Sağlık

Erkeklerde Obezite Cerrahisi Sonrası Estetik Ameliyatlar

Reklamlar

“Erkekler estetik yaptırır mı?” Evet, erkekler estetik yaptırır! Çünkü erkekler için de daha iyi görünmek artık oldukça önemli.  Özellikle obezite cerrahisi sonrası deri sarkması gibi fiziksel problemler erkek vücut estetiğini bozan durumlardır. Obezite cerrahisi sonrası erkeklerde estetik ameliyatlar vücutlarında beğenmediği noktalardan kurtulmalarına ve hayal ettikleri vücuda kavuşmalarına olanak sağlar. Kısacası aşırı kilo verme sonrası kadınlara yapılan işlemler gibi erkeklere özel uygulanan erkekler için estetik ameliyatlar da vardır. Erkek karın germe, 360 derece vücut germe, liposuction, jinekomasti, yüz germe, boyun germe sıklıkla yapılan erkek estetik operasyonlarıdır.

Obezite Cerrahisi Sonrası Hangi Erkekler Estetik Ameliyat Olabilir?

Obezite cerrahisi sonrası fazla kilolarını veren her erkek estetik cerrahi için bir aday olabilir; ama bazı kriterlere sahip olması gerekir. İlk olarak erkeğin kilosunun en az 3-6 aylık süre ile stabil olması istenir. Eğer kilo verme devam ediyorsa erkekler için estetik cerrahi yapılamaz. Çünkü kilo verme devam ederken yapılan erkek estetiği olumlu sonuçlar sağlamaz.

Obezite cerrahisi gibi bir ameliyat geçiren, aylar boyunca kilo vermek için uğraşan, hem fiziksel hem psikolojik olarak zor bir süreç yaşayan her erkeğin beden ve ruh sağlığının yeni estetik operasyonlara hazır olması gerekir. Kombine edilmiş bir dizi estetik ameliyat uygulanacağı için kişinin fiziksel ve psikolojik sağlığı bu ameliyatları kaldıracak düzeyde olmalıdır.

Reklamlar

Operasyon öncesi gibi sonrasında da bazı noktalara dikkat edilmesi erkek estetik ameliyat başarısının kalıcılığını etkiler. Estetik operasyonu sonrası beslenmeye dikkat edilmediği ve rutin egzersizler yapılmadığı takdirde erkekler için estetik ameliyatların etkisi uzun süreli olmaz. Bu kurallara dikkat edecek erkekler estetik ameliyat yaptırmalıdır.

Erkeklerde Obezite Cerrahisi Sonrası Estetik Ameliyatlar
Erkeklerde Obezite Cerrahisi Sonrası Estetik Ameliyatlar

Erkeklerde Post Bariatrik Estetik Süreci

Erkeklerde obezite cerrahisi sonrası estetik ameliyat; yani post bariatrik estetik sürecinde kişinin yaşadığı deformasyonlara göre bir cerrahi planı yapılır. Erkekler genelde karın bölgesinden kilo aldıkları için obezite cerrahisi sonrası kilo verdiklerinde bu alanda deformasyon ile karşı karşıya kalırlar. Aşırı kilo verme sonrası erkeklerde karın sarkma problemi sıklıkla yaşanan bir durumdur. Erkeklerde karın sarkma sorunu erkekler için karın germe estetiği ile bir operasyonda giderilebilir. Erkek karın germe ile karın bölgesine daha sert, sıkı bir form kazandırılır.

Erkeklerde karın germe operasyonuna gerekli görüldüğü takdirde liposuction ile yağ alma işlemi kombine edilebilir. Obezite cerrahisi ile fazla kilolar verilse de bazen bölgesel yağlar kalabilir. Liposuction erkeklerde yağ aldırma işlemi ile karın yağlarından ya da diğer bölgesel yağlardan kurtulma sağlanabilir.

Erkeklerde karın sarkma probleminin sadece karınla kalmayıp bel, sırt gibi alanları çevrelediği durumda ise erkeklerde 360 derece vücut germe ameliyatı yapılır. Erkek karın germe ameliyatından farklı olarak insizyon; yani cerrahi kesi beli çevreler ve sırta kadar uzar. Bu yüzden 360 derece vücut germe denilir. Bu bölgedeki sarkan deri ve yağ dokuları alınır; bel bölgesi erkeksi hatlar yaratacak şekilde inceltilir ve karın kasları sıkılaştırılır. Erkeklerde 360 derece vücut germe gerekli görülürse liposuction işlemi kombine edilerek bölgesel yağlar alınabilir. Bu süreçte yine uygun görülürse kalça ve bacaklardaki deri sarkmalarına da müdahale edilir.

Reklamlar

Obezite cerrahisi sonrası erkekler için estetik sürecinde uygulanan işlemlerden biri de jinekomasti ameliyatıdır. Jinekomasti erkek estetiği ile memedeki fazla doku ve sarkan deri çıkarılır. Meme bölgesinde yeniden bir şekillenme sağlanır. Erkekler için yüz estetiği de kişinin duruma göre cerrahi planlamaya eklenebilir. Erkeklerde yüz estetiği kişide oluşan sarkma problemine göre obezite cerrahisi sonrası uygulanabilen estetik ameliyatlardandır. Genelde erkeklerde yüz gerdirme, boyun germe gibi estetik işlemler yapılır.

Erkekler İçin Estetik Ameliyatlar Arasında Ne Kadar Süre Olmalı?

Obezite cerrahisi sonrası bazı erkekler için bir estetik ameliyat yeterli olurken; bazı erkekler için birkaç estetik ameliyat hedeflenen erkek vücut estetiğini sağlar. Kısacası bu kişinin yaşadığı sarkma probleminin yoğunluğuna göre değişebilir. Eğer erkekler için estetik ameliyat iki ya da üç periyot şeklinde planlanmış ise ameliyatlar arasında kişinin kendisini toparlaması için bir süre bırakılır. Bırakılan süre genellikle 3-6 ay kadar olur.

Erkekler için estetik operasyonlardan sonra genellikle 1-2 gün hastanede yatış gerekir. Ardından her şey yolundaysa kişi taburcu edilir ve en az 7 gün evde dinlenmesi tavsiye edilir. Diğer estetik operasyonuna kadar hızlı bir iyileşme süreci için dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır. Örneğin; operasyon sonrası sigara içilmesi iyileşme sürecini olumsuz etkileyen bir durumdur. Bu yüzden sigara içilmesi istenmez. Ameliyat bölgesinin genel hijyen bakımları ve pansumanları aksatılmamalıdır. Özellikle ilk 1-2 ay ameliyat bölgesini zorlayıcı hareketlerden kaçınılmalıdır. Bunun için yürüyüş dışında ağır spor aktivitelerinin yapılmaması gerekir. Erkekler için estetik cerrahi sonrası ameliyat bölgelerinin güneşten korunması iz kalmaması açısından önemlidir. Yine bu süre zarfında havuz, hamam, sauna gibi aktivitelerin, cerrahi kesi iyileşme sürecini olumsuz etkileyebileceğinden tavsiye edilmez.

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx