Beslenme

Çiğköfte Kilo Yapar mı? Kalorisi Ne Kadar?

Reklamlar

Çiğköfte kilo yapar mı diye soranlar için hazırladığımız yazımızda; özellikle diyet yapanlar ve beslenme düzenine özen gösterenler için, tüm detaylardan bahsedeceğiz. Çiğ köfte bilindiği gibi yöresel lezzetlerimizden biridir ve son yıllarda sokak yemeklerimiz içinde öne çıkmaktadır.

 Bugün artık her adım başında rastladığımız çiğ köfte dükkânlarının önünden geçerken kararsız kalmayacak; bu çok sevilen yiyeceğin kaç kalori olduğu, vücuda etkileri ve kilo aldırıp aldırmadığıyla ilgili pek çok ayrıntıya ulaşabileceksiniz. Şimdi dilerseniz; çiğ köftenin diyette ve beslenme düzenindeki yerini anlamak için çiğ köftenin içinde yer alan malzemeleri ve hazırlanış biçimini inceleyelim:

Çiğ Köfte Kilo Yapar mı?

Çiğ Köfte Kilo Yapar mı?

Çiğ köfte çok eski dönemlerden bu yana yapılan ve barındırdığı malzemeler ile orijinal bir yemek türüdür. Yapılışı da diğer hiçbir yiyeceğe benzemeyen bu güzel yemek; uzun süre yoğrularak ve içeriğinde yer alan çok sayıda malzeme harmanlanarak oluşturulur.
 Geleneksel yapılan şeklinde içerisine çiğ et de konulur ve çok acı baharatlarla yoğrularak; uzun sürede pişmesi sağlanır. Yani bildiğimiz şekilde herhangi bir pişirme işlemi söz konusu olmayan çiğ köfte; farklı bir teknikle, daha eskilerde yapılan acıyla pişirme yöntemi uygulanarak pişirilir.

Reklamlar

Çiğ Köfte Kilo Aldırır mı?

Çiğ Köfte Kilo Aldırır mı?

Dolayısıyla içerisinde çok sayıda baharat bulunan çiğ köfte; bu açıdan şifalıdır. Acı oranı yüksek olan türünde yağ yakma özelliği bulunur. Bu yüzden diyette çiğ köfte yenir mi diye soranlar için; baharatların be etkisinden ve faydasından söz edebiliriz. Bugün çiğ köfte genelde etsiz olarak yapılır. Hijyenik amaçlarla zaten dışarıda satılan çiğ köftelerde et bulundurulmaz. Bu nedenle etsiz çiğ köfte; hem kalori açısından hem de güvenle tüketim açısından çok daha rahat yenilebilir.
Bununla birlikte bu güzel yiyecek içerisinde yer alan bulgur; besleyici değeri yüksek ve tok tutma özelliği olan bir gıdadır. Bulgur ve baharatların etkisiyle; çiğ köfte diyet döneminde de tüketilebilir. Özellikle etsiz olanın tercih edilebileceği çiğ köftenin kararında tüketimi; içerisindeki baharatlar sayesinde kilo vermeye yardımcı olabilir.

 Çiğ Köftenin Kalorisi Ne Kadar?

Çiğ köfte; genelde elde sıkma usulüyle ve lokmalık ya da biraz daha büyük porsiyonlar halinde hazırlanır ve yanında marul ya da lavaş gibi katıklarla tüketilir. Bir porsiyonu 6 adet olarak düşünülürse; etsiz hazırlanan bir porsiyon çiğ köfte; 350 kalori civarındadır. İçeriğinde faydalı ve yağ akımına yardımcı malzemeler bulunsa da; düşük olmayan bu kalori miktarını doğru ayarlamak ve kararında tüketim yapmak önemlidir. Bunu yanı sıra bir porsiyon çiğ köftenin içerisindeki diğer besin öğeleri şu şekildedir:

  • 10 gram civarında protein bulunur
  • 80 gram karbonhidrat vardır
  • Günlük demir ihtiyacının yaklaşık olarak yarısını barındırır
  • 1 ve 2 gram arasında yağ miktarı bulunur

Tüm bu özellikleriyle; canımızın çokça çektiği çiğköfte oranının ayarlandığı vakit; rahatlıkla tüketilebilecek bir ürün olarak karşımıza çıkar. 1 porsiyon çiğ köfte kaç adet diye soranlar için; yaklaşık 6 tane olduğunu söylemiştik. Ancak bu sayı tabii ki çiğköftenin hazırlandığı miktara bağlıdır. Bu noktaların yanı sıra dikkat edilmesi gereken birkaç öğe vardır:

Çiğköfte Kilo Yapar mı? Kalorisi Ne Kadar? 2024 çiğköfte
Çiğ Köftenin İçinde Neler Var?

Çiğ Köftenin İçinde Neler Var?

  • Öncelikle porsiyon ayarlamasına dikkat edilmelidir.
  • Çiğköftenin etsiz olan çeşidinin tercih edilmesi gerekir.
  • Yağ ve salça miktarı az tutulan çiğköfte tüketimine özen göstermelidir.
  • Yanında lavaş yerine marulla tüketmek çok daha faydalı olur.

Çiğ köfte kilo yapar mı diye soranlar için; yukarıdaki noktalara dikkat edildiği takdirde rahatlıkla yenilebilecek sağlıklı ve oldukça lezzetli bir yiyecek olduğunu belirtmek isteriz.

Reklamlar

Bu yazımızı beğendiyseniz Çay Kilo Yapar mı? Kalorisi Ne Kadar? isimli yazımızı da okumak isteyebilirsiniz.

Ayrıca YouTube kanalımıza abone olup, bildirimleri açarak yeni yüklenen videolarımızdan haberdar olabilirsiniz.

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx