Teknoloji

Televizyon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler [Marka, Teknik Özellikler, Fiyat Analizi]

Reklamlar

Televizyon günümüzde hemen hemen her evde bulunan ve herkesin fazlasıyla kullandığı elektronik eşyalardan biridir. Günümüzde en çok kullanılan ev, ofis, iş yeri eşyası olmayı başaran televizyonlar, eğlenceli vakitler geçirebilmemiz adına fazlasıyla önemlidir. Bu denli önemli olan eşyayı satın alırken dikkat etmemiz gereken noktalar bulunmaktadır. Televizyon alırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında sizi bu yazıyla bilgilendireceğiz.

Televizyon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Televizyon almak isteyen biri mağazaya gidip, mağazadaki çalışanlardan destek alarak televizyon satın alabilir. Ancak bu televizyon sizin ne kadar işinize yarayacak? Hangi ihtiyaçlarınızı karşılayacak? Uzun süre kullanabilecek misiniz? Kalitesinden memnun kalacak mısınız? Mağazada çalışanlar sizlere satış yapmak istediği için televizyonları fazlasıyla övebilir. Bu da sizin yanlış televizyon satın almanıza sebebiyet verebilir. Bu sebeple, sizlerle bu yazımızı paylaşmak ve televizyon alırken dikkat etmeniz gereken noktalar hakkında sizleri bilgilendirmek istedik.

TV alırken dikkat edilmesi gerekenler
TV alırken dikkat edilmesi gerekenler

Televizyon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler [Kısaca]

Televizyon alırken dikkat edilmesi gerekenler listesi paylaşacağız. TV alırken bu listeye göre analiz yapabilir ve en uygun marka ve cihazı alabilirsiniz. İşte detaylar;

Reklamlar

TV alırken dikkat edilmesi gereken kriterler aşağıdaki gibidir;

 • Ekran kalitesine dikkat edin.
 • Yeni nesil görüntü kalitesi olan modelleri alın.
 • Odanızın büyüklüğüne uygun tv boyutu seçin.
 • Güncellenen yazılımları tercih edin.
 • Hertz Değerine dikkat edin.
 • Televizyonun ekstra özelliklerini inceleyin.
 • Bağlantı türlerini kontrol edin. (HDMI, USB, Ethernet, Ses Girişleri vb.)
 • Garanti Süresini Uzatabileceğiniz modelleri tercih edin.
 • Servis ağı geniş markalara yönelin.
 • Marka ve Model seçerken yaygın satılan modelleri alın.
 • Satın almadan önce kullanıcı yorumlarını mutlaka okuyun.
 • Alacağınız ürünün kapalı kutuda olmasına dikkat edin.
 • Teşhir ürün alırken indirim talep edin.
 • Fiyatına dikkat edin.
 • Seri sonu veya sezon sonu kaliteli modelleri araştırın.

Yukarıdaki liste televizyon alırken dikkat edilmesi gereken tüm kriterleri içeriyor. Ancak esasen bu kadar detaya inmeye gerek yoktur. Bu nedenle tv alırken dikkat etmeniz gereken en önemli 5 kriter bulunuyor. Bu kriterler;

Ekran Kalitesi

Bir televizyonun kalitesini ortaya çıkaran en önemli özelliktir ekran kalitesi. Bu kavramı hem görüntü hemde tv de kullanılan panelin kalitesi olarak tanımlayabiliriz. Alacağınız televizyonun markası modeli hatta diğer özellikleri ne olursa olsun bir şekilde alternatif yöntemlerle çözüm bulunabilir ancak eğer görüntü kalitesi iyi değil ise kesinlikle telafisi olmuyor bu nedenle televizyon alırken en önemli kriteriniz iyi bir görüntü kalitesi olmalı.

Ekran Boyutu

Mesafenizi iyi hesaplayıp alacağınız televizyonu izleme mesafenize uygun seçmelisiniz. Eğer aldığınız tv odanıza olması gerekenden büyük yada küçük olur ise bu seyir zevkinizi olumsuz etkileyecektir. Önemli bir özelliktir ve televizyon seçimine başlamadan önce “buradan” mesafenize uygun tv boyutunu belirleyin sonra tv seçim sürecine başlayın.

Reklamlar

Yazılım (İşletim sistemi)

Bir televizyonun özellikle Smart (İnternet) kullanımı sunabilmesi için yazılımının yeni nesil ve kapsamlı bir yazılım olması gerekir. Televizyonlarda halihazırda kullanılan bilindik işletim sistemleri aşağıdaki gibidir.

 • Lg: WebOS
 • Samsung: Tizen
 • Philips: Android ve Saphi
 • Arçelik: Android
 • Grundig: Vision OS
 • Sony: Android

Yukarıdaki işletim sistemleri genel olarak kullanılmakta ve hepsi bir diğerinden farklı özellikler sunmaktadır. Bu nedenle işletim sistemi özellikle internet kullanımını ağırlıklı yapacak olan her tv kullanıcısı için önemlidir. İşletim sistemlerinin aralarında ki farklara detaylı bakmak için “Buraya” bakabilirsiniz.

Hertz değeri

Tv kullanırken ülkemizde çok kendini farkettirmiyor olsa da oyun konsolu yada netflix gibi platformlarda özellikle 4K videolarda yokluğunu hissedebileceğiniz bir özelliktir hertz değeri. Hertz konusunda merak konusu olan bir kaç soruya cevap verelim.

Türkiye’de tv yayınları kaç Hz?

Ülkemizde televizyon yayınları Avrupa standartları göz önüne alındığında 60 Hz’i geçmemektedir. Alacağınız herhangi bir televizyon Hz değeri konusunda işinizi fazlası ile görecektir. Tabi Türksat yayınlarını izlediğiniz sürece geçerli bu dediğim.

4K Tv kaç Hz olmalı?

4K gelişmiş bir çözünürlük olduğundan dolayı aslında yüksek Hz gerektirir. Yine ülkemizde 4K yayın yapan tek kanal olan TRT 4K bu konuda yetersiz kalıyor çünkü TRT 4K’da diğer kanallar gibi 60 Hz’lik yayın sunuyor. Bu da harici bir kaynaktan alacağınız 4K kalitesi ile TRT 4K kanalının yaptığı yayının kalitesinin aynı olmadığı anlamına geliyor. Eğer 4K teknolojisinden tam kapasite fayda görmek istiyorsanız alacağınız tv kesinlikle 100 Hz tv olmalı.

Smart Özelliği

Smart özelliği bildiğiniz gibi televizyonda internet kullanımını sağlayan özelliktir. Smart olmayan bir tv harici bir cihaz kullanılmadan internete bağlanamaz. İnternete bağlanabilmek için çok pahalı televizyon seçmeniz gerekmiyor aslında hatta alacağınız tv smart olmayabilir. Bu telafi edilebilecek bir eksik hatta herhangi bir televizyonun içinde barındırdığı smart özelliklerinden daha fazlasını harici cihazlardan elde etmek mümkün. Örneğin bütçeniz çok fazla değil ise smart kullanımı kısıtlı olarak sunulmuş yada hiç kullanılmamış bir televizyon alıp yanında birde Xiaomi Mi Box S alarak internet keyfini en üst seviyede yaşayabilirsiniz.

Televizyon Alışverişi
Televizyon Alışverişi

Televizyon Alışverişi

Günümüzde hepimiz farklı ihtiyaçlarımız için farklı ürünler satın alıyoruz. Kimi ürünleri kolaylıkla satın alabilirken bazı eşyalarda kafamız karışabiliyor ve bu sebeple kararsız kalıyoruz. Bazen de satın alacağımız ürün hakkında yeterli bilgi edinemediğimiz için yanlış ürünler satın alabiliyoruz. Televizyon satın alırken de bu tip durumlarla sıklıkla karşılaşabiliriz.

Biz de sizlerin televizyon alırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi sahibi olmanız için bazı araştırmalar yaptık ve bu yazıyı sizlerle paylaşmaya karar verdik. Bu yazıyı okuduğunuzda siz de televizyonlar hakkında büyük oranda bilgi sahibi olacaksınız ve aradığınız, ihtiyacınız olan televizyonları kolaylıkla bulabileceksiniz.

TV satan Mağazalar
TV satan Mağazalar

Televizyon Markaları ve Televizyon Satan Mağazalar

Teknoloji hemen hemen her gün gelişiyor ve değişiyor. Bu sebeple televizyon üretmek isteyen, üreten ve ürettiği televizyonları müşterileri ile buluşturmak isteyen çok sayıda marka da ortaya çıkıyor. Samsung, Lg, Philips, Arçelik, Grundig, Axen gibi sayamadığımız çok sayıda marka düzenli olarak televizyon üretiyor. Bu sebeple televizyon alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında markalar da yer alıyor. Televizyon satın alırken marka konusunda kesinlikle takılmamalısınız. Günümüzde birçok pazara yetişen ve oldukça kaliteli ürünler üreten birçok marka vardır. Ancak bu markaların her televizyonu kaliteli olacak diye bir şey yok. Ayrıca

Her geçen sürede teknoloji biraz daha ilerliyor ve televizyonda kullanılan teknolojiler de değişiklik gösteriyor. Bu sebeple tv satın alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında ürünlerinin hangi dönemin teknolojisiyle yapıldığı da önem taşıyor. Bunun için üretim yılını kontrol edebilir ve televizyonun üzerinde kullanılan teknolojileri ayrı ayrı araştırarak çözüm bulabilirsiniz. Günümüzde en son teknoloji olarak üretilen televizyonlar 4k teknolojisini üzerinde taşımaktadır.

Televizyon Nereden Satın Alınmalı

Televizyon alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında televizyonun hangi mağazalardan alındığı da yer alır. Alınacak televizyonun markası kadar satın alındığı mağaza da büyük önem taşır. Çünkü siz televizyon aldığınızda marka ile değil direkt olarak mağaza ile iletişime geçiyorsunuz. Yani televizyon satın alırken destek sağlayacak yer mağazalardır.

Günümüzde televizyon alabileceğiniz çok sayıda mağaza ve marka vardır. Teknosa, Media Markt, Vatan Bilgisayar bu mağazalardan biridir. Mağazalar, farklı markaların televizyon modellerini bünyesinde bulundurur ve bunları sizlere sunar. Siz de bu mağazalarda yer alan tv modellerinden birini seçerek kolaylıkla televizyon alabilirsiniz. Ancak televizyon almak bunlarla sabit kalmaz. Yani, mağazadan televizyon alırken dikkat edilmesi gereken noktalar da vardır.

Öncelikle sizlere satılan ya da almak istediğiniz televizyonun özelliklerini de iyi bilmeniz gerekiyor. Televizyonun özellikleri, kullanırken sizlere fayda sağlayacak önemli kriterleri de belirtir. Bunlar içerisinde görüntü kalitesi, ekran büyüklüğü, uydu ve kanal teknolojisi, internet özelliği ve tasarruf miktarı yer alır. Bunun yanı sıra internet ortamından da kolaylıkla televizyon alınabilir.

Mağazalardan Televizyon Satın Almak

Mağazadan televizyon satın almak, günümüzde en kolay yöntemlerden biridir. Paranızı ya da kredi kartınızı hazırlar ve mağazaya gidersiniz. Mağazada yer alan televizyon modellerini inceleyerek hangisini satın alacağınıza kolaylıkla karar verebilirsiniz. Ayrıca satın almak istediğiniz modellerinin teşhir ürünleri de mağazalarda bulunur. Böylelikle kısa süreliğine de olsa ürünleri deneme hakkına sahip olursunuz. Bunun yanı sıra çalışanlardan da bilgi alma şansınız da bulunuyor.

Mağazalardan alışveriş yapmanın olumlu yönleri olduğu kadar olumsuz yönleri de bulunuyor. Bunlardan biri de mağazalarda bazı durumlarda özellikle teknoloji alanlarında iade ya da değişim durumu olmayabiliyor. Yani mağazada teşhir ürününü deneyip kapalı kutularda aldığınız ürün bazen bozuk çıkabiliyor ya da istediğiniz kadar kaliteli olmuyor. Bu durumda iade etmek istiyorsunuz. Bu günümüzde herkesin başına gelebilecek olaylardan biridir. Ancak mağazalarda televizyon iadesi gibi bir durum bazen söz konusu olmuyor. Yani, mağaza sizlere değişim ya da iade hakkı vermiyor. Bu durumda ise sevmediğiniz, verim alamadığınız ya da bozuk olan bir televizyon ile karşı karşıya kalıyorsunuz.

Televizyon alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında belki de en önemlisi iade hakkıdır. Bu sadece televizyonlarda değil tüm teknolojik ürünler için önemlidir. Çünkü bu tip ürünleri önceden sezmek oldukça zordur ve herkesin anlaması mümkün değildir. Bu sebeple iade ya da değişim hakkı olan, deneme imkanı sağlayan mağazaları tercih etmeniz aradığınız televizyonu bulmanıza ya da yaptığınız alışverişten pişman olmamanıza imkan sağlayacaktır.

İnternetten Televizyon Satın Almak

Günümüzde internet siteleri ve internet alışverişi oldukça popüler durumda. Bu sebeple, internetten alınacak çok sayıda da ürün bulunuyor. İnternetten satılan ürünler arasında televizyon da var. Yani, internetten televizyon satın almak gibi bir imkanınız da bulunuyor. İnternetten televizyon almak genellikle olumlu etki yaratsa da bazen olumsuz sonuçlar doğurabilir. Özellikle internette yer alan televizyonlar, mağazadakilere göre daha uygun fiyatlı olabilir.

Fiyat avantajı sağlamak istiyorsanız kesinlikle internetten televizyon almalısınız. İnternet alışverişi bazı ürünlerin çok daha uyguna satın alınabilmesini sağlıyor. Ancak internetten televizyon satın alırken dikkat edilmesi gerekenler de bulunuyor. Öncelikle internette fotoğrafını görüp satın aldığınız ürün beklediğiniz ürün olmayabilir. Yani, sizlere farklı bir ürün gönderebilirler. İnternet dolandırıcılığı günümüzde oldukça yaygın olan bir sektör. Bu sebeple her siteden alışveriş yapmamalısınız. Ayrıca internetten gelecek ürünler kargoyla geldiği için kargo sebebiyle ürünler kırılabilir ya da hasar görebilir. Bu duruma engel olmak için de ya kontrollü kargo seçeneği ile almalısınız ya da ürünü almadan önce dış kutusuna dikkat etmelisiniz.

İnternetten alışveriş yapmanın sağladığı olumlu faydalardan biri de 14 gün kuralıdır. Müşteri, internetten satın aldığı ürünü beğenmeyebilir ya da ürün hasarlı çıkabilir. Bu tip durumlarda bireylerin koşulsuz şartsız iade edebilme hakkı bulunuyor. Yani internetten satın aldığınız ürünleri 14 gün içerisinde herhangi bir gerekçe olmadan kolaylıkla iade edebilirsiniz. Unutmayın ki televizyon alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında en önemlilerinden biri iade hakkıdır.

Televizyon Özellikleri
Televizyon Özellikleri

Televizyon Özellikleri

Televizyon alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alanlardan biri de satın alınacak olan televizyonun özellikleridir. Televizyonların her biri birbirinden farklı özelliklere sahip olabilir. Bu sebeple özellikleri iyice incelemeniz ve ihtiyacınıza uygun olup olmadığını belirlemeniz gerekir.

 • Boyut (Televizyonun kaç inç olduğu)
 • Görüntü Kalitesi (HD, FULL HD, 4K)
 • Görüntü Sağlayıcının Teknolojisi (LCD, LED, PLAZMA)
 • Hız Değeri (Hertz)
 • İade Koşulları
 • Garanti ve Teknik Servis İmkanı
 • Renk Ayarları ve detayları

Günümüzde genellikle büyük inçlere sahip televizyonlar tercih edilir. Ancak bu durumda yanlış bir algılama vardır. Herkes televizyonların büyük olmasının daha iyi olduğunu zanneder ancak ekran boyutu kadar görüntü kalitesi de önemlidir. Büyük ekran tercih edebilirsiniz ancak sadece büyük olmasına değil diğer özelliklere de önem göstermelisiniz. Bu şekilde alacağınız verim de büyük oranda artacaktır.

Televizyon görüntü kalitesi, satın alacağınız televizyonda dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biridir. HD, FULL HD ve 4K teknolojisi günümüzde yoğun olarak tercih edilen görüntü teknolojileridir. 4K en kaliteli görüntüyü sağlayan teknolojidir. Bu sebeple 4K tercih edebilirsiniz. Ancak 4K teknolojisine sahip olan televizyonlar diğerlerine göre biraz daha pahalı olabilir. Bu sebeple 4K tercih etmek istemezseniz FULL HD kalitesinin altına da düşmemelisiniz.

Garanti ve teknik servis imkanı da televizyon alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alıyor. Günümüzde sıfır ürünlerin 2 yıl garantisi oluyor. Ayrıca garantide Türkiye garantisi ya da Avrupa garantisi gibi seçenekler yer alıyor. Bu seçenekler arasında Türkiye garantisi olan televizyonları seçmeniz herhangi bir sorun yaşamanızda daha çabuk çözümlenmesini sağlayacaktır.

İhtiyaca Göre Televizyon Almak

Televizyon alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında birçok husus yer alır. Bu noktalardan biri de sizin ihtiyaçlarınızdır. Televizyon satın alırken önceliğiniz ilk olarak ihtiyacınız olmalıdır. Bu da televizyonu nerede kullanacağınıza ve ne amaçla kullanacağınıza göre değişebilir.

İş yeri için televizyon almak istiyorsanız yüksek özellikleri olmayan ancak uzun süre dayanabilecek orta sekmen televizyonlar tercih edebilirsiniz. Sadece dekor olarak ya da arada bir iş yerinde kullanılacak olan televizyonlar için büyük oranda paraları gözden çıkarmanız gerek yok uygun fiyatlara aradığınız iş yeri televizyonlarına kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Evde kullanmak için televizyon almak istiyorsanız, bu ayarda çok sayıda model bulunur. Kendiliğinden uydulu, internet bağlantılı ve netflix gibi özellikleri bünyesinde barındıran çok sayıda modelden birini tercih edebilirsiniz.

Televizyon Fiyatları
Televizyon Fiyatları

Televizyon Fiyatları

Televizyon alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında televizyonların fiyatları da yer almaktadır. Sadece ucuz diye bir televizyon alınmamalı ve yüksek fiyatlarda olan televizyonlar da kaliteli olarak görülmemelidir. Siz her zaman kendi ihtiyaçlarınız doğrultusunda televizyonlar bulmalı ve bütçenize uygun televizyon modellerini tercih etmelisiniz.

Televizyonların fiyatlarını değiştirebilecek çok sayıda faktör bulunuyor. Bunlardan biri de televizyonun özellikleri. Televizyon özellikleri ne kadar iyi olursa televizyonun fiyatı da o denli artıyor. Ancak her pahalı televizyon yüksek özelliklere sahip olmuyor.

Televizyon fiyatları için araştırmalar da yapmanız gerekebilir. Bütçenize ve ihtiyacınıza en uygun televizyonu bulabilmek için karşılaştırarak inceleme yapabilirsiniz. Bu imkanı çok sayıda internet sitesi sağlıyor. Yani televizyonları hem özellik olarak hem de fiyat olarak birbiriyle karşılaştırmanız da mümkün.

Hangi marka tv almalıyım?

Tv alırken özellikleri ile sizin istediklerinizi size sunabilen bir tv bulduysanız o tv nin fiyatına bakın eğer fiyat olarak da sizin için uygun ise markasına hiç bakmayın ve alın. Marka algısı firmaların reklam politikaları ve bilinirlikleri ile alakalı oluşan bir algı. Ancak bir markanın diğerinden farkı sadece özellikleri ve servis kalitesidir. Bu noktada sizde servis kalitesi ve özellikleri ile uygun gördüğünüz televizyonu gönül rahatlığı ile alın.

En iyi tv markası hangisi?

En iyi televizyon markası son 10 yılın Dünya genelinde ki satış rakamları baz alınır ise Samsung olarak görünüyor. Ancak bu diğer markaların iyi olmadığı anlamına gelmiyor. Cebinize uygun, özellikleri ile kafanıza yatan ve iyi bir servis ağına sahip olan her marka iyi markadır.

Merve Ekinci

Renkli kişiliğim ile efsane içerikler üretmeye geldim. Asla vazgeçmeyen her kadın gibi biraz süslü ve ne istediğini bilen biriyim. Kafamın içinde kurduğum senaryoları yazılarıma aktarıyorum. Umarım sizlerde keyifle okursunuz.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx