Cilt Bakımı

Dudak Kuruması Neden Olur?

Reklamlar

Konuşmak, yemek yemek için dudaklarımız çok önemlidir. Hassas bir yapıya sahiptir. Dudak kuruması neden olur, dudak kurumasını en aza indirmek için ne yapmalıyız sorularının cevaplarını birlikte ele alalım. Dudaklarımız daha çok et şeklindedir ve kas yapısı bulundurmaz. Ve çenemizle bağlantı kuran bir köprü gibidir. Biz fark etmesek de her gün dudaklarımız yıpranmaktadır. Hatta bazen ısırıp sinirimizi dudaklarımızdan da çıkartırız. Ve dudaklarımız havadan da çok etkilenir. Özellikle soğuk havalarda, çatlar ve kurur. Yani aslında dudaklarımız sürekli bir yıpranma ve değişim halindedir.

Dudak Nasıl Bir Yapıya Sahiptir?

Dudaklarımız yumuşak bir yapıya sahiptir. Ve oldukça hareketlidir. Dudaklarımızın üst kısmı dilimizle ve dişlerimizle bağlantıdadır. Bu nedenle nemli kalabilir. Dudaklarımızı konuşma, yeme, içme gibi işlemler için sürekli olarak kullanırız. Ayrıca beş duyu içinde, tadın da temsilcisi dudaklarımızdır.

Dudak Kurumasının Nedenleri Nelerdir?

Dudak Kurumasının Nedenleri Nelerdir?

Dudak kurumasının çok sayıda sebebi vardır. Ama akla gelen sebeplerde ilki soğuk ve sıcak havadır. Dışardaki nem değişimi dudaklarımızı olumsuz olarak etkileyebilir. Dudaklarımızı nemlendirsek bile zamanla dudağımızın üstündeki ölü deri artarak kurumaya başlayabilir. Şimdi birlikte dudak kurumasının diğer sebeplerine göz atalım.

Reklamlar

Dudak kurumasının nedenleri;

 • Havanın aşırı sıcaklığı ya da aşırı soğuk olması,
 • Sürekli hava değişimine maruz kalmak,
 • Uzun süre klima olan ortamlarda kalmak,
 • Sıcak ya da soğuk dengesini sağlamadan, hızlı yemek yemek,
 • Vücutta vitamin eksikliği olması,
 • Fazla sıcak içecekler tüketmek,
 • Aşırı soğuk içecekler tüketmek,
 • Vücutta herhangi bir hastalık belirtisinin oluşması,
 • Psikolojik sıkıntılar,
 • Dudak kurumasında genetik faktörler de etkilidir,
 • Yaşlılık,
 • Kansızlık,
 • Şeker hastalığı.

Dudak Kuruması Neden Olmaktadır?

Dudak kurumasının en bilinen nedenlerinden birisi vitamin eksikliğidir. Eğer vücutta A, B, C, D, E, K vitaminlerinden biri eksikse ilk olarak kendini dudak kuruması ile belli edecektir. En çok da vitamini ve K vitamini eksikliği, kalsiyum eksikliği, dudaklarda etkisini göstermektedir. Vücudumuzda meydana gelen durumlara ilk olarak dudak tepki verir. Özellikle kişinin psikolojik sıkıntıları olması durumunda ilk olarak dudakları kendini ele verecektir. Dudaklarda kuruma görülebilir. Ayrıca psikolojik sıkıntıları olan kişi dudaklarını da ısırabilir. Dudak kurumasının psikolojik etkileri de oldukça fazladır.

Şimdilerde internet kullanan herkes için, manyetik enerji olumsuz sonuçlara neden olabilir. Gün boyunca gözlerimizle ve dudaklarımızla yani yüzümüzle manyetik enerjiden etkileniriz. Ayrıca telefonla konuşurken verdiğimiz ağız tepkileri, tedirginlikler, stresin üstümüzde belirmesi, dudaklarımızda da kurumaya ve çatlamaya neden olmaktadır.

Dudakların en bilinen düşmanı da soğuktur. Soğuk hava, rüzgar, kuru rüzgâr, fırtına, ayaz gibi durumlarda dudaklarımız da üşür. Soğuk havalarda vücudumuz kendi sıcaklığını ayarlayabilmek ve denge sağlamak için, termosifon gibi ağızdan buhar üretmeye başlar. Ancak bu buhar, soğukla ve sıcakla bir arada şok etki yaptığı anda bunun belirtileri ilk olarak dudaklarımız hisseder.

Dudak Kuruluğuna Ne İyi Gelir?

Dudak Kuruluğuna Ne İyi Gelir?

Dudaklarınızın çatlamaması için ve kurumaması için ilk olarak dudaklarınıza uygun koruyucu kremler kullanabilirsiniz. Dudak çatlaklarına faydalı olan ilk akla gelen krem vazelindir. Beyaz vazelin, kremlerin içinde en klasik üründür. Ancak etkisini en çabuk olarak gösterir ve en uzun süre etkisini gösterir, güçlü bir üründür. Vazelinde katkı maddesi yoktur, diğer dudak kremlerinde katkı maddesi olduğu için, etkileri biraz daha az olabilir.

Reklamlar

Ayrıca dudaklarınız için dudak yapınıza uygun bir bakım da uygulayabilirsiniz. Mesela kalın dudaklar daha çabuk kurumaya ve çatlamaya meyillidir. Bunun nedeni de kalın dudaklara sahip olan kişilerde dudak eti daha geniştir. Bayanların ruj seçimine dikkat etmeleri nemlendirici içeren rujları kullanmaları önemlidir.

Dudak kuruluğu olması halinde; papatya çayı da kullanılabilir. Çünkü papatyanın yumuşatıcı özelliği vardır. Papatya çayı demleyip soğuyunca dudaklarınıza pansuman yapabilirsiniz.

Dudak kuruluğu için etkili olan bir diğer ürün portakaldır. Portakal bol miktarda C vitamini içerir ve nemlidir. Bu nedenle dudaklara iyi gelecektir. Bunun yanında portakal vitamin yönünden de zengindir. Bu özellikleri ile dudakları için kullanılması tavsiye edilir.

Dudak kuruması yaşamadan önce de bazı önlemler alarak dudak kuruması yaşamanın önüne geçebilirsiniz. Mesela çok soğuk bir yerdeyseniz, atkınızı ağzınızı da kapatacak şekilde boynunuza sarmalısınız, böylece dudaklarınız soğuktan korunacaktır. Yaz aylarında da güneş, deniz, deniz tuzu gibi etkenler dudağınıza etki eder, yazın da dışarı çıkarken mutlaka dudaklarınıza güneş kremi sürün. Fakat güneş kremi seçiminde dikkatli olun ve doğal içerikli yüksek koruması olan bir güneş kremi tercih edin.

Fakat sık sık dudak kuruluğu şikayetiniz varsa vakit kaybetmeden doktora gitmelisiniz. Çünkü vitamin eksikliğinden farklı hastalıklara kadar birçok nedeni olabilir. Neden ileri geldiği iyice araştırılmalıdır.

Dudak Kuruluğu Hangi Vitamin Eksikliğine Bağlıdır?

Dudak Kuruluğu Hangi Vitamin Eksikliğine Bağlıdır?

Dudak kuruluğunun en önemli nedenlerinden birisi de vitamin eksikliğidir. Peki dudak kuruması hangi vitamin eksikliğinde görülür, birlikte ele alalım. En çok meydana geleni yaş ilerledikçe vücudun ihtiyacı olan kolejenin tamamını üretememesidir. Bunun sonucunda cildimizde, ince çizgiler ortaya çıkmaya başlar ve sarkmaların meydana gelir. Ayrıca vücudumuzda B vitamini eksikliği varsa dudaklarda kuruma görülebilir. B2, B3 ve B6 vitaminlerini yeterli miktarda almadığınız zaman B vitamini eksikliği yaşayabilirsiniz. Bu nedenle dudak kuruluğu yaşamamak için vitamin bakımından zengin bir beslenme düzeni oluşturmalısınız. Gerekli vitaminleri aldığınızda, vücudunuz da cildinizde daha sağlıklı olacaktır.

B vitamini içeren besinleri sizler için listeledik;

 • B2 vitamini içeren besinler: Yeşil yapraklı sebzeler, yağlı balıklar, fındık, kümes hayvanları, yumurta, süt ürünleri
 • B3 vitamini içeren besinler: Mısır, süt, deniz ürünleri, peynir, buğday
 • B6 vitamini içeren besinler: Kırmızı ve beyaz et, muz, avokado, kabuklu yemişler, yumurta, balık ve deniz ürünleri

Dudak Kuruluğu Nasıl Geçer?

Dudak kuruluğu ve dudak çatlakları meydana gelmede önce, dudaklarınıza peeling ile ölü derilerden arındırmalısınız. Ve peeling işlemi sonrasında beyaz vazelin ile dudaklarınızı nemlendirin. Nemlendirme işlemini sık sık uygulayabilirsiniz.

Bunları yanında az su içmek de dudaklarınızın kurumasına neden olabilir. Dudaklarınıza ellerinizle dokunmamaya çalışın ve diliniz ile ıslatmayın. Dengeli ve düzenli beslenerek, gerekli vitaminleri alarak dudak kuruması şikayeti ile karşılaşma ihtimalinizi en aza indirebilirsiniz. Ayrıca dudaklarınızı soğuk havadan ve çok sıcaklardan korumaya dikkat ediniz. Sağlık dolu günler dileriz.

İlginizi çekebilir: Vanilya Yağının Cilde ve Saça Faydaları

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx