Teknoloji

Laptop Isınma Sorunu Çözümü

Reklamlar

Laptop ısınma sorunu çözümü çok zor tamir edilen bir işlem değildir. Uzman işi bilen kişiler tarafından bu işlerin yapılması gerekir. Dizüstü bilgisayarlar günümüz de oldukça fazla kullanılıyor. Okul işlerinde, iş yerlerinde, evlerde, kütüphanede, yemek yerken her an her yerde laptop yanımızda bulunuyor. Hal böyle olunca laptoplar hayatımızın bir parçası haline geliyor. Masaüstü bilgisayarları yakalayan güçleri ve taşınabilir özelliği ile çok kullanılsa da ısınma problemi hala tam olarak giderilmeyen bir problem olur. Durum böyle olunca laptop kullanıcıları ısınan laptoplar için çözüm ve çareler düşünmeye, üretmeye başlıyor. Laptoplarınız aşırı kullanıma bağlı olarak aşırı derece de ısınıyor ve sizi rahatsız ediyorsa bazı yöntemleri denemenizde fayda var. 

Soğutma Sistemi Ne Kadar İşe Yarıyor?
Soğutma Sistemi Ne Kadar İşe Yarıyor?

Soğutma Sistemi Ne Kadar İşe Yarıyor?

Laptop ısınma sorunu çözümü herkes tarafından düşünülüyor ancak herkes bu konuda uzman olmadığı için çozüm yolu bulamıyorlar. Bu yüzden bu tür işleri ustalarına bırakmanız sizin yararınıza olacaktır. Dizüstü bilgisayar, gelişen teknoloji ile birlikte daha önce bulunan formatlardan çok farklı ve çok daha güçlü bir haldedir. Hiç olmadıkları kadar güçlü ve taşınabilir özellikleri mevcuttur. Bunlara birlikte de yeni soğutma sistemleri de entegre edilmiş olsa bile bazen hatta çoğu zaman işe yaramıyor. Ve bilgisayarın var olan ısınma problemi bir türlü giderilmiyor. Daha kalıcı çözümler ile bu problem en aza indirgenebilir. 

Isınma Problemi Bilgisayarın Performansını Etkiler Mi?

Laptop ısınma sorunu çözümü olumlu yönde yanıt vermezse bilgisayarınız bir süre sonra kasmaya başlar ve kullanılamaz hale gelir. Bu yüzden en iyi ve işinde uzman teknoloji tamirlerine bilgisayarlarınızı teslim ederek onları daha iyi ve daha sağlıklı hale getirebilirsiniz. Bilgisayarınızda ısınma problemi bir süre sonra bilgisayarınızın performansına da büyük bir şekilde zarar vermeye başlar. Fanlara aktarılmış olan ekstra güç işlemci ve ekran kartının enerjisinden çalınıyor. Bir türlü ısısı düşmeyen bilgisayarınız bir süre sonra başka yerlerin de sorunlar çıkmaya başlar. Belli bir süre sonra bilgisayarınız donar ve bir süre sonra da kendi kendini kapatır. 

Reklamlar
Laptopu Çok Isınanlar İçin Çözüm Yolları
Laptopu Çok Isınanlar İçin Çözüm Yolları

Laptopu Çok Isınanlar İçin Çözüm Yolları

Laptop ısınma sorunu çözümü son zamanlarda en sık karşılaşılan problemler arasında yer alıyor. Günümüz de neredeyse herkesin evinde en az bir tane bulunan ve çok kullanılan dizüstü bilgisayarların genel problemi çok çabuk ısınmasıdır. Soğutma sistemleri bilgisayarlara entegre edilmiş olsa da buda bir işe yaramıyor. Ve bilgisayarlar yine eski haline gelip ısınıyorlar. Bilgisayarınız aşırı derece de ısınıyor ve buna bir çözüm bulamıyorsanız bu yolları denemekten zarar gelmez. Dizüstü bilgisayarınızı sabit ve yüksek bir yerde ve yüzeyde kullanmanız çok daha iyi sonuçlar verebilir. Bilgisayarınızda bulunan soğutucu fanları düzenli olarak temizlerseniz. Onlarda düzenli olarak çalışır ve daha iyi performanslar gösterirler. Termal macunu yenileyin, laptop soğutucu pad maddelerini araştırıp bunlara göz gezdirin. 

Dizüstü Bilgisayarınızı Sabit Ve Yüksek Bir Yüzeyde Kullanmaya Çalışın

Laptop ısınma sorunu çözümü oldukça zor giderilen bir sorundur. Yıllardır laptoplar kullanılır ve yıllardır bu laptoplara tam olarak bir çözüm üretilmiş değildir. Ancak bu yöntemleri deneyerek bilgisayarınızı daha uzun ömürlü kullanabilirsiniz. Dizüstü bilgisayarın en çok tercih edilme sebeplerinden biri de bütün işlerinizi istediğiniz saatte ve istediğiniz yerde yapabilmenizdir. Tabi bu durum evin içinde de geçerli oluyor. Birçoğumuz bilgisayarı kucağımızda evin her yerine taşıyoruz. Bu durum da fanların iyi çalışmamasına engel oluyor. Bunun önüne geçmek için özellikle sistemi yoran işlemleri gerçekleştiren laptopları sabit bir yere koyarak daha fazla yorulmalarına engel olabilirsiniz. 

Soğutucu Fanları Düzenli Olarak Temizleyin

Laptop Isınma sorunu çözümü olarak bilinen ancak tam olarak çözülemeyen bir sorun haline gelmiştir ısınma problemi bu yüzden bu taktikleri uygulayarak bilgisayarınızı bir nebze de olsa ısınma sorununu giderebilirsiniz. İlk önce bilgisayarınızın bataryasını çıkarın. Dışarıdan erişebiliyorsanız siz yapın eğer erişim sağlamıyorsanız bir uzmana görüşmemizde yarar var. Bilgisayarınızın arka kısmında bulunan vidaları tek tek sökün. Fanın güç kablosunu dikkatli bir şekilde çıkarın. Fani ve soğutma sistemini sabit bir şekille tutan vidaları da dikkatli bir şekilde sökün. Fanınızı dış fırçası yardımı ile alkollü kulak temizleme çubuğu yardımı ile temizleyebilirsiniz.

Termal Macunu Yenileyin

Laptop ısınma sorunu çözümü bilgisayarınızın daha çok ısınıp işlevini yerine getirmemesi gibi durumları engelliyor. Birtakım formüller, yol ve yöntemler ile bilgisayarınızın ısınmasını engelleyebilirsiniz. Fan temizleme için bilgisayarınızı açtığınızda zaten termal macun yenilemek için soğutucu fanları temizleme gibi yöntemleri uygulayarak gerekli bütün ön işlemleri yapmış oluyorsunuz. Bu sebepten ötürü diz üstü bilgisayarın soğutmasında ki en önemli bileşen termal macunu değiştirmek diyebiliriz. Isınma problemini gideren en önemli yöntem ve en sağlam yöntemlerden biridir. Her ne kadar teknoloji gelişmiş olsa da bazı şeylere engel olamıyor ve bazı sorunları tamamen gideremiyor. Bu sebepten ötürü laptop işlemcileri ve ekran kartları oldukça fazla ısınıyor. 

Reklamlar

Laptop Soğutucu Pad Modellerine Göz Gezdirin

Laptop ısınma sorunu çözümü son zamanlarda bir şikayet konusu haline gelmiştir. Bu bilgisayarların ısınma problemleri tamamen bitmiyor ve bilgisayarlar çok kullanıma bağlı olarak ısınıyor. Bu ısınma ile birlikte bilgisayaralar kasmaya başlıyor ve içindeki verilere geç ulaşılıyor. Eğer fan temizliğine ve termal macun değişikliğine yeteri kadar önem vermiyor ve özen göstermiyorsanız, yaptığınız temizliğin ömrünü daha fazla uzatmak için laptop soğutucu padleri tercih edebilir ve bunları deneyebilirsiniz. Fakat soğutucu pad almadan önce bilgisayarınızın soğutma sistemine ve hava ızgaralarına dikkat etmenizde fayda var. 

İlginizi çekebilir: Laptop İşlemci Arızası Nasıl Anlaşılır?

Daha fazla içerik için bizi Instagram’dan takip edebilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx