Beslenme

Fındık Kilo Yapar mı? Kalorisi Ne Kadar?

Reklamlar

Fındık; büyük bir çoğunluğu ülkemizde yetişen ve çok sayıda faydalı bileşik içeren bir besin kaynağıdır. Bu güzel yemişi sevenlerin ve aynı zamanda formunu korumak isteyenlerin en çok merak ettiği konuların başında da fındık kilo yapar mı sorusu geliyor.

İçeriğinde pek çok yararlı madde içeren ancak bununla beraber barındırdığı yağ oranı da yüksek olan bir gıdadır. Bu nedenle kilo problemi yaşamak istemeyenler tarafından artık birçok ürünün yağ oranı ve kalori miktarı araştırılıyor.  Şimdi fındığın içerdiği malzemelere ve kilo açısından etkilerine bakalım:

Fındık Kilo Yapar mı?

Fındık Kilo Yapar mı?

Çiğ hali ve kavrulmuşuyla çok sevilen ve enerji deposu olan bir gıdadır. İçerisinde; demir, magnezyum, potasyum, bakır, kalsiyum, sodyum, manganez, çinko ve fosfor gibi sayısız faydalı bileşen bulunur. Bu haliyle düzenli tüketimi; vücutta ihtiyaç duyulan maddelerin temini için çok önemlidir.
Ayrıca içeriğinde bulunan E vitaminiyle oldukça faydalıdır ve bu ürünün daha dayanıklı olmasını sağlar. Aynı zamanda içinde bulunan tuz miktarı çok az olduğu için; tansiyon yüksekliği açısından da bir sorun oluşturacak seviyede değildir. Dolayısıyla yüksek tansiyonu olanlar da tüketebilir.

Reklamlar

Fındık Kilo Aldırır mı?

Fındık Kilo Aldırır mı?

Öncelikle içinde bulunan E vitamini; doğal antioksidan kaynağı olduğu için sağlık için çok faydalıdır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Enerji deposu sayılabilecek ürünlerden biridir ve vücut için gerekli günlük enerji ve mineral miktarının büyük bir kısmını tek başına karşılayabilmektedir.
Fındığın zayıflamaya etkisi merak edilen konulardan biridir. İnsan sağlığına faydalı çok sayıda bileşik içeren fındık; hem lezzetiyle hem de yakıştığı pek çok yiyecek çeşidiyle ön plana çıkan bir gıdadır. Bunlarla birlikte içerdiği kalori miktarı da önem arz etmektedir; çünkü günlük kalori miktarına göre beslenme düzeni hazırlayanlar genelde bu ayrıntıyı da bilmek istemektedir. Şimdi fındığın kaç kalori olduğuna bakalım:

Fındık Kalorisi Ne Kadar?

Fındığın tanesi yaklaşık 1 gr gelir ve kavrulmuş 1 adet fındığın içinde yaklaşık 7 kcal vardır. Bir avuç fındık da aşağı yukarı 40 gr gelmektedir ve 263 kcal’dır. Bu haliyle kalori miktarı az olmayan besinlerden biri olan fındık; diğer tüm malzemeler gibi dengeli tüketildiğinde fayda verir.
İçinde bulunan faydalı içeriklerden dolayı; en azından ara ara tüketilmesi gereken besinlerden biridir. Kilo açısından bakıldığında ise; yüksek denilebilecek kalori yapısından dolayı kararında tüketilmesinde fayda vardır. Yani kilo dengesine dikkat etmek isteyenler; yarım avuç kadar, en fazla bir avuç olacak miktarda fındık yiyebilirler. Fazlası kilo alımına sebep olabilir.

Fındık Kilo Yapar mı? Kalorisi Ne Kadar? 2024 fındık
Fındık İçinde Neler Var?

Fındığın İçinde Neler Var?

Fındık; yağlı yapısıyla bilinen ve hatta ayrı olarak yağı da tüketilen ürünlerden birisidir. Bu yüzden kilo aldırma özelliği olduğu düşünülebilir. Ancak fındıkta daha çok faydalı yağ oranı yüksek olduğu için; bu yağın sağlıklı olduğu söylenebilir.

Tüketiminde dikkat edilmesi gereken noktalar vardır ve kilo kontrolü yapmak isteyenlerin hem de sağlıklı bir şekilde beslenmek isteyenlerin tercih edebileceği bir besindir. Kısaca dikkat edilebilecek bazı noktalar şu şekildedir:

Reklamlar
  • Diğer tüm yiyeceklerde olduğu gibi fındığın da oranında tüketilmesi gerekir. Günde kaç tane fındık yemeli diye soranlar için tavsiyemiz; bir avucu geçmemelidir.
  • Mümkünse kuruyemiş olarak sade haliyle tüketilmelidir. Yani her ne kadar çikolatadan pastaya; tüm tatlılara en çok yakışan malzemelerden biri olsa da; formda olmak için tatlı ile tüketilmemelidir.
  • Az kavrulmuş ya da çiğ haliyle besin değerlerinin daha yüksek olduğu bilinmelidir.
  • En sevilen kuruyemişlerden biri olan fındığın; mümkünse fazladan tuz eklemeden tüketilmesi tavsiye edilir.

Bu yazımızı beğendiyseniz Çiğköfte Kilo Yapar mı? Kalorisi Ne Kadar? isimli yazımızı da okumak isteyebilirsiniz.

Ayrıca YouTube kanalımıza abone olup, bildirimleri açarak yeni yüklenen videolarımızdan haberdar olabilirsiniz.

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx