Beslenme

Çay Kilo Yapar mı? Kalorisi Ne Kadar?

Reklamlar

Neredeyse herkesin her öğünde ya da dinlenme aralarında içtiği çay kilo yapar mı? Bunu cevaplamak için öncelikle çayın içeriğindeki maddelere ve vücuda etkilerine bakalım. Çay; özellikle siyah çay, ülkemizde her gün milyonlarca bardak tüketilen ve toplumumuzda çok sevilen bir içecek. Ardından her gün bolca tükettiğimiz bu güzel içeceğin; kilo üzerindeki etkilerini ve diyet yapanlar için tüketiminin uygun olup olmadığını inceleyelim:

Çay Kilo Yapar mı?

Çay tabii ki; çeşitleri olan bir içecektir. Siyah ve yeşil çay başta olmak üzere; beyaz çaya varana kadar pek çok türü bulunan içeceğin; genelde tüm çeşitleri farklı etkiler gösterir ve farklı içerikler barındırır. Bugün sizlere özellikle ülkemizde çok yoğun bir şekilde tüketilen siyah çaydan bahsedeceğiz.
Siyah çay içinde; tein, teofillin, teobromin alkolitleri, tanen, bir çeşit uçucu yağ, az miktarda B vitamini ve bildiğimiz gibi kafein bulunur. Bu farklı pek çok maddenin her biri vücutta etki gösteriyor ve bu durum da kilo verme ya da alma konusunda tesir ediyor.

Çay Kilo Aldırır mı?

 Daha anlaşılır bir ifadeyle şöyle söyleyebiliriz; son yıllarda yapılan araştırmalar gösteriyor ki; çay bir prebiyotik kaynağı. Prebiyotikler; insan sağlığı için çok önemli ve gerekli maddelerden biri. Bağırsak florasının sağlıklı olmasında çok etkili olan prebiyotiklerin varlığı; vücutta ideal yağ oranının oluşmasına destek verdiği için; siyah çayın kilo verme konusunda yardımcı bir madde içerdiğini söyleyebiliriz.
Bunun yanı sıra içerisindeki maddelerin etkisiyle idrar söktürücü özelliğiyle vücuttaki toksinlerin atılmasına destek olan çay tüketiminin fazlası; fazla sıvı atımına sebep olacağı için ters bir etkiye yol açabilir. Yani burada püf nokta; her yiyecek ve içecekte olduğu gibi, çayın da kararında tüketimine özen göstermek ve içerdiği malzemelerden azami faydayı sağlamak olmalıdır.

Reklamlar

Çay Kalorisi Ne Kadar?

Çay Kalorisi Ne Kadar

Yaklaşık 100 gr miktarında 1 ve 2 gram arası kalori bulunan çay; diğer gazlı ve şekerli içeceklere nazaran çok daha hafif ve diyet dönemine uygun bir içecektir. Tabii ki şekersiz içmek kaydıyla! Aksi takdirde attığınız her şekerin kalorisini de buna eklemek gerekir doğal olarak. Şekersiz çayın faydaları sık sık araştırılan bir konu. Daha önce saydığımız gibi çayda bulunan prebiyotik ve benzeri içerikler; aynı zamanda oldukça düşük kalori miktarı, çayı ideal bir sağlıklı yaşam içeceği haline getiriyor. Yine de; dinlenme ve sohbet zamanlarımızın baş tacı olan bu içeceği tüketirken de dikkat etmek gereken bazı noktalar mevcut. Kısaca bakalım:

Çay İçinde Neler Var?

Çay İçinde Neler Var

Çay; sofralarımızın vazgeçilmezi olan bu güzel içecek, artık kültürümüzün vazgeçilmez bir öğesi haline gelmiş vaziyette. Sağlıklı beslenmek ya da kilo vermek isteyenlerin de sıklıkla sorduğu sorulardan biri; çay kilo yapar mı gibi sorular oluyor. Aşağıda yer verdiğimiz bazı noktalara dikkat edildiğinde ve gün içinde çok yoğun tüketilmediği takdirde; çayın faydalı ve zayıflatmaya destek olabilecek bir içecek olduğunu biliyoruz.
Ancak demir eksikliği olanların çayı az tüketmelerinde fayda olduğunu da belirtmek gerek. Çünkü vücuttaki demirin emilimini düşürme özelliğine sahip. Bunların dışında çayı şekersiz içmek, çok demli tüketmemek, gün içinde 2-3 bardağı aşmamak gerekiyor. Aynı zamanda demlenen çayın taze tüketilmesi ve aradan bir süre geçtiyse tekrar ısıtılarak tüketilmemesi lazım. Çünkü çay beklediğinde ve bayatladığında; içinde insan vücuduna olumsuz etki edebilecek içerikler açığa çıkıyor.

Bu yazımızı beğendiyseniz Balık Yağı Kilo Yapar mı? Kalorisi Ne Kadar? isimli yazımızı da okumak isteyebilirsiniz.

Ayrıca YouTube kanalımıza abone olup, bildirimleri açarak yeni yüklenen videolarımızdan haberdar olabilirsiniz.

Reklamlar
Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx