Markalar

Epilatör Kullanımı ve Cilde Faydaları

Reklamlar

Kadınların en büyük sorunlarından biri, hiç şüphesiz istenmeyen tüylerdir. Yazın tatilde etek giyerken ya da plajda bikini giymek istediğinizde tüyler her daim başa beladır. Aslına bakarsanız mevsimi yoktur bu işin… Zira sadece bacaklarımızı almıyoruz. Kollar ve yüzdeki kısmi bölgeler için de hızlı bir çözüm olan epilatörlere gidiyor elimiz. Ağda gibi saatlerce uğraştırmayan, jilet gibi tahriş etmeyen o mucizevi çözüm “epilasyon aletleri tam olarak neye yarar?”, “çalışma prensibi nedir?” inceleyelim.

Piyasada birçok epilatör bulunuyor: Elektrikli, şarjlı, pilli, masaj ve buz başlıklı… Bunlar da kendi aralarında kullanıcı beklentisine göre çeşitlenmiş durumda. Suyun altında kullanılabilen, sadece kuru kullanıma izin veren ya da kıl köklerini daha iyi görebilmek için ışıklı olanlar gibi. Kendi içinde çokça varyantı bulunsa da tüm epilatörlerin tek bir ortak paydası var ki o da çalışma modelleri. Küçük cımbızların bir araya gelerek tüyleri hızlı bir şekilde kökünden yakalama özelliği 1 aya kadar pürüzsüz bir cilde sahip olmayı sağlayan türde karşımıza çıkıyor.

Peki bu küçük cımbızlı cihazı “nasıl kullanmalıyız?”, “cilde ne gibi faydaları var?” detayları ile ele alalım. Kullanımı son derece basit ve zahmetsiz olan epilasyon aletleri; alınmak istenen bölge üzerinde kıl köklerinin çıkış yönünün tersine gezdirilecek şekilde uygulanmalıdır. Kullanım sırasında elin 90 derecelik bir açıda tutulması önemlidir. Tıraş bıçakları gibi aşağı yukarı doğru hareket ettirerek değil tek bir yönde hareketi sağlanmalıdır. Aksi takdirde tüyler kökten çekilmeyerek kırılacak ve uzaması bir hayli zaman alacaktır.

Reklamlar

Vücudun birçok yeri için epilatör kullanabilirsiniz. Kollar, koltuk altı, bacaklar, bikini bölgesi ve yüzdeki tüyler; epilasyon aletinin uygun başlıkları ile zahmetsizce alınabilir. Unutmayın en iyi epilasyon aleti bile yanlış kullanımda istenilen etkiyi vermeyecektir. Doğru şekilde kullanıldığında ise cilt üzerinde çeşitli yararları bulunuyor. Tüy alımında epilatör kullanmanın cilde faydaları şu şekildedir:

 • Tüyleri kökünden aldığı için uzun süreli pürüzsüzlük sağlar.
 • Ağda için kısa kalan tüyleri cımbızları sayesinde rahatça alır.
 • Ağda ve benzeri ürünlerin kullanımında görülen ciltte sarkma gibi etkilere rastlanmaz. 
 • Jilet gibi tahriş etmediği için olası enfeksiyonların önüne geçer.
 • Tüy dökücü krem ve benzer ürünlerin kullanımda görülen etkiye göre kıllar daha uzun sürede uzar.
Epilasyon Aleti Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Epilasyon Aleti Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Epilasyon Aleti Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sağlıklı bir epilasyon deneyimi için; işlemin öncesinde, sırasında ve sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar vardır. En az acıyla en kısa sürede istenmeyen tüylerden kurtulmak için aşağıdaki maddelere mutlaka göz atınız:

 • Öncelikle tüylerinizin alınacak uzunlukta olup olmadığını belirlemelisiniz. Çok kısa tüyler alım sırasında kırılacağı için size zorluk yaşatacaktır.
 • Olması gerekenden daha uzun tüyleri almaya çalışmak ise canı acıtıcı olabilir. Bu durumda tüylerinizi bir makas yardımı ile kısaltmalısınız. İdeal tüy uzunluğu ortalama 0.5 cm olmalıdır.
 • Tüylerin alınacağı bölge mutlaka sağlıklı olmalıdır. Eğer cilt üzerinde yara, kabuk, sivilce vb. var ise canınız olduğundan daha fazla yanabilir.
 • Epilasyon işlemini duş sonrası gerçekleştirirseniz, gözenekler açılacağı için daha az acı hissedersiniz.
 • Batıkları en aza indirmek için tüy alım işleminden önce yapacağınız peeling uygulaması cildinizi yumuşatacaktır.
 • Epilatörü bikini bölgesi ya da yüzdeki bir bölüm için kullanacaksanız, mutlaka söz konusu yerler için özel başlıklara sahip olan epilasyon aletlerini tercih ediniz. Bahsi geçen bölgeler hassas olduğu için istenmeyen sonuçlar yaratabilirsiniz.
 • Epilatörünüz ıslak kullanıma uygun değilse, cilt yüzeyinin tamamen kuru olduğuna emin olmalısınız.

Epilatörle tüy alma işlemlerinin bir aya kadar sonuç verdiğinden bahsetmiştik. Eğer tüylerden kalıcı olarak kurtulmak istiyorsanız Philips Lumea lazer epilasyon cihazı ile tamamen kurtulmanız mümkün.

Lazer Epilasyon Cihazı ile Sıradan Epilatör Arasındaki Farklar

Epilatör yardımı ile istenmeyen tüylerden kurtulmak kendi içinde iki yola ayrılıyor aslında: Kalıcı ve geçici çözümler. Elbette tüm kadınlar tüy sorununa kesin sonuçlar bulmak istese de birçoğu gün sonunda geçiçi çözümlerle yaşamına devam ediyor. Bunun başlıca nedenleri arasında ise “lazer epilasyon” cihazları hakkındaki eksik bilgiler yer alıyor. Sıradan bir epilatör minik cımbızları ile kılları kökünden alarak kısa süreli ortadan kaldırırken lazer epilasyon cihazları ise daha kesin çözümler sunmaktadır.

Reklamlar

Elbette ki kişinin hormonlarına, kıl ve cilt yapısına göre kalıcılık oranı değişmektedir. Ancak bu cihazlar tüyler üzerinde büyük oranda azalma ve inceltme görevi görmektedir. Sahip oldukları flaş benzeri ışıklar kıl köklerine nüfuz ederek uzama evresindeki tüylerin gelişimini durdurmayı amaçlar. Düzenli kullanımlarda geleneksel yöntemlere kıyasla tüyler üzerinde azalma hatta kalıcı olarak kurtulma görülebilmektedir. Genel olarak ele alacak olursak sıradan epilatörler 1 aya varan pürüzsüzlük hissi sağlarken, lazer epilasyon aletleri ile çok daha uzun vadelerde söz konusu pürüzsüzlüğü yakalamak mümkündür.

Epilasyon Sonrası Cilt Bakımı
Epilasyon Sonrası Cilt Bakımı

Epilasyon Sonrası Cilt Bakımı

Epilasyon uygulamasından sonra görülen etkiler kişinin acı eşiğine ve cilt tipine göre değişse de buna bağlı olarak bazı kadınlarda kızarıklık, yanma gibi sonuçlar görülebiliyor. Bu tarz etkenleri en aza indirmek için epilasyon sonrası yapacağınız cilt bakımı uygulamaları negatif durumları en aza indirecektir. Tüy alma işlemi sonrası cilt gerilir, gerilen yüzeyin de neme ihtiyacı olur. Uygun bir nemlendirici losyon kullanmanız, cildi yatıştıracaktır. Nemlendirmeye ek olarak epilasyon sonrası kaçınmanız gereken uygulamalar aşağıdaki gibidir:

 • Tüylerin alındığı bölgeye kolonya, parfüm vb. alkol içeren maddeler sürmeyiniz.
 • Direkt olarak çok soğuk ya da çok sıcak suyla yıkanmaktan kaçınmalısınız.
 • Peeling, kese gibi uygulamaları ortalama 5 gün sonrasına bırakmanız cilt yüzeyinin daha hızlı toparlanmasına yardımcı olacaktır.
 • Bronzlaşma gibi cildi doğrudan etkileyen aktiviteler, epilasyonun hemen sonrasında tavsiye edilmemektedir.

Epilatör Temizliği ve Bakımı

Epilasyon aletleri düzenli bakım ve temizlik gerektirir. Sağlıklı kullanım deneyimi sunmasının ana koşulu ise kişiye özel olması gerekliliğidir. Kendinize özel epilasyon aletini nasıl temizleyebileceğinize dair ipuçları aşağıda yer alıyor:

 • Epilatör ıslak kullanıma uygun olanlardan ise sabun vb. bir ürün kullanmadan su ve yumuşak uçlu bir fırça ile nazikçe temizleyebilirsiniz.
 • Sadece kuru kullanıma izin veren epilatörlerin mutlaka susuz temizlenmesi gerekmektedir. Bunun için kuru bir bez ya da fırçadan yararlanabilirsiniz.
 • Epilasyon aletlerinizi banyo gibi nemli ortamlarda muhafaza etmekten kaçınmalısınız.
 • Uygun bir koruma kılıfı ile toz vb. çevresel etkilerden koruyabilirsiniz.
 • Epilasyon aletini temizlediğiniz ürünleri başka amaçlarla kullanmamalısınız. Hijyenik olması açısından sadece bu işleme özel olmalıdır.
 • Epilatör temizliği sonrası temizlik ekipmanlarını dezenfekte etmeyi de ayrıca ihmal etmemelisiniz.

Epilasyon Aleti Fiyatları

Epilasyon aleti fiyatları ağda, jilet, tüy dökücü krem gibi ürünlere göre daha yüksek etiketlere sahip olsa da söz konusu ürünlere göre yıllarca kullanılabilmeleri bakımından aslında avantajlı konumdalar. Markalara ve modellere göre değişiklik gösteren bu cihazlar arasında lazer epilasyon aleti fiyatları ise tüyleri kalıcı olarak yok etmeleri bakımından en yüksek etikete sahip olanlardan. İstenmeyen tüylerle uğraşmanın uzun ve düzenli bir rutini olduğunu düşünürsek, lazer epilatör fiyatlarının uzun vadede oldukça mantıklı seçenekler arasında yer aldığını söyleyebiliriz. Sonuç olarak istenmeyen tüyleri alma uygulamasında acı eşiğiniz, cilt tipiniz, bu işleme ne kadar vakit ve bütçe ayırabileceğiniz gibi etmenler doğrultusunda kendinize en uygun epilasyon yöntemini belirleyebilirsiniz.

Begonya

admin

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx