Sağlık

Göz Kanlanması Nasıl Geçer?

Reklamlar

Zaman zaman herkesin yaşayabileceği bir sorun olan göz kanlanması nasıl geçer, göz kanlanması için doğal yöntemler nelerdir birlikte ele alalım. Göz kanlanması için genel olarak tıbbi bir tedaviye gerek yoktur. Genellikle göz kanlanması kendi kendine geçer. Kanlanmanın verdiği rahatsızlığı azaltmak için, yapay gözyaşı damlaları kullanılırsa gözlerdeki kaşıntı hissi azalacaktır. Bu durum aynı zamanda gözlerin kanlanmasını da engelleyebilir. Bunun dışında hiçbir tedavi uygulanmasa da gözlerdeki kırmızılık, bir ya da iki hafta içinde kendiliğinden geçecek ve ekstra bir tedaviye gerek kalmayacaktır. Ciltte meydana gelen kırmızılıklar gibi gözdeki kanlanma da, geçmeden önce sararabilir veya kahverengi haline gelebilir. Ancak göz kanlanmasının birçok nedeni vardır. İlk olarak neden kaynaklandığı tespit edilmelidir.

Gözünüzdeki enfeksiyon dış etkilere bağlı olarak geliştiyse enfeksiyon neden olduysa, doktorunuzun reçete ettiği antibiyotik damla veya merhemleri kullanmalısınız. Yani enfeksiyon olduğunu düşüyorsanız bir göz doktoruna gitmeli ve ilaçlarınızı düzenli olarak kullanmalısınız.

Göz kanlanmasına neden olan sağlık sorunlarından birisi de tansiyon yüksekliğidir. Bir anda göz kanlanması yaşadıysanız tansiyonunuzu kontrol ettirin. Bu sorun için ilk olarak dahiliye doktoruna gitmelisiniz. Doktorunuz gerekli tetkikleri yaparak sizi gerekli birime yönlendirebilir ve size uygun ilaçlar reçete edebilir.

Reklamlar

Göz Kanlanmasında Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Aşağıda saydığımız durumlardan bir ya da birkaçı varsa göz kanlanmasını ihmal etmemeli, doktora başvurmalısınız;

 • Yakın zamanda tansiyonunuzu kontrol ettirmediyseniz ya da ölçtüğünüzde tansiyonunuz yüksek çıkıyorsa,
 • Bir iş yaparken gözünüze yabancı bir cisim kaçtıysa ve sonrasında kanlanma meydana geldiyse,
 • Eğer vücudunuzun başka bir yerinde de bir anda sebepsiz bir kanama ve morarma meydana gelirse,
 • Göz kanlanması iki haftadan uzun süredir devam ediyorsa,
 • Kanlanmanın yanında gözünüzde ağrı da varsa,
 • Görme sırasında bulanık görme, çift görme veya görememe gibi sorunlar yaşıyorsanız,
 • Kanama bozukluğu rahatsızlığınız varsa bu sorunların olması durumunda vakit kaybetmeden doktora başvurmalısınız.
Göz Kanlanması Nedir?

Göz Kanlanması Nedir?

Göz kanlanması, gözün beyaz kısmında (sklera) veya göz kapaklarında kan damarlarının genişlemesi veya yırtılması sonucu oluşan kızarıklık veya kanlanmadır. Göz kanlanması birçok farklı nedene bağlı olabilir.

En yaygın nedenler arasında göz yorgunluğu, alerjik reaksiyonlar, göz enfeksiyonları, göz yaralanmaları, göz kapağı iltihapları, göz tansiyonu, yüksek tansiyon, diyabet, sigara kullanımı, göz kuruluğu ve kontakt lens kullanımı yer alır.

Göz kanlanması durumu kendiliğinden geçebilir veya tedavi gerektirebilir. Tedavi, altta yatan nedenin tespit edilmesine ve ona göre uygun bir tedavi yönteminin uygulanmasına bağlıdır. Göz kanlanması birçok durumda önemsiz olsa da, bazı durumlarda ciddi bir sağlık sorunu belirtisi olabilir, bu nedenle belirtiler devam ederse bir göz doktoruna başvurmak önemlidir.

Reklamlar

Göz Kanlanması Neden Olur?

Göz kanlanmalarının neden ileri geldiği her zaman görülmez. Aşağıdaki yazdığımız sebepler gözakı ile konjonktiva zarı arasında kalan damarların çatlamasına sebep olabilir. Bu da göz kanlanmasına neden olabilir.

İlginizi çekebilir: Eklem Ağrılarına Ne İyi Gelir?

Göz Kanlanmasının Nedenleri

 • Şiddetli öksürük
 • Güçlü hapşırık
 • Ağırlık kaldırma
 • Kusma
 • Kabızlık
 • Gözü sertçe ovalama veya kaşıma
 • Ciddi göz enfeksiyonları
 • Travmalar, mesela yabancı bir nesnenin gözünüzü yaralaması
 • Nadiren K vitamini eksikliğinden kaynaklı kanın pıhtılaşamaması sorunu
 • C vitamini eksikliği
 • Grip ve sıtma gibi ateşli yapan hastalıklar
 • Eğer yüksek tansiyon hastası iseniz, bu durumunuz da göz kanlanmasına neden olabilecektir.
 • Göz kanlanması yaşlı insanlarda daha sıklıkla görülmektedir.
 • Göz kanlanmasının diyabet hastalarında görülme olasılığı da yüksektir.
 • Bazı göz ameliyatları sonrası da gözde kanlanma görülebilir.

Göz Kanlanmasının Belirtileri Nelerdir?

Göz kanlanması gözün beyaz kısmının dışardan bakıldığında fark edilebilen parlak, kırmızı bir renk almasıdır.

Bazı zamanlarda insanlarda göz kanlanması ağrıya neden olabilir. Bunun yanında göz kanlanması göz kapaklarının altında bir kaşıntıya da neden olabilir. Kaşıntıya da en iyi gelen şey doğal gözyaşı damlalarıdır.

Gözün beyaz kısmında görülen kırmızılık küçük bir alanda olabileceği gibi bütün beyaz kısmı da kaplayabilir. Sıradan bir göz kanlanmasında kan gözün dışına çıkmaz. Yani mesela bir peçete ile gözde kırmızılık olan yere dokunursanız, peçete kanlanmaz. Kanlanmanın başladığı ilk gün gözdeki leke büyüyebilir genel olarak bir iki hafta içinde küçülür ve kaybolur.

Gözdeki Kanlanmaya Nasıl Engel Olunabilir?

Gözde kanlanmaya neden olabilecek, pıhtılaşma bozukluğu ya da kanama bozukluğu gibi belirgin bir rahatsızlığınız yoksa ve kan sulandırıcı kullanmıyorsanız oluşan kanlanmayı engelleyemezsiniz.

Ancak gözünüzü sert bir şekilde kaşımayın ve ovalamayın. Bu şekilde uygulamalar gözünüzün kanlanmasına neden olabilir. Eğer gözünüz kaşınıyorsa, ellerinizle ovuşturmayın bunun yerine yapay gözyaşı damlaları kullanın.

Ayrıca gözüne yabancı maddelerin kaçma ihtimali yüksek olan bir işte çalışıyorsanız, göz sağlığınız için kesinlikle koruyucu gözlükler kullanmalısınız.

Göz Kanlanması İçin Doğal Çözümler

Göz Kanlanması İçin Doğal Çözümler

Buz Küpleri

Göz kanlanması için etkili yöntemlerden birisi soğuk uygulamaktır. Soğuk, kanın dağılmasını sağlar ve hasarlı damarları onarır. Buz küplerini temiz bir bezin içine sarın ve gözünüzü kapatın üzerine buz küplerini yerleştirin, bir süre bekleyin daha iyi hissedeceksiniz.

Çay Kaşığı

Soğuk uygulama için metal bir çay kaşığını dondurucuya atıp soğumasını sağlayın. Soğuyunca gözünüzün üstüne soğukluğu geçinceye kadar uygulayın.

Soğuk Süt

Pamuktan küçük küçük topçuklar yapın soğuk su veya soğuk süt ile ıslatın. Sonra da gözlerinizdeki ağrının hızlıca kesilmesi için göz kapaklarının üstüne koyup bir süre bekleyin.

Gül Suyu

Soğuk uygulamalardan biri de gül suyu ile pamuk ile yapılabilir. Bunun için iki top pamuğu soğutulmuş gül suyu ıslatıp iki gözünüzün üzerine koyun bir süre bekleyin.

Çay Poşetleri

Gözlere iyi gelmesi ile bilinen bir diğer doğal yöntem de çaydır. Papatya çayı, yeşil çay ya da siyah çay poşetlerini soğuk suda bir süre bekletin. Sonrasında bir peçete veya kağıt havluyla sarıp gözlerinizin üstüne bu paketleri koyun bir süre bekleyin.

Ev Yapımı Yasemin Göz Yıkama Suyu

Yasemin çiçeği ile göz kanlanmasını en aza indirebilirsiniz. Yapmanız gereken damıtılmış bir bardak suya 10-12 tane yasemin çiçeği koymak. Yasemin çiçekleri suyun içinde 10 saat kadar beklesin. Sonrasında da bu suyu bir damlalık ile 3-4 damla gözünüze damlatabilirsiniz.

Salatalık, Patates ve Elma

Salatalık eskiden beri bilinen, gözler için etkili bir yatıştırıcıdır. Gözlerinin yorulduğunu hisseden kişiler salatalık uygulaması yapabilirler. Bunun yanında göz kanlanmasına da iyi gelmektedir. Soğuk salatalıkları kesip 10-15 dakika gözünüzün üstüne koyun. Bu işlemi elma ve patates ile de yapıp benzer sonuçlar elde edebilirsiniz.

Parmak Masajı

Parmak masajı yaparak lenfatik sisteminizi uyarabilirsiniz. Böylece gereksiz sıvı akışını engellenecektir. Parmak masajı yapmak için; iki parmağınız ile göz kapaklarınızın alt ve üst kısmına aynı anda hafifçe uyarabilirsiniz.

Göz Kanlanmasında Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

 • Vücudunuzda hasar alan bir damarı tedavi etmenin en iyi yolu uykunuzu iyi almanız ve güzelce dinlenmenizdir.
 • Göz kanlanması başladığı andan itibaren iki hafta boyunca; alkol, sigara ve lens kullanmamalısınız.
 • Alçak bir yastıkta yatmayın, eğer mümkünse yastığınızı en dik konuma getirebilirsiniz. Bu gözünüzdeki kanlanmanın dağılmasını sağlayacaktır.
 • Gözlerinizi parlak ışık ve tozlara maruz bırakmayın. Gözünüzde kanlanma varken dışarı çıkarken kesinlikle güneş gözlüğü kullanın.
İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx