Beslenme

Ay Çekirdeği Kilo Yapar Mı ?Kalorisi Ne Kadar

Reklamlar

Ay çekirdeği birçok insan tarafından sevilerek tüketilen bir besindir. Genelde dizi, film izlerken ya da kalabalık bir ortamda sohbet ederken tüketilir. Çekirdeği çok seven insanların hakkında merak ettiği konular vardır. Bunlardan birisi de ay çekirdeği kilo yapar olmuştur. Kimsenin sonunu görmeden bırakamadığı çekirdek, hemen herkesin severek tükettiği kuru yemişlerin başında gelir. İçerisinde yüzde 35 ila yüzde 50 sabit yağ içerir ki bu yağ “çiçek yağı” olarak bilinir. Ancak günümüzde tüketilen çekirdek bizzat doğal ay çekirdeği değildir. Genelde tuzlu çekirdek tüketilmektedir. Bundan dolayı da kilo konusunda biraz sıkıntılar ortaya çıkmaktadır. Porsiyonunuza yeterince dikkat etmezseniz, ay çekirdeğinde diyetinizi mahvetmeye yetecek kadar yüksek kalori vardır. Çekirdek bol miktarda yağ ve kaloriyi küçük bir alana sığdırdığı için, şişmanlatıcı olarak ün saldı. Ancak makul miktarda tüketildiğinde dengeli beslenmenin sağlıklı bir parçası olabilir. Aynı zamanda az ve tuzsuz bir şekilde tüketildiğinde bağırsaklara vereceği etki ile kilo alımını da engelleyebilir.

Ay Çekirdeği Kilo Aldırır Mı?

Ay Çekirdeği Kilo Aldırır Mı

Kişiler tarafından birçok alanda oldukça sevilmektedir. çekirdek çiğ, kavrulmuş ve tuzlu gibi çeşitli şekillerde tüketilir. Her birinin içerdiği kalori miktarı da değişiklik göstermektedir. Her gün yarım avuç kadar tüketilen çekirdek, bir yetişkinin günlük magnezyum ihtiyacının yarısını karşılar. Dolayısıyla oldukça sağlıklıdır ancak insanların aklında merak ettikleri şeyler mevcuttur. Bunlardan birisi de ay çekirdeği kilo aldırır mı sorusu olmuştur. Çekirdek kullanımına göre kilo aldırır. Şöyle ki eğer bir kase dolusu tuzlu çekirdek tüketirseniz kilo almanız gayet olağandır. Çekirdeğin besin değerlerini tek başına üzerinde toplayabilen çok az besin çeşidi vardır. Bir insan dağ başında yaşayacak olsa ve tek bir besin seçmek zorunda kalsa, ay çekirdeğini seçerek vücudunun temel ihtiyaçlarının büyük kısmını karşılayabilir. Bu açıdan da aşırı sağlıklı olan çekirdek az ve düzgün miktarlarda tüketildiğinde ise kilo aldırmaz.

Ay Çekirdeği Kalorisi Ne Kadar
Ay Çekirdeği Kalorisi Ne Kadar

Ay Çekirdeği Kalorisi Ne Kadar?

Çekirdek ihtiva ettiği E vitamini ve folat bir yetişkinin günlük ihtiyaç duyduğu E vitamini ihtiyacını karşılar. Bu bakımdan aşırı sağlıklıdır. Sürekli tüketim sağlayan insanların çekirdek hakkında merak ettikleri şeyler vardır. Bunlardan birisi de ay çekirdeği kalorisi ne kadar olmaktadır. Kalorisi gramına ve yapılış şekline göre değişim gösteren çekirdek sevilerek tüketilmektedir. Çekirdeğin kalori değerleri de şu şekilde listelenebilir;

Reklamlar
 • 100 gr çekirdek: 584 kcal
 • 1 avuç (36 g) çekirdek: 210 kcal
 • 1 orta boy kâse (yaklaşık 150 g) çekirdek: 876 kcal

Bu listeden de anlaşılacağı üzere aşırı halde kalori içeren bu çekirdeği fazla kullanmak vücudumuz açısından yararlı değildir. Dikkatli tüketilmelidir.

Ay Çekirdeği İçinde Ne Var?

Çekirdek lif içeriği yüksek olduğundan kişide tokluk hissi yaratmaktadır, öğünlerinizden yaklaşık birkaç saat önce yani ara öğün olarak tüketmelisiniz. Peki, ay çekirdeği içinde ne var? Ancak bu uyarılara rağmen akşamları televizyon karşısında zevkle tükettiğimiz çekirdek vücuda zararlıdır. Her ne kadar tuzsuz ve çiğ hali yararlı olsa da diğer tür çekirdeğin sağlığımız üzerinde negatif etki yaratması gayet olağandır. İçerisindeki besin öğeleri şu şekilde listelenebilir;

 • Kalori: 165
 • Toplam yağ: 14 gram
 • Tekli doymamış yağ: 3 gram
 • Çoklu doymamış yağ: 9 gram
 • Doymuş yağ: 1,5 gram
 • Karbonhidrat: 7 gram
 • lif: 3 gram
 • Protein: 5.5 gram

Buradan da anlaşılacağı üzere içerisinde oldukça fazla karbonhidrat ve yağ bulunan çekirdek sağlığa hem iyi etkiler hem de kötü etkiler vermektedir.

Bu yazımızı beğendiyseniz Metabolizmayı Hızlandırmak isimli yazımızı da okumak isteyebilirsiniz.

Reklamlar

Ayrıca YouTube kanalımıza abone olup, bildirimleri açarak yeni yüklenen videolarımızdan haberdar olabilirsiniz.

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx