Beslenme

Balık Yağı Kilo Yapar Mı? Balık Yağı Kalorisi Ne Kadar?

Reklamlar

Balık yağı birçok insan tarafından bazı amaçlar için kullanılmaktadır. Omega-3 bakımından en zengin kaynak içeren şeylerden birisidir. Kolesterol düzeyleri ve diğer kan lipitleri üzerinde inanılmaz derecede etkisi olan balık yağı birçok insan tarafından kullanılmaktadır. Her yaştan insanın kullanımına uygun olan balık yağı hakkında tüketicilerin merakta olduğu birçok konu vardır. Bunlardan birisi de balık yağı kilo yapar mı olmuştur. Bu yağın halk arasında kilo aldırdığına inanılsa da yapılan araştırmalar tam tersini söylüyor. Omega-3 açısından aşırı halde zengin olan bu sağlıklı balık yağı ele alınarak yapılan araştırmalarda balık yağının herhangi bir şekilde kilo alımına sebep olduğu söylenemez. Dahası balık yağı, doğru kullanıldığı takdirde sağlık üzerinde olumlu etkilere sahiptir.

Balık Yağı Kilo Yapar Mı ?

Balık Yağı Kilo Aldırır Mı?

Balık Yağı Kilo Aldırır Mı

Balık yağı birçok kişi tarafından destekleyici takviye şeklinde kullanılmaktadır. Birçok insan üzerinde faydalı etki bırakması sebebiyle son zamanlarda birçok insan tarafından bağışıklık geliştirme amacıyla kullanılan bu yağ hakkında kişilerin merak ettiği sorular vardır. Bunlardan birisi de balık yağı kilo aldırır mı olmuştur. Ancak yapılan araştırmalar sonucunda kilo aldırmadığı ortaya çıkmıştır. Çünkü bu kapsüllerin içerdiği oran vücuda kilo aldıracak kadar yüksek oranda enerji sağlamaz. Aksine Beyin için katkıları oldukça fazladır. Zekâ gelişimi ve bağışıklık sistemi için oldukça önemli bir besin değeridir. Beslenmelerinde, aşırıya kaçmadan kullanan kişiler; kullanmayanlara göre, daha çok kilo vermişlerdir. Egzersizlerin, bu yağ ile birleşmesinin, vücudun işleyişi üzerinde pozitif bir etkisi bulunmaktadır. Bu yağın düzenli tüketimi yüksek tansiyon hastalarına, dikkat eksikliği yaşayan kişilere, astım hastası olanlara ve damar sertliği sorunu yaşan kişilere önerilir. Bu nedenle günlük beslenme programı içerisinde yer verilmesi gerekir. İçeriğindeki besin değeri, balık tüketilerek alınabileceği gibi ceviz, ay çekirdeği ve keten tohumu gibi gıdalardan da alınabilir.

Balık Yağı Kalorisi Ne Kadar?

Balık Yağı Kalorisi Ne Kadar

Balık yağı insanlar tarafından düzenli kullanımda muhteşem etkiler yaratacak bir takviyedir. Yapılan araştırmalar sonucunda bu yağın beyindeki iştah sinyallerini azalttığı tespit edilmiştir. Bunun sonucunda kişide tokluk hissi yaratarak acıkmayı geciktirdiği bilinir. Bu durumdan dolayı kişilerin aklında farklı soru işaretleri oluşmaktadır. Merak edilen sorulardan birisi de balık yağı kalorisi ne kadar olmuştur. Kalorisi çok yüksek değildir ancak göz ardı edilecek kadar az da değildir. Ancak düzenli kullanım sağlayacaksanız getirdiği kalori aşırı fazla değildir. Bir tatlı kaşığı yani 5 gramda ortalama 44 kalori bulunmaktadır. Buradan da anlaşılacağı gibi aşırı fazla tüketilmedikçe hem vücut açısından iyi etkilere sahip olmanızı sağlayacak bu yağın kalorisi oldukça makuldür.

Reklamlar

Balık Yağı İçinde Ne Var?

Son zamanlarda kullanımı oldukça yaygınlaşan balık yağı özellikle aileler tarafından çocuklarına verilmek üzere çok tercih edilmektedir. Gelişim döneminde olan çocukların hem beyinlerine hem de vücut gelişimine yardımcı olacak balık yağı hakkında ailelerin olduğu gibi birçok kişinin merak ettiği konu vardır. Bunlardan birisi de balık yağı içinde ne var sorusu olmaktadır. İçerisinde bulunanlar şu şekilde listelenebilir.

  • Omega-3 yağları,
  • E vitamini,
  • yağ asitleri,
  • A vitamini,
  • B grubu vitaminleri,
  • C vitamini,
  • D vitamini bulunur.
  • Dahası demir ve kalsiyum minerallerini ihtiva eder.

Bu listeden de anlaşılacağı gibi içerisinde birçok yararlı madde bulunmaktadır. Bu nedenle uzmanlar tarafından, “beynin gıdası” olarak görülmektedir. İçerisindeki Docosahexaenoic Acid (DHA) ile Eicosapentaenoic Acid (EPA) gibi yağ asitlerinin sayesinde sağlık açısından çok yararlıdır.

Bu yazımızı beğendiyseniz Ay Çekirdeği Kilo Yapar mı? Kalorisi Ne Kadar isimli yazımızı da okumak isteyebilirsiniz.

Ayrıca YouTube kanalımıza abone olup, bildirimleri açarak yeni yüklenen videolarımızdan haberdar olabilirsiniz.

Reklamlar
Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx