Hayvanlar Alemi

Exotic Shorthair Özellikleri ve Bakımı

Reklamlar

Exotic Shorthair özellikleri nelerdir? Exotic shorthair, American Shorthair ve İran kedisi melezlenmesi ile ortaya çıkan karşı konulmaz bir karaktere sahip, yumuşak görünümlü bir kedidir. Oyuncak gibi görüntüsü, İran kedisine benzeyen görüntüsü ile hayvan severler tarafından oldukça beğenilen bir kedi ırkıdır.

Exotic Shorthair özellikleri nedir, ona en iyi nasıl bakılır? Beslenmesi ve Sağlığı hakkında tüm bilgiler yazımızda..

Exotic Shorthair Özellikleri
Exotic Shorthair Özellikleri

Exotic Shorthair Özellikleri

Egzotik Shorthair, menşei ABD olup ortalama ömrü 12 ila 15 yıldır. Oldukça yaygın ama diğer kedilere göre biraz pahalı bir ırktır. Hipoalerjenik bir kedi türü değildir. Evine ve yuvasına sadık olup, asla kaçma eğilimi yoktur. 

Exotic Shorthair özelliklerine bakacak olursak, beslenmesine dikkat edilmesi gereken bir kedi türüdür. Aksi takdirde kilo almaya çok yatkındır. Bu kedi çok sessiz bir kedidir. Bu yüzden miyavlama huyu yoktur. Özgür mizacı ile yalnızlık çekmez ve yalnızlıktan muzdarip değildir. Egzotik Shorthair her türlü iklime uyum sağlar. Çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla çok iyi geçinir.

Reklamlar

Exotic Shorthair ideal yaşam alanı ve yaşam tarzı

İnsan eli ile üremenin meyvesi olan bu kedi, dış yaşam için uygun değildir. Tam tersine dengeli ve sakin oluşu ile mükemmel bir apartman kedisidir.

Oyun oynayabileceği bir ortam kurmak, onu uyarmak, avlanma içgüdülerini kaybetmesini önlemek ve en önemlisi obezite riskini önleyerek hareket etmesini sağlamak için önemlidir.

Bağımsız bir kedi ve bakımı kolay olması ile, Exotic Shorthair, herkes tarafından bakılabilir. Bekarlar, çocuklu aileler ve yaşlılar için ideal bir kedi ırkıdır.

Exotic Shorthair kökenleri ve tarihi

1950’lerde American Shorthair ve İran kedisi arasındaki melezden doğan ancak bir kaç kedi ırkının daha, Exotic Shorthair kedisinin yaratılmasına katkıda bulunduğu bilinmektedir.

Reklamlar

Bunlar arasında Mavi Rus kedisi vardır. İran kedisinden kahverengi varyantı, Birmanya kedisinden de yumuşak kürkünü miras almıştır.

Exotic Shorthair görünümü ve fiziksel özellikleri
Exotic Shorthair görünümü ve fiziksel özellikleri

Exotic Shorthair görünümü ve fiziksel özellikleri

İri gözler ve yumuşak düz bir yüz, bunlar, Exotic Shorthair kedisini gerçekten sevimli kılan özellikleridir. Bu cinsin örnekleri orta büyüklükte bir yapıya sahiptir. Ağırlıkları 3 ile 6 kg arasındadır ve maksimum uzunluğu 35 cm dir. Gövde dikdörtgen şeklinde, sağlam ve kaslı bir görünüme sahiptir.

Exotic Shorthair kedisinin, başı yuvarlak ve büyüktür. Küçük kulaklarıda yuvarlaktır. Parlak gözleri, yeşil, mavi ve turuncu olmak üzere çeşitli renkleri alabilir.

Exotic Shorthair, sevimli bir oyuncak gibi görünmesini sağlayan kısa ama yoğun bir tüy yapısına sahiptir. İran kedisi kürk rengi, İran kedileri ile aynıdır. En yaygın olanları krem, mavi, kırmızı, siyah ve beyazdır. Bu cinsin örneklerinin bacakları kısadır, ancak son derece güçlü ve kaslıdır.

Exotic Shorthair Karakteri

Tatlı bir görünüme ek olarak, zamanını sahibi ile birlikte geçirmeyi seven, son derece sevecen bir kedidir. Exotic Shorthair özellikleri bakımından, canlı, meraklı, aktif ve ailesine karşı aşırı derecede şefkatli olmasına rağmen, bağımsız doğası ile yalnızlığıda hiç sorun etmez.

Çocuklar ve diğer hayvanlarla uyumluluk

Exotic Shorthair kedisinin sakin ve dengeli mizacı, onu çocuklar için ideal bir evcil hayvan yapar. Dikkat etmeniz gereken konu, bu kediler çok aşırı ve bunaltıcı sevgiyi pek sevmezler.

Düzgün sosyalleştikleri sürece diğer evcil hayvanlarla bir arada yaşaması mümkündür. Ayrıca, bu kedinin, meraklı gözlerden uzak, güvende hissedeceği ve rahatlayacağı özel bir alana sahip olması önemlidir.

Exotic Shorthair sağlığı ve bakımı
Exotic Shorthair sağlığı ve bakımı

Exotic Shorthair sağlığı ve bakımı

Bu örneklerin ortalama ömrü 12 ile 15 yıl arasındadır. Ancak Exotic Shorthair’de, çoğunlukla kalıtsal nitelikte bir dizi yaygın hastalık vardır. Bu hastalıklar genetik olarak bir nesilden diğerine aktarılır. Bunlar;

  • Peritoneal-perikardiyal herni (diyafram fıtığı);
  • İdrar yolları iltihaplanması;
  • Hipertrofik kardiyomiyopati (Kalp kası kalınlaşması);
  • Ağız sağlığı bozuklukları;
  • Solunum Problemleri
  • Kriptorşidizm (Erkek kedilerde cinsel organın yeterince olgunlaşmaması);
  • Chediak-Higashi sendromu (sürekli tekrar eden enfeksiyonlar ve nörolojik bozukluklar).

Exotic Shorthair bakımı nasıl yapılmalı? 

Exotic Shorthair, İran kedisi melezlenmesinin sonucu olmasına rağmen, daha kısa kürkü nedeniyle bu kedi, tüy bakımı için özel bir dikkat gerektirmez. Doğal olarak, ölü tüyleri atmak ve tüy yumağı oluşumunu önlemek için düzenli olarak fırçalanması tavsiye edilir.

Ek olarak, aşırı salgı üretme eğiliminde olan bu kedinin gözlerini periyodik olarak temizlemek gerekir. Bu kabuklanmalar, yeterince temizlenmezse, enfeksiyonların ve oküler bozuklukların başlamasına neden olabilir.

Exotic Shorthair beslenmesi

Bu kedinin, uzun ve huzurlu bir yaşamı boyunca güçlü ve sağlıklı olması için Exotic Shorthair’ hangi yiyecekler beslemeli?

Etobur olan bu kedi, hayvansal kaynaklı proteinler almalıdır. Beslenmesinde et, tavuk, tavşan ve ara sıra balık eksik olmamalıdır. Ancak, bu cins obeziteye yatkındır. Bunun için Exotic Shorthair’e verilecek mama miktarlarını belirlemek gerekir. En iyi tavsiye, yaş, yaşam tarzı ve sağlık koşulları gibi bir dizi parametreye göre yemek planı hazırlamak için veteriner yardımı almaktır.

Exotic Shorthair nasıl üretilir

Exotic Shorthair, diğer ırklara göre cinsel olgunluğa geç ulaşır. Safkan yavrular elde etmek için kendi arasında çiftleşmeye ek olarak, erkeğin Exotic Shorthair, dişinin İran kedisi seçilmesi ile çiftleşme sağlanabilir.

Gebelik 64 ila 68 gün sürer ve yavru sayısı diğer kediler gibi olmaz. Maximum 2 nadiren 3 yavru doğar. Ayrıca, yeni doğan yavruların kafalarının hantal boyutu komplikasyonlara neden olabilir.

Bu nedenle kedinin hamilelik sırasında daima veteriner hekim tarafından kontrol edilmesi tavsiye edilir.

Exotic Shorthair hakkında ilginç bilgiler

Exotic Shorthair hakkında bilinmeyenler;

  • Bu kedinin İran kedisinden, bir bakışta ayırt edilmesini sağlayan kısa tüyü, baskın bir genin varlığının sonucudur. Ancak bazı durumlarda uzun tüylü kediler doğabilir. Bazı kedi dernekleri tarafından uzun tüylü olanlar, safkan olarak nitelendirilmez.
  • Exotic Shorthair kedisinin ilk örnekleri, çikolata renkli kediler elde etmek amacıyla, İran kedisi ve Birmanya kedisi arasındaki çaprazlama ile tamamen tesadüfen elde edildi;
  • ABD’de bu kedi türü, son derece tatlı ve sevecen doğası ile evcil hayvan terapisi için kullanılır.

Exotic Shorthair fiyatı?

Exotic shorthair fiyatı 1000 ila 4000 TL arasında değişmektedir. Bu kedi türünü alırken hayvan çiftliklerinden sahiplenilmesi yavrunun geleceği için önemlidir. Kedinin soyu, varsa kalıtsal sağlık sorunlarından haberinizin olması önemlidir.

İlginizi çekebilir: Kedilerde Vitamin Eksikliği Belirtileri ve Önlemleri

Instagram hesabımıza buradan ulaşabilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx