Gezi Rehberi

Dünyanın En Ünlü Mimarlık Müzeleri

Reklamlar

Mimarlık, yaratıcılıkta sınır tanımayan meslek gruplarından biri olarak kabul edilmekte. Elbette bu yaratıcılığı besleyen en önemli unsurlardan biri ise daha önceki eserleri incelemek ve yeni bakış açıları kazanmak. Bu tip deneyimleri kazanabilmek için en ideal aktivite ise mimarlık müzelerini gezmek olabilir. Peki dünyanın farklı yerlerini gezerken bu seyahatlerinizi ilham verici bir deneyime dönüştürmek istemez misiniz? Cevabınız “Evet” ise birazdan sizlere dünyanın mutlaka görülmesi gereken mimarlık müzelerini sıralayacağız. İşte sizler için hazırladığımız yurt dışı gezilerinizde keşfedebileceğiniz mimarlık müzeleri!

Vitra Tasarım Müzesi

Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletine bağlı Weil am Rhein kentinde yer alan müze, dış görünüşüyle bile ziyaretçilerini etkilemeyi başarıyor. Özgün adının Vitra Design Museum olduğu müzede tasarım ve mimarlık kapsamında yıl boyunca çeşitli araştırmalar yürütülmekte. Ancak ziyaretçiler için en ilgi çekici olan yanı, içerisindeki birbirinden önemli sanat eserleri. Müze, aslında Vitra Kampüsü olarak bilinen geniş bir alana yayılmış durumda. Zaha Hadid, Tadao Ando ve Herzog & de Meuron gibi sanat camiası tarafından otorite olarak kabul edilen isimlere ait tasarımların yer aldığı müze yıl boyunca ziyarete açık. Almanya gezileri sırasında mutlaka ziyaret edilmesi gereken Vitra Tasarım Müzesi’nde aynı zamanda modern mimarinin en güzel örnekleri de sergilenmekte.

Bauhaus Arşivi Tasarım Müzesi

Bauhaus Arşivi Tasarım Müzesi, Almanya’nın gözbebeği olan Berlin kentinde yer alıyor. Bauhaus-Archiv Museum für Gestaltung ismiyle bilinen müze, aslında mimarlık tarihi ile ilgili bilgi sahibi olanların yakından tanıdığı bir destinasyon. Geçmişte hizmet verdiği binasının 1970’li yıllarda tasarlanmış olduğu müzede ilk ziyaretler 1979 senesinde başlamış. Tabii günümüzde hizmet verdiği bina çok daha yeni bir tasarıma sahip. Müzede ise 1919 ile 1933 seneleri arasında Almanya’nın ünlü Bauhaus Sanat ve Tasarım Okulu’na ait koleksiyonlar sergilenmekte. Bir döneme damga vuran ve hatta ekol haline gelen tasarım okuluna ait eserleri görmek isteyenlerin kaçırmaması gerektiği bir müze.

Reklamlar
Dizayn Müzesi
Dizayn Müzesi

Dizayn Müzesi

The Design Museum olarak tanınan müze İngiltere’nin Londra şehrinde yer alıyor. Kensington bölgesindeki Commonwealth Education Trust binasında ziyaret edebileceğiniz müzenin iç ve dış tasarımları John Pawson’a ait. İçerisinde toplamda 10 bin metrekarelik sergi alanı bulunan müzede yıl boyunca çeşitli etkinlikler düzenlenmekte. Tasarım ve mimarlığa ilgi duyanlar için oldukça keyifli bir gezi deneyimi sunan müzede aynı zamanda küçük bir mağaza bölümü de mevcut durumda. Burada ise çeşitli hediyelik ürünler yer alıyor. Öte yandan oditoryum ve konferans salonu gibi bölümlerin de yer aldığı müzede çok sayıda dijital stüdyo da aktif olarak kullanılabiliyor.

Alvar Aalto Müzesi

Mimarlık ile içli dışlı olanların yakından bildiği Alvar Aalto adına kurulmuş olan müze, Finlandiya’nın en önemli yerlerinden biri konumunda. Toplamda iki farklı şehirde hizmet veren müzenin mimarlık ve tasarım kapsamındaki eserleri Jyväskylä’da sergilenmekte. Akademi çalışmaları ve diğer stüdyoların yer aldığı bina ise Helsinki’de ziyaretçilerini bekliyor. Ağırlıklı olarak mobilya, tekstil, mimarlık cam sanatına ilişkin eserleri inceleyebileceğiniz Alvar Aalto Müzesi, yeni keşifler için ilham veren yerler arasında gösteriliyor.

Het Nieuwe Enstitüsü
Het Nieuwe Enstitüsü

Het Nieuwe Enstitüsü

Het Nieuwe Enstitüsü, Hollanda gezileriniz sırasında ziyaret edebileceğiniz mimarlık ve tasarım müzelerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Rotterdam kentinin en popüler yerlerinden biri olan Museumpark içerisinde yer alan Het Nieuwe Enstitüsü, kendisini ulusal mimarlık, tasarım ve dijital kültür müzesi olarak tanımlıyor. Avrupa’yı tasarım açısından etkileyen Nieuwe Bouwen akımının çıkış yeri olarak bilinen enstitüde günümüzde çok sayıda eser ve belge sergileniyor.

Kanada Mimarlık Merkezi

Kanada Mimarlık Merkezi, ülkenin Quebec eyaletine bağlı Montreal kentinde ziyaretçilerini ağırlıyor. Mimarlığın toplum üzerindeki etkilerini konu edinen araştırmaların gerçekleştirildiği merkez, müze bölümüyle ilgi çekiyor. Aynı zamanda toplum üzerinde mimarlık hakkındaki bilinci artırmayı amaçlayan Kanada Mimarlık Merkezi’nin bünyesinde mimari ve endüstriyel tasarım kapsamında önemli eserler sergileniyor.

Reklamlar

Kaynakça: https://www.homify.com.tr/yeni_fikirler/9106378/duenya-capinda-ufuk-acan-tasarimlariyla-uenlue-mimarlik-ve-tasarim-muezeleri

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx