Sağlık

Eklem Ağrılarına Ne İyi Gelir?

Reklamlar

Eklem ağrıları zaman zaman herkesin başına gelebilir. Peki eklem ağrılarına ne iyi gelir, eklem ağrılarının sebepleri nelerdir, eklem ağrıları için doğal çözümler nelerdir sizler için ele alacağız. Eklem ağrıları çoğunlukla ani bir hareket sonrasında bir dokunun ağrıması ve yanması sonucunda meydana gelir. Eklem ağrıları, genellikle hafif bir başlar ancak bazı basit fiziksel aktiviteler bile daha da şiddetlendirebilir.

Eklem Ağrılarının Sebepleri Nelerdir?

Eklem ağrıları birçok nedene bağlı olarak görülebilir. Özellikle obezite, yaralanmalar, kazalar, bazı hastalıklar, ters hareketler eklem ağrısına neden olabilir. Ancak çok az da olsa bazı eklem ağrıları psikolojik nedene de bağlı olabilir.

Bu sağlık sorunu daha çok ileriki yaşlarda daha çok görülmektedir. Yaşlılıkta meydana çıkan eklem ağrıları kıkırdak gücünün bitmesi, eklem sıvısının azalması ya da bitmesi nedeniyle görülür. Gün içindeki aktiviteler sırasında vücudumuz için gerekli olan denge eklemlerden alınır. Eklemlerinde ağrı olan kişilerin günlük aktiviteleri yapması bile oldukça zorlaşır. Eklem ağrıları günlük yaşamı olumsuz etkilediği için iş yaşamını da olumsuz etkiler.

Reklamlar
Eklem Ağrıları İçin Ne Yapılmalıdır?
Eklem Ağrıları İçin Ne Yapılmalıdır?

Eklem Ağrıları İçin Ne Yapılmalıdır?

Eklem ağrısının tedavisi için ilk olarak ağrının neden kaynaklandığı tespit edilmelidir. Ancak eklemlerinde ağrı olan kişi fazla kiloluysa ilk olarak fazla kilolarından kurtulmalıdır. Çünkü fazla kilo vücudumuzdaki eklemlerin yorulmasına ve yıpranmasına neden olur. Bu durumdan dolayı fazla kilosu olan kişiler genellikle daha çok eklem ağrısı yaşamaktadır. Fazla kilolu olan kişiler kısa zamanda kilo vermeye çalışmalı ve kilo kontrol altında tutmalıdır.

Romatizmal hastalıklar varsa kaplıcaya gidilmesi tavsiye edilir. Fakat eklem ağrıları iltihaplanmalardan dolayı meydana geliyorsa antibiyotik kullanımı çok önemlidir. Özellikle kırık ve çıkık gibi travmatik eklem hastalıklarının tedavisinde cerrahi operasyon yapılabilir. Gerektiğinde hastalara ilaç tedavisi ve fizik tedavi uygulanabilir.

Eklem Ağrılarının Belirtileri Nelerdir?

Eklem ağrıları bazı kişilerde günlük hayatını olumsuz etkileyecek kadar şiddetli yaşanmazken, bazı kişilerde daha şiddetli olabilir. Eklem ağrıları, nöbet şeklinde kendini gösterebilir. Ve bu eklemlerde meydana ağrılar, kişinin fiziksel özellikleri ile doğrudan ilgilidir.

 • Eklemlerde şişlik oluşması,
 • Eklemler üzerinde sertlik ve kızarıklık oluşması,
 • Ağrı olan eklem yerini hareket ettirmekte zorluk yaşamak,
 • Ağrılara bağlı olarak meydana gelen çeşitli hareket ve yürüyüş bozukluklarıdır.

Eklem Ağrıları Neden Olur?

Eklem ağrıları, birçok hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Özellikle de kemik ve eklem rahatsızlıklarından dolayı eklem yaşanır.

Reklamlar

Eklem ağrılarının en sık görülen nedenleri;

 • Gut hastalığı
 • Kemik tümörü
 • Kemiklerin kırılması ya da çıkması
 • Eklemlerde gerçekleşen iltihaplanma
 • Gonokokal artrit
 • Hipotiroid
 • Fibromiyalji
 • Lyme hastalığı
 • Lösemi
 • Lupus hastalığı
 • Romatizmadan kaynaklanan ateş
 • Kemiklerde görülen enfeksiyonlar
 • Kireçlenme
 • Eklemlerde gerçekleşen burkulmalar
 • Raşitizm
Eklem Ağrıları İçin Doğal Çözümler Listemiz
Eklem Ağrıları İçin Doğal Çözümler Listemiz

Eklem Ağrıları İçin Doğal Çözümler Listemiz

1-Kök Hücre Tedavisi

Kök hücre tedavisi, vücudun kendi kök hücrelerini kullanarak eklem ağrılarını tedavi etmeye çalışan bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi yöntemi, vücutta bulunan kök hücrelerin, eklem dokusunu yeniden üretebilmesine olanak tanır. En çok bel, boyun ağrısında, romatizma, kireçleme ağrılarında kullanılır. Kolay uygulanan bir yöntemdir. İşlem genelde 1-3 saat içinde tamamlanır.

Kök hücre tedavisi, genellikle eklem yıpranmasına neden olan osteoartrit, ligament ve tendon yaralanmaları gibi durumlarda kullanılır. Tedavi, kök hücrelerin, kas, iskelet veya ligament dokusuna enjekte edilmesiyle gerçekleştirilir. Kök hücre tedavisi ile ilgili yapılan bazı araştırmalar eklem ağrılarının azaltılmasına ve eklem fonksiyonunun iyileştirilmesine ilişkin olumlu sonuçlar elde ettiğini göstermektedir. Kök hücre uygulamasından sonra vücutta yeni kıkırdak oluştuğu ve diğer dokuların iyileştiği görülmüştür. Kök hücre tedavisinin uygulandığı diğer rahatsızlıklar da organ yetmezlikleri, şeker hastalığı, Parkinson, MS, travmatik beyin zedelenmesi, omurilik yaralanması gibi farklı sağlık sorunlarıdır.

2-Besinler ve Egzersiz

Eklem ağrıları için tüketilmesi gereken besinlerden bazıları şunlardır;

 • Omega-3 yağları: Omega-3 yağları, inflamasyonu azaltmak için önemlidir. Özellikle, somon, sardalye, ton balığı, chia, linseed gibi yiyecekler yüksek miktarda omega-3 içerir.
 • Kollajen: Kollajen, eklemlerin sağlıklı olmasını sağlar. Kollajen içeren besinler arasında et, balık, yumurta gibi protein kaynakları yer alır.
 • Glukozamin: Glukozamin, eklemlerin sağlıklı olmasını sağlar. Glukozamin içeren besinler arasında ise deniz ürünleri, sakatatlar, kabuklu deniz hayvanları yer alır.
 • Kondroitin: Kondroitin, eklemlerin sağlıklı olmasını sağlar. Kondroitin içeren besinler arasında ise deniz ürünleri, sakatatlar, kabuklu deniz hayvanları yer alır.
 • Anti-inflamatuar besinler: Eklem ağrılarının azaltılması için zeytinyağı, zerdeçal, zencefil, sarımsak gibi anti-inflamatuar özelliği yüksek besinler tüketilmelidir.

Eklem ağrıları için yapılması gereken egzersizler şunlardır;

 • Yürüyüş: Yürüyüş, eklemleri esneme ve hareketlendirmek için etkilidir.
 • Koşu: Koşmak eklemleri esneme ve hareketlendirmek için etkilidir, ancak yavaş başlamak ve yavaş yavaş artırmak önerilir.
 • Bisiklet: Bisikletle gitmek eklemleri esneme ve hareketlendirmek için etkilidir.
 • Yüzme: Yüzmek eklemleri esneme ve hareketlendirmek için etkilidir, çünkü suda yapılan hareketler, eklemleri yormaz.
 • Yoga: Yoga eklemleri esneme ve hareketlendirmek için etkilidir ve ayrıca rahatlatıcıdır.
 • Pilates: Pilates eklemleri esneme ve hareketlendirmek için etkilidir ve ayrıca kasları güçlendirir.
 • Streching: Eklemlerinizi esneme ve hareketlendirmek için streching egzersizleri yapabilirsiniz.

Egzersizleri yaparken doğru teknik kullanmak önemlidir ve eğer eklemlerinizde ağrı varsa, doktorunuzla konuşmadan önce uzman bir eğitmenle çalışmanız önerilir.

Doğal Destek Ürünleri
Doğal Destek Ürünleri

3-Doğal Destek Ürünleri

Eklem ağrıları yaşayan kişiler için en fazla önerilen doğal destek ürünleri şu şekildedir;

Glukozamin:

Vücudumuzda sentezlenen bir kimyasal ürün olan glukozamin, yaş ilerledikçe daha az sentez edilir. Glukozamin eksikliğini de eklem kireçlenmelerine neden olabilmektedir. Bilimsel çalışmalar da bu durumu desteklemektedir.

D Vitamini ve Kalsiyum:

D vitamini vücudumuz için çok önemlidir. Özellikle bağırsaklardaki kalsiyum emilimini düzenler, kalsiyum ve fosfor dengesine etki eder. Kalsiyum eksikliği olması kas ve eklem ağrılarına neden olur.

Potasyum ve Sodyum:

Vitamin ve mineraller kaslarımız için çok önemlidir. Özellikle potasyum kas kasılmalarında ve kalp fonksiyonunda çok önemlidir. Potasyum ve sodyum vücutta bulunan ödemi düzenler. Vücudun ağrı algısını etkiler. Potasyum ve sodyum kaynakları baklagiller, sebze ve meyvelerdir.

Omega 3 Yağ Asitleri:

Omega 3 yağ asitlerinin vücudumuz için çok faydalı olduğunu ve balıkta bol miktarda bulunduğunu duymuşsunuzdur. Ancak kötü kısmı omega 3 yağ asitleri vücudumuz tarafından sentezlenmez. Ve omega 3’ün iltihaba etki etme özelliği vardır. Özellikle romatoid artrit ve eklem kireçlemesinde oldukça etkilidir.

Proteolitik Enzimler:

Vücudumuzdaki fonksiyonların düzgün çalışması için 50 bin enzim bulunmaktadır. Bu enzimler bağışıklığın güçlenmesinde önlemli rol oynar ve vücuttaki inflamasyonu en aza indirir. Proteolitik enzimler de ağrı kesicilerden daha etkilidir, eklem ağrılarına iyi gelmektedir.

Bitkisel Ürünler:

Sağlıklı yaşam için bitkisel ürünlerin önemini bilmeyen yoktur. Bitkisel ürünler vücudumuzu fiziksel açıdan güçlendirir ve vücudumuzun strese karşı dayanıklılığı arttırır. Eklem ağrılarına ve iltihaba iyi gelen bitkisel takviyeler; zerdeçal, şeytan pençesi, ısırgan otu, meyan kökü, kedi pençesi, bromelain, arnica, kırmızı biber, söğüt kabuğudur.

Esansiyel Yağlar:

Eklem ağrıları için esansiyal yağlardan faydalanabilirsiniz. Bu nane ve okaliptüs yağı ağrı kesici özelliği olduğu için ağrıyı ve iltihaplanmayı azaltır. Ağrı olan yere direkt olarak sürülmelidir. Böylece cildiniz tarafından emilecek ve ağrıya iyi gelecektir. Mesela duş alırken epsom tuzları kullanarak kasların gevşemesini sağlayabilir, ağrı ve iltihaplanmayı en aza indirebilirsiniz.

4-Kilo Verme

Eklem ağrıları için kilo vermek çok önemlidir. Fazla kilolu olmamak eklem sağlığı için önemlidir. Fazla kilolu olan kişilerin eklemleri daha fazla yorulur bu da ağrıya neden olmaktadır. Özellikle, bacak ve kalça eklemleri, bel ve sırt eklemleri, diz eklemleri gibi bölgelerde fazla kilo yükünün etkisi daha çok görülmektedir. Kilo vererek, eklemlerinizi yormadan vücudunuzu hafifleteceği için eklem ağrılarını azaltabilir. Bunun yanı sıra, sağlıklı beslenme ve düzenli fiziksel aktiviteleri uygulamak, eklem ağrılarını azaltmak için önemlidir. Egzersiz programınızı ve diyetinizi uzman bir eğitmen veya diyetisyenle birlikte planlamanızı tavsiye ederiz.

5-Yeterli Uyku

Eklem ağrıları için yeterli uyku, sağlıklı bir eklem sağlığı için önemlidir. Uyku, vücudunuzun eklemlerinizi iyileştirmek için gerekli olan hormonları salgılamasına yardımcı olur. Ayrıca, uyku sırasında vücuttaki inflamasyonu azaltır. Yeterli ve kaliteli uyku, eklem ağrılarını azaltmak için önemlidir. Önerilen uyku süresi 7-9 saat arasıdır ve uyku süresi ve kalitesi iyileştirilirse eklem ağrılarını azaltmada etkilidir.

Sonuç:

Eklem ağrısı şikayetiniz varsa doğal tedavilerden faydalanabilirsiniz. Ancak 1 haftadan daha uzun süredir eklem ağrısı çekiyorsanız ve geçmiyorsa mutlaka bir doktora danışmalısınız. Yukarıda bahsettiğimiz gibi eklem ağrısının birçok nedeni vardır. Ancak eklem ağrısı çeken kişiler kilo kontrolüne önem vermeli ve vitamin açısından zengin beslenmelidir. Sağlıklı günler dileriz.

İlginizi çekebilecek içerik: Tansiyon Nedir? Yüksek Tansiyon ve Düşük Tansiyon Belirtileri

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx