk ışıklarına kadar burada eğlenebilir, değişik kokteyllerin tadına bakabilirsiniz.

Hatay’da Ne Yenir, Ne İçilir?
Hatay’da Ne Yenir, Ne İçilir?

Hatay’da Ne Yenir, Ne İçilir?

Doğal ve tarihi güzelliklerinin yanı sıra lezzetleriyle de Türkiye ve Dünya mutfaklarına ismini yazdırmayı başaran bir ilimiz Hatay. 2017 yılında sahip olduğu 600 yemek türü ile UNESCO tarafından gastronomi şehri seçilen Hatay, bu sebeple gastronomi turizmi ile ilgilenenlerinde destinasyonu olmaya devam ediyor. Dillere destan kebapları, mezeleri ve künefesi ile insanların damağını şenlendiren ve unutulmaz bir tat bırakan Hatay lezzetlerini mutlaka denemelisiniz.

Hatay’da ismi dünya çapında şöhret yapmış olan yöresel lezzetleri tadabileceğiniz pek çok restoran bulunuyor. Şık restoranlardan şirin ev yemeği yapan lokantalara ve hatta sokak lezzetleriyle ünlü yerlere kadar her yerde bu unutulmaz lezzetleri bulabilirsiniz. Sokak lezzeti demişken, hemen her köşe başında karşılaşabileceğiniz nefis Hatay dönerinin tadına bakmanızı öneriyoruz. İçine sebze katılan ve özel lavaşı ile dürüm haline getirilen Hatay dönerinin tadını bir başka şehirde bulamayacağınıza emin olabilirsiniz. Kırmızı et ve sakatat ürünlerinin çok fazla tüketildiği bu şehirde meşhur Belen tavayı yemeden sakın geri dönmeyin.

İskenderun ile Hatay arasında yer alan Belen Geçidinde hem Amik Ovası’nın eşsiz manzarasını seyredebilir, hem de tadı damağınızda kalacak olan Belen tavayı deneyebilirsiniz. Ve elbette künefe… Kabul etmeliyiz ki künefenin en güzel yapıldığı yer, anavatanı olan Hatay şehri. Ustasının elinden köz ateşinde pişirilen künefenin lezzetini başka hiçbir yerde bulamayacaksınız. Bunların dışında Hatay’a özel olan ve safranla pişirilen Kepse pilavı, fellah köftesi ve onlarca çeşit salata ve mezeyi de listenize dahil etmelisiniz.

Bugün hep birlikte medeniyetlerin buluşma kenti olan Hatay’daydık. Hatay’da gezilecek tarihi ve turistik yerler, Hatay’ın dünyaca ünlü plajları ve gece eğlencesini seven okurlarımız için Hatay’da gece gidilebilecek en iyi mekanları paylaştım. Umuyoruz ki yazımız, tatil planlarınızı yaparken rotanızı çizmenizde faydalı olacaktır. Bir başka yazıda farklı bir şehirde görüşmek dileğiyle, rotanız her daim mutluluk olsun.

Bunun yanı sıra, Fethiye’de Gezilecek Yerler Neresidir? adlı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Deniz Solmaz

Merhaba Deniz ben. Bundan sonra bende buradayım, kadına ve yaşama dair keyifli yazılarda buluşmak dileğiyle.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx