Sağlık

Siliskar Jel Nedir? Siliskar Jel Nasıl Kullanılır?

Siliskar Jel, cilt bakım ürünlerinde sıklıkla cilt koruyucu olarak kullanılan silikon bazlı bir polimerdir. Vazelinden sonra nemlendiricilerde bulunan en yaygın ikinci nemlendirici bileşen olan bu krem, cilt yumuşatma özelliklerine sahiptir ve cildin yumuşaklığını ve esnekliğini artırmaya yardımcı olur.

Reklamlar

Siliskar jel genel olarak cilde bakım yapan bir üründür. Peki Siliskar jel nedir, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir, ne işe yarar, muadili nedir, özellikleri nelerdir, cilt üzerinde hangi etkileri vardır gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam etmelisiniz.

UYARI! İlaç Satışı İnternet Sitelerinden Yapılamaz. İlaçlar Sadece Eczanede Satılır.

Siliskar Jel Nedir?

Bu krem, cilt bakım ürünlerinde sıklıkla cilt koruyucu olarak kullanılan silikon bazlı bir polimerdir. Vazelinden sonra nemlendiricilerde bulunan en yaygın ikinci nemlendirici bileşen olan bu krem, cilt yumuşatma özelliklerine sahiptir ve cildin yumuşaklığını ve esnekliğini artırmaya yardımcı olur.

Reklamlar

Bu krem cilt üzerinde su kaybını en aza indirmeye yardımcı olan bir bariyer oluşturur. Bu krem ayrıca cildin en üst katmanındaki hücreler arasındaki boşlukları doldurarak cildin pürüzsüzlüğünü ve esnekliğini artırmaya yardımcı olur.

Bu krem, bir ürünün uygulanması sırasında hissedilen kaymaya katkıda bulunur ve kolayca yayılmasına yardımcı olur. Bu krem cildi kaplayarak su kaybını azaltarak nemlenmesine yardımcı olur. Bu krem, cilde ağırlık hissetmeden yumuşaklık ve nemlendiricilik sağlar.

Nazik ve komedojenik olmayan (temiz cilde uygulandığında) bu krem, tüm cilt tipleri için etkili bir nemlendirici bileşendir. Belirli seviyelerde bir cilt koruyucu olarak, cildinin nemin kaçmasını engellemeye yardımcı olan ek bir bariyere ihtiyacı olanlar için özellikle yararlıdır. Kuru, kaşıntılı ve pürüzlü cilt, dimetikon içeren cilt bakım ürünlerinden yararlanabilir.

Siliskar Jel Etken Maddesi 

Bu jel kremin aktif maddesi dimetikon adında bir maddedir.

Reklamlar

Siliskar Jel İçerik Listesi

Bu kremin etken maddesi dimetikon ismi verilen bir bileşendir. Yardımcı maddeleri ise cyclopentasiloxane, dimethicone crosspolymer ve cyclomethicone’dir.

Siliskar Jel Muadili

Contractubex Jel Krem, Maderma Krem, Expigment Krem, İlvana Salyangoz Özlü Krem, Madecassol Krem, Xeragel Krem, ScarEx Jel, Fito Krem, Pohli Krem ve Scar Zone Krem bu kremin muadilleridir.

Siliskar Jel Faydaları

Bu ilaç, kuru, pürüzlü, pullu, kaşıntılı cilt ve küçük cilt tahrişlerini (örneğin, çocuk bezi döküntüleri, pişik, radyasyon tedavisinden kaynaklanan cilt yanıkları) tedavi etmek veya önlemek için nemlendirici olarak kullanılır. Yumuşatıcılar, cildi yumuşatan ve nemlendiren, kaşıntı ve pullanmayı azaltan maddelerdir. Bazı ürünler yani çinko oksit, beyaz vazelin gibi maddeler çoğunlukla cildi tahrişe karşı korumak için kullanılır.

Bu jel krem ciltteki yaraları, ameliyat izlerini, dikiş izlerini yok etmek için kullanılır. Ayrıca kuru cildi nemlendirir ve yara izlerinin solmasını sağlar.

Siliskar Jel
Siliskar Jel

Siliskar Jel Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

  • Bu ürünü kullanmadan önce, üründeki bileşenlerden herhangi birine alerjiniz varsa veya başka alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya başka sorunlara neden olabilecek inaktif bileşenler içerebilir. Daha fazla ayrıntı için eczacınızla konuşun.
  • Ciltte kesikleriniz, enfeksiyonlarınız ve yaralarınız varsa bu ürünü kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. 
  • Bazı bileşenler sizi güneşe karşı daha duyarlı hale getirebilir. Etikette herhangi bir uyarı olup olmadığını kontrol edin veya güneşte herhangi bir özel önlem almanız gerekip gerekmediğini doktorunuza veya eczacınıza sorun. Doktorunuz veya eczacınız güneşte geçirdiğiniz zamanı sınırlamanızı, bronzlaşma kabinlerinden ve güneş ışığından kaçınmanızı, dışarıda güneş kremi ve koruyucu giysiler giymenizi önerebilir. Güneş yanığı veya ciltte kabarcıklar ve kızarıklık varsa derhal doktorunuza söyleyin.
  • Bazı ürünler sivilceyi kötüleştirebilir. Cildiniz sivilce çıkma eğilimi gösteriyorsa, etikette “komedojenik olmayan” (gözenekleri tıkamayacak) kelimesini arayın. Bazı ürünler kıyafetleri lekeleyebilir ve rengini bozabilir. Daha fazla ayrıntı için doktorunuza veya eczacınıza danışın.
  • Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Emzirmeden önce özellikle de bu ürünü meme bölgesine uyguluyorsanız doktorunuza danışınız.

Siliskar Jel Kullanımı Nasıldır?

Bu ürünü belirtildiği gibi kullanın. Bazı ürünlerin kullanımdan önce baz sürülmesi gerekir. Ürün paketindeki tüm talimatları uygulayın. Herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza veya eczacınıza sorun.

Bazı ürünlerin kullanılmadan önce çalkalanması gerekir. Kullanmadan önce şişeyi iyice çalkalamak gerekip gerekmediğini görmek için etiketi kontrol edin. Gerektiği gibi veya etikette belirtildiği şekilde veya doktorunuz tarafından cildin etkilenen bölgelerine uygulayın. İlacı ne sıklıkla uygulayacağınız, ürüne ve cilt durumunuza bağlı olacaktır. Kuru ellerinizi tedavi etmek için, ürünü ellerinizi her yıkadığınızda ve gün boyunca uygulamanız gerekebilir.

Bu ürünü pişiklerin tedavisine yardımcı olmak için kullanıyorsanız, kullanmadan önce bebek bezi alanını iyice temizleyin ve ürünü uygulamadan önce alanın kurumasını bekleyin.

Bu ürünü radyasyon cilt yanıklarını tedavi etmek için kullanıyorsanız, markanızın radyasyon tedavisinden önce uygulanıp uygulanamayacağını radyasyon personeli ile kontrol edin.

Doğru kullanım için etiket üzerindeki tüm talimatları uygulayın. Bu kremi sadece cilde uygulayın. Etiket veya doktorunuz aksini belirtmediği sürece gözleriniz, ağzınızın, burnunuzun içi ve vajinal bölge ve kasık bölgesi gibi hassas bölgelerden kaçının. Ürünü uygulamamanız gereken herhangi bir bölge veya cilt türü hakkındaki talimatlar için etiketi kontrol edin. Örneğin yüz üzerinde, hasar görmüş alanlarda, çatlamış bölgelerde, kesilmiş bölgelerde, tahriş olmuş bölgelerde ve sıyrılmış cilt bölgeleri veya cildin yakın zamanda tıraşlanmış bir alanında kullanmayın. Daha fazla ayrıntı için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Bu kremden en iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Çoğu nemlendiricinin iyi çalışması için suya ihtiyacı vardır. Ürünü banyodan veya duştan sonra cilt hala nemliyken uygulayın. Çok kuru ciltler için, doktorunuz ürünü kullanmadan önce bölgeyi ıslatmanızı isteyebilir. Uzun, sıcak veya sık banyo yapma kuru cildi kötüleştirebilir.

Durumunuz devam ederse veya kötüleşirse veya ciddi bir tıbbi sorununuz olabileceğini düşünüyorsanız, derhal tıbbi yardım isteyin.

Siliskar Jel Yan Etkileri

Yumuşatıcıların çoğu, hiçbir yan etkisi olmaksızın güvenli ve etkili bir şekilde kullanılabilir. Ancak yanma, batma, kızarıklık veya tahriş meydana gelebilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza söyleyin.

Doktorunuz bu ilacı reçete etmişse, size sağlayacağı yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar verdiğini unutmayın. Bu ilacı kullanan birçok kişinin ciddi yan etkileri yoktur.

Deride olağandışı değişiklikler, çok fazla ıslaklıktan beyaz, yumuşak, sarkmış cilt ve cilt enfeksiyonu belirtileri gibi beklenmedik ancak ciddi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza söyleyin.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, kızarıklık, kaşıntı, yüzde, dilde, dudaklarda ve boğazda şişlik, şiddetli baş dönmesi ve nefes darlığı da dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz derhal tıbbi yardım isteyin.

Bu, olası yan etkilerin tam listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Youtube kanalına abone olun, birbirinden güzel videoları kaçırmayın https://www.youtube.com/c/begonyakadin

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx